Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Sta ce covek, nije imao HDR, ni PS.
Pretpostavljam da je koristio (naj)noviju tehnologiju koja mu je bila na raspolaganju na pocetku XX veka (staklene ploce, crni carsav peko glave itd). No kao sto kazes, nije imao HDR, ni PS.
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pretpostavljam da je koristio (naj)noviju tehnologiju koja mu je bila na raspolaganju na pocetku XX veka (staklene ploce, crni carsav peko glave itd). No kao sto kazes, nije imao HDR, ni PS.
Ok, ako ti mislis da je razlika samo u tehnologiji, onda dobro. :)
Link to comment
Ok, ako ti mislis da je razlika samo u tehnologiji, onda dobro. :)
Naravno da razlika nije samo u tehnologiji ali su i Eugene Atget i ovaj HDR-ovac imali nesto zajednicko - slikali su Pariz. :)
Link to comment

@Indy - ne vidim da je onaj HDR Pariz kicherica - naprotiv, mislim da je uz agresivniju obradu mogao da bude zanimljiv.Glede fotografije : prvo su bile ploche, pa traka, celuloid, papiri, kartoni, platno premazano emulzijom - evo nas na digitalnoj obradi i jos uvek to je fotografija.

Link to comment
Nema tamo nicega, sve je to vrlo jeftino i sama povrsina... i za to su u velikoj meri zasluzne lako-pristupacne tehnologije. :)
Bre Indy sto si konzerva. wink.gif@ CowBoyMislis uz suptilniju obradu jer ovo je agresivno da agresivnije ne moze biti (saturacija do daske, ostro ko brijac). Edited by Zmitjkoe
Link to comment

jedno laicko pitanje iz hdr-a. kad se radi windowing ili kako se vec zove prelaz od hdr slike u 3x8-bitnu sliku za ekran, kako se to radi u standardnim foto-softverima? da li user sam bira krive za mapiranje ili se koriste neki polu-automatski algoritmi koji racunaju lokalne kontraste ili slicno, a user podesava neke parametre?

Link to comment
jedno laicko pitanje iz hdr-a. kad se radi windowing ili kako se vec zove prelaz od hdr slike u 3x8-bitnu sliku za ekran, kako se to radi u standardnim foto-softverima? da li user sam bira krive za mapiranje ili se koriste neki polu-automatski algoritmi koji racunaju lokalne kontraste ili slicno, a user podesava neke parametre?
Au, kad bih znao šta si pitao možda bih i mogao d ti odgovorim. :)
Link to comment
Mislis uz suptilniju obradu jer ovo je agresivno da agresivnije ne moze biti (saturacija do daske, ostro ko brijac).
Mislim agresivniju - da ode u neki graficizam. Sada je ni tamo ni ovamo, samo je lepushkasto.@ Indy - jbga, ne secam se da si branio stare stvari na onom topiku o apsurdnosti poimanja moderne umetnosti i vrednosti u MU :) Edited by CowBoy
Link to comment

Naravno da su stari fotografi imali HDR i druge slicne tehnike. Jedino su tehnologije za njihovo koriscenje bile drugacije. Vecina fotografija Anselma Adamsa je u laboratoriji agresivnije obradjena od onoga sto obicno smatramo preteranom obradom u PS.

Link to comment
@ Indy - jbga, ne secam se da si branio stare stvari na onom topiku o apsurdnosti poimanja moderne umetnosti i vrednosti u MU :)
Wrong, my friend: fotografija koju smatram velikom je upravo ta moderna umetnost koju sam branio.doisneau_picasso.jpg
Naravno da su stari fotografi imali HDR i druge slicne tehnike. Jedino su tehnologije za njihovo koriscenje bile drugacije. Vecina fotografija Anselma Adamsa je u laboratoriji agresivnije obradjena od onoga sto obicno smatramo preteranom obradom u PS.
Ne kažem ja da nema danas dobrih fotografa koji koriste HDR i PS i svašta drugo, dapače. Sve što želim reći je da onima koji nisu naročito dobri to pomaže da meni budu uočljiviji kao takvi. I ta pojava je prilično masovna. :) Edited by Indy
Link to comment
Wrong, my friend: fotografija koju smatram velikom je upravo ta moderna umetnost koju sam branio.
Ma kakav Pikaso, on je stara, dobra stvar :) - ja sam mislio na acount managere koji se predstavljaju kao umetnici. Nevermajnd. B)
jedno laicko pitanje iz hdr-a. kad se radi windowing ili kako se vec zove prelaz od hdr slike u 3x8-bitnu sliku za ekran, kako se to radi u standardnim foto-softverima? da li user sam bira krive za mapiranje ili se koriste neki polu-automatski algoritmi koji racunaju lokalne kontraste ili slicno, a user podesava neke parametre?
Ne znam za photoshop - ja sam HDR radio u specijalnom programu za HDR (nemam ga ovde pa ne mogu da ti kazem kako se zove) : imas mach za centriranje tri bitmape (ako nisi radio sa stalka) i gomilu kontrola za podesavanje kontrasta, expozicije itd. Okacicu ime programa kada ga pronadjem:) Edited by CowBoy
Link to comment
jedno laicko pitanje iz hdr-a. kad se radi windowing ili kako se vec zove prelaz od hdr slike u 3x8-bitnu sliku za ekran, kako se to radi u standardnim foto-softverima? da li user sam bira krive za mapiranje ili se koriste neki polu-automatski algoritmi koji racunaju lokalne kontraste ili slicno, a user podesava neke parametre?
Ja sam razumeo pitanje i evo odgovora koji ce zadovoljiti sve zainteresovane za HDR fotografiju. Photoshop ima opciju za pravljenje HDR fotki ali cu ipak preporuciti specijalizovani softver pod nazivom Photomatix Pro (postoje verzije i za PC i Mac). Ovaj softver se moze downlodovati na www.hdrsoft.com (softver je fully funkcionalan samo sto krajnja fotka ima watermark). Posle downlodovanja moze se odmah preci na ucenje/eksperimentisanje/pravljenje HDR fotki. Ako nemate svoje 3 fotke snimljene u razlicitim ekspozicijama (-2, 0, +2), na sajtu postoje samples sa kojima mozete eksperimetisati i mapirati do u najsitnija crevca. Sve dalje informacije/tutorials se nalaze na sajtu i u samom softveru. Garantujem izuzetnu zabavu. Prijatno! :)Primer:tonemappedpt3.jpg Edited by Zmitjkoe
Link to comment

da malo objasnim sta sam htela pitati. kad napravite jednu hdr fotku, ona obicno ima mnogo vise informacije nego sto se moze staviti u jpeg ili pokazati na standardnom ekranu. samim tim znaci da deo dinamickog spektra slike svakako moramo 'baciti' onog momenta kad je zelimo pokazati nekome. da li je to nesto sto se automatski radi iz softvera ili podesavate neu gama krivu ili, ili....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...