Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

Pomislio sam odmah na Meksiko, jer znam da su se tamo u 19. veku smenjivali raznorazni generali, na raznorazne nacine. Cini mi se da bi odgovor na tvoje pitanje bio Antonio López de Santa Anna.

Link to comment

Kad smo kod tog dela sveta, evo jedno kombo pitanje:a) Koji deo Meksika je kratkorocno postojao kao nezavisna drzava, i to dobivsi tu nezavisnost od samog Meksika, a ne Spanije? Ne mislim na Teksas.b) Koje su 2 bivse spanske kolonije dobile nezavisnost na kraju odvojivsi se od drzava koje su takodje nekada bile kolonije, ali ne Spanije?

Edited by hazard
Link to comment

Niko nema ceo odgovor :PPod a):Nisam mislio na Kaliforniju. Mislio sam na drzavu koja je malo duze trajala - pogodio je Delija67: Republika JukatanPod b):Nije Kuba. Kuba je okupirana od strane SAD nakon kraja americko-spanskog rata ali nije anektirana. Pariski ugovor spominje predaju spanskih poseda Portorika, Guama i Filipina SAD, ali za Kubu samo kaze da Spanija odustaje od suvereniteta nad njom. Americki kongres je u rezoluciji izricito zatrazio da se Kuba ne anektira, vec da bude ostavljena na upravljanje lokalnom stanovnistvu. Inace Kuba je i 30 godina pre toga proglasila nezavisnost, koju su neke drzave priznale; bio je 10godisnji rat sa Spanijom, itd.Ali jesu Filipini (Hamlet Strasni). 1898. presli iz spanskih u americke ruke (a SAD su bivsa kolonija Britanije, na to sam aludirao), nezavisna drzava dosla je 1946.Drugi slucaj jeste Urugvaj (Delija67). Izborili nezavisnost od Brazila, bivse portugalske kolonije. Brazil je pre toga zauzeo ovu teritoriju, koja je ranije pripadala Spaniji.Delija67 ima 2/3, dakle on postavlja novo pitanje :)

Link to comment

nije fer smejati se ljudima samo zato sto su poceli koristiti kompjutere u davnoj proslosti kada nasa slova nisu bila tako rasprostranjena pa im preslo u naviku da pisu bez kukica i kvacica <_<

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...