Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

Na lokaciji o kojoj smo pricali juce izgleda da nema vise dvosobnih od oko 60kvm, samo neki mali dvosobni od 48 i trosobni od 63. Bice da se rasprodalo. Cijena 1290 sa PDVom.Tamo je jedan moj drugar kupio preko KBC banke i rece da je zadovoljan uslovima kredita.
plus imas pravo na povracaj pdv-a, to mi je danas drug rekao.
Link to comment
Meni deluje OK cena, jel neka pristojna lokacija?
Nije, ali je bogougodna. Kraj blokova, u dr Ivana Ribara. Dok i to ime ne promene, jer se radi o 1 predsedniku predsedništva AVNOJa i heroju NOBa. Malo je "na kraju sveta", ali je lepo ukoliko si orijentisan prema Savi i Adi ciganšturi, do kojih se dolazi za 5 minuta i baš može biti uživancija za nekoga ko nema aspiracija prema turskom delu grada.
plus imas pravo na povracaj pdv-a, to mi je danas drug rekao.
Kako bre još i povraćaj PDVa...na koju se foru onda to "subvencioniše" tj. po kojoj računici, osećam da se zapravo banci plati 3x veća vrednost stana tokom perioda otplate...Da nije zapravo samo to onda subvencija, što ti skinu PDV?edit: da, verovatno je to ovo što mire kaže - ako je to prvi stan tj. prva nekretnina u vlasništvu, imaš pravo na povraćaj PDVa. Edited by Filipenko
Link to comment

Pa dobro, zavisi kako kome. Jedno je ako neko živi u blokovima pa ode u dr Ivana Ribara, tj. malo se šiftuje na zapad, a drugo ako neko živi pored opštine ili pored Sava Centra pa treba da sada ide skroz na kraj sveta gde je pogled na njive. OK je odmaći se od Turske koja je preko Dunava i Save, ali ne želi svako baš skroz u Tatarstan.

Link to comment
Pa dobro, zavisi kako kome. Jedno je ako neko živi u blokovima pa ode u dr Ivana Ribara, tj. malo se šiftuje na zapad, a drugo ako neko živi pored opštine ili pored Sava Centra pa treba da sada ide skroz na kraj sveta gde je pogled na njive. OK je odmaći se od Turske koja je preko Dunava i Save, ali ne želi svako baš skroz u Tatarstan.
Pa ja sam i govorila iz perspektive drugih blokova u okruzenju. A svakako da biram izmedju centra i dr Ribara birala bih centar.
Link to comment

Uzeti stambeni kredit sad nije bas pametna ideja. Kamate se krecu od nekih 5%+6M euribor sto danas izgleda povoljno jer je euribor samo negde oko 0,3 a 2008 i 2009 je bio oko 4 cak i preko 5. Za par godina ako se pokrene ekonomija EU euribor bi opet mogao da bude na tom nivou sto znaci da kamata moze da izadje i na 10% godisnje. Ovo pogotovu moze da bude problem ako se kredit uzima za vecu sumu i na dugacak period (vise od 20 godina).Sto se tice povracaja PDV to vazi samo za novogradnju i za kupce prvog stana i stopa je 8%.

Edited by BarryWhite
Link to comment
Sto se tice povracaja PDV to vazi samo za novogradnju i za kupce prvog stana i stopa je 8%.
bogami jedni moji povratishe pdv pri kupovini starog stana prvi put. proshle godine.
Link to comment

Da, ali PDV postoji samo kod novogradnje, pa se samo tu može i povratiti PDV(ali samo do 40m2 i plus 15m2 za svakog člana domacinstva).Ovo za stari stan je verovatno porez na prenos apsolutnih prava koji je valjda 2.5%.

Edited by deeps
Link to comment
Uzeti stambeni kredit sad nije bas pametna ideja. Kamate se krecu od nekih 5%+6M euribor sto danas izgleda povoljno jer je euribor samo negde oko 0,3 a 2008 i 2009 je bio oko 4 cak i preko 5. Za par godina ako se pokrene ekonomija EU euribor bi opet mogao da bude na tom nivou sto znaci da kamata moze da izadje i na 10% godisnje. Ovo pogotovu moze da bude problem ako se kredit uzima za vecu sumu i na dugacak period (vise od 20 godina).Sto se tice povracaja PDV to vazi samo za novogradnju i za kupce prvog stana i stopa je 8%.
Zašto onda ne uzeti sada pa barem par godina uživati u blagodetima niskog euribora. A da će ići gore ići će.Generalno sam za uzimanje kredita na što kraći rok uz što veću ratu koja smanjuje kamatu u masi. Ako dođe do nekih problema uvek se može napraviti reprogram i kroz produženje roka smanjiti rata. Sada ima i banaka kod kojih ne mora da se uplaćuje samo fiksna rata nego može i nešto preko toga (kao kod kreditnih kartica) što je odlična stvar. Ta fleksibilnost pokazuje da se može cenjkati možda ne oko kamatne stope ali recimo oko troškova obrade, tu već zavisi koliko je radnik u banci sposoban da se izbori za svog klijenta.
Link to comment

Slazem se, zato sam i rekao da ovo sa povecanjem euribora moze da bude problem ako se uzima kredit recimo na 25 godina i uz samo 10 ili 20% ucesca. Ko recimo hoce da uzme kredit na 10 godina a ima da plati na primer 50% vrednosti stana onda je OK uzeti kredit u ovom trenutku.

Link to comment
Zašto onda ne uzeti sada pa barem par godina uživati u blagodetima niskog euribora. A da će ići gore ići će.
kada smo uzimali kredit sa euriborom oko 1- 1.2, ne secam se vise, bile su procene da ce sestomesecni euribor tokom 2013. biti oko 3, znaci greska je 1000 procenata. jednog dana ce euribor ici gore, tj izgleda da se polako odlepljuje sa patosa, ali samo hocu da upozorim na to da kalkulisanje euriborom moze biti izuzetno nezahvalno. cekanje da euribor poraste i da se smanji osnovna kamatna stopa, da bi se tek onda uzeo kredit, moze da se pokaze kao gubljenje dragocenog zivotnog vremena. uvek treba imati u vidu da banci nije cilj da korisnika kredita optereti do te mere da vise ne moze da placa ratu.
Link to comment
Sto se tice povracaja PDV to vazi samo za novogradnju i za kupce prvog stana i stopa je 8%.
kako se tretira nadzidani sprat?postoji opcija da kupim stančić iznad ortakovog stana na karaburmi. znam da je očaj za kredite, al podstanarsko vreme prolazi...
Link to comment
kako se tretira nadzidani sprat na karaburmi
zavisi od dve stvari: da li je nadogradnja papirski cista, i da li kupujes od pravnog ili fizickog lica. ako kupujes od fizickog lica, nema nista od povracaja poreza. takodje, nema nista od povracaja poreza ni ako ucestvujes u vlasnickoj strukturi bilo koje nekretnine. ako imas i osminu stana negde, ne mozes dobiti povracaj.a sada da se vratimo na osnovni problem - taj sto razmatras kupovinu nadzidjotine na Karaburmi. budi jako oprezna sa time, to je skarabudzivano samo tako, cela Karaburma je unistena divljom nadogradnjom.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...