Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Dani ludaje u Kikindi, vašarska prodaja.

 

IMG-20210911-152950.jpg

 

Kulen navodno dve godine sušen (ovaj desno), nisam probao niti kupio (već uzeo na drugo mestu drugi), možda je ovaj stvarno bio vrhunski. Mada nekako mi ovoliko bele plesni delovalo previse za prirodno sušenje u prostoriji koja ima odgovarajucu temperaturu i vlažnost, a i neki protok vazduha. Nekako više ličilo na one zimske salame ko nekad što ih je radio Gavrilović, nego na kulen :)

 

 


IMG-20210911-164843.jpg

 

  • +1 5
Link to comment

Mislim da je ovo bio kulen proizvođača Kosanović iz Martinaca, ako sam dobro zapamtio.

 

Ne sećam se ko je imao najbolju švarglu na svetu :)

 

 

Edited by JakeBlues
  • +1 1
Link to comment
On 12.9.2021. at 14:36, JakeBlues said:

 

 

Ne sećam se ko je imao najbolju švarglu na svetu :)

 

 

 

možda su ovi iz Rume
https://vojvodjanske.rs/svaglijada-lokve-najbolja-je-svargla-iz-rume/

 

švargla je ili najodvratnija (najčešće) ili najbolja stvar na svetu. rodbina bivše žene iz malog mađarskog sela u Banatu pravila je mesnate, čvrste, malo nadimljene presovane švargle. pokušao ja bezuspešno da imitiram recept, a pošto je žena bivša i ta švargla sa izvora mi je nedostupna. sad se sve nadam da ću negde da naletim na nešto dobro...

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

sad tek vidjeh ovu temu, pa se unaprijed izSvinjavam ako postavljam pitanja na koja je već odgovoreno prije x stranica-dana...

 

elem, koji industrijski proizvođač suhomesnatih proizvoda iz Srbije važi za dobrog? pod ovim "industrijski" mislim na neku ozbiljnu firmu koja ima uhodane procedure nabavke, proizvodnje, kontrole kvaliteta i sl. 

 

konkretno me zanimaju čvarci :wub: i može slannnica, što da ne... što se tiče ovoga drugoga, pazarim s vremena na vrijeme, da me želja mine, nešto od brojnim malih CG proizvođača, ali to je vazda lutrija, mislim... a kupovao sam i čvarke i slaninu od "Zlatiborca", dok mi negdje moj zet (iz Srbije, jelte) nije rekao da oni važe za trovače. nije mi ponudio nikakvu alternativu, doduše...

Link to comment

za Zlatiborac ti je dobio pre xz godina nadimak Argentinac. da li je to bila cisto seljacka zloba ili su komsije i lokalci znali nesto vise od nas, obicnih musterija iz gradova, neam pojma.

 

ja sam prestao da ga kupujem kada je poceo da sece kobasicu, vakumira i ponudi mi da kupim 12 kolutica salame. hvala ali ne hvala. u medjuvremenu su skoro svi poceli tako da prodaju ali moja crna lista samo raste.

uz malo potraga mogu se naci fine, ne secene stvari. pomenuse pre dve strane onu ljutu kobasicu, u prirodnom crevu i vezana kanapom u lidlu. veoma fin suhomesnati proizvod u firmi gde je kvalitet i ekskluziva u 2 planu.

 

cemu ovoliko pisanije? pa da bi ti rekao da sigurno ima proizvodjaca, marketinski manje vidljivih, koji imaju bolje proizvode od zlatiborca. neko ce ti vec preporuciti neku finu zamenu.

 

ima li u voliju jos necega sem zlatiborca? manji marketi, bio nekada onaj pantomarket? kakav je onaj sa severa sto drzi bus stanicu u tivtu? imate puno zabarske robe. pre korone jeo sam njihove cvarke i ne bese to lose. uopste.

 

ako tebi treba veliki, konstantni dobavljac onda se plasim da se knjiga skuplja na par slova, a ovde ima upucenih u taj biznis pa ce se valjda javiti.

Link to comment
za Zlatiborac ti je dobio pre xz godina nadimak Argentinac. da li je to bila cisto seljacka zloba ili su komsije i lokalci znali nesto vise od nas, obicnih musterija iz gradova, neam pojma.
 
ja sam prestao da ga kupujem kada je poceo da sece kobasicu, vakumira i ponudi mi da kupim 12 kolutica salame. hvala ali ne hvala. u medjuvremenu su skoro svi poceli tako da prodaju ali moja crna lista samo raste.
uz malo potraga mogu se naci fine, ne secene stvari. pomenuse pre dve strane onu ljutu kobasicu, u prirodnom crevu i vezana kanapom u lidlu. veoma fin suhomesnati proizvod u firmi gde je kvalitet i ekskluziva u 2 planu.
 
cemu ovoliko pisanije? pa da bi ti rekao da sigurno ima proizvodjaca, marketinski manje vidljivih, koji imaju bolje proizvode od zlatiborca. neko ce ti vec preporuciti neku finu zamenu.
 
ima li u voliju jos necega sem zlatiborca? manji marketi, bio nekada onaj pantomarket? kakav je onaj sa severa sto drzi bus stanicu u tivtu? imate puno zabarske robe. pre korone jeo sam njihove cvarke i ne bese to lose. uopste.
 
ako tebi treba veliki, konstantni dobavljac onda se plasim da se knjiga skuplja na par slova, a ovde ima upucenih u taj biznis pa ce se valjda javiti.
Nisu seljaci sami smislili to.
Jedna upućena[emoji769] osoba mi je još u vreme procvata pečenjara upozoravala da mi prosto fizički nemamo toliki stočni fond...

A njih su "nahvatali" sa nekim uvozom mesa iz Argentine, plus preko Kosova da se izbegne neka kontrola i tako...







... Shiit has hit the fan

  • +1 1
Link to comment

gavrilovic petrinja, jedna od poznatijih mesnih industrija sfrj je to radila jos 80tih

pricali direktno ljudi koji su obradjivali to meso, staro vise decenija, cini mi se iz kine stiglo

ako nije kina, onda je tako neka suludost, nije ni bitno na kraju krajeva

 

u tom slucaju se nije radilo o manjku stocnog fonda, vec je to meso bilo daleko jeftinije

 

na celu gavrilovica je tada bio boro mikelic, kasniji premijer krajine, visokopozicionirani julovac i blizak prijatelj mirjane markovic

Link to comment
gavrilovic petrinja, jedna od poznatijih mesnih industrija sfrj je to radila jos 80tih
pricali direktno ljudi koji su obradjivali to meso, staro vise decenija, cini mi se iz kine stiglo
ako nije kina, onda je tako neka suludost, nije ni bitno na kraju krajeva
 
u tom slucaju se nije radilo o manjku stocnog fonda, vec je to meso bilo daleko jeftinije
 
na celu gavrilovica je tada bio boro mikelic, kasniji premijer krajine, visokopozicionirani julovac i blizak prijatelj mirjane markovic
Došao je u PKB jedan od njihovih glavnih tehnologa, i mao je toliko "inventivne" ideje da su se ovi domaći plašili da će zatvor da zaglave...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...