Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Овако, Вини је још једном показао да је Gaius Petronius Arbiter за фантаси откад је Лрд нестао са форума.Препорука за Бакера му је била одлична, успркос томе што Ланађанин зна да тупи. Свет одлично замишљен, пар ликова феноменални, пар за редова величине глупљи и неубедљивији од Сансе у тв серији, радња вози, теологија ни за семинарски на комјунити колеџу, све у свему вреди да се чита. Сад чекамо идући наставак у Серији, а за то ћу да се Винију споменем фамилије у пп-у. :s_c:

Link to comment

Немој да лажеш! :s_c:  Исписао сам онолико, искукао ти се у порукама, а не знам уопште да ли је још ико овде читао, па рекох која је сврха, кад већ насамо пљујемо...

Link to comment

Pa promocija kvaliteta, da se navuče još neko. Plus izgovor za mene, da ne bude da sam jedini koji sa uživanjem čita ta wangsty sranja. Elaboriraj ljudima, molim te -_-

 

Ja bih ali nemam snage, a i davno sam čitao. "Years uncounted", štono kaže Šmaug™, "Ten thousand seasons have I lived without eyes!"

Link to comment

Ја мислим да цео серијал вреди да се чита ако ни због чега другог оно због Нонмена, који су мени као врста хуманоида нешто најинтетрисантнија од Толкинових писанија. Њихова туга и пропадање су тако уверљиво написане, да понекад готово засузе очи.

Link to comment

Овако, Вини је још једном показао да је Gaius Petronius Arbiter за фантаси откад је Лрд нестао са форума.Препорука за Бакера му је била одлична, успркос томе што Ланађанин зна да тупи. Свет одлично замишљен, пар ликова феноменални, пар за редова величине глупљи и неубедљивији од Сансе у тв серији, радња вози, теологија ни за семинарски на комјунити колеџу, све у свему вреди да се чита. Сад чекамо идући наставак у Серији, а за то ћу да се Винију споменем фамилије у пп-у. :s_c:

Šta, šta?

 

Daj tačno ime da pecam na potoku!

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

Šta, šta?

 

Daj tačno ime da pecam na potoku!

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Само пошаљи емаил имам првих пет по набавној цени.

Link to comment

Vidi ga što se krije, saću te autujem.

 

SKANDILOZNO: porucnik vasic u slast pročitao svih šest knjiga serijala Second Apocalypse, R. Scott Bakker! (video)

:lolol:

Читање серијала је једно од најчуднијих садомазо искустава које сам имао гледе књижевности. Потпуно генијалне моменте смењују тоталне будалаштине. Тешко може да се каже да сам у сласт прочитао, више као воз кроз наносе снега сам се пробијао.

Хамлете, немој да те првих пар стотина страница мотивише да одустанеш. Јесте једна од најбољих фантази серијала икад написаних...

Link to comment
  • 1 month later...

Ted Ćieng.

 

Potpuno sam fasciniran ovim čovekom.

 

Prvo sam pročitao "Priče tvog života" (zbirku priča), a sad sam u Titanu 1 naleteo na "Životni ciklus softverskih objekata".

 

Nikad u životu nisam naleteo na SF pisca koji se u svakom svom delu dotakao skoro potpuno originalne ideje (u meri u kojoj bilo koja ideja danas može biti originalna), na jedan (makar za mene) potpuno nov i neočekivan način. Mislim da dobar deo pisaca, možda čak i većina, nije iznedrila toliko originalnosti tokom čitave karijere.

 

Kod Ćienga nema beskonačnog recikliranja tržišnih zgoditaka, nema beskrajog raubovanja stvorenih svetova i vasiona, nema nikakvih prečica niti puteva manjeg otpora.

 

Čovek u bukvalno u svakoj svojoj priči ima ideju za koju bi mnogi drugi pisci ubili, pretvorili je u knjigu, a neke bogami i u serijal :)

 

Ćieng je isključivo pisac kratke forme, i kod mene postoji dilema da li je jednostavno brutalno iskren i ne želi da palamudi i razvlači nešto što je toliko britko u tom obliku, ili nema strpljenja (a možda ni sposobnosti/znanja) da briljantnu ideju pretoči u dugačku formu.

 

S jedne strane, to je šteta, jer njegove ideje bukvalno oduvaju čoveka kada ih u potpunosti shvati/prihvati, i par puta sam se uhvatio kako žalim što nisu proširene u roman.

 

S druge strane, napisane u ovakvom obliku, bukvalno deluju kao malj, kao iznenadan udarac iz tame nakon kojeg ne znaš šta te snašlo.

 

Ovo što ću sada reći će možda delovati suludo; Ćieng je prilično loš pisac.

 

Lepota njegovog pisanja ne leži u stilu i poetici, njegov stil je jako suvoparan, struktura priče je jednostavna, tamo gde krene sa komplikovanjem očito je da se ne snalazi, čovek je storyteller, poput Asimova ili Klarka, na moju veliku žalost, ne poseduje u sebi klicu vrhunskog pisca koji ume da podigne dobru ideju na emocionalnom nivou, da likove učini živim i stvarnim na način da u potpunosti ožive u nama.

 

Rekao bih da je verovatno reč o geniju, ili makar ekstremno inteligentnom čoveku, kojem je pisanje samo jedan od načina da izbaci iz sebe jedan oblik kreacije koje poseduje, verujem da mu ovo čak nije nešto posebno bitno u životu, da je samo jedna od protuberanci moćnog uma. Napisao je ove priče zato što (mu se) može.

 

No, sve ove kritike ne umanjuju mnogo vrednost njegovih dela.

 

Svako ko imalo voli SF izgubiće jako mnogo ukoliko se ne upozna sa njegovim radom.

Link to comment

Pričali smo malo o Chiangu kad je izašao Arrival, moji utisci su bili prilično slični. Čovek svesno bira kratku formu jer nema strpljenja/umeća da bilo koju od ideja temeljnije razradi, nego je tresne tako polusvarenu na stranicu i odmah ide dalje da smisli nešto sasvim deseto. 

 

IMHO, ideje su jeftina roba. Ideja je potreban ali tragično nedovoljan uslov da bi se ostvario kvalitet. Format to može da zamaskira ali ne i da promeni, zato su neke (retke) od Chiangovih priča prilični promašaji.

Link to comment

Ne bih se složio da su ideje jeftina roba - da je tako, spisatelji bi vrcali od originalnosti, što naravno, nije slučaj. Šta više, suprotno je tome.

 

No, slažem se da je dobra ideja nedovoljna za kvalitetnu priču (li šta već), no kad je već imaš, mnogo je jednostavnije i lakše oko toga graditi kvalitet.

Link to comment
  • 3 months later...

 

I’m in the midst of writing a trilogy set in the first law world some thirty years after the Blade Itself, so maybe fifteen after Red Country.  The central characters are new but a lot of familiar faces crop up in the background.  Mostly takes place in the Union and the North, and so picks up the threads of the first trilogy a little more directly than the standalone books did, as the world (or parts of it, at any rate) moves into a more industrial era.

Joe Abercrombie

 

Nadam se da ce da izda barem prvi dio u ovoj deceniji...

Link to comment

Ah, guilty Canadian pleasures!

 

quote-i-tell-you-guilt-dwells-nowhere-bu

 

Pogledaj samo to lice, taj ljigavi osmeh! Da u rečniku postoji definicija za "eminently punchable", ova bi slika bila ilustracija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...