Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

A zasto se kaze "limburga meseca"?
E i mene ovo živo interesuje.Naročito otkako stanujem zamalo pa u Limburgu :DP.S. što se tiče Nemaca, grupe naroda imaju slične nazive, npr skoro svim Slovenima su Nemci nešto na tu foru, Romanima su nešto tipa Alemania (osim Italijana), itd. Edited by Amelija
Link to comment

Nemo mi zaobilazite autoritetkinju za limburgologiju. Saču vas vornuem. angry.png :fashisto:EDIT: Idem da si dam warn za autotrolovanjeTM.

Edited by crveni autobus
Link to comment

Mozda se u meseca Limburga mislilo na grad Limburg u Hessenu? Ako je neko bio tamo, neka kaze da li se tamo majmuni sisaju. U ovom drugom, olandskom, nisam videla ni jednog, ali sam se ja vise puta sisala te me cela prica vrlo zabrinjava :P

Link to comment

Limburg je jedna od 12 holandskih provincija, graniči se i sa belgijskim Limburgom , a delić je i u Nemačkoj (Kleef i Viersen). Nekad je bio kneževina, izdeljen je 1839, posle belgijskog ustanka otcepljenja Belgije od Nizozemske.Na koji način je to postalo ime fiktivnog meseca - pojma nemam. Možda su i kod nas 1839 novine pisale o Londonskom sporazumu, kojim su uspostavljene granice između Nizozemske, Belgije i Luksemburga, a Limburg podeljen, pa je odatle iz vica uzeta a kasnije i ostala "smešna reč"...edit:evo i karte kako je to izgledalo pre promene granica320pxpaysbasbk4.png

Edited by Yossarian
Link to comment

mene podjednako buni i poreklo sinonima limburga meseca: na kukovo leto :blink: sta je nominativ: kuk, kukov, i ko/sta je to uopste.kao laik bih rekla da nam je limburg stigao kao zvucna i pojmovna egzotika, pa zvuci kao "pravi", a u stvari ne postoji. nesto slicno francuskim revolucionarnim nazivima meseci.ako nije to, mozda ima veze sa bracom limburg i njihovim kalendaromslicno, godinama sam slusala i govorila o tunguziji, kao nekoj nepostojecoj nedodjiji. bas sam se iznenadila kad se raspao sssr i ja saznala da je to ime jedne drzavice, valjda bivse republike :lol: poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
slicno, godinama sam slusala i govorila o tunguziji, kao nekoj nepostojecoj nedodjiji. bas sam se iznenadila kad se raspao sssr i ja saznala da je to ime jedne drzavice, valjda bivse republike :lol:
Tunguzi ili Evenki su narod mongolskog porekla koji žive kao nomadi, pretežno na prostoru istočnog Sibira, severne Mongolije i severne Kine. Velika tunguska eksplozija, koja se dogodila 1908. godine u blizini reke Tunguska, još uvek je misterija. Pretpostavlja se da je meteor eksplodirao nekoliko kilometara iznad zemlje, uništivši oko 60 miliona stabala na nenaseljenoj površini od oko 2000 kvadratnih kilometara. Koliko znam, to područje se nalazi u regionu Krasnojarska i ne postoji državica ili republika Tunguzija, već je ime izmišljeno da se naglasi kako je reč o veoma udaljenom mestu. Edited by Quizmaster
Link to comment
Tunguzi ili Evenki su narod mongolskog porekla koji žive kao nomadi, pretežno na prostoru istočnog Sibira, severne Mongolije i severne Kine. Velika tunguska eksplozija, koja se dogodila 1908. godine u blizini reke Tunguska, još uvek je misterija. Pretpostavlja se da je meteor eksplodirao nekoliko kilometara iznad zemlje, uništivši oko 60 miliona stabala na nenaseljenoj površini od oko 2000 kvadratnih kilometara. Koliko znam, to područje se nalazi u regionu Krasnojarska i ne postoji državica ili republika Tunguzija, već je ime izmišljeno da se naglasi kako je reč o veoma udaljenom mestu.
ej, nisam znala da su evenki tunguzi! davno sam procitala jednu kadok knjigu, pisac je rus, fedosjev ili tako nekako. opisao je dozivljaje svoje ekspedicije koja je istrazivala taj deo sibira, negde pedesetih godina. divna knjiga i mnogo truda da se docara tradicionalni nacin zivota evenka koji je vec tada nestajao. jedan od glavnih likova je vodic - stari evenk ulukitkan. tako mi je zivo ostao u secanju da sam pre dve-tri godine kad je moj minor junior dobio zimsku kapu koja je licila na ulukitkanovu prozvala dete tako. i odazivao se :lol: secam se price o misterioznoj eksploziji tog, verovatno, meteora. samo su stalno pominjali sibir, tajgu, i tako. nisam cula za tunguziju.e, sad su mi se slozile kockice. hvala quiz :) ps. u sremu "evenke" su nanizana i osusena zrna (obicno belog) grozdja; suse se na vazduhu, na tavanu i jedu zimi. socnije je od klasicnog suvog grozdja. i slatkoooo!pps. u vezi sa kukovim letom, setila sam se jos jednog slicnog izraza "na kukolj dan" :blink: poz
Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...