Jump to content
IGNORED

BETON


mioba

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mioba

    22

  • Turnbull

    19

  • le petit nicolas

    8

  • Аврам Гојић

    7

ta je! žena-projekat! tu je ceo portfolio. fulltext. bez ikakvih utegovnih zadrški.smogla sam snage za tri eseja: o eseju sržnom, o ženama s naslaganim razlozima i o savi šumanoviću belom. dalje neka čita neko drugi :wicked: .poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

E pa ja ne mogu jer sam se juče dovoljno žrtvovao! Naime, pročitao sam Vladušićevo remek-delo, "Mi, izbrisani". To jest, protračao kroz njega.Ukratko, knjiga je mnogo, mnogo gora nego što sam očekivao. Očekivao sam, kao što i podelih ovde, pomalo otrcan, štreberski i retro žanrovski roman, a dobio sam gomilu nečitljivog đubreta.Pre svega, roman pretenduje da bude nekakav noar krimić sa primesama sajberpanka, ali je toliko haotičan i proizvoljan, da od krimića nema ništa. Likovi se pojavljuju i nestaju bez ikakve logike, sasvim proizvoljno, i onda bez jasnih parametar stvarnosti u kojoj se sve dešava, nema ni govora o bilo kakvom saspensu i sličnim prednostima žanra.Ostaje glupa i dosadna ideološka paškvila, čija se "hipertekstualna" dubina iscrpljuje u naratororovim slobodnim i opet sasvim proizvoljnim asocijacijama, tipa:

Na šanku, odmah do mog lakta, nalazi se nezapaljena cigareta zaglavljena u prorez na pepeljari. Pored pepeljare sunaočare, lenonke. Umesto na Lenona, mene te naočarepodsećaju na Valtera Benjamina, koga sam tada čitao.Nosio ih je nekoliko decenija pre Lenona.
Ili:
A onda je zaćutala. I ja sam ćutao. Meni je sve to ličilo na neku scenu izromana Breta Istona Elisa, gde su imenice brendovi, aglagoli ljudi.
Ja sam se ponadao da će ovo biti knjiga koju ću moći sa guštom da mrzim. I zaista, Vladušićevo ideološko naravoučenije jeste očekivano odvratno, ali, kao i sa Bajićevom "Ravnom Gorom", ideologija je ovde najmanji problem. Ovo je pre svega nečitljivo, glupo, plitko, pretenciozno, neznalački. Ne možeš ni da ga mrziš, ni da ga ozbiljno kritikuješ, samo čudom da se čudiš šta sve ima u našoj jadnoj Srbijici.Utešno je što, za razliku od Bajićevog remek dela, ovo barem nije finansirano od naših para. Edited by Syme
Link to comment
E pa ja ne mogu jer sam se juče dovoljno žrtvovao! Naime, pročitao sam Vladušićevo remek-delo, "Mi, izbrisani". To jest, protračao kroz njega.Ukratko, knjiga je mnogo, mnogo gora nego što sam očekivao. Očekivao sam, kao što i podelih ovde, pomalo otrcan, štreberski i retro žanrovski roman, a dobio sam gomilu nečitljivog đubreta.Pre svega, roman pretenduje da bude nekakav noar krimić sa primesama sajberpanka, ali je toliko haotičan i proizvoljan, da od krimića nema ništa. Likovi se pojavljuju i nestaju bez ikakve logike, sasvim proizvoljno, i onda bez jasnih parametar stvarnosti u kojoj se sve dešava, nema ni govora o bilo kakvom saspensu i sličnim prednostima žanra.Ostaje glupa i dosadna ideološka paškvila, čija se "hipertekstualna" dubina iscrpljuje u naratororovim slobodnim i opet sasvim proizvoljnim asocijacijama, tipa:Ili:Ja sam se ponadao da će ovo biti knjiga koju ću moći sa guštom da mrzim. I zaista, Vladušićevo ideološko naravoučenije jeste očekivano odvratno, ali, kao i sa Bajićevom "Ravnom Gorom", ideologija je ovde najmanji problem. Ovo je pre svega nečitljivo, glupo, plitko, pretenciozno, neznalački. Ne možeš ni da ga mrziš, ni da ga ozbiljno kritikuješ, samo čudom da se čudiš šta sve ima u našoj jadnoj Srbijici.Utešno je što, za razliku od Bajićevog remek dela, ovo barem nije finansirano od naših para.
jel neko rekao vladusicu da je benjamin bio komunjara? a i da je lenon sumnjiv.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Pa ceo roman mu je kao građen oko Benjamina, kojeg čita ne selektivno, nego potpuno miopijski. Svako je dobar za obračun sa američkim imperijalizmom i kapitalizmom, i Benjamin, i Badiju, i svi, ali kad se dođe do nation-buildinga, onda se progovori čistim kisindžerovskim jezikom.Inače, pazi ovo. Zacrveneo sam foru.

Politička orijentacija?Isto što i Pekić – ,,desni socijaldemokrata”. Rakija?Očeva. Viski?Chivas. Votka?Wiborova. Omiljeni strani pisac koji je umro u XXI veku?W. G. Sebald (1944-2001). Režiseri?Andrej Tarkovski i Serđo Leone. Filozof?Platon. Junak?Banović Strahinja. Omiljene tastature?Dell (,,Mi izbrisani”, ,,Crnjanski Megalopolis”), Samsung (,,Forward”). Moj doprinos srpskom jeziku:,,autošovinizam”. Uticaji?Miloš Crnjanski, Borislav Pekić, Žarko Vidović, Neuromancer (1984), Tomas Pinčon, Matrix (1999), Jugoslavija (Srbija) – Argentina, Inadijanoplis, 2002. Pesnik?Ivan V. Lalić. Esejisti?Valter Benjamin, Sreten Marić. Video igra?S.T.A.L.K.E.R. Uputstvo za mišljenjeMisliti bez jezičkih etiketa: ,,antiglobalista”, ,,evroskeptik”, ,,evrofanatik”, ,,globalista”, ,,levica”, ,,desnica” itd. Stripovi?Korto Malteze (Hugo Prat), Alan Ford (Max Bunker & Magnus), Smogi boj (Goran Delić) Serija?Forbrydelsen (Ubistvo). Gradovi?Pariz, Venecija, Firenca, Rim, Lisabon, Madrid, Barselona, Solun, Atina, Krakov, Trebinje, Herceg Novi, Banja Luka, Novi Sad, Beograd. Hardver?S-400. Softver?MS Word. Državnik?Šarl de Gol.
Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...