Jump to content
IGNORED

Islam kroz vekove


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ako hoćeš datume, internet ih je pun. Spisi su sačuvani u starim centrima helenske civilizacije koji su prešli u ruke Arapa koji su, umesto da unište sve što su zatekli, usvojili helenska znanja, primenila ih u praksi i unapredila. U Evropi kontinuitet sa helenskom kulturom postoji dobrim delom zahvaljujući Arapima...Inače, bivši janičari zaista jesu gradili crkve, što govori o tome kakav je duh vladao tokom prva tri - četiri veka otomanskog carstva. U vreme dekadencije zaista je malo toga dobrog došlo sa Bosfora, ali negirati dostignuća cele islamske civilizacije na osnovu loših primera jednako je kao i suditi o evropskoj kulturi na osnovu Aušvica. I jedna i druga kultura, doduše, sklone su takvim generalizacijama.

Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • No7

    22

  • Аврам Гојић

    19

  • Indy

    12

  • Pontijak

    9

Ako hoćeš datume, internet ih je pun. Spisi su sačuvani u starim centrima helenske civilizacije koji su prešli u ruke Arapa koji su, umesto da unište sve što su zatekli, usvojili helenska znanja, primenila ih u praksi i unapredila. U Evropi kontinuitet sa helenskom kulturom postoji dobrim delom zahvaljujući Arapima...Inače, bivši janičari zaista jesu gradili crkve, što govori o tome kakav je duh vladao tokom prva tri - četiri veka otomanskog carstva. U vreme dekadencije zaista je malo toga dobrog došlo sa Bosfora, ali negirati dostignuća cele islamske civilizacije na osnovu loših primera jednako je kao i suditi o evropskoj kulturi na osnovu Aušvica. I jedna i druga kultura, doduše, sklone su takvim generalizacijama.
Te sve centre je prvo drzao Rim a zatim Vizant.Jeste tokom prva dva, tri iskljucivo jer ih nije bilo briga dok idu da osvajaju a kada su pukli sta se onda desavalo?Ili neko smatra da su Srbi, Grci i ostali narodi bezali u "Tamnicu naroda" preko Save i Dunava jer je im je bilo dobro pod osmanlijama ali "tamnica naroda" je bila uzor.Ja sam ovde napisao ali mi je obrisano grb islama, polumesec sa zvezdom je grb Konsatinopolja i preuzele su ga Osmanlije i tako rasirili po islamskom svetu.Sto jasno govori o uticaju na sve drustvene tokove kod osmanlija a onda dobrim delom i arapa Vizanta, od arhitekture pa nadalje. Edited by No7
Link to comment
Nisam siguran šta si ovim tačno dokazao.
Dokazao sam da nije bilo osmana i arapa da bi ti spisi opet postojali, nikad sa sigurnoscu ne znas ali verovatno bi postojali.Zatim, da bezati u drzavu koja se u Evropi zvala "tamnica naroda" i da ti je to nesto dobro dovljno govori o Osmanlijama i kako su oni postupali.Da je svekoliko osmanska i arapska kultura dobrim delom preuzeta od Vizanta tj. Istocnog Rima na kojeg su na zapadu uvek gledali sa podozrenjem a i svi znamo bratske krstase sta su uradili toj Vizantiji i Konstatinopolju. Edited by No7
Link to comment

Ne, nisi to dokazao, jer si primenio neprihvatljiv logički postupak."Tamnica naroda"? Taj termin se koristio za Austrougarsku, ne za Tursku, pobrkao si to možda sa izrazom "bolesnik na Bosforu". Uostalom, korišćenje pežorativnih termina za Otomansku imperiju je odjek britanske devetnaestovekovne polemike između Gledstonove i Dizraelijeve struje koje su imale različite poglede na rešavanje balkanskih i bliskoistočnih pitanja, i generalno na takve floskule treba gledati sa oprezom jer više govore o onome ko ih kuje nego o subjektu.

Link to comment
Ne, nisi to dokazao, jer si primenio neprihvatljiv logički postupak."Tamnica naroda"? Taj termin se koristio za Austrougarsku, ne za Tursku, pobrkao si to možda sa izrazom "bolesnik na Bosforu". Uostalom, korišćenje pežorativnih termina za Otomansku imperiju je odjek britanske devetnaestovekovne polemike između Gledstonove i Dizraelijeve struje koje su imale različite poglede na rešavanje balkanskih i bliskoistočnih pitanja, i generalno na takve floskule treba gledati sa oprezom jer više govore o onome ko ih kuje nego o subjektu.
Da koristio se za AU i na to sam mislio. Zamisli ljude koji na "tamnicu naroda" gledaju kao svetlost i gde treba otici, a svi su zeleli koji su zivli u istoj da pobegnu, to ti jasno govori o Osmanlijama.
Link to comment

Baš su mi gotivni ljubitelji Arapa i Turaka. To što su satirali sve što nije arapsko i islamsko (ili su se makar trudili) dok su dolazili u kontakt sa drugim narodima koji nisu bili jači od njih je sa druge strane sasvim OK, pošto su sačuvali građevine i knjige. Verovatno bi, da su okolnosti bile drugačije, i neko od 300.000 nesrećne poljske dece koji su oteti od svojih roditelja samo zato što su imali arijevske karakteristike negde 1960. ili 1970. godine u svojstvu feldmaršala koji je Fireru za 80. rođendan poklonio pobedu nad ostacima američke armije u Misuriju, došao u svoj rodni kraj i izgradio ponovo neku crkvu ili spomenik. Baš kao i ovi od janjičara. Jedino što u onim tamo vekovima to što su širitelji kulture i lepote sa istoka radili nije zvano fašizmom.Nego, bre, što sada kada je situacija obrnuta (po pitanju znanosti, civilizovanosti, implementacije naprednih tehnologija sa ciljem olakšanja života ljudi i slično), ne prihvataju ti isti Arapi i Turci da budu kolonije zapadnih zemalja, koje su dosta napredne, imaju finu literaturu i naprednu tehnologiju?

Link to comment
Nego, bre, što sada kada je situacija obrnuta (po pitanju znanosti, civilizovanosti, implementacije naprednih tehnologija sa ciljem olakšanja života ljudi i slično), ne prihvataju ti isti Arapi i Turci da budu kolonije zapadnih zemalja, koje su dosta napredne, imaju finu literaturu i naprednu tehnologiju?
Tko kaže da nisu prihvatili..
Link to comment
Tko kaže da nisu prihvatili..
Šta znam, meni tako deluje. A ako nisam u pravu - pa dajte onda za početak da potpuno uništimo sve Arape i Turke koji su neposredno na granicama prema hrišćanskim zemljama. Onda bi im se trebali spaljivati gradovi, ubijati muškarci i stariji, pa da dovlačimo više njihove žene za naše hareme i zadovoljavanje seksualnih potreba, dajte da decu konvertujemo u Srbe/Hrvate/koga god po potrebi. Kuluk se podrazumeva, jer je umno-oslobodilačkog tipa, u najboljoj tradiciji Aristotela. Naravno, očekujem da oni takvu situaciju mirno podnose par stotina godina i gotive nas zbog naprednosti :wub: U suprotnom - ne priznajem angry.gif Opravdanje? Pa eto, zapad je imao Kanta, Mocarta, Molijera, Njutna, Hegela, revolucije, demokratiju, a sada ima organizacije koje su po svim pitanjima napredne. Ne razumem zašto u takvim okolnostima ne pobacamo biohemijsko oružje na islamski svet? Građevine će biti sačuvane, minareti će biti na svom mestu, knjige će biti netaknute, a možemo obećati i Meku i Medinu da pretvorimo u spomenike kulture - raznećemo ih u paramparčad, ali ćemo dozvoliti zainteresovanima da ih obnove na svakih stotinak godina... <_<
Link to comment

Islam je otprilike jednako tretirao ljude kao kršćanska Europa predkolumbijske kulture. Podjarmi, pobij, pokrsti. A od kulture koju je Islam pregazio ostalo je puno više od kultura koje je kršćanstvo zgazilo.Povijesno civilizacijski vrijednosni sudovi koje ovako ofrlje izražavaš o religiji ne služe na čast jednom misliocu. Islamsko društvo danas izraz je siromašnog i neperspektivnog dijela svijeta gdje je smješteno, i pokazuje sve karakteristike 'obranaške' kulture, ksenofobiju, netoleranciju, zavist, terorizam i ideološku mržnju.Osim Sudana, međutim, čak ni danas ne vidim mjesto gdje je Islam vrši izravnu masovnu agresiju prema drugim kulturama.Kršćanstvo u Iraku i židovstvo u Izraelu, naprotiv, maksimalno humaniziraju svoje protivnike, složit ćemo se, zar ne? :Hail:

Edited by Sančez Rođer
Link to comment

Avaj, ono što se u tradiciji Evrope tretira kao incident - za istoriju islamskog sveta tretira se kao definišuća karakteristika.

Link to comment
- - -
Nagradno pitanje: ako su Turci i Arapi takvi divljaci, zašto su Jevreji bježali u Osmansko carstvo pred civiliziranom Evropom?Dopunsko pitanje: ako su takvi divljaci, zašto su pod vlašću Osmanlija ostajali i Srbi i Hrvati, i pravoslavci i katolici (pa i Jevreji)? što nisu sve natjerali da prime islam ili ih naprosto posjekli?
Link to comment

Ko uopšte pokušava da sugeriše da su hrišćani (kršćani, križani, isusljani ili kako se već izgovara na hrvatskom) i jevreji (židovi, judejci) fine, humane ovčice, koje žive zarad plemenitosti? Da se razumemo, ja bih politiku vodio tako da ide ka maksimalnom smanjivanju uticaja religije ne samo na politiku, već i na društvo i pojedinca, sa zabranjivanjem u perspektivi kada im uticaj dovoljno opadne, a specijalni porezi vrate ono što su pljačkali kroz vekove. No, ovde se govori o nekakvim naprednim mislima i kulturi koja je cvetala dok su Evropljani ovo ili ono, pa sam samo hteo da ukažem i na neke druge strane i dešavanja, koja su se odvijala u istom onom vremenu za koje tvrdite da je odslikavalo napredno, humano islamsko društvo. A ti nastavljaš da radiš isto - da imputiraš da su svi hrišćani (kršćani, križani, isusljani ili kako se već izgovara na hrvatskom) isti, sve ih karakterišući kroz istu mantru. Ono što ja želim da kažem jeste da je za 40.000 stanovnika Novog Brda bilo svejedno, kada su otvorili kapije Mehmedu II, a on ih izveo napolje pa sve muškarce okovao, matore pobio, a žene razdelio svojim vojnicima i decu odveo u janjičare, to što je rudnik nastavio da posluje fino i što 3 od 11 manastira u i oko grada nisu razoreni. Slična priča važi i za, recimo, hrišćansko-evropsko stanovništvo severne Afrike i ostale predele gde je ta divna, napredna civilizacija dolazila u dodir sa ostalima. To što su siromašni - ko ih jebe. Naviklo je to da ne radi, već da se tovi i pije kafu dok drugi robuju za njih. Pa kada je nestalo kmetova, gle čuda, nije moglo više da se sedi u svili i kadifi. Jedino još može tamo gde ima nafte. Pri čemu ne kažem da smo mi nešto sjajni ili mnogo bolji. Opet, najnerazvijeniji delovi (i ekonomski i kulturno) Srbije su upravo oni koji su najduže bili pod tolerantnim Turcima. Sapienti sat.Pri čemu sve to ne znači da mislim da sada sa njima ne treba sarađivati, biznisovati, druželjubovati, aranžmanirati. Ali ne morate sada da idealizujete svaku islamsku zemlju u svakom trenutku istorije, dajući joj karakteristike koje nekada ili u dobrom periodu svog razvoja nije imala. Kakve veze ima današnja Turska sa onom koja je masakrirala Jermene? Ali Turska nekada jeste masakrirala Jermene. Ja se ne sećam da je u 20. veku neka država izrazito hrišćanskih karakteristika to radila u tolikoj meri nekom stanovništvu unutar sopstvene teritorije.

Link to comment
Ja se ne sećam da je u 20. veku neka država izrazito hrišćanskih karakteristika to radila u tolikoj meri nekom stanovništvu unutar sopstvene teritorije.
holocaust2.jpgOK, pošto smo ovo rezimirali, osvrnuću se na Filipenkov post, vrlo kratko. Sve što kažeš, osim poslednje izjave, je na mestu, i u pravu si. Međutim, ja ne hvalim sva dostignuća islamske civilizacije, već ih samo stavljam kao kontrapunkt potpunom negiranju. Edited by vasudeva418
Link to comment
Islam je otprilike jednako tretirao ljude kao kršćanska Europa predkolumbijske kulture. Podjarmi, pobij, pokrsti. A od kulture koju je Islam pregazio ostalo je puno više od kultura koje je kršćanstvo zgazilo.Povijesno civilizacijski vrijednosni sudovi koje ovako ofrlje izražavaš o religiji ne služe na čast jednom misliocu. Islamsko društvo danas izraz je siromašnog i neperspektivnog dijela svijeta gdje je smješteno, i pokazuje sve karakteristike 'obranaške' kulture, ksenofobiju, netoleranciju, zavist, terorizam i ideološku mržnju.Osim Sudana, međutim, čak ni danas ne vidim mjesto gdje je Islam vrši izravnu masovnu agresiju prema drugim kulturama.Kršćanstvo u Iraku i židovstvo u Izraelu, naprotiv, maksimalno humaniziraju svoje protivnike, složit ćemo se, zar ne? :Hail:
Evo npr. u Avganistanu je srusen veoma znacajan spomenik druge religije pre par godina.O tome kako su Kopti opstali sa zigom jer drugacije nije moglo itd. a sto se tice tolerancije Vizant je za ono vreme bio pojam tolerancije za osmanlije a i za zapad.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...