Jump to content
IGNORED

Reklame


Ulven

Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    222

  • Ryan Franco

    129

  • morgana

    96

  • Frank Pembleton

    93

Da stvarno... šta su potrebne kvalifikacije za jednog kopirajtera i kako on uopšte nastaje jer ga u tradicionalnom obrazovanju nema?

 

Odakle se on obično "regrutuje"?

Link to comment

Da stvarno... šta su potrebne kvalifikacije za jednog kopirajtera i kako on uopšte nastaje jer ga u tradicionalnom obrazovanju nema?

 

Odakle se on obično "regrutuje"?

Moras da budes upucen u advertajzing i da jezik koristis u te svrhe. Kopirajtera ima raznih, neki su dobri za epske copy-e koje slusas u najki najavama za ligu sampiona, drugi su za dobar storiteling, treci, netalentovani, pisu tekstove za liflete i brosure. Svi su uglavnom wanabe pisci.

 

btw. svaki dobar kopirajter ume sa konceptom. To je vrlo kreativan posao

Edited by Caligula
Link to comment

Dodatak: sjajan kopirajter sa kojim trenutno radim zavrsio je muzicku produkciju. Drugi, sa kojim sam radio (dobio par nagrada u Kanu i po festivalima uopste), kreativna zivotinja i jedan od najboljih likova koje poznajem je kompletan intelektualac kome se jebe za intelektualstinu a jos vise za advertajzing. jednom recju, primerak.

 

Ne mora kopirajter da dodje sa filoloskog, moze i sa filozofije, likovne akademije, moze i sa srednjom skolom da zabode nagradu na festivalu. Mlada je to grana industrije. Ima ovde po forumu talentovanih kopirajtera sigurno, jedan minimum jer znam koji je :D

 

Plate nisu tako lose, dobar kopirajter ima 800+E , ako avanzuje na asoshiejt kriejtiva ili kreativnog direktora (cest slucaj) nebo je granica.

Edited by Caligula
Link to comment

Kopirajter može da bude svako ko je obrazovan i načitan i ima zrno kreativnosti tj. želju da bilo šta - stvara, muziku, reči, crteže, skulpture, igrice... Takvi likovi, u kombinaciji sa intelektualnim svastožderstvom, su idealni. I ima ih manje nego što bi čovek rekao, bar jedan mladi čovek iz Beograda pre desetak godina.

 

Nažalost, čak i među tima kojih ima, malo koji kopirajte želi da se obrazuje po pitanju sopstvene struke, a ima se tu svašta naučiti, kao prvo, da kopirajter nije umetnik, čak ni kada samo osmišlja koncept, a naročito kada piše bilo kakav reklamni tekst (tj. copy), bio on epski ili letački. Kopirajter pre svega treba da bude prodavac. Nego je to brate carski posao jer uglavnom nešto lelemudaš po ceo dan, a ponekad zapneš ali i to što zapneš je i dalje neko razmišljanje, bacanje na papir i eventualno krljanje u pauerpointu i prezentovanje toga.  A ko će još sad čitati neke tamo knjige, pa svake godine ih samo Ameri izdaju jedno osamsto pesto na temu kopirajtinga, advertajzinga, storitelinga, brend bildinga i henrija fildinga, a i  kopirajteri su po prirodi lenštine ili foliranti, dakle umetnici hehe, ali češće malo gori po tom pitanju od "ostvarenih" umetnika, pošto bi, da nisu gori, i oni uglavnom radije bili 100% umetnici, al jebiga fali im želje, drajva, integriteta ili već neke kombinacije ta tri da izguraju npr. roman.

 

Doduše, mora se priznati da ima i takvih, ja ih znam par. Ali ipak su i oni pre svega kopirajteri jer se od umetnosti u Srbiji može živeti samo prilično skromno, a od kopirajtinga može i nekako kao srednjeklasno.

 

Da bi uleteo u koprirajting treba ti uglavnom samo preporuka. Da bi ostao tu, treba ti sve ono što sam gore naveo. I da sebe ne svhataš preozbiljno ko ovaj mekejbov lik što je umro od kancera. Mada u takvim situacijama kapiram da svi ljudi sebe shvataju malko ozbiljnije.

Link to comment

Svi su uglavnom wanabe pisci.

 

 

 

Dakle fali im izraz™ ili umetnički izraz™ da bi bio pisac? Malo je rogobatno reći da je kopirajter neuspeli pisac odnosno da je to profesija zbog fejla u drugoj profesiji, zar ne?

 

Mislim da ima malo i oko ekipe pored svih kvalifikacija koje ste naveli... U tim krugovima ako ekipa kaže da si ok - ok si bez obzira dal si zapravo ok i odakle si stigao.

 

Da li mnogo grešim ako kažem da recimo jedan slikar i jedan istoričar umetnosti imaju jedanke polazne osnove u svetu advertajzinga/marketinga?

Link to comment

Dakle fali im izraz™ ili umetnički izraz™ da bi bio pisac? Malo je rogobatno reći da je kopirajter neuspeli pisac odnosno da je to profesija zbog fejla u drugoj profesiji, zar ne?

 

Ne, nekima koje znam ne fali talenat nego muda da batale agenciju i krenu da pisu. Prosto, u Srbiji je zajebano ziveti od pisanja a biti pisac je full time radno vreme.

 

Nacitao sam se sjajnih kratkih prica od drugara kopirajtera onoliko. Ali ih jebe sto vole platu svakog prvog.

 

 

Da li mnogo grešim ako kažem da recimo jedan slikar i jedan istoričar umetnosti imaju jedanke polazne osnove u svetu advertajzinga/marketinga?

 

 

Zavisi od slikara ili istoricara umetnosti. Npr. ovaj drugi ima sjajne predispozicije za kopirajtera ako je kreativan. Slikari pak nisu dobro prolazili po agencijama, prosto nisu bili operativni.

 

dobar kopi

Edited by Caligula
Link to comment

Što, jesam napisao nešto netačno? :(

Ako nije bilo jasno, mislim da je mnogo gotivan posao, samo se trudim da ga sagledam realno, a da bi sagledao iole realno nešto što ti donosi leba jebiga moraš biti cinik. Mislim, ovaj što je umirao pa shvatio da je sve to "samo peddling product" i "samo advertajzing", pa jebiga batice, ja sam to shvatio odmah a nisam baš neki Nejt Silver ili Nasim Nikolas Taleb...

 

Okačiću par dobrih kampanja, možda kasnije noćas kada budem pravio brejk od ovoga što radim, pogodite koji je tip posla exexe 

Link to comment

Što, jesam napisao nešto netačno? :(

 

Ako nije bilo jasno, mislim da je mnogo gotivan posao, samo se trudim da ga sagledam realno, a da bi sagledao iole realno nešto što ti donosi leba jebiga moraš biti cinik. Mislim, ovaj što je umirao pa shvatio da je sve to "samo peddling product" i "samo advertajzing", pa jebiga batice, ja sam to shvatio odmah a nisam baš neki Nejt Silver ili Nasim Nikolas Taleb...

 

Okačiću par dobrih kampanja, možda kasnije noćas kada budem pravio brejk od ovoga što radim, pogodite koji je tip posla exexe 

 

 

:blink:  sve se slazem, odakle sumnja?

 

Upravo je to i moj utisak, najbolji u poslu su oni koji advertajzing ne shvataju ozbiljno.

 

Ovi ozbiljni sto se primaju sagore dok ne naprave prenaduvan key study ili prezentaciju za Kan sa milion laziranih i prenapumpanih podataka, onda tog lavica dobiju na prevaru (govorim o Srbiji) samo da bi ga okacili na Linkdin. Meni je to liseno zivota, u svakom smislu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...