Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Sokantne cene. Dovoljno je samo najjeftiniji model uporediti sa Amazon Kindle DX... Ipak, mislim da nedostaje kamera (napred) i GPS. Pitanje je i da li ce API biti restriktivan kao kod iPhone/iPodTach. Stiv je povodom restrikcija izjavio da su tu kako se ne bi ugrozila osnovna funkcija (telefiniranje), ali vise nema tog opravdanja.

Link to comment

To opravdanje nije pilo vodu ni za iPod Touch ;-)Ako je suditi po prošlosti, tamo negde u Apple labovima uveliko imaju radeće primerke iPad-a sa kamerom, GPSom, flashom, multitaskingom, itd. samo će da čekaju povoljan trenutak da izađu na tržište s tim.Zasad, što reče jedan, I will iPass on this one. :-)

Link to comment

Cenim da ce sledeci update ovog proizvoda, ili onaj iza njega, i za mene biti must have. Dotle, njegov mali brat iPhone ce biti OK.(EDIT. Ovaj Youtube je isto sto je i u Zmitjkoevom linku, nisam video... ali, ne smeta visak).

Edited by Indy
Link to comment

Slegli su se malo utisci, odgledah snimak čitave prezentacije, čitala sam po raznim forumima i videla da je gomila ljudi nešto razočarana, da je to samo nabildovani Ipod touch, da ga pokreće isti sistem kao i iPhone, da ništa ne valja, da nikome ne može da posluži, da je promašaj itd. Ja slobodno mogu da kažem da sebe prepoznajem u ciljnoj grupi (jednoj od njih) kojoj je ovaj uređaj namenjen. Ja nemam iPhone. Nikad nisam ni imala želju da ga imam. Videla sam ga uživo (mislim da je ona prva varijanta u pitanju) i meni je to krajnje nepraktično za telefon. Jbt, jedva u ruci mogu da ga držim. Ne treba mi surfovanje preko telefona jer je kod nas to preskupo, a i jedva bih pročitala šta tamo piše. Meni telefon služi isključivo za telefoniranje i pisanje poruka.Nemam ni iPod touch. Za slušanje muzike mislim da bi mi sasvim bio dovoljan i suffle (doduše, nemam ni njega), a gledanje vidoja preko onog ekrančića mi ne pada na pamet. Nemam laptop. Oni su mi preteški za neko nosanje, a i imam problema sa onim trackpad-om (ograđujem se da nisam isprobala mekove). Imam neki "službeni" lap (poprilično star i težak preko 3 kg sigurno) koji najčešće i nije kod mene, ali on ima ono crveno dugmence na tastaturi koje je mnogo lakše za navigaciju. Ovo sa pomeranjem prstima meni uopšte ne leži. Razmišljala sam o netbook-u, ali me je upravo trackpad odvratio od toga.A ja bih volela da imam nešto što bih mogla da nosam sa sobom (ne mora u džepu, uvek postoje rančevi, torbe koje najčešće i nosim), a što bi mi omogućavalo pristup internetu. Recimo, koliko puta mi se dogodilo da me neko cimne i pita jesi li na skajpu, a ja negde u gradu. Ili, koliko sam puta zaboravila adresu gde treba da odem (:blush: ), a preko neta to lako mogu da nađem. Ili, vidim majicu/bilo šta za nekoga, ufotkam je (e da, telefon može i za to da posluži :) ), pa mu šibnem preko net-a da vidim sviđa li mu/joj se (da, znam da to može i preko mms-a, ali meni službeni broj to ne dozvoljava, a privatni mi je na telefonu koji to iz nekog razloga ne može da radi). Ili, naprosto, sednem negde i švrljnem internetom.Potom, ako sretnem nekog poznatog, mogu da mu pokažem neke fotke, vidoja i slično. Takođe, možda ponekad poželim nešto da zapišem, a recimo nemam kod sebe olovku i papir.Eto, prenosni uređaj meni bi služio za takve stvari (verovatno ima toga još, ali ovo je prvo što mi padne na pamet). Ako hoću nešto da "ozbiljnije radim" (naravno, moja ozbiljnost ne može da se meri sa onom profesionalaca), pa imam komp na stolu. U mom slučaju je to iMac, kod nekog je nešto drugo. Ne kupujem ja prenosni uređaj da bih na njemu obrađivala video ili fotografije.iPad ima i neke dodatke kao što je čitanje elektronskih knjiga, ali mene to nešto i ne zanima jer ne znam dovoljno engleski da bih to mogla da radim, a na srpskom toga nema. Potom, ja daleko više volim papir kada su knjige u pitanju.Naravno da on ima i mana. Eto gledala sam snimke koji su postavljeni po sajtovima gde se prikazuju iskustva novinara i pod određenim uglovima se vidi kako ostaju otisci prstiju po ekranu. I to posle možda par minuta pokazivanja onih demonstratora na okupljanu u San Francisku.Najveća mana (ili jedna od njih) koju mu pripisuju je nedostatak multitasking-a. Ok, i ja bih volela da to ima, ali to je pitanje softvera i verovatno će i to jednog dana doći na red. Pitanje je i koliko bi glatko sve radilo kada bi postojala takva mogućnost.Nedostatak "pravog" OS-a je još jedna velika zamerka, ali lično meni, on ne bi mnogo doprineo osim što bi usporio čitavu stvar. Pretpostavljam da je Lepoard ili Snow potreban da bi se poterale neke jače aplikacije koje, kao što rekoh, ja upotrebljavam na svom desktopu koji sam zbog toga i kupila. Pa nije Apple lud pa da sebe upuca u noge i ponudi tablet (ili kako se ovo već zove) koji će moći sve što i pravi laptom, samo za mnogo manje para.Mnogi kukaju kako ne postoji usb, ali on zapravo postoji - doduše, morate platiti 29 dolara, ako želite njega i dodatak za card reader:k326mu.jpgNaravno da je Apple mogao da ubaci card reader i usb na iPad, ali onda:1. ne bi mogao da zaradi dodatni novac na ova dva dodatka2. imao bi dve rupe više što bi ga naružilo, a možda i povećalo debljinu/težinu.Potom, kamera. Eto, ja sam prva zakukala za njom, ali onda i shvatila kako ja nju zapravo nešto i ne koristim. Ako hoću preko skajpa da se čujem sa nekim, postoji mikrofon, sluške i vozi.I fleš. Čitav plač što Apple to ne dozvoljava. Naravno da ne dozvoljava kada bi im to poptuno uništilo prodavnicu sa morem fleš igrica i aplikacija (ako takve aplikacije postoje). Nemogućnost gledanja sajtova sa flešom je samo kolateralna šteta zbog zaštite prodavnice. A od prodavnice verovatno zarade koliko i od prodaje računara (dobro, možda i ne, ali shvatate šta hoću da kažem). Meni to ne smeta jer sajtovi koje ja posećujem nemaju fleš u sebi. Ne bi mi smetalo ni da prikazuje, ali me nedostatak podrške za njega sigurno ne bi odvratio od kupovine iPad-a.Meni čak nisu nešto naročito potrebne ni sve one silne aplikacije iPhone-a koje mogu i na njemu da se koriste (mada će se praviti i samo za njega), a čak i ako mi zatrebaju, ima načina da se do toga dođe (koliko znam, mada nisam sigurna, mi ne možemo na regularan način da dođemo do te prodavnice čak ni ako poželimo nešto da kupimo).Ne treba zaboraviti da će se ovaj uređaj isporučivati tek za tri meseca (koliko razumeh) i pitanje je šta će se sve još tu naći.Naravno, ovo je samo prva generacija i svaka sledeća će donositi nešto novo - što hardverski, što softverski (ionako se za, verovatno, već jun najavljuje OS4 za iPhone koji će biti sigurno prilagođen i iPad-u). Taman kada ja finansijski budem sebi mogla ovo da priuštim (u međuvremenu treba isplatiti velike kredite, a pod uslovom da stanje u zemlji ne bude baš katastrofalno što baš i ne možemo da garantujemo).

Link to comment
da prijavim resenje ovog slucaja.u AppleStore-u su mi zamenili plasticni prekrivac, tastaturu i trackpad za manje od dva sata.problem otpadanja plastike sa ivice beilih i crnih MacBook-ova je poznat Apple-u i desava se zato sto je plastika nije dovoljno jaka da podnese pritisak sa ispupcenja na poklopcu laptopa kada je laptop sklopljen i pod pritiskom (u torbi recimo). receno mi je da ce do pucanja opet da dodje ukoliko laptop cesto nosim spakovan.
tužno prijavljujem da je opet puklo :-(. nakon svega 6 meseci. garancija mi je istekla, tako da ću sada morati da platim zamenu.
Link to comment

Posle sleganja utisaka, i pošto je prirodna reakcija organizma na Steve J reality distortion field popustila (obično se manifestuje nagonom za povraćanjem :)), mogu da odgovorno kažem da će iPad da razvali - odnosno, učiniće Apple dovoljno finansijski jakim i moćnim da parira Googletu. Sam hw je ovakav ili onakav, ali poenta uopšte nije u tome - poenta je da Apple sada ima još jedan uređaj koji je, ili će uskoro biti dovoljno jeftin da ga praktično svi poseduju, i preko koga će oni ostvariti još jedan kanal distribucije plaćenog sadržaja (muzika, publikacije, video, aplikacije), i veoma uskoro, i reklama.Kao nusproizvod toga, netbook klasa će gotovo potpuno odumreti, a Acer, Asus i ostali tajvanci će vrlo brzo početi da štancuju još jeftnije tablete, na kojima će verovatno trčati Android, tako da ćemo imati duopol (ne toliko mi u Evropi, koliko USA+Kanada). Naravno, Microsoft kasni, i ponovo neće ništa uraditi, iako ima polpoziciju jer je među prvima razvijao TS OS za mobilne platforme i uveliko radi na svom rešenju za tablet.Naravno, iako su svi neznamkako nezadovoljni iPadom, kao i iPod pre 10 godina, i ovo će potpuno okrenuti tržište, i to još brže. Kada je iPod lansiran, iTunes prodavnica nije postojala, a dobrih 2 godine iTunes (ni iPod) uopšte nije radio sa Windowsom (odnosno, nije radio kako je Apple zamislio). Sada, 2010-e, iPad se pojavljuje na praktično istoj platformi koja dominira feature phone tržištem u USA, i za koju postoji App store preko koga je već distribuirano 3 milijarde aplikacija. Inače, dobra ilustracija - kako je iPod prihvaćen kada se pojavio http://bit.ly/9ZOGxU

Link to comment

Ne sumnjam ja da će ga ljudi kupovati u masama, čak ni da ću ga ja kupiti (možda sačekam neki period), ali mi je malo teško da smislim gde ću i kako da konkretno koristim taj uređaj?

  • Ako idem negde po gradu, u džepu mi je iPhone za sve moje kompjuterske/net potrebe u pokretu.
  • Da telefonira ne može.
  • Fotkanje, skype, video - ništa.
  • Ako sam na poslu, imam ionako previše kompjutera svih vrsta i oblika. iPad mi treba 0%
  • Kod kuće:
    • za stvari kao što je photo editing i sl. nema šanse da ću napustiti "pravoslavne" kompjutere any time soon
    • za internet, laptop će i dalje biti bolji, cenim da bi mi trebalo jedno 2 sata da otkucam ovaj post na touch tastaturi (nepostojanje flasha da ne pominjem)
    • za mlatimudiju, tamo gde je vel. ekrana bitna (filmovi i sl.) teško da iPad može da se nosi sa 20 inča screenom, tj. može da ga duva
    • za muziku, ne menja se ništa bitno, jerbo čak ni najmasivnija (64Gb) varijanta iPada nije ni frtalj prostora koji mi treba. A nema čak ni fuckin' USB port.

Da li neko ima ideju za neku ekčuali korisnu primenu iPad-a?

Link to comment

Indy, propustio si moj esej gde, malo previše naširoko, objašnjavam za šta bi meni koristio :D. I mislim da na ovo može samo tako i da se gleda - sa ličnog stanovišta. Suština je upravo u tome što to nije uređaj koji je namenjen svima - mislim da takav uređaj i ne postoji - već određenim korisničkim grupa koje će se tu pronaći. Recimo, za ono za šta bi meni napolju služio laptop (surfovanje internetom, gledanje filmova, slušanje muzike, skajpovanja), sve mi daje i ovakva vrsta uređaja koji je, usput, daleko lakši što je meni bitno. iPod i iPhone su mi, u prvom slučaju, previše mali, a u drugom previše mali za internet, a previše veliki za telefon. Zato ne posedujem ni jednog ni drugog.Naravno da će iPad, verovatno potaknut konkurencijom, biti bolji i bolji u svakoj narednoj generaciji. U stvari, verujem da gomila stvari na ovaj uređaj nije ni stavljena, iako je verovatno već pripremljena. Ova stvarčica sada ima samo zadatak da probije tržište i pripremi teren. Isto kao i prvi iPhone.I ima usb, ali u obliku dodatnog kabla koji, jelte, mora da se doplati. Inače...

i Blic je postavio ovaj jutjub snimak i naglasio:
U međuvremenu, na Jutjubu već su počele da se vrte reklame za novi Eplov proizvod. Pogledajte jednu od njih...
Inače, tekst je ozbiljan, nije zajebancija, pa mi nije baš jasno u kom kontekstu je to postavljeno :mellow:. Nemoguće da su bili ozbiljni :unsure:.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...