Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

А шта је сас дугови Јата (више није ЈАТ)? Јел и то иде у пакету (за постајање милионером) или не?
Dugovi su otpisani...A naveći deo je i objektivno otpisan, kada su se praštali i polovačili dugovi beše Pariskog/Londonskog kluba...Inače muljava sa podelom imovine između Jata, Jat Tehnike, Aerodroma, Policije i Vojske je maksimalna... To tek kad se bude keširalo, shvatićemo šta je čije i kome idu hektari i okolni lanci zemlje oko aerodroma... <_< Te će tek na kraju da, vidimo čiji su slotovi, čiji hangari, čija platforma, a čiji hektari oko aerodroma...
Link to comment
Te će tek na kraju da, vidimo čiji su slotovi, čiji hangari, čija platforma, a čiji hektari oko aerodroma...
Na kraju? Moguci kupac bi to gledao na pocetku. Prvo slotove, onda hangare (i Tehniku) a hektari okolo...to nije avijacija mada jeste imovina.
Link to comment
Dugovi su otpisani...
a sta je sa Erbasom? jel' se to resilo?...nego, cisto teoretski, nesto sam pricao sa likom koji je CP za Porter, i kaze da se ocekuje da ce 30% svih narudzbina novih aviona u sledecih par godina biti otkazano - kako to ovi mogu, a JAT ne moze? Drugo, kaze da ce srazmerno rasti porudzbine za turboelisne avione tipa Bombardier Q400 i slicne koji trose upola manje goriva. Cini se da je kombinacija ATR-ova i B737 nove generacije (ukljucujuci i par 700ER, ne znam samo da li bi mogli da dobace preko bare i BGD-a) bila dobitna kombinacija?(ti se vrati iz Afrike?)
Link to comment
:rolleyes: Odavno se vratio iz Afrike (crni biznismen nije plaćao pa je pukao ugovor)Ugovor sa Airbusom je još nerešen. Još davno se pokušalo/pokušavalo da se namena istog promeni i umesto Airbuseva uzmu ATR-ovi, ali Francuzi nisu dozvoljavali isto. Inače po meni JAT bi sasvim lepo radio i imao posla sa 12-15 aviona 737 nove generacije koje bi u sledeće 3-4 polako zamenjivali ove stare, sa 5-6 ATRova za regionalni saobraćaj i jedno 3-4 manja mlazna aviona tipa, Bombardiera, Embrajera ili Suhoja100 sa 50-70 sedišta. I to je neka sasvim dobra flota za sledećih 20-tak godina.Inače stoji priča da se očekuje jača potražnja na tržištu, turboprop mlaznih aviona nalik na ATR42/72 i negde pročitah da se radi i ATR 92. E sad putovanje traje malo duže, ali zato je potrošnja goriva po sedištu višestruko manja, što je sa ovim cenama goriva koje vrtoglavo rastu primarna stvar.
Link to comment
B737 nove generacije (ukljucujuci i par 700ER, ne znam samo da li bi mogli da dobace preko bare i BGD-a)
iz Beograda tesko, mozda nesto na zapadnoj obali Evrope.
Link to comment
iz Beograda tesko, mozda nesto na zapadnoj obali Evrope.
ne znam, tu je negde - max. ER domet je nesto preko 10000km za 700ER, manje 10% obavezne rezerve, znaci to je otprilike to...ne znam ni koji sertifikat imaju CFM motori (maksimalna razdaljina do najblizeg aerodroma), jer to moze da pokvari racunicu - produzava putovanje jer mozda moraju da koriste krajnju severnu rutu ... praktican problem je ogranicenje prtljaga, verovatno samo na 25 kg max po putniku.
Link to comment
ne znam, tu je negde - max. ER domet je nesto preko 10000km za 700ER, manje 10% obavezne rezerve, znaci to je otprilike to...ne znam ni koji sertifikat imaju CFM motori (maksimalna razdaljina do najblizeg aerodroma), jer to moze da pokvari racunicu - produzava putovanje jer mozda moraju da koriste krajnju severnu rutu ... praktican problem je ogranicenje prtljaga, verovatno samo na 25 kg max po putniku.
plus dodatna ogranicenja za vrlo toplo vreme i sl.mislim da je ocigledno zasto se 737BBJ i A319CRJ koriste za prekookeanske letove samo sa all C konfiguracijom.
Link to comment
plus dodatna ogranicenja za vrlo toplo vreme i sl.mislim da je ocigledno zasto se 737BBJ i A319CRJ koriste za prekookeanske letove samo sa all C konfiguracijom.
I mene je u prvi mah cudilo sta rade Continental B-737 na Nariti i kako su dotle stigli.Nikakvo cudo: odrzavaju linije Tokyo - Guam, Tokyo - Saipan.Ista linija, B-757, Nagoya Centrair -> Guam.continental.jpgEdit: oops, ovo je B777, pomesao sam slike. Edited by Yoyogi
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ne znam koliko ko prati, ali cisto da spomenem da privatizacija Jata krece ovih dana. Prvo ce se pretvoriti u AD, a onda se rapisuje tender koji ce trajati do Septembra. Mediji i dalje pominju Aeroflot, Iceland Air i Air Berlin kao najzainteresovanije, videcemo sta je od svega toga istina i da li ce tender biti uspesan.

Link to comment
Ne znam koliko ko prati, ali cisto da spomenem da privatizacija Jata krece ovih dana. Prvo ce se pretvoriti u AD, a onda se rapisuje tender koji ce trajati do Septembra. Mediji i dalje pominju Aeroflot, Iceland Air i Air Berlin kao najzainteresovanije, videcemo sta je od svega toga istina i da li ce tender biti uspesan.
Koliko mediji lupaju, najbolje se može videti na ovom primeru, gde Air Berlin navode kao potencijalnog kupca Jata, iako je opšte poznata stvar da Air Berlin grca u dugovima i da je pitanje da li će i sam preživeti, a kamoli da će još izvršiti akviziciju neke kompanije.
Link to comment

Vezite se, polecemo...Počela privatizacija "Jata" Utorak, 29. jul 2008. 13:55 Agencija za privatizaciju objavila je prospekt za privatizaciju akcionarskog društva za vazdušni saobraćaj Jat ervejz i pozvala investitore da pisma o zainteresovanosti pošalju u roku od dva dana od oglašavanja prospekta.Prethodno je odlukom vlade "Jat" iz javnog preduzeća pretvoren u zatvoreno akcionarsko društvo, a jedini akcionar je država Srbija.Ukupni upisani osnovni kapital društva je 185,7 miliona evra, podeljen na 14.664.350 akcija, čija je pojedinačna nominalna vrednost 1.000 dinara.Kako je navedeno u prospektu, "Jat" je na kraju prošle godine imao imovinu vrednu 162,6 miliona evra i dugove od 247,4 miliona evra.U najznačajniju opremu "Jata" spada devet "boinga" 737-300 i tri aviona tipa ATR-72, 31 avion u Pilotskoj akademiji i 24 aviona u Privrednoj avijaciji.Pet najznačajnijih objekata u vlasništvu "Jata" su Poslovni centar u Bulevaru umetnosti na Novom Beogradu, Saobraćajno tehnički centar, Zgrada školskog centra, Zgrada letačke operative i Poslovni prostor u Ulici kralja Milana u Beogradu.U vlasništvu "Jata" je zemljište površine 3.815.313 metara kvadratnih, odnosno građevinsko zemljište površine 3.490.105 kvadratnih metara i poljoprivredno zemljište od 325.208 kvadratnih metara.Poslovni prihodi "Jata" na kraju prošle godine bili su 165,2 miliona evra, a rashodi 174,4 miliona.Broj zaposlenih u "Jatu" je 1.838, od čega 486 sa visokom stručnom spremom.Kako je navedeno, sve podatke u prospektu Agencija za privatizaciju je dostavilo preduzeće i nisu bili predmet nezavisne revizije.Namere države su da privatizacijom "Jat" postane konkurentni igrač na lokalnom i međunarodnom tržištu aviotransporta i privuče strateške investitore koji će sprovesti neophodne investicije i razvojne programe i primeniti nove tehnologije.Kompanija Jat ervejz leti na više od 40 destinacija u Evropi, Severnoj Africi i Bliskom Istoku, a tržišni udeo na beogradskom aerodromu, drugom po veličini aerodromu u zapadnom Balkanu, je 62,4 odsto.Odlukom vlade, do izbora novog direktora "Jata" na funkciji vršioca dužnosti biće dosadašnji generalni direktor Saša Vlaisavljević, a do izbora novog predsednika i članova Upravnog odbora na funkciji će ostati dosadašnji.

Link to comment

Danas je raspisan tender za minimum 51% akcija po ceni od 51 milion eura, a maksimum 70%. Uslove koje moraju potencijalni kupci da ispune su: Posedovanje AOC sertifikata, da su minimum prevezli 1.3 miliona pax u prosloj godini i da imaju konsolidovanu bilansnu sumu od najmanje 200 miliona eura. Ovo je prakticno ulazak u finale procesa privatizacije Jata i u narednim nedeljama cemo videti koliko i ko ce se od kompanija javiti. Ostaje nam da drzimo palceve da ce sve proci dobro po Jat.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Da se poigram moderatora, i prebacim sa Peščanika ovde gde je nekako primerenije... :rolleyes:

Samo bih skrenuo pažnju da je tekst Miše Brkića o Jat Tehnici glupost neopevana i pretpostavljam da je rezultat iritiranosti pomenutog novinara količinom medijskih članaka o nameštenosti tendera i eventualnom štrajku zbog toga...Teza: "štrajk protiv Agencije za privatizaciju, Države, Tenderske komisije ili kako god... " na prvi pogled deluje glupavo u današnjoj Srbiji...Međutim, sa obzirom da mu nije dostupan scenario cele priče, Miša bolje da se suzdržao laičkog baratanja sa činjenicama, čime je samo izazvao smeh svakoga ko se razume u avijaciju... Ovako je sebi priuštio luksuz da izvuče pogrešne konkluzije iz poluistina koje su mu bile na raspolaganju...Vrlo se lako može dogoditi da se Jat Tehnika privatizuje po višoj ceni od Jat Airways-a. A ciljani pritisak na Vladu, Agenciju za privatizaciju i "Poštenje" dotičnih, samo normalna procedura drmanja kaveza pred privatizaciju, ne bi li se ista u što je većoj mogućoj meri učinila javnom. A da li će i kolko će ta medijska kampanja uroditi plodom u oba Jatova slučaja, videće se već za par meseci....Dotle je i Miša Brkić kao "ekonomski novinar opšte prakse" mogao da se uzdrži, jer ovakve paušalne izjave o nečemu o čemu nema pojma... Bude u meni i drugima sumnju u kredibilitet njegovih prošlih i budućih članaka i procena...Ako nekog interesuje priča, insajderski stojim na rasolaganju ali ne bih davio više...Poenta je u rasprostranjenoj zaraznoj bolesti ovih prostora, o davanju paušalnih izjava o nečemu u šta nismo upućeni... Uz pljuckanje naravno...Za to smo velemajstori... <_<
ja jedino znam da je podatak koji sam procitao o nepokretnostima koje su u JAT-ovoj imovini jeziv i da mnogi pricaju o nerealnoj ceni (neshto poput NIS-a)...a shto se tice Brkica do sad se neshto nesecam da je "greshio" u svojim "paushalnim" ocenama...
Evo konkretno kako to izgleda u agenciji za privatizaciju za:1) Jat Airways2) Jat TehnikaU prospektima agencije se nalaze i Jat Ketering, Jat Slavija i Jat Kopaonik, ali oni se prodaju aukcijski, za razliku od Tehnike i Jat Airways-a koji idu tenderski...Tu se otprilike vidi imovina... Cenim da je potencijal građevinskog zemljišta oko aerodroma nešto što stvarno vredi... Skoro je Alitalija svoje slotove na Hitrou London aerodromu prodala baš za tih 50 mil evra koliko se minimalno traži od budućeg kupca. Jatovih 14 slotova za isti aerodrom vredi slično...Problem je što je avijacija skup sport i zahteva velika ulaganja... A Jatu su potrebni novi avioni... Novi B737 je oko 50 mil, ATR-ovi oko20miliona, a mlazni regionalni CRJ ili Embrajer npr oko 30-40 mil pa računaj...A što se tiče Miše Brkića svakome ko ne radi u avijaciji, njegovi članci se čine ok. Ali to nisu, u delu vazduhoplovnih ekonomskih postavki i postoji neka nedobronamernost prema JAT-u uopšte, koja se provlači kroz niz dobro plasiranih istina i poluistina, a koja verovatno ima korene od mnogo ranije... Teksta "Ptice umiru pevajući"2006-te, štrajka aviomehaničara2004-te, a možda i mnogo ranije...No sve istine će se znati već za 2 meseca, pa živi bili pa videli...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...