Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

U ovo doba godine vredi. (Mada, nisam bio ove godine pa ne znam koliki je vodostaj jezera)

Ako ideš porodično i da kuliraš, onda je pravo mesto za odmor:D

 

I da, ako odeš, probaj da iznajmiš neku od mnogobrojnih vikendica oko jezera, hotel je odličan, ali i skup.

Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

Jel' bio neko na Borskom jezeru? Vredi li otići?

Vredi ali na max tri dana, mislim da ce vam sve preko toga biti dosadno jer osim hotela i malo staze oko jezera nema vise nista. Hotel je stariji ali obnovljen pre par godina, doduse sad upravljaju Kinezi i nema pojma kako je trenutno. Ranije su dozvoljavali pusenje u holu sto je veliki minus. Mislim da bi bilo zanimljivije za malo vecu decu jer ima velika platforma na jezeru sa koje moze da se skace u jezero. Osim jezera preporuka i za zoloski vrt u Boru, nije veliki ali je lep. Put do jezera je odlican, osim poslednjih 20ak km sve je magistrala na kojoj opusteno moze da se vozi 80-100km/h, za 2.5 do 3 h ste tamo. Ako ste raspolozeni za road tripove preporuka za put do Donjeg Milanovca i Golubca, oko 2h voznje ali put i priroda prelepi, jedan od lepsih road tripova, nacionalni park Djerdap. Losa stvar je ocajan asfalt koji prilicno umori. Golubac prelep nakon obnove.

Link to comment

Lazareva Pecina radi samo vikendom za individualne posete, u ostalim danima treba da se najavi dan unapred. Ponedeljak i Utorak ne radi uopste. Za popeti se na vrh kanjona ipak treba da su malo veca deca, nije za manje. Mada vredi, pogled je super.

Link to comment
16 minutes ago, ivy said:

tu kod Bora su blizu Zlot i Lazareva pecina a moze i da se hajkuje na Borski Stol i Veliki Krs a ni Rtaj nije daleko :D

Odatle može i direktna veza sa NĐ da se uspostavi.

 

 

Prošli vikend sam prepešačio deo kanjona reke Gradac, od manastira Ćelije do vrela. Lepa reka, kristalno čista, dominantno zelene boje i ledena! Ne znam kolika je temperatura vode, gazio sam je na par mesta i iole duže od par minuta zadržavanje u vodi meni je bilo neprijatno. Na jednom mestu naidjem na grupu dečice koja je oslonila dasku na stenu da bi odatle skakala u vodu. Ne znam kako njima nije hladno?

Inače je dosta ljudi u kanjonu, kampuju, pešače, sunčaju se, pecaju pastrmku (mušičarski teren)...

Ispod samog manastira, pored reke je etno domaćinstvo Skok po skok (naziv me neprijatno asocira na zmijurinu), do kojeg se dolazi preko debla, ili gazeći vodu. Za prelaz preko debla postavljena je sajla kao ispomoć. Planirao sam tu da ručam/večeram nakon obilaska, ali je gužva bila jeziva (subota kasno popodne).

Parkira se na uskom putu koji silazi do manastira, što je zaista problem tokom vikenda. Manastir Ćelije ima asfaltirani parking od oko 73 kvadratna kilometra na kome je bilo parkirano dva i po automobila. Taj je parking rezervisan za posetioce manastira (duvajte ga betmeni!). Može se parkirati i na putu (za Lelić) koji je iznad manastira, pa sići par stotina metara.

Nije bilo dovoljno vremena, a nisam ni planirao da se lomatam do pećine, to ću neki drugi put.

 

Link to comment

Proveo sam 6 dana po Djerdapskoj klisuri. Jako lep kraj kao i gradovi Kladovo, Negotin i Bor. Ima u svakom sta da se vidi. Lepenski vir su odlicno sredili pre 3-4 godine, Ramska tvrdjava sredjena prosle godine, preporuka.


Nazalost, nisam bio na vidikovcu Ploce iznad Dunava, ali to cu neki drugi put. Bio sam do Prerasti Vratne, lepa setnjica, predivna priroda. U hotelu su me ubedili da ne idem na vodopad Blederije zbog loseg puta, to cu morati drugi put.

 

Inace u Kladovu je Fetislam tvrdjava iz 16 veka koja ce uskoro biti obnovljena i turisticki uredjena. Nazalost, tvrdjava Diana iz 101 godine nove ere je vise manje ok obelezena, ali prilicno neuredjena. Poseta Arheoloskom muzeju Djerdapa je sasvim dobar izbor, koga zanimaju muzeji, naravno.

 

Voznja camcem je obavezna, naravno. Trajanov most, Trananova tabla, zenski manastir na rumunskoj strani... ima bas dosta da se vidi.

 

Borsko jezero je ok, lepo izgleda, ima kupaca, ali verujem da nije za vise od 2-3 dana.

 

U Negotinu ima kuca Stevana Mokranjca u kojoj je ziveo do tinejdzerskih dana, Hajduk Veljkova kuca i spomenik u centru, kao i muzej Krajine, jako lep muzej.

 

P.S. imao sam "susret" sa 2 bambija i jednom kornjacom na putu :D Bambiji su se brzo vratili u sumicu, a kornjaca je neshvatljivo brzo pobegla sa sredine puta, dok sam se ja vracao u rikverc da je sklonim

Edited by Milosh76
  • +1 1
Link to comment

Voda prosto mami, a u subotu je bilo baš toplo i u kanjonu. Hendikep mi je bio i što nisam imao adekvatnu obuću za gacanje po vodi, nego sam se bos lomatao po onim brzacima. To je i razlog što nisam nastavio bar malo uz Bukovsku reku, jer me uvek provocira da vidim šta je iza sledeće krivine?

Nego, intrigira me ona kuća koja se nalazi na steni (uzvišenju) i pored koje se prođe stazom na poslednjem usponu pre vrela. Kakvo mesto! Mislim da mogu sebe da zamislim tamo.

Link to comment

Zanimljivo koliko Srbija ima jezera a skoro nijedno ok za kupanje.Evo bio sam pre mesec dana na Zlatarskom jezeru,nisam se spustao skroz do kraja boja je stvarno kao da ste na moru,medjutim niko se ne kupa.Jel to zbog hladne vode,dubine..? Nije mi bas jasno .Ona jezera gde se mozete kupati su puna prljavstine,dno blatnjavo,voda zamucena(Srebrno,Bovansko..)Mnoga su prirodno zagadjena,od trava,grana..Koje je po vama jezero ok za kupanje a da je cisto i temperatura vode normalna?

Link to comment

Hvala svima na odgovorima za Borsko jezero, imam sada sliku šta da očekujem i šta da radim kada budem otišao. Svakako nismo ni mislili da idemo na više od 3 dana, jer nam poslovi to ne dozvoljavaju. Nadam se da će pećina i ZOO moći da se posete kada budemo bili tamo.

Link to comment
5 minutes ago, Niveamen said:

Zanimljivo koliko Srbija ima jezera a skoro nijedno ok za kupanje.Evo bio sam pre mesec dana na Zlatarskom jezeru,nisam se spustao skroz do kraja boja je stvarno kao da ste na moru,medjutim niko se ne kupa.Jel to zbog hladne vode,dubine..? Nije mi bas jasno .Ona jezera gde se mozete kupati su puna prljavstine,dno blatnjavo,voda zamucena(Srebrno,Bovansko..)Mnoga su prirodno zagadjena,od trava,grana..Koje je po vama jezero ok za kupanje a da je cisto i temperatura vode normalna?

 

Mislim da je plaža na Zlatarskom jezeru tu kod brane, na strani magistrale i da se ljudi kupaju. Moguće je da je pre mesec dana još bilo rano, ili hladno. Bovan i ja pamtim kao blatnjav, ali bilo je davno kada sam tamo svraćao. Jezera kod Bele Crkve su ok. Vračevgajsko ti možda ne bi bilo po ukusu, ali Šljunkara, osim plićaka gde je gužva bi mogla da ti se dopadne, ukoliko ti ne smetaju biljke koje rastu iz vode, zmijice i ptice koje oko tebe love ribu. Druga jezera kod BC nisam posećivao.

Mislim da ovde ima ljudi koji bi detaljnije mogli o fruškogorskim jezerima, a i mene zanima recimo kako je na Tari?

  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, Ayatollah said:

Hvala svima na odgovorima za Borsko jezero, imam sada sliku šta da očekujem i šta da radim kada budem otišao. Svakako nismo ni mislili da idemo na više od 3 dana, jer nam poslovi to ne dozvoljavaju. Nadam se da će pećina i ZOO moći da se posete kada budemo bili tamo.

Vec vidim Ajatolahov odmor, kako provodi za laptopom baveci se naknadom stete za nekog klijenta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...