Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

38 minutes ago, Svarog said:

Oni prosto ne umeju da prenesu taj uspeh, meren u parama pre svega ali i tome da su globalno priznati kao skilled radnici, u svoj privatni život. I onda to izaziva ozbiljne frustracije. Dodatno, već par godina srpsko društvo ih generalno osuđuje i prezire zbog tih istih para koje zarađuju. Uobičajen je stav "šta ti, tebi je lako kad radiš u ITu". Druga, i mračna, strana medalje. 


Morace da nauce da se nose sa tim i ponasaju pomalo kao Skandinavci/Nemci da ne «masu». Ovi i kad mogu da kupe drzavu tesko ces provaliti po njima. Ako su i skupo obuceni nista ne flesuje. Sto jeste tesko kad si mlad.
Elem ovaj impulsni priliv kesa treba da mi uvede naviku da imaju tzv bafer. Sumu koja se ne dira normalno i koja sluzi da se bajpasuje do sledeceg posla.

Treba da stede i investiraju raznovrsno, ali se pojavno uklope u sredinu u kojoj su resili da zive. Nemamo mi neku tradiciju finansijskog vaspitanja u porodicama.

Generalno deo nasih ljudi ne zna sta se gde prica, pa u drustvu koje progresivno siromasi, a kriminal nije naivan nisu svesni da privlace nevolju pogotovo ako se zivi u maloj sredini. Mislim na mladje, zreliji kapiraju.

 

Taj prezir prema delu IT izazvan je i ponasanjem koje sam primetila kod dela nasih iz te price u dijaspori. Ono novacnik je kod mene i svi (cela porodica) se prilagodjava mom hiru. Do ucena preseljenjima inace razvod, cija je struka vredna zrtvovanja. Ima gde je dogovor, a ima i gde je pritisak na kvarno.

Ako neko ne zna da kontrolise taj impuls, pa se to nakaci na mentalitet bude neprijatno za posmatrati cak i sa strane.

 

Fali tu u Srbiji odredjena opsta stabilnost (zakonska i ona o kojoj se raspravlja na drugim temama) koja bi, mislim donela stabilnost sektoru i pojedincima na duzi rok. Da postane predvidljivo za zivljenje. Ovako «uzmi novce i bjezi» opstaje predugo. A kad je porodica tu, pa i sa godinama covek slaze stvari drugacije.

 

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment

Hvala ti @Svarog, jako zanimljiv post i za nas koji smo izvan te industrije 

 

sad sam mužu (koji leži bolestan btw) čitala. kaže on, to je pametan i osvešćen inženjer, kakvih je danas malo 

muž je svojevremeno vodio veliki inženjerski tim (bio vodeći arhitekta) i kaže, problemi su slični uvek, naravno uz dodatne specifičnosti. on mrzi američki fazon menjanja firmi a ceni Japance (nekadašnje) koji su firmu doživljavali kao drugu kuću .

 

još jednom, hvala :)

 

 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, dùda said:

on mrzi američki fazon menjanja firmi a ceni Japance (nekadašnje) koji su firmu doživljavali kao drugu kuću .


Menjanje je posledica «nemogucnosti» da se povecaju plate ili beneficije u firmi. Nije to samo do pojedinca, do kulture i dinamike biznisa je kao takvog. Vernost se ne isplati na dugi rok.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment

Da vidite tek kako Poljaci laganeze menjaju firme.

Kao na traci..

 

Dobijam CVeve ljudi sa po 5 i više godina iskustva, a u CVu promenjeno 5-7 firmi.

 

Pa jebote.. znači ni "onboarding" ne prođu, već idu.

 

Ne znam da li je WFH (rad od kuće) doveo do toga da se dodatno izgubi prisnost (ovo što duda spomenu, neki smo kompaniju doživljavali kao drugu kuću), pa se i lakše ljudi odluče za odlazak.

Ima i toga da neki ne podnose pritisak  (napisano u prvom postu) pa idu linijom manjeg otpora.. lagano promene sredinu jer im se može, i tako čuvaju živce.

Mada sam ja mišljenja da kad upadneš u takvu mašinu, prođeš drobilicu, stičeš iskustvo koje te level up-uje i daje znanje da ubuduće lakše prolaziš kroz slične situacije.

E sad.. cena toga može biti zdravlje (ja sam imao klasičan burn out, potvrđeno kod lekara) pa se postavlja pitanje, vredi li

 

 

Link to comment
12 minutes ago, Moonwalker said:


Menjanje je posledica «nemogucnosti» da se povecaju plate ili beneficije u firmi. Nije to samo do pojedinca, do kulture i dinamike biznisa je kao takvog. Vernost se ne isplati na dugi rok.

 

Znam, ali moj muž je old timer :D 

 

U našem poslu je jako bitno da se napravi dobar tim i da se taj tim uhoda. Stvari se tako rade em brže i lakše em kvalitetnije.

A za to treba vreme. Jedino tako se u našem poslu pravi kvalitet. Ali to su valjda neka prošla vremena.

Ja se ionako već osećam kao dinosaurus. U mnogim oblastima :cry:

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, dùda said:

Znam, ali moj muž je old timer :D 

 

U našem poslu je jako bitno da se napravi dobar tim i da se taj tim uhoda. Stvari se tako rade em brže i lakše em kvalitetnije.

A za to treba vreme. Jedino tako se u našem poslu pravi kvalitet. Ali to su valjda neka prošla vremena.

Ja se ionako već osećam kao dinosaurus. U mnogim oblastima :cry:


Nije ovo samo IT, vec i inzenjerske. Ima i dalje ljudi koji vise vole tako, ali prosto ih situacija i ponasanje biznisa gura u drugacije ponasanje. Dvosmerna je to ulica.

Link to comment

Dodao bih samo na ovaj Svarogov (zaista sjajan) post da na odlazak ljudi uticu i druge stvari, npr kriminalni kvalitet visokog (u ovom slucaju) tehnickog menadzmenta. Sticajem okolnosti radim skoro deceniju u firmi koja se toliko transformisala da imam utisak kao da sam promenio 4 firme :laugh:. Svaki sledeci menadzment koji je dosao je bio sve gori i gori. Meni su odlazili kvalitetni, seniorski ljudi iz timova zato sto smo npr davali konsultantnima basnoslovne pare da urade nesto sto je neupotrebljivo a "domaci" ljudi su u stanju da naprave 10 puta bolju stvar;

ili da smo od kompletnog agile pristupa razvoja pokusali da uvedemo SAFe:gospode:;

ili da smo opet od gorepomenutog agile otisli za projekte za koje CEO kaze ovo je ultimativni prioritet da se eksterno (ili od strane sales-a) postavljaju rokovi i pre nego je scope-ovan posao, a vi se dragi moji prilagodite tome, pa ti VP inzenjeringa:isuse: kaze ne radite testove, ne radite pipeline, jebigica...

 

Umeju takve stvari da pogode ljude puno, znaci ovde ne pricamo da beze od pritiska kad proizvod treba da se pegla i fiksa, nego elementarno nepostovanje tebe kao profesionalca.

 

O paklu rada kada si neki low/middle management u tom lancu neki drugi put... 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

@dùda

Pozdravi supruga i zahvali mu se u moje ime na lepim rečima. Nadam se da će pobediti uskoro to što ga je bacili u krevet.

 

@Chika Spale

Da, zaboravio sam da ubacim deo o paklu  menadžmenta. Nesposobnjakovići, prodavci magle iz consultinga, umišljeni osnivači startapa ("koji menjaju svet" svojom mobilnom aplikacijom, j*b* im ja baš mater)... Ima tu materijala (za izbegavanje).

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Meni je drago da ljudi konacno brzo napustaju firme jer u velikom broju slucajeva firma brine bas malo o tim istim radnicima. (i dalje bolje nego u drugim granama ali to je tesko menjati)

 

Meni je 2012. u austrijskoj firma povisica nakon duge diskusije bila 36 EUR bruto. Tad sam sefu rekao da mogu odvesti zenu da podelimo jednu picu i popijemo po kolu za te pare. Pri tom sam potpisivao svaki racun za klijenta i imao uvid koliko vise donosim u firmu od osobe koju sam zamenio. Na srecu lekciju sam brzo naucio i napustio istu firmu sledece godine.

 

Edited by bags
  • +1 3
Link to comment

E da, jos jedna naknadna fusnota oko ovog pitanja zasto i dalje dolaze kod nas (ili ostaju): na osnovu tekuceg iskustva (americka firma koja ima deo developmenta i ovde i u USA) - u Americi je konkurencija paklena, jako puno firmi, a i pored nonstop visokokvalifikovane imigracije imaju manjak kadra - cini mi se da sam pre pola godine video clanak gde se baratalo ciframa u stotinama hiljada na godisnjem nivou u IT-ju. Posledica toga je da sve sto nije Silikonska dolina ima developere u USA koje se krecu od najgorih tutumraka do osrednjih u najboljem slucaju (iole kvalitetniji kadar na duzi rok UVEK migrira ili u top tier firme ili u neke startupe koji je dobio novu dozu finansiranja pa ih plate brutalno), a nase ove n puta naduvane plate (pricam u Srbiji) u odnosu na pre 15-20 godina su i dalje dosta manje u odnosu na ono sto oni tamo primaju za slican ili bolji kvalitet kod nas.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...