Jump to content
IGNORED

"Prestonica" vs "Provincija" - dokle više ???


Constantin

Recommended Posts

Ja sam sa jedne strane poreklom iz Babušnice. Mislim da bih se izjasnio kao Bugarin samo pod pretnjom smrću. Kakvi EU pasoši, kakvi bakrači.

  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, Tribun_Populi said:

Bugari su probali s tom kampanjom u Makedoniji aktivno i namerno, pa su uspeli kod cca 8-10.000 ljudi max jedva.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

 

Pre oko nx godina, terala ja ćaleta da uradimo to :D al valjda što je Makedonac u Srbiji, pa nije moglo. Ili se nije iscimao, što me ne bi iznenadilo. Možda je hteo da ostane privržen identitetu

collage GIF by JOHN.

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ja sam sa jedne strane poreklom iz Babušnice. Mislim da bih se izjasnio kao Bugarin samo pod pretnjom smrću. Kakvi EU pasoši, kakvi bakrači.

 

Zamisli svesno prihvatiš stigmu nožuleđa:lolol:

Link to comment
15 minutes ago, slepa živana said:

znam za mađarsku i za hrvatsku, ali nisam čula do sad da je bilo interesovanja za bugarizaciju.

moj pradeda i njegov brat, crnotravci su se u zarobljeništvu u nemačkoj izjasnili kao bugari i na osnovu toga su oslobođeni i vraćeni u jugoslaviju.

ja bi se izjasnila kao crni grbavi žižak ovog trenutka, samo da pobegnem iz ove kloake

 

Stvarno ne znam proceduru oko dobijanja drzavljanstva, to moras sama da iskopas (ovo je iz 2018, nemam pojma da li je aktuelizovano ali manje vise je to to https://www.vranjenews.rs/news/bsc-kako-do-bugarskog-pasoša) ili ako te bas interesuje mogu da pitam drugara koji je isti izvadio pre jedno 10 godina. Ali da, ima puno ljudi koji po nekom osnovu dobijaju pasose.

Edited by Zlurad
  • Hvala 1
Link to comment
38 minutes ago, zmanic said:

Pirot ka Monako - Ili tako ilnikako!
Ima nas sa poznatim idejema, ima.
Srušimo Sićevačku klisuru na zgodnom mestu, pustimo Zavojsko jezero da potopi Niš bar 2 metra, i otcepimo se od srbijanaca.
Naravno da tražimo UN, NATO i slične zaštitnike novopriglsšene Knjaževine pirocke.
smile.png
 

 

Cuj, zavojsko. Bolje dsizbusis rupu na gusevicu, vise voda ima u tej česmata negli u cel zavoj.

  • +1 1
Link to comment
24 minutes ago, slepa živana said:

a jel ima kod nas tih slučajeva da se ljudi s juga izjašnjavaju ko bugari da bi dobili eu pasoše?

 

Ima.

Imalo je još'te kako pre par godina. Dobijao se vrlo lako EU pasoš made in Bulgaria. Sad je postupak mnogo, mnogo teži i duži. (To ima veze sa nekim hapšenjima preko granice, da sada ne razvlačim temu).

 

Ima još nešto što je po meni mnogo opasnije i gore po republiku srbijicu, o tome se sada ne piše niti priča javno mnogo.

Pasoš vadiš mnogo ređe, na 5-10 godina, nije tu država uskraćena za neke velike pare.

Mnogo više se uskrati na refistraciji i uvozu vozila. 

 

Masovno se u Dimitrovragu uvoze i voze godinama autimobili iz susedstva. Voze sa Bug. tablicama bez ikakvog pardona,  u Pirotu je sporadični slučaj, ali postoji. Niko ne tera te jadne ljude da preregistruju na SER refistraciju. niti da plate carinu i ostale dažbine koje mi ostali plaćamo ili bivamo kažnjeni baš jako. Bilo je pokušaja, od strane vlasti, odavno doduše, ali je još za vreme Z. Đinđića, mislim baš on lično prešao preko toga posle nekog njegovog sastanka sa jakom strankom te manjine i tako je ostalo do dan danas, ako ne i mnogo gore. 

 

PS

Sumnjam da je sa Erfoganom i njegovim postignut sličan dogovor za podučje Subotice i okoline, možda i grešim !?!

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Zlurad said:

 

Cuj, zavojsko. Bolje dsizbusis rupu na gusevicu, vise voda ima u tej česmata negli u cel zavoj.

 

Prosečna dubina Zavojskog je nešto oko 50m, a najveća dubina nešto preko 75m, kada je vodostaj do zacrtane linije početkom aprila, sa redovnim padavinama.

Dužina jezera nešto oko 15km, a širina prosečno 800m. Izračunaj ostale 

Proveri ako oćeš. 

To što sada ne pada po 2-3m snega i što HE centrala radi preko svake mere nije nejasno zašto. Slično je i na ostalim veštačkim ustavima u srbijici.

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, zmanic said:

 

Prosečna dubina Zavojskog je nešto oko 50m, a najveća dubina nešto preko 75m, kada je vodostaj do zacrtane linije početkom aprila, sa redovnim padavinama.

Dužina jezera nešto oko 15km, a širina prosečno 800m. Izračunaj ostale 

Proveri ako oćeš. 

To što sada ne pada po 2-3m snega i što HE centrala radi preko svake mere nije nejasno zašto. Slično je i na ostalim veštačkim ustavima u srbijici.

 

 

Znam koliko je zavojsko, vise je bila šala. Ja sam pirotski zet pa vrlo često idem gore na majanje i pecanje. Greota šta su uradili sa jezerom. Ako se ikada povrati na staro biće čudo.

Link to comment
7 hours ago, slepa živana said:

ja bi se izjasnila kao crni grbavi žižak ovog trenutka, samo da pobegnem iz ove kloake

 

Isto... na žalost kopajući, površno, po porodičnoj istoriji nabolje što bi moglo, mada nategnuto, je Kosovac ili eventualno, i još nategnutije, Crnogorac. :/

  • +1 1
Link to comment

Meni su gramatičke "greške" moje ćere ozbiljno otvorile oči u pravcu toga koliko je Beograd zapravo uprostio i poseljačio srpski jezik, kreirajući gomilu izuzetaka i specijalnih slučajeva koji su nastali kao posledica mutiranog urbanog govora. Oni koji su nastavili da pričaju po pravilima tj. prateći logiku istih (kao što npr. rade deca kojima srpski nije maternji/primarni jezik) proglašeni su za seljobere što se frljaju s padeži.

 

Nešto slično sam primetio i u Istanbulu. Kreira se masa nekih izuetaka od pravila, što je sve u suštini neki uprošćen izgovor i gramatika koji nastaju u verbalnoj komunikaciji megapolisa koji živi neki turbo život na steroidima pa se u verbalnoj komunikaciji nema vremena da jezik pravilno sažvaće sve što treba da sažvaće. Manje sredine, kod kojih se te mutacije ne javljaju, tako na kraju završe sa "svojim dijalektom".

 

  • +1 1
Link to comment
57 minutes ago, Redoran said:

Meni su gramatičke "greške" moje ćere ozbiljno otvorile oči u pravcu toga koliko je Beograd zapravo uprostio i poseljačio srpski jezik, kreirajući gomilu izuzetaka i specijalnih slučajeva koji su nastali kao posledica mutiranog urbanog govora. Oni koji su nastavili da pričaju po pravilima tj. prateći logiku istih (kao što npr. rade deca kojima srpski nije maternji/primarni jezik) proglašeni su za seljobere što se frljaju s padeži.

 

Nešto slično sam primetio i u Istanbulu. Kreira se masa nekih izuetaka od pravila, što je sve u suštini neki uprošćen izgovor i gramatika koji nastaju u verbalnoj komunikaciji megapolisa koji živi neki turbo život na steroidima pa se u verbalnoj komunikaciji nema vremena da jezik pravilno sažvaće sve što treba da sažvaće. Manje sredine, kod kojih se te mutacije ne javljaju, tako na kraju završe sa "svojim dijalektom".

 

 

Zar nije činjenica da si isti fenomen primetio i u Beogradu i Istanbulu jasan dokaz da je to najnormalnija stvar na svetu?

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

 

Zar nije činjenica da si isti fenomen primetio i u Beogradu i Istanbulu jasan dokaz da je to najnormalnija stvar na svetu?

 

Apsolutno, dok ostane na nivou slenga. Problem nastane kad se to što je sleng proglašava za normu.
Komparacije radi, pogledati neki dnevnik RTB s kraja osamdesetih.

Edited by Tribun_Populi
  • +1 1
Link to comment

С тим што тим ртсовским не прича апсолутно нико а они то раде јер трипују да је такво акцентовање исправно.

 

А језик ко језик еволуира свуда то је просто тако. Чак и то масовно увођење англицизама рецимо код данашњих клинаца је неминовност и биће све горе.

 

Ево баш сам скоро нешто разматрао да ли ми је гора реч канц или офис :D 

  • Tužno 1
Link to comment

Pa ne tripuju, takvo akcentovanje jeste norma, postoji prilično jednostavan i jasan set pravila o akcentima koji se na RTS-u dosledno poštuje i to je tako od postanka norme, često se ne poklapa sa uzusom, što ne obavezuje govornike da je dosledno poštuju, posebno u svakodnevnom i razgovorom diskursu, a ni ovako.  Ne poštuje je niko 100 %, niti ima potrebe za tim, ali javni servis odlučuje da je ok da bude primer i to je u redu. 

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...