Jump to content
IGNORED

S vrjemena na vrijeme


onamonamo

Recommended Posts

25 minutes ago, James Marshall said:

jebote ruska propaganda je stvarno s vremena na vrijeme neopisivo jadna :isuse:

 

 

izvini, nemoj da se ljutis, ali ovo mi je upalo u oci....

jel se stvarno ovako kaze u ijekavickom narecju?

 

jbt, sad sam poslusao bijelo dugme-ruzica si bila.... isti slucaj, s vremena na vrijeme

Edited by KNKNPNKN
Link to comment
13 minutes ago, KNKNPNKN said:

izvini, nemoj da se ljutis, ali ovo mi je upalo u oci....

jel se stvarno ovako kaze u ijekavickom narecju?

 

jbt, sad sam poslusao bijelo dugme-ruzica si bila.... isti slucaj, s vremena na vrijeme

nikad mi niko nije rekao da je tako pogrešno, jebem li ga. Niti sam ikad ikog čuo da kaže "vrijemenska prognoza". 

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

nikad mi niko nije rekao da je tako pogrešno, jebem li ga. Niti sam ikad ikog čuo da kaže "vrijemenska prognoza". 

ma ok, nego mi apsurdno da se u jednom izrazu koriste oba oblika za istu rec... ali evo imamo primere da je tako..

Link to comment

@KNKNPNKN

dva oblika ijekavske konverzije jat se koriste u ova dva oblika reci vreme, zato sto jedan oblik ima kratak akcenat, a drugi dug akcenat. 

 

sta bi rekao na dio vs. dijelom? (btw. kod udio to bi bilo udjelom, a ne udIJElom ... misterije ovoga sveta [not really])

 

inace, po hrvatskom pravopisu se moze reci i vremena i vrjemena, ali ni vrjemena nije vrIJEmena

Edited by Krošek
Link to comment

inace, po hrvatskom pravopisu se moze reci i vremena i vrjemena, ali ni vrjemena nije vrIJEmena


Pa kad su nadri ijekavci. Svi sem Dubrovčana, koji su pak bivši Srbi. :fantom:

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  • +1 1
Link to comment
21 hours ago, KNKNPNKN said:

ma ok, nego mi apsurdno da se u jednom izrazu koriste oba oblika za istu rec... ali evo imamo primere da je tako..

 

To su legitimni sistemski ekavizmi u kojima je nautralisana ѣ razlika kao kod: breza, bregovi (: brijeg), sazreti, ima ih u svim ѣ refleksima, na sve tri strane, pa tako ostaje "nisam" u ekavskom etc. Zamena jata nije u potpunosti dosledna od početka, a ima i kasnijih "mešanja" zahvaljujući analogijama. 

Edited by Taihoskopija
  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Kaže se valjda nedjelja, čak negde i neđelja

Eh.

Mnogo varijanti.

Nedilja, nedlja, neđlja, ne-đe-lja.

Ovo poslednje kad se psuje.

 

U principu, ovo je jekavski jotovano ali nedosljedno.

Kad se žuri u govoru, onda je nedlja a kad se posebno naglašava onda dje prelazi u đe, pa imamo neđelju ili neđilju.

 

Nedjelja ne govori niko.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...