Jump to content
IGNORED

Правни факултети, живот и судбина


Hamlet Strašni

Recommended Posts

To sa čišćenjem godine kao uslovom za dalje polaganje je baš bilo gadno kod nas, umelo je ljude da zakuca baš dobro. Ja sam se jedva nekako rešila procesnih predmeta. KPP kod Škulića, naravno a posle sam za GPP razvila neko mentalno oboljenje koje se manifestovalo tako da jedva čekam dan ispita da odem i vratim pitanja pa da idem kući i čekam naredni rok. Toliko me je davila tenzija i anksioznost da je samo izlazak iz kabineta mogao da digne taj teret s mene. Prvi put kad sam uopšte otvorila usta da odgovaram - položila sam (kod Monike) 

 

Diplomirala sam na Finansijama i poreskom pravu kod Dejana Popovića, najvećeg gospodina PF u to vreme. Upisuje mi 9, konstatuje da mi je poslednji ispit, kaže sad mi je žao što Vam nisam dao desetku a mogao sam. Ustaje i obilazi sto da mi pruži ruku i čestita, u odnosu na tretman kakav se ima kod nekih drugih vedeta - bilo mi je kao na filmu.

 

Stao mi mozak kako se zvao prof, da li Lazin ili tako nekako, ulazi na ispit u amf gde sedi nas, brat bratu, 60 mučenih duša, njemu zvoni mob, javlja se "ma evo me na ispitu... Ma nemaju pojma (još niko nije ni beknuo).. Za koliko? (Tu se izviruje da nas odokativno prebroji) ma za maksimum pola sata, aj čekaj me" 

Pola naroda ustaje i odlazi već tad, vide svoje zlojutro.

 

 

 

Inače sam prva generacija koja je krenula posle petooktobarskih promena, kasnio nam početak prvog semestra. Prvo predavanje drži Obrad Stanojević iz Rimskog, ulazi i vidi Peticu punu ko oko. Kaže a svi ste došli da budete pravnici? Ako, ako.. U Srbiji za advokata i grobara uvek ima posla. 

  • +1 5
Link to comment
7 minutes ago, Valkyrie said:

To sa čišćenjem godine kao uslovom za dalje polaganje je baš bilo gadno kod nas, umelo je ljude da zakuca baš dobro. Ja sam se jedva nekako rešila procesnih predmeta. KPP kod Škulića, naravno a posle sam za GPP razvila neko mentalno oboljenje koje se manifestovalo tako da jedva čekam dan ispita da odem i vratim pitanja pa da idem kući i čekam naredni rok. Toliko me je davila tenzija i anksioznost da je samo izlazak iz kabineta mogao da digne taj teret s mene. Prvi put kad sam uopšte otvorila usta da odgovaram - položila sam (kod Monike) 

 


Ja to imao s upravnim pa prestao i da idem. Valjda cu da resim na leto. :laugh:

Link to comment

Blam me da i kažem, kod mene je taj zastoj trajao punu godinu. Čistila sve drugo, na GPP izlazila da vratim pitanja. Sebe sam ubedila da ja to ne mogu da znam. Uđem (uvek prva), uzmem pitanja, šaram malo po papiru, vratim pitanja, ustanem i odem. Ispred kabineta shvatim da sam mogla da odgovaram ali kao, ma nema veze, sledeći rok je odmah tu, sutra... 

 

 

Ajde da te spremimo upravno, nije teško :)

Link to comment

Nije tesko kao recimo PPD (pravo privrednih drustava - 300 strana patnje, word for word mora da se zna, mene usralo na keca da prodjem), ali je ogromno (700+ strana) i vec 6 godina zivim neki potpuno drugi zivot nevezan za pravo, niti imam neku veliku zelju da se njime profesionalno bavim, em sam izgubio motivaciju, em koncentraciju i mozak mi vise uopste nije nastiman za pamcenje, vec za analitiku, sednem da ucim i nista. 

Slicne je obimnosti i teskoce™ kao GPP, upravni spor (treca knjiga) je poprilicno slicna (supsidijarna primena ZPP) parnici, samo jbg - it's a young man's game. :laugh: Trebao sam ostaviti nesto drugo za kraj, zivot se neplanski iskomplikovao. 







 

Link to comment

Ja sam se najvise patio sa MPP. Doduse polozio sam iz druge kod Jaksica, prvi put sam pao kod Pavica, ali sam odgovarao, brat bratu, preko sat vremena, usta mi se osusila kao Sahara i mislim da sam smrsao jedno 10 kg, jebo mu mater i sad mi taj MPP deluje teze nego ceo pravosudni

Edited by ultra plasticni
  • Haha 1
Link to comment

Ja sam diplomirao pre 21 godinu, od toga sam se 10+ godine bavio pravom na nekoliko raznih načina i mislim da mi je MPP trebao jednocifren broj puta. Taj predmet ne bi trebalo da u osnovnom kursu bude više od jednog ili dva pitanja u, recimo, par predmeta. Naravno, ko hoće time da se bavi to je druga stvar, sigurno ima prostora i za nauku i za praksu ali jednostavno to nije glavni tok. Ja sam, npr, izašao sa PF bez i reči o intelektualnoj svojini recimo ali sam imao MPP dva semestra. To je lepo rešeno sa društvenom svojinom - nije bila poseban predmet već jedno pitanje u stvarnom pravu. Morao si da stekneš svest o tome jer će njeno poznavanje biti potrebno decenijama nakon što je nestala, ali je za generalno znanje dovoljna okvirna informisanost, a kad naletiš u praksi na nešto iz 74 godine, onda se detaljnije informišeš ako ima potrebe. 

Link to comment

U NS su to bili pismeni ispiti na cetvrtoj (opsti deo na jesen, posebni na leto), dobijes 10 slucajeva i primenjujes ono sto mislis da si naucio. Mislim da se u medjuvremenu promenilo, da se sad polaze usmeno.

Posle ispita blejimo napolju, pljuga za pljugom, diskutujemo ko je kako uradio, svi razlicito. :laugh:

Stignu ocene, oni koji su se najvise smorili kako su uradili dobiju 8, 9, 10, ovi sto su istripovali da su Seselj mrsave sestice ili petarde. Iz oba sam dobio sestice, prve 2 od ukupno 3 u zivotu (PPD treca), bio sam srecniji nego 10 kad zabodem. :D Ljudi oko mene su slajfovali po desetak rokova na tome.

Link to comment

 

Ovaj govnar Antic me zapamtio sa vezbi, gde smo se zakacili zato sto je gladio svoju kitu, dok je vredjao i nipodastavao jednu koleginicu. Boze, kakav je to djubras bio... Nasledno pravo, realno smesan ispit od 200 strana, a zla uvredjena princeza me rusi - ni ne slusajuci me. Ja bukvalno umro od smeha. Posle me rusio jos jednom i rekao mi da nikad necu poloziti kod njega. Treci put sam polagao kod Perovica, ladno devetka.

To je bio jedini ispit na kojem sam pao. 

 

Sto se MPP tice, ja sam polagao kod Paka - to je, tih godina - bio ubedljivo najtezi ispit. Ko je tu golgotu prosao, ni pakao mu ne pada tesko 😄

Link to comment

Ja mislim da nisam imao nijedan pismeni ispit, mozda ona fora polozen pismeni deo, u koji se naravno neuracanavju predispitne obaveze, da bi se izaslo na usmeni.

Mogu slobodno da kazem da sam na pravnom progovorio, posto sam pre toga bio solidan mutavac. 

  • +1 1
Link to comment

MPP je meni bio lep i interesantan predmet, ali su ga mnogo otežali uvođenjem pismenog dela. Na tom testu sam padao nekoliko puta (jednom mi čak nisu priznali odgovor iako sam označio kao u knjizi, a falio mi je jedan bod), ali sam na kraju nekako položio (i diplomirao). 

Kad smo već kod teških eliminacionih testova, treba pomenuti i onaj iz Građanskog i Stvarnog...od nekoliko desetina izašlih, test je položilo nas 5-oro, i to nakon što su spustili kriterijum za pola boda. :D Na usmenom me ispitivao Tešič, Antićev nekadašnji šegrt, koji me nije ič zarezivao, samo mi upisao šesticu. Test iz obligacionog je isto nezgodan, i tu je uglavnom slaba prolaznost, kao da usmeni nije dovoljno stresan...

Edited by Locust
Link to comment

јебена теорија томе живановића, то ми је крв попило.

 

полажем кривично опште, све научио као песмицу осим најтежег питања: извршилаштво и саизвршилаштво. извукао картицу, одговорио на сва три питања, знао ок,  седам сигурно, можда и више. каже професорка, ајде да проверимо то мало боље: извршилаштво и саизвршилаштво

 

у земљу сам пропао. хвала, довиђења, видимо се у следећем року.

 

 

  • Haha 1
Link to comment
20 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ja sam, npr, izašao sa PF bez i reči o intelektualnoj svojini recimo ali sam imao MPP dva semestra. To je lepo rešeno sa društvenom svojinom - nije bila poseban predmet već jedno pitanje u stvarnom pravu. Morao si da stekneš svest o tome jer će njeno poznavanje biti potrebno decenijama nakon što je nestala, ali je za generalno znanje dovoljna okvirna informisanost, a kad naletiš u praksi na nešto iz 74 godine, onda se detaljnije informišeš ako ima potrebe. 


Ni u NS nema toga na osnovnim, mislim da postoji autorsko pravo na masteru/doktorskim. Secam se da su postojala ispitna pitanja o patentu, zigu, itd. u okviru uvoda u gradjansko, nekih 5-10 strana max. 

Nema ni pravnickog engleskog, ni pisanja pravnih akata, a mislim da bi to moralo biti u nastavnom planu na osnovnim.

Imali smo neke glupe izborne predmete - sindikalno pravo, radno i socijalno pravo EU (u koju kako stvari stoje i onda i sad necemo uci nikada) izborno pravo, parlamentarno pravo (mislim da je dovoljno znati ono sto je bilo o tim temama obuhvaceno ustavnim pravom od 500 strana), osnove informacionih sistema (sortiraj A-Z u excelu), saobracajno pravo (derivat iz medjunarodnog privednog - prevoz tereta u drumskom/vazdusnom/zeleznickom/brodskom saobracaju), sociologiju prava (ucenje napamet Vebera, Dirkema, itd.). :isuse:

+ je jako malo gradiva na osnovnim bilo posveceno carinama, bukvalno 2 pitanja u finansijama (1. organizacija carinske uprave kao organa u sastavu min fin, i 2. carine i akcize kao vrsta javnih prihoda).

Dok je naravno bilo 50 strana o kauzi u obligacijama. 

Link to comment

Secam se prvog kolokvijuma (i jedinog otprilike?!) na 1. godini. Bio je pre prvog roka.. uvod pred rokove. Ucim ja sociologiju(neko je spomenuo da je to na pfuns jedan od tezih predmeta na prvoj godini), motivisan, hocu da pokazem svima (pre svega roditeljima) da nisam tu dosao samo da bih ucestvovao. Iako pravni fakultet jesam upisao jer nisam znao sta drugo, znao sam sta necu, ali nisam bio siguran sta hocu. Bila je mozda neka miljama daleka ideja o advokatskoj kosulji, kravati i samostalnom odredjivanju radnog vremena(ovo poslednje se ispostavilo kao solidna zabluda, ali avaj..). Profesor Marjanovic, simpatican i detaljan cova sa brcicima, koji je delovao opasno na predavanjima i citavo to novo iskustvo je ucinilo da moje 30odnevno ucenje bude dovoljno samo da mu vratim cedulju. Od koloritnih licnosti na prvoj godini secam se i profesora Sarkica, koji je znao da bude simpatican ali i neprijatan (vredjanje studenata i sl.). Predavao je istoriju opstu i nacionalnu. Anegdota pred ispit iz opste istorije. Opsta istorija je inace jedna mala knjiga koja obuhvata otprilike atinu, egipat i vavilon. Dolazimo drugar i ja pred ispit, srecemo kolegu i krece prica sta je ko spremio. Kaze ovaj spremio sam sve, nisam jedino atinu.. i egipat.. posle toga smo ga zvali vavilonac.

 

Link to comment
5 minutes ago, Plajvi said:


Nema ni pravnickog engleskog, ni pisanja pravnih akata, a mislim da bi to moralo biti u nastavnom planu na osnovnim.

 

U Bgu ima cuvena Nomotehnika i pisanje pravnih akata kod Radmile Vasic. Cak sam dobio i pismenu preporuku od profesorke, moram da je nadjem da uramim.

Od ostalih nebuloza sa smera, bilo je Pomorsko pravo, knjiga 600 stranica a Srbija tad vec nije imala izlaz na more i Berzansko pravo sa svojih skromnih 700 stranica.

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...