Jump to content
IGNORED

Protjerivanje 'Folksdojčera' - Nikada ispravljena nepravda


Kursadžija

Recommended Posts

46 minutes ago, Kursadžija said:

 

eh sad šta ima da se rasvetli... da su koske tvog dede negde ispod deponije šuta u okolici Zrenjanina možda ne bi tako govorio

Evo o tome piše DW piše i NG piše i Vreme....

Ko hoće da diskutuje o Zadruzi i Janjušu, Mikiju, Maji ima drugi pdf

 

Konkretno ja bih želeo između ostalog da neko da svoju primedbu o arhitekturi i uopće o toj gradnji i formiranju sela i ulica... koju su Nemci ostavili u nasledstvo.... i da li od toga valja šta učiti. Dok se vozim kolima kroz ta mesta ne mogu da ne razmišljam o tim vrednim i ljudima koji su izgradili te kuće i ta sela.

razumem ako je neko tvoj bio folksdojcer i neduzan platio glavom najveci pokolj u istoriji pa ti je to ostavilo traga na dusi.

 no ukoliko je to neka vrst provokacije onda je to besmislica.

imas sigurno na antropologiji objasnjenja otkud te usorene streets i kuce.

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Mi njima ne mozemo da vratimo pobijene i proterane folksdojcere bas kao sto Nemacka ne moze da nam vrati streljane u Kragujevcu, ubijene bombama i mucene do smrti po logorima. 

 

Ono sto mozemo je da ne stajemo na stranu onih koji vrse zlocine i ne opravdavamo jednu nepravdu drugom. Jugoslavija je pala na tom ispitu jer je materijalna korist bila velika, izgovor dobar, a meta laka. Nema to nikakve veze sa pravdom, a stetu je nova Jugoslavija ucinila prvo i osnovno samoj sebi.

 

Da, i meni je muka od revizije istorije i izjednacavanja strana u WW2, pa se stavljaju u isti kos silovane Nemice i spaljena ziva sela u Belorusiji i Babi Jar. I ne, ne bih sada nikome vracao nista jer je jos veca steta ucinjena nama od strane Nemacke. Ali to sto je ucinjeno je sramota, pa neka su po sto puta to isto uradili i drugi Evropljani svojim Nemcima. Kod principa i pravde nema cherry pickinga, nesto je ili zlocin ili nije. 

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Kursadžija said:

Grubo govoreći zaključujem da su komšije u Jasenovu ipak preživele 4 godine nemačke vlasti a nemci nisu dobacili baš dugo u SFRJ.... osim pradede Johana Milera

Jebote, hoce li neko da te zaustavi, iskljuci... :isuse: 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, renne said:

Zašto ova tema uopšte postoji

 

zato što smo tolerantnitm i negujemo 1 pravo na 1 drugačije mišljenjetm, pa makar se radilo i o konceptutm

ili zato što maderacija nema poima, pa biraj :fantom:

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, bradilko said:

razumem ako je neko tvoj bio folksdojcer i neduzan platio glavom najveci pokolj u istoriji pa ti je to ostavilo traga na dusi.

 

 

 

 

 

 

 

Meni je svaka nevina žrtva rana na duši

ne biram, bila ona nemačka, ruska, ukrainska, turska ili srpska...

Nisam ja ko Bokan bolan....

Link to comment
1 hour ago, Kursadžija said:

Dok se vozim kolima kroz ta mesta ne mogu da ne razmišljam o tim vrednim i ljudima koji su izgradili te kuće i ta sela.

Mozes da vezbas po Lici recimo...

Link to comment
4 minutes ago, Kampokei said:

To sto smo izgubili svoje Jevreje smatram jednom od vecih srpskih tragedija. A kao coveku koji voli razlicitosti na malom prostoru, da, zao mi je sto tu vise nema ni Nemaca. 

Kada su Jevreji u pitanju, za Kona znate svi, a ja znam još dve porodice (koleginica i profa s Mašinskog) . Porodice ovih koje znam su se krile u okolini BG. Po meni se o tome premalo priča. Umesto toga, veruje se slepo u izveštaje čestiti nemačkih oficira. Kad još počne da se priča o našoj odgovornosti za beogradske logore, meni se povraća.

Meni su dede bile u logoru, jer su Nemci kompletno muško stanovništvo mog kraja oterali u logor. Pradedi su ubili sina jedinica. A Nemci propovedaju suočavanje za "naše zločine" iz Drugog svetskog rata, kukaju zbog njihovog stradanja. Nek puše i oni i njihove sluge. 

Link to comment
2 hours ago, Kursadžija said:

Privatno sam pre par godina upoznao devojku čija je baba nemica bila na samrti....

i baba ceo život nije pričala ništa...

udala se za Srbina koji ju je doslovno skinuo sa kola koja su vozila Nemce u logore

ali pred smrt... u ponekad nesvesnom do kraja stanju govorila je kako su joj zaklali dva brata  tada mladići 17 i 21 godinu u dvorištu pred njenim očima pre nego što su ju utovarili u kola....   

 

ima još detalja i fotografija, kasnije se i posle 20-30 rekonstruisalo ko je i šta pljačkao i krao iz kuće roditelja te devojke....  slučajno nailazila na stvari koje su bile u drugim kućama u selu 

...ma priča za film....

Sta je, sada si dedu ispod deponije smetnuo sa uma?

 

 

5 hours ago, Kursadžija said:

Zapanjen sam deficitom ljudske, humane empatije na ovom topicu.....

To je zaista tema za ozbiljne sociologe.

 

No to objašnjava mnogo toga.... :sad:

Sta ces, геџованска posla, nema tu kulturetm ni u tragovima...

 

 

11 hours ago, Kursadžija said:

 

Postoji li institut individualizacije krivnje ili smo za kolektivnu krivnju?

 

U poslednjem ratu... i "naš" Milan Lukić spaljivao je ljude.... 

Dosta njih osuđeno za genocid....

 

Takođe je proglašen krivim za ubistvo najmanje 60 muslimanskih civila u jednoj kući u višegradskom naselju Bikavac 27. juna 1992. Pretresno vijeće je utvrdilo da su Milan Lukić i još jedna naoružana grupa prisilili civile da uđu u kuću, nakon čega su blokirali sve izlaze, a u kuću ubacili nekoliko eksplozivnih naprava i benzin i zapalili je. 

 

https://www.icty.org/bcs/press/milan-lukić-i-sredoje-lukić-osuđeni-za-ratne-zločine-u-višegradu

 

 

Ovo tebe zulja, ovu poentutm ti pokusavas da proturis.

Mucno mi je samo kako ti prolazi, ali 'ajde: uspes bez greske da umetnes kukavicje jaje...

 

 

3 hours ago, gone fishing said:

po toj logici trebalo je proteratu u tursku balije zbog handžar divizije, šipce preko prokletija zbog zločina 50k  balista a i hortijevce preko horgoša zbog bacanja pod led u dunav....

Nije to bila, niti je logika: najodvratnije od svega je izmestanje dogadjaja iz konteksta sa sve purgerskim pokusajima da implantiraju evropejstvo.

1945. je cela Evropa, od Danske pa na istok, Belgiju da ne pominjem, koristila priliku da se (u najvecem broju slucajeva opravdano) ratosilja svojih Nemaca koji su se prakticno bez izuzetka stavili na stranu (nacisticke) matice.

Cak je i vlada DF Jugoslavije tada zvanicno razmatrala plan profesora Vase Cubrilovica, onog Principovog saborca, da se recimo kosovski Albanci rasele, proteraju preko Prokletija.

Puklo se na ideologiji, pa su se kao tada vec ideoloski srodni, pored Albanaca, izvukli Bugari i Madjari, a bice i Rumuni.

Zarad proleterskog internacionalizma :isuse: 

Ceh su platili Nemci i Italijani.

Zlocin je zlocin tada u Evropi nije bila fraza za humaniste: itekako su bile zive uspomene na Nemacku i njena dobrocinstva, na stranu prilika da se rese neka nacionalna pitanja, ali poistovecivati sudbinu Nemaca folksdojcera1945. i meriti je danasnjim merilima je ipak malo mnogo.

Niko ne bezi od pokusaja da se rasvetli taj period, sazna vise, sa sve (neizbeznim) ogresenjima o humanost, tek potezati to na nacin na koji ovaj lik, mislim na Kursadziju to radi je onako bas, bas :puke:

Na kraju, njega muce arhitektura i urbanizam nemackih naselja... :isuse: 

 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, SNARC said:

 

Ne, stativa.

 

Moj ortak Johan Miler ije isti, odnosno njegov pradeda nije bio isti. Za njega su komsije u Jasenovu garantovale da nije bio u talu sa ostalim Nemcima, da je cuvao i pokusavao da spase svoje komsije. 

Zasto su sacuvali samo njega a ostale nisu..e to je vec nesto o cemu mozemo da raspravljamo..ali to mozda neki drugi put.

Poznajem braću Miler iz Jasenova, išli smo zajedno u teslu. Stariji oženjen kumom mog ortaka, sretnem ga tu i tamo po bc. 

 

U Beloj Crkvi znam za nekoliko nemačkih porodica koje su ostale, ali isto znam da su gotovo svi koji su mogli tada(mladi i sposobni) otišli u princ eugen diviziju, da su i pre toga marširali kroz grad i hajl hitlerovali još 39te godine,isticali zastave. U parku kod nas, kasnije je tu bio dom vojske, je i osnovana divizija. 

 

Tepavac je u svojoj biografiji pisao o tome kako je sve to izgledalo u beloj crkvi, pošto je proveo godinu dana belocrkvanskoj gimnaziji jer je bio izbačen kao komunista iz valjda beogradske. 

Edited by Remi
Link to comment
8 minutes ago, Kursadžija said:

Ajde....

Aham.

Nije bas da smo osposobljeni da se vinemo, dosegnemo tvoju humanost, za to ipak treba imati i nesto malo obraza:

1 hour ago, Kursadžija said:

Meni je svaka nevina žrtva rana na duši

ne biram, bila ona nemačka, ruska, ukrainska, turska ili srpska...

Nisam ja ko Bokan bolan....

 

A sada se teraj, preboleces vec te tolike rane na dusi, praksa ti barem ne nedostaje...

Link to comment

Ima i dobrih vesti

Srbija prva u Evropi.... 

 

Quote

 

Sve je veće zanimanje i za povrat imovine koja im je oduzeta zbog optužbi za suradnju s nacistima.

Gotovo 2.500 zahtjeva je podneseno i prvi je pozitivno riješen. Potomcima njemačke obitelji koja je živjela u Vojvodini, Agencija za restituciju vratila je zemljište.

“To je značajno za Srbiju i sve nas jer pokazujemo da ne diskriminišemo nikoga, mislim da smo prvi u Evropi koji smo to uradili odlukom organa koji je radio restituciju”, kaže Strahinja Sekulić.

https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2014/7/19/vracena-imovina-potomcima-nijemaca

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...