Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

1 minute ago, Sammael said:

Budjo, ja prvi imam trenutno 100% veca bruto primanja nego 2016. Ali to nema veze s AV nego s cinjenicom da sam u IT industriji.

 

U Beogradu je fakat bolje, ne zahvaljujuci ovoj vlasti. Ostatak Srbije je u uzasnijem stanju nego tada.


Fakat je da se zivi na pozajmljenom vremenu, ne u boljitku. 

Kad krenu kamate od svih drzavnih zaduzenja da dospevaju, bice radosti. 

 

  • +1 2
Link to comment

Различити су нам узорци, ја бих рекао. Повећава се неједнакост - Вучић има ту про бизнис идеологију која доводи до тога. Одређени сегменти људи су богатији. Моја анегдоатл је по клијентима, има неких који имају баш доста пара јер лепо раде, а они сиромашнији имају мање поара него пре пар година...

  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, Plajvi said:

Verovatno lose i verovatno lose. :D

Ako si naduvao plate za 5% a cene za 10%, kako moze biti? 

Ako prodas trosoban stan u provinciji i od skupljenih para mozes da kupis garazu u Bg, kako moze biti? 

U statistici to izgleda bajkovito, na terenu apsolutno ne. 

 

I, kako je to tacno GORE nego 2016?

 

Da ponovim danas je BOLJE nego pre pet godina, ali nije DOBRO.

 

I da ponovim, dobar deo nema veze sa Vucicem: Bec+Nemacka ventil i usluge na inostranom trzistu rada. Ono sto je gospodin malo doprineo su motanje kablova, i linglongovi koji su nekima povecali platu od 0 do 100 evra, pa se to dozivljava kao boljitak, i markoekonomska politika koja nije nanela vece stete.

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Различити су нам узорци, ја бих рекао. Повећава се неједнакост - Вучић има ту про бизнис идеологију која доводи до тога. Одређени сегменти људи су богатији. Моја анегдоатл је по клијентима, има неких који имају баш доста пара јер лепо раде, а они сиромашнији имају мање поара него пре пар година...

Da, raslojavanje je ogromno, ali da budem fer takav je trend u celom svetu. Kod nas je problem što ima sve više siromašnih i veoma siromašnih, dok niža srednja klasa postaje komparativno siromašnija a viša srednja i viša sve bogatija.

 

Mnogo ljudi iz mojih krugova živi u bablu. Baš mnogo. Zato se trudim da održavam kontakte i mimo tih krugova.

  • +1 6
Link to comment

Iskren da budem, meni je gore, jer u računici rast plata - inflacija imam osjećaj da sam nekako zakinut. Rast BDP-a nisam nešto osjetio kroz rast standarda, možda su ga osjetili ovi bliski gazdama i ovi što pumpaju rast BDP-a pranjem love kroz nekretnine.

  • +1 6
Link to comment
6 minutes ago, Sammael said:

Budjo, ja prvi imam trenutno 100% veca bruto primanja nego 2016. Ali to nema veze s AV nego s cinjenicom da sam u IT industriji.

 

U Beogradu je fakat bolje, ne zahvaljujuci ovoj vlasti. Ostatak Srbije je u uzasnijem stanju nego tada.

 

Ok, ali ako si ti Djilas i dodje ti covek i kaze: Ja danas imam 50% vecu platu, svaka cast Vucicu. A onda Djilas mora da objasnjava: Nije to Vucic, nego...

To uopste nije lako.

A moguce je da, znajuci da mu je sin u Nemackoj a cerka u Becu, da ga boli tuki i za Vucica i za Djilasa - nista mu ne zavisi od njih.

 

Sto se ostatka Srbije tice, to jeste tema. Prosek zamagljuje varijacije. Koliko sam ja cuo i citao, Zapadna Srbija je ok, Sumadija i Vojvodina pojma nemam, ali je Istok i Jugoistok u kanalu i ta tendencia se ne menja.

 

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, Budja said:

 

I, kako je to tacno GORE nego 2016?

 

Da ponovim danas je BOLJE nego pre pet godina, ali nije DOBRO.

 

I da ponovim, dobar deo nema veze sa Vucicem: Bec+Nemacka ventil i usluge na inostranom trzistu rada. Ono sto je gospodin malo doprineo su motanje kablova, i linglongovi koji su nekima povecali platu od 0 do 100 evra, pa se to dozivljava kao boljitak, i markoekonomska politika koja nije nanela vece stete.

 

 


Najbolja statistika koja govori u prilog svemu ovome (iako je i to naravno, ukoliko izvadimo van konteksta potpuno povrsno), jeste odnos izmedju potrosacke korpe i medijalne zarade.

I naravno, razlike u zaradama u provinciji i u BG.

Mleko u supermarketima kosta isto, ali plata nije ista. 

Edit: E oko istoka i juga se slazemo. :D

Edited by Plajvi
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

Da, raslojavanje je ogromno, ali da budem fer takav je trend u celom svetu. Kod nas je problem što ima sve više siromašnih i veoma siromašnih, dok niža srednja klasa postaje komparativno siromašnija a viša srednja i viša sve bogatija.

 

Mnogo ljudi iz mojih krugova živi u bablu. Baš mnogo. Zato se trudim da održavam kontakte i mimo tih krugova.

Ako usvojimo da je bitan taj trend onda da sve trendove iz sveta moramo usvojiti kao parametar? Loša vrlo matematika ako su samo zahtevni trendovi aktuelni.

Link to comment
9 minutes ago, Plajvi said:


Fakat je da se zivi na pozajmljenom vremenu, ne u boljitku. 

Kad krenu kamate od svih drzavnih zaduzenja da dospevaju, bice radosti. 

 

 

Trzista ne misle da smo blizu bankrota. Na srednji rok postoje dileme.

 

image.png.fb0284967a153d40b5f441969b53a46f.png

 

image.png.5efaa78fbe69589f7f26a9b39279dad7.png

image.png.277527e7a547fdb8d96ec588b1120b6b.png

image.thumb.png.ab379a10d4fc6bf7eaa4bd11f236e307.png

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Hermetico, nisam komentarisao tvoj licni standard nego stanje ekonomije i, u tom smislu, atmosferu u javnom mnjenju.

 

Naravno da stopa nezaposlenosti nije jedino merilo, daleko od toga, ovde je  uzeta kao ilustracija, mogu se uzeti i drugi pokazatelji. Uglavnom svi pokazuju trend porasta od 2017. Ovo dole je UN statistika, koja pokazuje rast u post-2000 periodu, no GNI per capita je tu interesantan - zaravnenje nakon ekonomske krize 2008 i ponovni porast od 2017.

 

image.png.cadabe10a8faf9f78c8d29aff7caf8a9.png

 

 

Može li neko objašnjenje na koji način je period od 2008. zabeležio rast, kad je tad bila kriza? A znamo da Srbija uvek više najebe od normalnijih država?

Link to comment
2 hours ago, Šumejker-Levi 9 said:

 

Može li neko objašnjenje na koji način je period od 2008. zabeležio rast, kad je tad bila kriza? A znamo da Srbija uvek više najebe od normalnijih država?

 

Moze. Prilicno se vidi na grafiku smanjenje rasta i zaravnjenje krive bas oko 2008 pa sve do 2015.

Link to comment

Sad imamo zasebnu temu za diskusiju o ekonomskom napretku Srbije. Molimo vas da se NE uključujete u diskusiju ukoliko je jedina svrha tog uključivanja da nekoga po kratkom postupku proglasite za trola i naprednjačkog apologetu.

 

Politika je gore, a ovde se priča o ekonomiji.

Link to comment
14 hours ago, Kenji said:

spacer.png

 

U ZR je super, super, kabladžije otišle, došli ljudi sa istoka...
al zato buvljak KIDA!

p.s. ČAJNA JE NA AKCIJI!

xaxaxa... eto mene tamo, u pozadini buvljaka :D (redovna sam)

 

ali ajde da pokusam da odgovorim budji, sa kojim se uglavnom slazem (ajd i da kazem i da sam ja mozda u bubbleu, mogu samo da komentarisem ono sto vidim i cujem, nije da sam ekonomista i da sam se jako udubljivala u ekonomsku tematiku). i da se suprotstavim zemljaku kenjiju. naime, i ja bih rekla da je generalno ekonomska situacija bolja, po broju kola ispred svake zgrade, po nedostatku mesta za parkiranje u gradu, po broju slepera koji krstare svakog dana kroz grad, po statistici izvoza zrenjaninske privrede, po vrednosti projekata koje sprovodimo u gradskoj upravi, po recima preduzetnika koji imaju proizvodnju (znam da su neke usluge problematicnije, pogotovo u vreme korone), po budzetu grada i izdvajanjima za projekte, po broju novoizgradjenih stanova, po kiriji koja se sada placa za iznajmljivanje stanova... dakle, nije da sam strucna za to, ali rekla bih da bi to bilo i mnogo bolje da su ostali neki nasi na vlasti. prosto, to je kao kada neko kaze da je u vreme tita bilo sjajno, a bilo nam je, najvecem broju ljudi mnogo bolje i u drustvenom i ekonomskom pogledu. no statistika i brojke bi pokazale da je to smejurija. i ne samo brojke,  kada se setim koliko smo tada trosili za klopu za praznike ( jedna flasa koka kole, jedna torta, jedno prase, ruska i sarma... a danas to nekima, prosecnima, ni za dva obicna dana nije dovoljno), koliko za poklone, koliko za letovanja, zimovanja, tehniku, garderobu, kozmetiku.... generalno, to je smesno u odnosu na danasnju potrosnju. nas, forumski, babl je nekako usmeren na ljude koji su trebali biti po tim nekim uobicajenim merilima srednja klasa, neki visa, ali manje vise to je to... i mi jesmo u ovom turnusu najebali, pogotovo prosveta, zdravstvo, uprava. ali moje komsije iz zgrade koje rade po fabrikama i kod preduzetnika, koji su sns glasaci i bili na rubu siromastva pre ove vlasti, sada zive mnogo bolje. dakle, ne pricam o nekom ko je vlast, vec o prosecnim sns clanovima i glasacima. oni zive znacajno  bolje nego pre i ja zaista nekada ne mogu da nadjem argumente da ih ubedim da je sada lose, jer je njima zaista bolje. skoro pa otplatili stan, a o ekologiji i remu, ustavu i referendumu ih bas zabole....  na zalost, moja zapazanja su takva, ali ja nekako mislim da je to jednostavno inercija po kojoj funkcionise kapitalizam, da jednostavno protokom vremena mora biti nesto bolje po pitanju tih ekonomskih parametara. e, sad da li je moglo jos bolje, pravednije, bez rasprodaje resursa, sa mnogo vecom o ekologiji itd... naravno da je trebalo, moralo, moglo... opet, ovo je samo interna prica i pokusaj da budem objektivna, sa svescu da je onima koji su na minimalcima i minimalnim penzijama, jako lose, kao i malim poljoprivrednicima, mada cak i tu vidim neko poboljsanje, jer su ljudi shvatili da sem ekstenzivne poljoprivrede leba nema, pa su se neki, istina jos uvek malo broj njih, prebacili na neke druge aktivnsoti... prepelice, morke, koze, specificne povrcke, pravljenje zimnica.... kako rekoh, ne mislim da je ova vlast zasluzna za to, daleko bilo, prosto je to neka neminosvnost, kako vreme protice a zemlja je bila nerazvijena, taj pocetak mora dati neke rezultate... za svaku strucnu i realnu, naucno utemeljenu analizu, nisam uopste kompetentna. ovo su samo moji utisci. i znam koliko statistika i brojke mogu biti uvredljivi za neke kojima je bas jako lose, zaista saosecam sa njima i zaista mrzim sto jos uvek nema nekih novih ideja i uredjenja koja bi bila pravednija za, prirodnim bogatstvima i siromasnim i bogatim zemljama, za afriku i za sve one koje je ovakvo ekonomsko uredjenje trovalo,  osiromasilo, izrabljivalo, porazboljevalo.... 

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, nezvanova said:

ali moje komsije iz zgrade koje rade po fabrikama i kod preduzetnika, koji su sns glasaci i bili na rubu siromastva pre ove vlasti, sada zive mnogo bolje. dakle, ne pricam o nekom ko je vlast, vec o prosecnim sns clanovima i glasacima. oni zive znacajno  bolje nego pre i ja zaista nekada ne mogu da nadjem argumente da ih ubedim da je sada lose, jer je njima zaista bolje. skoro pa otplatili stan, a o ekologiji i remu, ustavu i referendumu ih bas zabole....  

 

Na svakog takvog člana/glasača SNS-a kojem je krenulo u životu (dobili poslove u motaonicama kablova ili fabrikama čarapa) dođu barem dvoje nečlanova/neglasača kojem se životni standard i ekonomska situacija pogoršala.

Ili u prevodu, bolje je samo onima koji su direktno povezani sa strankom.

E sad, nekome je to dovoljno da izvuče zaključak kako ekonomija u Srbiji napreduje. ALi Srbija nije Bgd, Novi Sad, Zrenjanin ili Sremski pojas.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...