Jump to content
IGNORED

Split sa Deutschland 2


bags

Recommended Posts

21 minutes ago, bags said:

Ali IT-evci najvise vise po forumima.

 

Ma kapiram, to i jeste sigurno jedna od bransi koje trenutno globalno omogucavaju najlaksu mobilnost, tako da je logicno da ste tu u vecem broju.    

Link to comment
12 hours ago, assignment said:

 


12 hours ago, assignment said:

 

 


 

 


Sto se tice kupovina stana, mislim da nije bas tako prosto (porodica sa decom kupuje a ovi drugi ne) Bilo je drasticnih povecanja kirije u zadnjih godina i to ne samo u vecim gradovima (ako izuzmemo neke regione, pogotovo u istoku Nemacke, gde prosto niko i ne zeli da zivi, jer ne postoje dobri uslovi za zivot)

 


 

 


Vredi pogledati i statistike. U EU, Nemacka ima procentualno najmanju kvotu poseda sopstvene kuce tj stana, oko 40-42%. Prosek u EU je 70%. I nije to zbog toga sto su ljudi glupi i ne umeju da izracunaju da je isplativo. Cak i ako se selis, mozes taj stan izdati pod kirijom, i stanar ce bukvalno odplacivati tvoj kredit. 2/3 stanova koja se izdaje je u privatnim rukama. To opet znaci da u tih 40-42% ima gomila bogatasa koji poseduju vec nekoliko stanova, sto opet defakto realno i manjuje tih 40%, ali ok...

 


 

 


Najveci problem su cena stanova, a kada pravis kuci, cena zemljista i naravno uslovi da bi uopste dobijo kredit. Banke pored kamate, traze da vec posedujes min. 20-30% od ukupne sume . Ako se uzme u obzir da bez 100.000€ neces moci kupiti stan, treba ti ustedjevina od nekih 25-30.000€ .

 


 

 


Nemci kojima su roditelji vec nesto napravili imaju mnogo bolju poziciju, tu donekle vazi slogan kao u vezi sa novcem, prvi milion je najtezi, ostalo ide mnoogo lakse, sto se vidi pod "2/3 stanova koja se izdaje je u privatnim rukama"

 


 

 


I na kraju imas cinjenicu, da je takav poduhvat, ako zivis sam skoro nemoguc, a da nisi neko ko ima bas odlicna primanja, tipa 100.000€ / brutto godisnje. Ok, porodica u danasnje vreme ima 2 plate i tada je lakse doci do kredita.

 


 

 


I na kraju imas jos jedan rizik, a to je cinjenica da se razvod braka u Nemackoj krece izmedju 40-50% (zavisi od godine).

 


 

 


A ovo sto sam stavio pod bold, bi mozda bolje shvatio ako objasnis sta je to klasicni Nemac? Ko i sa kolikom platom, pored sto placa kiriju, moze sebi da priusti to dodatno osiguranje??? To jesta preporuka drzave, ali je totalno van realnosti normalnog gradjanina. Zbog toga i jeste penzija veliki problem i cela ta tematika... U politici i dalje pricaju da se oslanjaju i na "Betriebsrente" (penzija koju preduzece uplacuje na svoj penzioni fond, u zavisnosti koliko godina si radio) jer ona, cast izuzecima skoro niko vise ne nudi???


Ja sam dakle i navela koji je moj uzorak, nisam ni mislila da preslikam na citavu populaciju. Ostalo je bilo u formi pitanja, jer se i ja cudim kada gledam statistike da vise ljudi ne kupuje stanove, iz istih razloga - uvek ga mozes izdati ili prodati a da ne odes u sveukupni minus (makar je takva situacija vec vise godina). Mi smo vise puta nagovarali suprugovog brata da kupe stan, jer nam je bilo nadrealno da placaju toliko skupo stanarinu a cene stanova kod njih su i nize nego kod nas, i rata sa ucescem od 100K, koje oni imaju, bi im bila dosta manja nego mesecna stanarina. (Navodno placaju stanarinu vise od ostalih u zgradi jer rade u VW-u :unsure: )

 

 


Osetni rast u ceni najma stana u mom kraju nisam primetila, ali stvarno mislim da mimo toga u Frankfurtu i okolini moze da se radi sta hoce jer je potraznja ogromna. Mi smo tokom nase odiseje trazenja stana imali situacije da ljudi posle 15-minutnog gledanja stana na licu mesta dignu cenu...onda smo i mi skupili iskustvo i poceli da reagujemo brzo.

 

 


Klasicni Nemac - tu sam mislila na srednju klasu, cesto sa visoko obrazovanim ljudima. Ja se ponekad salim da imamo i osiguranje za osiguranje, koliko osiguranja placamo. Ali bas tako, moj muz je jos dok je bio samac uplacivao sebi za dodatnu penziju, i znam jos mnogo ljudi koji to isto rade. Nije to tako mnogo na mesecnom nivou (well, zavisi na koju sumu tipujes, ali mozes da krenes sa 150 evra koji ti obezbede posle minimum 260 evra), a nakaci se na tvoju zaradu pa ti smanji glavnicu, znas vec kako to ide. Sto nije dobro bas za drzavni fond.. Ali reci da je to nepristupacno je preterano.

 

 

 

Uostalom, dve radno sposobne osobe unutar partnerstva ili porodice su default danas (zar postoji danas srednja klasa u kojoj radi samo jedna osoba?), neka klasika sa decom u koju i mi spadamo je da jedna polovina radi krace radno vreme (jer je izmedju ostalog maltene i nemoguce zbog vrtica raditi puno), i ako ljudi imaju neke normalne plate poput tih koje ti navodis, pa to je onda sasvim pristojan zivot (ocito ne u preskupim delovima poput Minhena ali ako Ros kaze da su tamo i plate toliko vise, onda to valjda prolazi). Tim ljudima bi trebalo da je svejedno da li ce placati stanarinu svakog meseca ili uzeti kredit na 15-25 godina (zavisno od svog udela), samo sto to ropstvo u teoriji malo kome deluje privlacno, iako je na duze staze bolje od ropstva bacanja para za stanarinu svakog meseca. Ocigledno je iz ovoga da je samcima i onima sa niskim primanjima teze da dodju do sopstvenog stana.

 

 


Plate u IT-ju koje se ovde nude su definitivno ispod 100K na godisnjem nivou - mozda je i do toga da su firme manje, naravno da u Simensu ili nekoj banci mozes da ocekujes vise; mog supruga i dalje ponekad pozovu iz agencije u kojoj je bio prijavljen kada je trazio posao, i kada im kaze da nece da menja ovu firmu osim ako ne dobije neku znacajno bolju ponudu (tipa 100K), niko se vise ne javi ponovo. S' druge strane, dolazi mnogo ljudi koji ocekuju velike plate - mi smo u firmi imali problem da nadjemo novog programera, jer sef nije bio u fazonu da izdvoji vise od 70K. Na kraju smo nasli nekog van Nemacke.

 

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, I*m with the pilots said:

mi smo u firmi imali problem da nadjemo novog programera, jer sef nije bio u fazonu da izdvoji vise od 70K. Na kraju smo nasli nekog van Nemacke.

I naravno taj programer ce otici za godinu dve cim malo nauci jezik, prilagodi se na zivot u DE i vidi da je zakinut. Zavisno od toga koliko je firma produktivna velika je sansa da su izgubili za tu godinu dve vise nego sto su dobili.

 

Problem je sto su zemlje u DACH regionu jos uvek u starim vremenima ali i to ce se polako menjati jer kao i uvek trendovi stizu iz USA sa par godina kasnjenja. Plate programera ce sigurno doci na nivo plata advokata.

 

 

 

Link to comment


On 23.9.2021. at 8:40, bags said:




I naravno taj programer ce otici za godinu dve cim malo nauci jezik, prilagodi se na zivot u DE i vidi da je zakinut. Zavisno od toga koliko je firma produktivna velika je sansa da su izgubili za tu godinu dve vise nego sto su dobili.




 




Problem je sto su zemlje u DACH regionu jos uvek u starim vremenima ali i to ce se polako menjati jer kao i uvek trendovi stizu iz USA sa par godina kasnjenja. Plate programera ce sigurno doci na nivo plata advokata.






 




Zakinut? Hm. Od kad je 70K malo kao pocetna plata? Meni je malo nejasno odakle dolaze ta sva ocekivanja plata od 100K ako se radi o manjim firmama. Drugar je pokusavao godinama da se sa svojom spremom digne iznad 65K i nije uspeo u regionu, na kraju je uspeo sa nekom zvucnom firmom u Bavarskoj ali na 200+ km od mesta stanovanja, bas treba da se cujem sa njim da vidim kako mu je sada posle nekoliko meseci takvog rada (mada prepostavljam da je i dalje sve u homeoffice rezimu). Moja plata je ispod 70K (za puno radno vreme), kada sam dobila povisicu, prosek za IT po mnogim izvorima u tom momentu je bio oko 55. Moj suprug, kao C++ profi ima vise, ali ne 100K. To sta dobija u firmi se doduse ne moze uvek meriti novcem, razne vrste fleksibilnosti, rad od kuce po zelji vec duzi niz godina i slicno. Moguce je da, eto Ros pise za Minhen, je tamo normalno da se ima 100K i vise, ali to definitivno nije svugde.




U svakom slucaju, sa dve plate od 70K ti u frankfurtskoj regiji mozes da zivis sasvim dobro.




 




//Moram tu za nas slucaj da kazem da osim dvojice kandidata, koji su vec imali neko ili dobro iskustvo u C++-u i trazili vise novca (jedan je sam odustao jos pre nego sto mu je sef dao odgovor rekavsi da mu posao ne deluje dovoljno uzbudljivo da bi se selio iz Rurske oblasti kod nas), ostalih dvojica ili trojica su bili pocetnici, sto je sefu delovalo kao nedovoljno u tom momentu (a ni oni sami nisu bili sigurni za neku perspektivu, bila sam tu na tim razgovorima), tako da je to bilo s v e od prijava za tu poziciju. Ovo je sad naravno za neku drugu temu, ali eto nije ni bilo neke prilike da sef posle razmisli da li ce da jos vise odresi kesu. Trajalo je to mesecima i bilo je uposleno vise firmi koje traze ljude. Verovatno C++ odlikasa nema mnogo, a tih kojih ima su svesni svoje retkosti i u startu ne menjaju svoju pretpostavljam vec odlicjnu poziciju negde, osim ako ne mogu dobiti mnogo, mnogo vise. Tu verovatno vise znaju oni koji su vise upuceni u trziste.




Mi u principu svake godine dobijemo neku povisicu, ali bilo je barem jedne, ako ne i dve, kada nismo, uz transparentnost koliko je firma dobila a koliko potrosila (te jedne smo dobili i novog kolegu u neprogramerskom odeljenju).


Link to comment
13 minutes ago, I*m with the pilots said:

Zakinut? Hm. Od kad je 70K malo kao pocetna plata? Meni je malo nejasno odakle dolaze ta sva ocekivanja plata od 100K ako se radi o manjim firmama. Drugar je pokusavao godinama da se sa svojom spremom digne iznad 65K i nije uspeo u regionu, na kraju je uspeo sa nekom zvucnom firmom u Bavarskoj ali na 200+ km od mesta stanovanja, bas treba da se cujem sa njim da vidim kako mu je sada posle nekoliko meseci takvog rada (mada prepostavljam da je i dalje sve u homeoffice rezimu). Moja plata je ispod 70K (za puno radno vreme), kada sam dobila povisicu, prosek za IT po mnogim izvorima u tom momentu je bio oko 55. Moj suprug, kao C++ profi ima vise, ali ne 100K. To sta dobija u firmi se doduse ne moze uvek meriti novcem, razne vrste fleksibilnosti, rad od kuce po zelji vec duzi niz godina i slicno. Moguce je da, eto Ros pise za Minhen, je tamo normalno da se ima 100K i vise, ali to definitivno nije svugde.

 

Nisam mislio 70k da je za pocetnika nego za nekog ko ima hajde da kazemo 5 - 10 god iskustva. Firma raspise oglas kao tvoj sef i naravno da 70k ne javi se puno lokalaca jer ili imaju vecu plati ili im nije dovoljna razlika za prelazak (zbog raznih benefita). I naravno onda firma dovuce iz istocne evrope/indije nekog lika koji je i bolji nego lokalac i kojem odgovara 70k jer racuna da ce mu u buducnosti cena samo rasti. Pocetna plata u celoj Austriji 2008. god posle mastera za programere je bila 2600 brutto. Ako izracunas samo inflaciju to je vec danas 3400 brutto znaci 48k godisnje. Ako uzmemo da je programer prosecno dobar i da ce je promenio posao 2 puta u sest godina (svaka promena donosi bar 20%) dolazimo na mojih 70k i 6 god iskustva. Jos jednom se ogradjujem da je ovo vazi za celu Austriju ali ne verujem da moze biti puno drugacije u velikim gradovima (zapadne Nemacke) s obzirom na broj ljudi koji odlazi odavde kod vas.

 

Problem je sto u Austriji kad dopeljas na recimo 85k - 90k sa 10god iskustva vrlo tesko sta dalje. Ili menadzment, ili da ulovis US firmu kao freelancer ili da budes konsultant.

 

Ovo kako da firma dodje do tih para stvarno izlazi iz okvira diskusije. :) Ne vidim sto bi bi manja firma bila izdrzavana preko mojih ( i moje porodice) ledja ako ja nisam osnivac.

 

26 minutes ago, I*m with the pilots said:

U svakom slucaju, sa dve plate od 70K ti u frankfurtskoj regiji mozes da zivis sasvim dobro.

 

Mozes li proveriti koliko zaradjuje dobar advokat/privatni doktor u toj regiji?

 

33 minutes ago, I*m with the pilots said:

//Moram tu za nas slucaj da kazem da osim dvojice kandidata, koji su vec imali neko ili dobro iskustvo u C++-u i trazili vise novca (jedan je sam odustao jos pre nego sto mu je sef dao odgovor rekavsi da mu posao ne deluje dovoljno uzbudljivo da bi se selio iz Rurske oblasti kod nas), ostalih dvojica ili trojica su bili pocetnici, sto je sefu delovalo kao nedovoljno u tom momentu (a ni oni sami nisu bili sigurni za neku perspektivu, bila sam tu na tim razgovorima), tako da je to bilo s v e od prijava za tu poziciju. Ovo je sad naravno za neku drugu temu, ali eto nije ni bilo neke prilike da sef posle razmisli da li ce da jos vise odresi kesu. Trajalo je to mesecima i bilo je uposleno vise firmi koje traze ljude. Verovatno C++ odlikasa nema mnogo, a tih kojih ima su svesni svoje retkosti i u startu ne menjaju svoju pretpostavljam vec odlicjnu poziciju negde, osim ako ne mogu dobiti mnogo, mnogo vise. Tu verovatno vise znaju oni koji su vise upuceni u trziste.

 

Tek kasnije sam video ovaj deo. Pa sam delimicno gore vec napisao. 70k za dobrog C++ (10+ god iskustva) stvarno nije razlog da se menja posao i seli...

 

Par interesantnih linkova:

https://blog.pragmaticengineer.com/software-engineering-salaries-in-the-netherlands-and-europe/

https://www.asdcode.de/2021/01/it-salary-survey-december-2020.html?m=1

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...