Jump to content
IGNORED

Split sa Deutschland 2


bags

Recommended Posts

8 minutes ago, Ros said:

15,000€ po kvadratu, iznajmljivanje na 25€ po kvadratu. ali sa odlicnom platom i jednom srednjom mozes uci u kupovinu

Kolike su ta odlična i srednja plata, kad se lako dobija milionski kredit?

Link to comment
15 minutes ago, napadaj said:

Kakav je Pforzheim? Bliska osoba treba uskoro da se preseli tamo, rekao bih da je lokacija grada dobra, ali nemam pojma kakav je za život.

 

Iako je možda "mana" Nemačke što nema veliki grad "svetionik" reda NY, Pariz, Madrid ili London velika vrlina života ovde je što se redovan život dešava u stotinama malih gradića čiji je kvalitet života manje više svuda ujednačen tako da sigurno mogu da kažem da oko toga brige nema. Praktično svi ti mali gradići imaju svoje gradske uprave, bolnice, lekare specijaliste, bazene, više škola itd. itd. U smislu ujednačen da ne moraš da ideš za neke bitne sitnice u veliko mesto (osim u konzulat ako treba)

 

Već je @I*m with the pilots pomenula da u manjim gradovima ne možeš očekivati neki flashy život, za to imaš Berlin :D ali velika je prednost ako imaš neki veći grad u blizini za možda neke dodatne sadržaje. Pforzheim ima u blizini Stuttgart i Karlsruhe tako da je to poklopljeno.

  • +1 2
Link to comment

Onda nije stan nego studio.

 

Ako je m² 15 000€, stan od 80m² kosta 1 200 000 + porez (ne znam koliki je u njemackoj).

 

I da je kamata 0% (nesto manja je od 1% na kredit od 25 godina), sa samo 30 000€ ucesca, mjesecno bi trebao da placas samo za kredit (bez osiguranja) minimum 3 900 (kredit na 25 godina). Sa kamatom od 1% + osiguranje to naraste za 200€ - 300€.

 

Banke uglavno ne daju kredit ako mjesecna rata nije pokrivena sa platom u iznosu od 3xrata. Znaci mjesecna plata treba da bude oko 12 000€ - 13 000€  (ili 6 000 + 6 000).

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Ros said:

nova gradnja je sad vec na 15,000€ po kvadratu, iznajmljivanje na 25€ po kvadratu. ali sa odlicnom platom i jednom srednjom mozes uci u kupovinu. sad su kamate jako niske i mnogo se gradi. ako imas neku kintu za ucesce, najmanje da pokrijes dodatne troskove kupovine, na konju si. banke su vrlo rade da daju kredit. a posla ima kao u prici

 

Ovde u Becu za 8.000 EUR po m2 mozes naci novu gradnju ili renoviran stan u staroj zgradi (Erstbezug) u fantasticnom delu gradu gde ti auto uopste nije potrebno sa odlicnom drzavnim skolama i parkovima/zelenim povrsinama. 

 

52 minutes ago, Ros said:

recimo, sa 5000 + 2500, i dobrim ucescem (bar 30,000) na konju si

 

Ovo je sigurno neto. Koliko je to bruto godisnje plate ako nije problem (za vencane)?

 

28 minutes ago, borris_ said:

Ako je m² 15 000€, stan od 80m² kosta 1 200 000 + porez (ne znam koliki je u njemackoj).

 

I da je kamata 0% (nesto manja je od 1% na kredit od 25 godina), sa samo 30 000€ ucesca, mjesecno bi trebao da placas samo za kredit (bez osiguranja) minimum 3 900 (kredit na 25 godina). Sa kamatom od 1% + osiguranje to naraste za 200€ - 300€.

 

Ovo je vrlo dobro napisano. Verovatno su troskovi nekih 10% na vrednost stana. (ugovor, papirologija, makler) U tvom primeru dodjemo na nekih 1 330 000. U Austrija za takvo nesto moras imati barem 350 000 ucesca. 

 

Znaci ako uzmemo nasa kucna primanja i da su izuzev stana ostali troskovi slicni kao u Becu, meni treba da je 1/3 plate duplo veca da bih odrzao slican standard. Misim da cu to tesko uspeti. Naravno ostaje puno veci potencijal da se ipak kroz par godina moze dostici puno veci maksimum nego u Becu.

 

Ja sam stvarno spreman otici iz Beca posle 20 god (najvise zbog nemogucnosti napredovanja a bez otvaranja svoje firme) ali samo negde gde mi je u startu bolje. Pokusavam vec dve godine (uglavnom CH/DE/NL) ali kako god izvagam ostanak se uvek vise isplati. Bas ovi faktori sto i @Ros navodi uvek prevagnu.

 

PS.

Mozda ovih nekoliko postova splitovati na Drustvo...

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Hm, Berlin. To ti je kao kad si zaljubljen u fatalnu zenu (ili coveka ;), ona te iznova povredjuje i znas da je losa za tebe i opet ne mozes da je ostavis. Tako ja trpim Berlin vec skoro 20 godina i ne mogu da zamislim nijedan drugi grad u Evropi u kome bih mogao da zivim.

 

A prosao sam u Berlinu obe faze: od mlad, divalj, zurka 24h dnevno, jebes pare i sistem. do porodice, dvoje dece u skoli, zdravstva, nekretnina i svih zajebancija koje u Berlinu idu s tim.

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment


2 hours ago, Boycie said:




Već je @I*m with the pilots pomenula da u manjim gradovima ne možeš očekivati neki flashy život, za to imaš Berlin :D ali velika je prednost ako imaš neki veći grad u blizini za možda neke dodatne sadržaje. Pforzheim ima u blizini Stuttgart i Karlsruhe tako da je to poklopljeno.






Oi! :angry: :laugh:




Posto nemam potrebu da idem bas svake nedelje na koncert, meni Frankfurt dosta dobro radi posao i za ostale artsy fartsy stvari, tu su i Darmstat, Vajterstat, Visbaden, Majnc, pa i Manhajm je na sat vremena, pod Taunusom smo, gomila ostalih manjih mesta koja su za aktivnosti sa decom odlicna, dakle sveeeeee.




 




Zaboravih da kazem da je ovaj moj deo koji promovisem skuplji od Berlina kada su u pitanju izlasci, kafei i restorani (za ostalo ne znam ali ovo za kafee mi je bilo bas upecatljivo, pratila sam i cene nekih koncerata, Frankfurt je maltene uvek najskuplji), ali bi trebalo da su i plate vece pa se to kompenzuje (prijatelji su se npr. preselili iz Berlina u Nirnberg pre nekoliko godina upravo zbog veceg izbora posla, pa i oni to kazu)


  • +1 2
Link to comment
51 minutes ago, bags said:

Ovo je vrlo dobro napisano. Verovatno su troskovi nekih 10% na vrednost stana. (ugovor, papirologija, makler) U tvom primeru dodjemo na nekih 1 330 000. U Austrija za takvo nesto moras imati barem 350 000 ucesca.

 

Ja sam stvarno spreman otici iz Beca posle 20 god (najvise zbog nemogucnosti napredovanja a bez otvaranja svoje firme) ali samo negde gde mi je u startu bolje. Pokusavam vec dve godine (uglavnom CH/DE/NL) ali kako god izvagam ostanak se uvek vise isplati. Bas ovi faktori sto i @Ros navodi uvek prevagnu.

 

Pa ako je tamo 5000 odlična plata onda razmisli o Beogradu a preostalih milion iskoristi kad ti zatrebaju efikasno zdravstvo i školstvo :D

Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Onda nije stan nego studio.

 

Ako je m² 15 000€, stan od 80m² kosta 1 200 000 + porez (ne znam koliki je u njemackoj).

 

I da je kamata 0% (nesto manja je od 1% na kredit od 25 godina), sa samo 30 000€ ucesca, mjesecno bi trebao da placas samo za kredit (bez osiguranja) minimum 3 900 (kredit na 25 godina). Sa kamatom od 1% + osiguranje to naraste za 200€ - 300€.

 

Banke uglavno ne daju kredit ako mjesecna rata nije pokrivena sa platom u iznosu od 3xrata. Znaci mjesecna plata treba da bude oko 12 000€ - 13 000€  (ili 6 000 + 6 000).

 

Ala ste se uhvatili za ovo, pa ovo je neki vrhunac, stvarno ne mora covek da zivi u novogradnji (niti u centralnim delovima Mihnena). Evo kod mene je cena kvadrata 4-5K za dobre stanove i zgrade stare do 20 godina (novogradnja/suvi centar idu do 6K a  naravno da ima nekih nobles stanova koji su nerazumni), to stvarno moze da se priusti uz neko ucesce, a zato stanovi i nestaju u roku od sekunde kada se pojave.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ljudi, nemojte da se zajebavate. Berlin je odličan. Hamburg je meni lep, a Minhen funkcionalan i sredjen. Što burekdziija opisa, to je tako - disclaimer: ne živom naravno u Berlinu/Nemačkoj, ali redovno poslom ostanem po mesec i kusur dana u cugu, i nikada po hotelima (samo Airbnb).

  • +1 1
Link to comment
48 minutes ago, laser lotus said:

Pa ako je tamo 5000 odlična plata onda razmisli o Beogradu a preostalih milion iskoristi kad ti zatrebaju efikasno zdravstvo i školstvo :D

 

Na zapadu cak i IT placa porez. :P

Link to comment
2 hours ago, bags said:

Ovo je sigurno neto. Koliko je to bruto godisnje plate ako nije problem (za vencane)?

 

 

da, to je neto. 5000€ neto imas u poreskoj klasi 5, sa bruto platom od recimo 95,000.

120,000 brutto nije retkost u IT-u, tako da imas dosta prostora.

imas gomilu online gehaltsrechner pa isprobavaj najbolje varijante

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...