Jump to content
IGNORED

Windows 11


Recommended Posts

Ja obicno instaliram razne bete, cesto sam koristio i insider verzije na main masini ali Windows 11 deluje kao da ne donosi apsolutno nista bitno za mene.

Samo jos vise stvari koje se oduzete, jos manje mogucnosti konfiguracije, jos vise telemetrije a nikakva unapredjenja.

 

Ova nova tema izgleda kao da je neki kineski skin za Linux...

 

Windows 10 sa WSL2 je ubedljivo najbolji OS na trzistu za napredne korisnike i pored nekih svojih mana. (Manjaro KDE je drugi....)

 

 

Link to comment
8 minutes ago, bags said:

Da imaju valjda i procesori ispod dve godine koji nisu podrzani. :frust:

 

Ovde ima dobar osvrt:

https://www.dedoimedo.com/computers/windows-11-like-vista-8.html

 

@radisa Ti si drugi covek osim mene koji ima 40 GB ram. Mora da je ovih 8 GB zalemljeno. :)

Ne, dobio sam mašinu sa 8, i gurnuo 32... Bilo mi glupo da vadim 8...

 

Sad bi moždadodao 32 još, ako ne uzmem novu mašinu sledeće godine... Ako budem uzimao, idem na 128GB, pa da sam miran 4-5 godina...

Link to comment

win11-new.png

 

Dok odoh u šetnju i nazad, završilo se bez problema. Laptop je vrlo minimalan (čak samo 4GB RAM, ali pošto mi inače ne treba, nemam nameru da ga apgrejdujem.)

 

Ima nekoliko tema, od kojih sam ubrzo prešao na ovu tamnu, onako "kosmičku".

 

Win11-desktop2.png

Programi i jutiliti koji nisu podržani (a i dalje su tu) se pojavljuju u beloj boji, ne primaju sistemsku boju (ali funkcionišu, samo što imaju zaobljene ćoškove prozora.) Jedna vrlo bitna promena je da desnoklik na taskbar ne daje opcije na koje smo navikli (samo podešavanje taskbara) - ne može tako do Task Managera, kao da MS ni ne želi da juzeri zalaze u Task Manager. (Može da se dobije ukucavanjem u Search kao i sa Ctrl-Alt-Del).

 

Win11-widgets.png

Ima i widgets, to je ovo što su poslednje gurali u Win10 (a ja mahnito isključivao čak i na klijentskim mašinama jer mi ide na živce lol, ona News glupost, jebla ih njihova propaganda, pardon News)

 

Inače su dosta izimitirali Ubuntu, ovde skoro možeš i da se zbuniš gde se nalaziš...

 

Win11-search.png

 

Start meni, ovaj centrirani (treba jedno 10 minuta da se navikneš) doziva neke Apps koje su uglavnom iz MS Store, tj. kad ih klikneš one prvo moraju da se downloaduju i instaliraju. Tu mi se jednom zablesio kad sam startovao Prime Video (ne znam da li je sam Win11 zablesio ili je u pitanju Amazonov app - uglavnom morao sam da restartujem na hladno). Ali je sve OK. Uglavnom kao novi "ubuntu" skin za Win10, a sad da li su nešto radili ispod haube, nisam još čačkao. Terminal menja komandni procesor (mada je cmd.exe i dalje tu), to je u stvari malo izmenjeni PowerShell (ima multiple tabove - može kombinovano da otvori u tabovima cmd.exe, powershell a takođe i linux podsistem terminal - naravno sve ovo je već bilo u Windows 10 uz odgovarajuća čačkanja po settinzima.) Glavna poenta je uterivanje naroda u torove (u ovom slučaju u Microsoft nalog + Amazon nalog). Naravno sasvim je moguće kreirati specijalno lažne amazon i MS naloge, mada na nekom nivou će morati da se ukuca i postojeća kreditna, ili debitna, kartica - pošto praktično ništa od amazon sadržaja ne može bez para. Što će reći teško se može sakriti identitet od njih. Ovde u pošti mogu da se izvade neke prepaid debitne kartice (funkcionišu kao kreditne), ali nisam siguran koliko (tačnog) identiteta traže za to, ili traže samo cash.

 

win11-start.png

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment

Svaka promena je doslovno tri koraka unazad.

 

Voleo bih da vidm studiju koju su koristili kada su "centrirali" start meni. Nema sanse da je lakse ubosti centar ekrana nego levi donji cosak.

 

Sad sam pogledao malo old.reddit.com/r/windows11 i cini se da je otprilike Windows 11 na nekih 75% od gotovog. Ovih 25% ce peglati preko update u narednih godinu dana.

 

A nasao sam i prvi koristan feature, moze se postaviti novi terminal kao default.

Edited by bags
Link to comment

Pustena za insajder odavno pre jedno mesec dana, ja mislim.

Naj what-the-fuck sa win11 je bio global reveal kad im je live stream pukao na pola sata [emoji1787]

Uglavnom svi rivjui koje sam gledao zaključuju da je pravljen za laptopove (narocito optimizovan za MS productivity notebokove) a da ce korisnici pc-ja biti smoreni.

Pravljeno za influensere, da mogu da nabodu instagram, tiktock, i ostala sranjca sa jedne strane i da imaju fensi lookalike mac izgled. Sve ostalo mah

Al barem zabave, pokusavam da obrisem neke goleme sistem fajlove da napravim mesta pa da se zabavljam i ja :)

Link to comment

Meni nije uopšte jasno* zašto su i7 isključili, bilo koje generacije a pustili neke i5 i i3, koji, realno ne bi trebali da uopšte mogu da se mere sa i7, čak negde i sa serijom 3...

 

Negde sam čitao kao da nisu sigurni da će ti procesori moći da podrže sve što će Win11 tražiti od njih... Što je bukvalno teški bullshit, serija 7 i serija 8 imaju skoro indentičnu arhitekturu...

 

*Sa tehničeke strane, naravno, sa poslovne, jasna je ideja da se pogura prodaja novih mašina, pošto, realno za 90% korisnika i mašine stare 6-7 -8 godina mogu da rade sve što treba...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...