Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

Ja ih razumem. Bizarno je, iako slovo na papiru drugačije kaže, da se obljuba nad detetom kvalifikuje kao dobrovoljna jer nije bilo upotrebe (fizičke?) sile, kad se već radi o odrasloj osobi koja je sama po sebi sila. Taj deo o zloupotrebi poverenja - pa najveći broj seksualnih zlostavljača dece poznaju tu decu, relativno dobro, odnosno obrnuto - deca poznaju njih,

 

Da ne ulazim u kvalifikaciju silovanja kao takvog, i definiciju preko "prisile"; jer se žene skoro pa po difoltu oduzmu (freezing), i ne pružaju otpor, jer je mehanizam odgovora prilikom silovanja često takav, pa kad nema sile nema ni silovanja. Ali, živi bilii, i to će se jednom promeniti, te definicije silovanja.

  • +1 1
Link to comment

Koliko ja shvatam, ovo delo koje se odnosi na obljubu postoji da bi se uvela dodatna zaštita deteta - tim delom se kriminalizuje akt koji ne bi bio nezakonit da su obe osobe odrasle. 
 

Zakon propisuje i razlicite kazne za obicno i tesko ubistvo a u oba slucaja je neko sa umišljajem oduzeo zivot ljudskom bicu pa su kazne razlicite. 
 

Kod obljube situacija moze da bude takva da je dete bukvalno zelelo seks pa ipak ima dela jer odrasla osoba ne sme da ima seks sa detetom. 
 

Sto se tice dobrovoljnosti, napisao sam “uslovno rečeno”. 

Link to comment
16 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Koliko ja shvatam, ovo delo koje se odnosi na obljubu postoji da bi se uvela dodatna zaštita deteta - tim delom se kriminalizuje akt koji ne bi bio nezakonit da su obe osobe odrasle. 
 

 

To razumem i to je u redu i dobro.
 

Quote

 

Zakon propisuje i razlicite kazne za obicno i tesko ubistvo a u oba slucaja je neko sa umišljajem oduzeo zivot ljudskom bicu pa su kazne razlicite. 
 

 

 

 

 

Meni se čini da pričaš o mogućnoj kazni, a tema je krenula od toka postupanja. Ne znam da li je to uslovljeno jedno drugim.

 

Quote

Sto se tice dobrovoljnosti, napisao sam “uslovno rečeno”. 

 

E, ovo. Problem je što je dobrovoljnost ključna reč u tome šta će se desiti s prijavom i postupanje u slučaju seksualnog nasilja. Zato je toliko vrtim i vraćam se na to.

Link to comment

Kako to mislis, pa bio je okrivljeni u pritvoru, vodice se postupak i dobice minimum 5 godina zatvora ako bude osudjen. A da bi bio osudjen dovoljno je da se dokaze da je znao da je u pitanju dete, a jasno je da je znao i da je bilo odnosa. 
 

Da je u pitanju silovanje morala bi da se dokazuje sila ili pretnja…

  • +1 1
Link to comment
On 26.1.2022. at 14:36, Hamlet Strašni said:

Irelevanta je dobrovoljnost kod deteta. Nema sile i pretnje, u tom smislu uslovno govoreći dobrovoljno. 

Ali zar baš zato što je irelevantna ne treba da bude po difoltu nedobrovoljno, ni kad nema sile ili pretnje? Nije mi logično da uopšte postoji zloupotreba poverenja za biće čije poverenje može da stekne svako ko je dovoljno manipulativan, a strah da izazove bilo koja odrasla osoba (jer je sto puta moćnija i ovlašćenija) bez ikakve pretnje. 

 

Ne postoji zloupotreba poverenja, sem u pravnim aktima. U realnosti se poverenje kreira, ne zloupotrebljava se neko već postojeće (čija pretpostavka ako dobro razumem ispada kao neka olakšavajuća okolnost). Hoću da kažem da su poverenje i pretnja u slučaju deteta jedno te isto, u stvarnosti. 

 

Ne treba pretnja da se dete povinuje, deca se pre svega povinuju jer, uslovno rečeno, svetom vladaju odrasli ljudi - oni smeju da zarađuju novac podižu ga u banci, vode decu u školu iako ona to neće i ako oće, vode decu kod lekara kad oni procene da treba, osnivaju organizacije, tuže nekog i još milion stvari na koje deca nemaju pravo. Svako dete se, u proseku, plaši svake odrasle osobe. Stranac koji priđe detetu u pustoj ulici ne mora uopšte da mu preti dete će se smrzne od straha. 

 

A i to što je na granici age of consent, blizina granice treba da bude u korist žrtve a ne napadača jer ta granica i postoji da štiti žrtvu. Jel se pri donošenju tih zakona konsultuju ikakvi stručnjaci za decu, kako bih reko? Meni sve to deluje kao da se dete računa u svakom sem u seksualnom smislu odraslo, što je apsolutno promašeno i pravi jedan maksimalno skrnav kontekst.

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment

Kod obljube dobrovoljnost nije uslov jer se smatra da dete ne shvata ono što radi i ne shvata posledice toga. Ovo delo plasticno receno obuhvata "dobrovoljan" seks izmedju odraslog lica i deteta koji zakonodavac ne dozvoljava.

Link to comment
16 minutes ago, Moća said:

Kod obljube dobrovoljnost nije uslov jer se smatra da dete ne shvata ono što radi i ne shvata posledice toga. Ovo delo plasticno receno obuhvata "dobrovoljan" seks izmedju odraslog lica i deteta koji zakonodavac ne dozvoljava.

E, ali dete shvata. U tome je problem.

Link to comment
1 hour ago, Hermetico said:

E, ali dete shvata. U tome je problem.

 

Mislim da je ideja da je obljuba uvedena kao nešto u čemu se uopšte ne diskutuje o dobrovoljnosti. Nedobrovoljno je šta god da se desilo. Tako razumem objašnjenja na topiku. 

 

Ali svakako je slučaj sam po sebi bedak, samo je pitanje da li ćeš o njemu da pričaš iz pozicije zakona RS ili iz pozicije razumevanja žrtve. 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Mislim da je ideja da je obljuba uvedena kao nešto u čemu se uopšte ne diskutuje o dobrovoljnosti. Nedobrovoljno je šta god da se desilo. Tako razumem objašnjenja na topiku. 

 

Ali svakako je slučaj sam po sebi bedak, samo je pitanje da li ćeš o njemu da pričaš iz pozicije zakona RS ili iz pozicije razumevanja žrtve. 

Pričam iz pozicije da te dve pozicije treba da komuniciraju :D To je ustvari siže mog identiteta na ovom podforumu

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment

 

1 hour ago, Svemir Zeka said:

 

Mislim da je ideja da je obljuba uvedena kao nešto u čemu se uopšte ne diskutuje o dobrovoljnosti. Nedobrovoljno je šta god da se desilo. Tako razumem objašnjenja na topiku. 

 

Ali svakako je slučaj sam po sebi bedak, samo je pitanje da li ćeš o njemu da pričaš iz pozicije zakona RS ili iz pozicije razumevanja žrtve. 

 

 

1 hour ago, Hermetico said:

Pričam iz pozicije da te dve pozicije treba da komuniciraju :D To je ustvari siže mog identiteta na ovom podforumu

....izostaje vremenska komponenta (početak, razrada, kraj*)

kraj* - presuda

 

@...nije smešno!

 

nekome je Životni tok, (kod dece razvojni Životni tok) ugrožen, blokiran, tragično prekinut !

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, burazer said:

 

 

 

....izostaje vremenska komponenta (početak, razrada, kraj*)

kraj* - presuda

 

@...nije smešno!

 

nekome je Životni tok, (kod dece razvojni Životni tok) ugrožen, blokiran, tragično prekinut !

Kako si ti napisao smešno je. Izvini. Daj uvod razradu i zaključak, ozbiljna je tema. Ništa te ne razumem, jel može neko da pomogne? Ja bih voleo da ti.

Edited by Hermetico
Link to comment

Burazeru, naravno da nije smešno. Pokušavamo da iskomuniciramo, a od nas ovde na topiku očito ne zavisi ishod. Kad od mene lično zavisi, a to ponekad bude slučaj, ja sam u onom drugom, a to je razumevanje žrtve. A u toj priči je evidentno i moj sagovornik. Tako da su nam transakcije u saglasju s tvojim zahtevima.

 

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
On 28.1.2022. at 17:52, Svemir Zeka said:

Burazeru, naravno da nije smešno. Pokušavamo da iskomuniciramo, a od nas ovde na topiku očito ne zavisi ishod. Kad od mene lično zavisi, a to ponekad bude slučaj, ja sam u onom drugom, a to je razumevanje žrtve. A u toj priči je evidentno i moj sagovornik. Tako da su nam transakcije u saglasju s tvojim zahtevima.

 

 

zavisi!

  • +1 1
Link to comment
On 28.1.2022. at 13:32, Svemir Zeka said:

 

Mislim da je ideja da je obljuba uvedena kao nešto u čemu se uopšte ne diskutuje o dobrovoljnosti. Nedobrovoljno je šta god da se desilo. Tako razumem objašnjenja na topiku. 

 

Ali svakako je slučaj sam po sebi bedak, samo je pitanje da li ćeš o njemu da pričaš iz pozicije zakona RS ili iz pozicije razumevanja žrtve. 

Upravo to. Opet ajd primer: lik ima 23-24 godine i zavodi devojcicu od 12-13 godina koja izgleda starije. Recituje joj pesme, skida zvezde, sve samo da pristane. I na kraju ona pristane. Ali zakon to ne dozvoljava iz prostog razloga sto dete u tom uzrasti psihicki ne moze da sagleda sve to kako bi trebalo, jer mi kao odrasli ljudi sa zivotnim iskustvom shvatamo koliko je to pogresno i bolesno ali to dete ne shvata.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...