Jump to content
IGNORED

Branislav Lečić - silovanja


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

7 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

One koje je sam Leka opisao u delu razgovora Danijelom koje smo culi. Da cascava kurcem koga stigne i ne obazire se na protivljenje..

svi ljudi koji su znali za to, kao što tvrdiš (a očito si znao i ti, čim si znao da oni znaju) - a ništa nikada nisu preduzeli - su, prema mom mišljenju, baš loši ljudi.

oni su (vi ste?) bitna komponenta razloga zašto žrtve ćute.

 

 

edit.

@booyaka hvala za film, slušala sam pre par sati brankicu stanković da će izaći taj dokumentarac...

 

 

 

Edited by pt 2.0
  • Hvala 1
Link to comment
22 minutes ago, namenski said:

I meni je jasno da nisam jedini u ovoj korespondencijitm koji ne razume o cemu se prica/radi... :D

Neka za sada ostane na tome, bice dana za megdana... :) 

 

Pa, kako hoces. Ako se radilo o ponovljenom poricanju mog osnovnog ljudskog prava da budem zlobna...Vidimo se u Strazburu! :mad:

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, pt 2.0 said:

svi ljudi koji su znali za to, kao što tvrdiš (a očito si znao i ti, čim si znao da oni znaju) - a ništa nikada nisu preduzeli - su, prema mom mišljenju, baš loši ljudi.

oni su (vi ste?) bitna komponenta razloga zašto žrtve ćute.

 

 

 

 

Ne mogu ja nista da preduzmem, ako sama zrtva nista ne preduzme. Ja mogu samo da je podrzim, kada odluci da goni gada..

Link to comment
11 minutes ago, pt 2.0 said:

svi ljudi koji su znali za to, kao što tvrdiš (a očito si znao i ti, čim si znao da oni znaju) - a ništa nikada nisu preduzeli - su, prema mom mišljenju, baš loši ljudi.

oni su (vi ste?) bitna komponenta razloga zašto žrtve ćute.

 

 

U Srbiji postoji jaka kulturoloska tradicija da se ljudi ne mesaju u odnose u kojima se smatraju proverbijalnim trecim ili petim tockom, tu vrstu solidarnosti da intervenisemo u takvim okolnostima nismo bas uspesno savladali. Maltene svako od nas je u zivotu bar jednom primetio neki odnos "nasilnik - zrtva" u necijoj porodici, na radnom mestu, na ulici i zakljucio da nije njegovo/njeno da se mesa ali ako krene na mene jebacu mu sve po spisku. Daglas Adams je u "Vodicu" to duhovito definisao i opisao kao Tudj Problem, desavanje koje se zapravo ne desava jer nije tvoj problem i zato ga ne registrujes.

 

Mislim da to potice iz istog konzervativnog kazana iz kojeg i ovaj polozaj zene kao objekta, kazana u kojem se porodicna opna smatrala i smatra neprobojnom barijerom a onda je ta opna prosirena na razne druge kolektive koji imaju neki oblik hijerarhije. Da li su svi takvi ljudi losi u to nisam siguran, da su slabi u to jesam.

Edited by harper
  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, harper said:

Da li su svi takvi ljudi losi u to nisam siguran, da su slabi u to jesam.

Evo, sad nek pogledaju ovaj Insajderov NE znači NE, pa nek odluče za sebe šta su.

 

Nema šanse da bih ćutala da ZNAM da je neko silovatelj... a kamoli da to godinama znam. Ne bih mogla da živim sa sobom.

 

Da, ljudi gledaju svoja posla. Osim na mrežama, gde su svi moralni i puni pravedničkog gneva. U životu, nema 2 i po čoveka koji te neće odvraćati od toga da se otvoreno suprotstaviš nasilju, seksualnom ili bilo kom drugom ( i kriminalu i nepoštenju u širem smislu). Savet je uvek da se skloniš. Promeni firmu. Promeni grad. Promeni državu.

 

Pomenuo si prenemaganje oko Lečića iako je više nego jasno da prenemaganje nije oko njega (a, usudjujem se reći, još manje zbog njega). Pokušavam da nekako kompenzujem odvratnost i gadjenje prema tom liku (koje imam od ranije) kad razmišljam o ovom slučaju. I ne ide mi najbolje. A jesam za pretpostavku nevinosti i to isključivo zbog drugih, anonimnih i nebitnih, za sada javnosti nepoznatih žrtava seksualnog nasilja, i puta koji će one morati da prodju. Put institucija i sistema je njihova jedina šansa.

 

Podsetiću sve da je BL ugledni član našeg društva, jedan od poznatijih živih glumaca, da je bio ministar kulture, da je navodna perjanica plišanih i ostalih revolucija. Kakvo je društvo koje je njega takvog (ako je silovatelj, a ako je verovati Kovalskom - ako je opštepoznati silovatelj u glumačkom svetu) podiglo toliko?

I koliko uglednih članova ovog društva ostaje nekažnjeno zato što će i oko ovoga pražnjenje po mrežama da traje max još par nedelja?

 

Ti vrlo blago govoriš o samoj esenciji Dogvila. Kao slabi su, nisu loši.

Lično bih mnogo više volela da se počisti i sa zemljom sravni Dogvil a da silovatelji ostanu u procentu u kojem se javljaju u populaciji, nego obratno.

(Isto kako mislim za silovatelje, tako mislim i za npr. moćnike SNS-a. I njihovu moć drži Dogvil. Ali to ovde nije tema)

  • +1 3
Link to comment

ovo o čemu govori pt.2 prolazi ispod radara od početka: svi su znali odavno i nisu bili iznenađeni kad je puklo.

rekao bih da je propušteno dragoceno vreme 

dok se izvesni divni umetnici nisu dosetili da se  moralno uvertikale. 

Link to comment
3 minutes ago, koksy said:

ovo o čemu govori pt.2 prolazi ispod radara od početka: svi su znali odavno i nisu bili iznenađeni kad je puklo.

rekao bih da je propušteno dragoceno vreme 

dok se izvesni divni umetnici nisu dosetili da se  moralno uvertikale. 

ali vec nekoliko desetina strana se preganjamo oko toga da li smemo uopste da zucnemo dok se zrtva ne obrati policij, a pravosudje odradi svoj posao. i da smo u protivnom spletkarosi i carsija.

 

to ne znaci da se ne slazem sa tim da smo mocvara, barustina cutanja i okretanja glave, trulez kao takva.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 26.3.2021. at 9:45, Tale said:

Danijela je čekala odgovarajuću reakciju Tužilaštva do koje nije došlo.

Dakle, za rulju je opet odgovorna država.

 

Ja sam kao mali Perica, pala sa Marsa, kada sam cula to da oni u Tuzilastvu ne mogu da garantuju anonimnost i sigurnost, tj. da sutra to nece ici u medije. Kako uopste ista...funkcionise onda? Da li je ovo samo u Srbiji, ili je svugde u svetu? Pitanje za pravnike. Zasto tuzilastvo mora da kaze imena, a ne samo "u toku je prijava o silovanju jedne glumice"?

 

 

On 26.3.2021. at 16:55, maheem said:

Jel neko gledao film D.Štajnfeld?

 

Gledao je moj dobar prijatelj koji mi je i ispricao o filmu prosle godine, nisam uopste ni znala na njega. Gledao ga je na nekom od nasih doku-festivala i rekao da je jako dobar. Hoces da pitam za neki detalj? Mozda ce se i sam javiti ako ga pozovemo :)

 

1 hour ago, JozoMujica said:

Pogledaću kasnije celu emisiju, samo me zanima jedna stvar, na osnovu prvih nekoliko rečenica - kako se to za samo 40 dana dobija boravišna/iseljenicka viza za USA? Ovo pitam bez ikakve namere da pobijam izneto u emisiji, samo me zanima tehnički. 

Imam prijatelja, koji se jebavao mesecima da je dobije, i pored obezbeđenog posla (IT) i nije uspeo.

Odgovor može i na nekom drugom tipiku da ne gusimo ovaj, već smo ga dovoljno zasrali tehnikalijama.


Meni ovo ne deluje bas moguce. Mozda 40 dana od momenta poslednjeg obavestenja "skupili ste sve papire" ili tako nesto, svekupno tako brzo...? Ja sam bila u tom procesu punih 9 godina, ali to je pocelo jos pre 2000. i sigurno se nesto promenilo na bolje.

 

@pt 2.0 i jos neko se pitao za glumu D.Stajnfeld

Gledala sam je u predstavi i u filmu i nisam primetila nista cudno, mislim da glumci umeju da ispeglaju naglaske i nameste nove po potrebi :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
6 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ja sam kao mali Perica, pala sa Marsa, kada sam cula to da oni u Tuzilastvu ne mogu da garantuju anonimnost i sigurnost, tj. da sutra to nece ici u medije. Kako uopste ista...funkcionise onda? Da li je ovo samo u Srbiji, ili je svugde u svetu? Pitanje za pravnike. Zasto tuzilastvo mora da kaze imena, a ne samo "u toku je prijava o silovanju jedne glumice"?

 

 

Objasnio cini mi se bivsi advokat u tuzilastvu na Novoj  S ili N1, kaze oko jednog predmeta se uvek sakupi po sluzbenoj liniji vise radnika tuzilastva, od glavnog tuzioca preko asistenata do daktolografa, kafe kuvarica i baba sera, tako da svaka info o predmetu izleti dok si rekla "Alo"

 

U fazonu, "to je normalno jbg"

 

edit, e sad meni to nije normalno jer ce okrivljeni dobiti sansu da zapali iz zemlje ili pripreti zrtvi ili pobije svedoke ili, na kraju, ocrnicemo Lekin ugled bez sudjenja.

Edited by Caligula
  • Tužno 2
Link to comment
35 minutes ago, pt 2.0 said:

Ti vrlo blago govoriš o samoj esenciji Dogvila. Kao slabi su, nisu loši.

Lično bih mnogo više volela da se počisti i sa zemljom sravni Dogvil a da silovatelji ostanu u procentu u kojem se javljaju u populaciji, nego obratno.

(Isto kako mislim za silovatelje, tako mislim i za npr. moćnike SNS-a. I njihovu moć drži Dogvil. Ali to ovde nije tema)

 

Pa sad, ja tu vrstu slabosti inace smatram jako losom osobinom tako da u mom referentnom sistemu ne smatram da sam bio blag. U principu se slazem s tobom, samo pokusavam, sebi pre svega, da objasnim otkud taj manir. Imas ljude koji su dobrovoljni davaoci krvi, ucestvuju u svim humanitarnim akcijama kojih mogu da se dokopaju a kad vide tatu kako van pesackog prelaza vuce dete od tri godine za ruku i rizikuje da mu dete nastrada jer ga mrzi da se cimne 50 metara nize do pesackog prelaza ili vide muskarca da osamari svoju zenu na ulici samo okrenu glavu jer... njegovo dete, njegova zena/devojka. Tudj problem.

 

Naravno da smatram da je to lose ponasanje, samo kazem da nisam siguran da su svi ljudi koji se tako ponasaju losi ljudi. Mozda oni misle, a i cesto se desava, sve najgore o tim ljudima ali iz raznih razloga ne reaguju. Da li iz straha, iz osecanja nemoci, zbog pogresnog vaspitanja, da li zato sto inace podrzavaju takvo ponasanje, to je individualno.

Link to comment
Quote

Tu obracanje medijima vidim pre kao neki ocajnicki gest u nedostatku boljeg sredstva, u fazonu - ok, provuci ce me kroz blato ali barem ce napasnik dobiti 3 meseca zatvora. Ili barem nece spavati mirno dok i njega tranziraju tabloidi. Ako je vec tesko do nemoguce dobaciti do pravde, a zrtva ne zeli da cuti.

 

U Srbiji se deca leče naslovnim stranama tabloida i molećivim porukama sa medija i soc. mreža. Moranje je to, ni jedan roditelj (ne smem ni da pomislim) ne voli da deli slike svog deteta i svoje intimne brige na taj način - ali to je potez očajnika. Mislim da isto važi i za žrtve silovanja, jer baciti svoj život tabloidima pod noge možeš samo ako ne vidiš drugi izlaz.

 

Meni ova žena izgleda kao neko ko pokušava da sebi vrati sebe, da vrati svoj život koji je imala, i to pokušava godinama na razne načine - i ovo sa tuzbom je pokusaj koji je mozda nece zadovoljiti niti smiriti ali ona to ne radi (ocigledno) iz puke dosade vec zato sto mora to da razresi u sebi. U jednom trenutku sam naleteo na deo videa gde je snimila svoje ispovedanje majci, preko skajpa ili telefona, kao deo terapije i suocavanja. Ne znam, mene to nekako u tom trenutku toliko ubolo u najtanje zice da od tada uopste nemam sumnju u to da je onaj jarac silovao/ponizio/sjebao. Posle toga nisam mogao da gledam dalje.

 

Hocu da kazem, ako je neka zena javno progovorila u Srbiji o tome da je silovana, u 99% to je tacno, ma sta druga strana rekla. Jer ona na sebe svesno prima stigmu ovog usranog drustva jer joj je cak i ta stigma laksa od cutanja.

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment
  • Redoran changed the title to Branislav Lečić - silovanja
  • Redoran locked, unlocked and pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...