Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

Quote

 

U FOKUSU

 

Spremnost na vakcinisanje – Srbija na začelju

 

U nizu evropskih zemalja u toku je vakcinisanje na korona-virus. U dve skandinavske zemlje za to vlada velika spremnost. A sumnjičavci žive u Francuskoj, Hrvatskoj i – pre svega u Srbiji.

Evropska unija je otpočela vakcinisanje 27. decembra, neke zemlje u svetu su počele još ranije. Napredak vakcinisanje je različit od države do države.

 

Razlike su velike i u spremnosti stanovništva da se vakciniše. Anketa Svetske nezavisne mreže za istraživanje tržišta (WIN), čiji su rezultati objavljeni krajem decembra, obuhvatila je 26.000 ljudi u 32 zemlje.

 

Danska i Finska na čelu

 

U Vijetnamu je čak 98 odsto stanovništva spremno da primi vakcinu. Sledi Kina sa 91 odsto. U Evropskoj uniji na vrhu su Danska sa 87 odsto i Finska sa 81 procenat.

 

Dok je u Italiji na pitanje da li će se vakcinisati pozitivno odgovorilo 70 odsto ispitanika, u Nemačkoj taj procenat dostiže vrednost od 65.

 

Nemačke komšije Francuzi su, prema rezultatima ankete, znatno uzdržaniji od Nemaca – 56 od 100 Francuza pokazuju skepsu prema vakcini.

 

U Hrvatskoj je ta nespremnost za vakcinisanje sa 59 odsto veća i od one u Francuskoj. Ali u hrvatskom komšiluku, u Srbiji, žive evropski šampioni sumnjičavosti. Svega 38 odsto ispitanika u Srbiji nema problema sa vakcinom, dok je čak 62 odsto njih protiv vakcinisanja.

 

Poljska i Španija nezadovoljne pandemijskom politikom

 

U anketi je postavljeno i pitanje, koliko su građani zadovoljni pandemijskom politikom svoje vlade. Dok je zadovoljstvo obavljenim poslom veliko u Vijetnamu i Kini, četiri od pet Poljaka su nezadovoljni time što je uradila njihova vlada (81%). Iza njih su Španci sa 72 odsto.

 

U Skandinaviji je slika suprotna. Zadovoljstvo radom vlade za vreme pandemije iskazalo je 77 odsto Danaca i 75 odsto Finaca.


Anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja Ipsos, sprovedena nešto ranije i objavljena u novembru, pokazala je drukčiju sliku. Tada je spremnost na vakcinisanje pokazalo 69 odsto Nemaca, Francuzi su bili još skeptičniji sa 54 odsto. Britanci su sa 79 odsto spremnosti pokazali skandinavske vrednosti, a Italijani su sa 65 odsto imali manje poverenja u vakcinu nego kasnije, u decembru.

 

https://www.dw.com/sr/spremnost-na-vakcinisanje-srbija-na-začelju/a-56202231

Link to comment

Vakcinacija prvih hiljadu prijavljenih građana počinje u četvrtak

Quote

Sutra počinje vakcinacija prvih 1.000 građana koji su se prijavili dobrovoljno za vakcinu protiv koronavirusa, potvrdila je za Blic ministarka za rad i socijalna pitanja i članica Kriznog štaba dr Darija Kisić Tepavčević.

„U ovom momentu starosni kriterijum je odlučio ko će biti prioriteti i u pitanju su osobe starije od 75 godina koje su izrazile interesovanje za vakcinu. Biće vakcinisani građani širom Srbije“, navodi dr Kisić Tepavčević.

Kako dodaje, narednih dana biće određena dinamika vakcinisanja i ostalih građana koji su se za vakcinu prijavili preko portala e-Uprava.

Tokom prvih dana, interesovanje za vakcinaciju je iskazalo oko 200.000 građana.

 

Link to comment
14 minutes ago, radisa said:

Voleo bih da vidim da li ima korelacije a političkom pripadnošću, sa medijima koji se prate, korišćenjam neta i životnom dobi...

 

Bili bi zanimljivi rezultati...

 

 

Citali smo ovde da se jako moli broj lekara prijavio za vakcinu tako da mislim da to nema veze sa netom,godinama...

Link to comment
21 minutes ago, radisa said:

Voleo bih da vidim da li ima korelacije a političkom pripadnošću, sa medijima koji se prate, korišćenjam neta i životnom dobi...

 

Bili bi zanimljivi rezultati...

 

bilo je ono istrazivanje demostatata, tzv. bojkot opozicija je bila najubedljivije protiv vakcinacije. samo ne mogu da se setim, ovako niski procenti se nisu pominjali za srbiju pre mesec-dva. jeste bilo manje od pola, ali ne ovoliko manje, rekla bih.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Boza_zvani_Pub said:

I dalje imam dilemu za koje vakcine da se prijavim:

- kinesku ne bih jer ne deluje provereno ali ce je izgleda biti najvise i najbrze bih dosao na red

- ruska deluje prihvatljivo  po kvalitetu i po broju ali me brine da se mozda nece priznavati za kovid pasose ako ih bude bilo

- fajzer mi je prvi pik ali me kod nje brine to sto je ima malo pa ako uzmem samo nju ko zna kada cu stici na red i da li ce ovi nasi zaista lepo da je skladiste na tih -70 ili ce da se skuva uz put i bude bezvredna kad me budu vakcinisali

- ove ostale koliko vidim necemo ni imati

 

eto ne znam sta da odaberem i onda odugovlacim sa prijavom... 

 

Bilo šta što pre. Prvo, nemamo pojma šta će se u praksi pokazati i koja će se za neko vreme iskristalisati kao najbolja, ili najmanje loša 👀

 

Možda to bude (iz ko zna kog razloga) baš neki outsider? 

 

Najbolje bi bilo da nam bocnu odma' obe, pa kinesku kad stigne :)

 

Drugo, što kaže Jergović treba nam vakcina iz psiholoških razloga. 

 

Edited by burekuser
Link to comment

meh kao da je bitno da li je iznad ili ispod 50%, ako je dr faući u pravu moraće da se pelcuje 90% populacije da bi se korona iskorenila, far cry od čak i vakcinofilskih država evrope :happy:

Link to comment
Just now, jms_uk said:

 

 

Dobro je da vec imaju kapaciteta da raznose i skladiste vakcine kako treba sirom zemlje... /sarkazam off

 

 

pa posalju 5 doza postkspresom, ispucaju istog dana i tako redom :)

Link to comment
1 minute ago, gone fishing said:

meh kao da je bitno da li je iznad ili ispod 50%, ako je dr faući u pravu moraće da se pelcuje 90% populacije da bi se korona iskorenila, far cry od čak i vakcinofilskih država evrope :happy:

posto vakcina ne deluje/nece delovati na neke nove mutacije, bice to stalno apdejtovanje, kao za grip.

a koronu necemo iskoreniti skoro, mislim da je to jasno.

Link to comment
5 minutes ago, Aleksija said:

 ovako niski procenti se nisu pominjali za srbiju pre mesec-dva. jeste bilo manje od pola, ali ne ovoliko manje, rekla bih.

 

 

A sigurni smo u kredibilitet WIN-a i statističku i istraživačku metodologiju? 

 

(potpuni sam diletant, baš potpuni, uzmimo u obzir da pitam iz pozicije jednog Mileta™) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...