Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

7 minutes ago, Halvard said:

Nije problem što su se ljudi masovno zarazili posle (re)vakcinacije, problem je što su se ljudi masovno zarazili, tačka. Što zapravo i nije neočekivano jer je virus očigledno i dalje u širokoj cirkulaciji, mere ne postoje, prva doza ne daje zaštitu, druga doza daje zaštitu tek nakon x dana (ni tu nismo načisto), a s obzirom na to koliko se ljudi vakcinisalo, razumno je pretpostaviti da će jedan ne mali deo njih zakačiti virus. Tu bi bilo dobro pratiti težinu kliničke slike u poređenju sa proteklim vremenom od vakcinacije, jer valjda se postepeno stvara kakav-takav imuni odgovor.

 

E sad, ako se stvarno ispostavi da su nam Kinezi uvalili ko zna šta, onda smo ga ugasili, ali makar za sad se ne bih opterećivao takvim idejama. Mada moram priznati da mi je par puta u najcrnjim raspoloženjima palo na pamet da smo deo kliničkog istraživanja i da neki dobijaju vakcinu, neki placebo, pa kom opanci kom obojci, ali uspevam da ubedim sebe da ovdašnji sistem nije u stanju da izgura nešto tako kompleksno. :blush:

dal si pri sebi - evo, revakcinisani ljudi se prijavljuju za nove vakcine, sistem dopusta, teorijski (a vrlo moguce i prakticno) cemo za par meseci imati ljude vakcinisane dvema razlicitim vakcinama :lolol:

 

i nije ovde u pitanju nasa drzava, vec kineski prodor na trziste - ako su oni u stanju da zatvore sebi vrata jednim takvim nadasve glupim potezom u saradnji sa jos glupljim saradnikom, onda su do sada imali mnogo srece kad su tu gde jesu.

Edited by Aleksija
  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, maheem said:

Astra Zeka beše katastrofalne efikasnosti  protiv južnoafričkog soja a protiv engleskog soja je odlične efikasnosti?

 

kinezi nista ne objavljuju, a ovi opet cim nesto izmere, odmah i objave, tako da mislim da tu sad imas nekoliko prilicno razlicitih studija. ali da, mislim da prva govori bas to.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Aleksija said:

i nije ovde u pitanju nasa drzava, vec kineski prodor na trziste - ako su oni u stanju da zatvore sebi vrata jednim takvim nadasve glupim potezom u saradnji sa jos glupljim saradnikom, onda su do sada imali mnogo srece kad su tu gde jesu.

 

Pa da, to je najispravniji pravac razmišljanja. :)

 

Inače jedna crtica sa subotnje vakcinacije, o kojoj pokušavam da ne razmišljam. Termin oko 16h, prva informacija koju dobiješ kad staneš u red (onako organizovani redovi su inače fantastična stvar u doba pandemije, ali da zanemarimo to za trenutak) je da su se u toku dana davale kineska i Fajzer, ali da je u međuvremenu Fajzera nestalo. Unutra opet čekaš red, ulazi se po dvoje, u jednom trenutku uđe samo jedan, izlazi, ćaska sa medicinskom sestrom, ona ga pušta da ode bez obaveznih 10-ak minuta čekanja "jer je zdravstveni radnik i zna šta treba da radi", iz razgovora se zaključuje da je dobio Fajzer. Zatim se sve nastavlja svojim tempom, čekam da prođe tih 10 minuta, u međuvremenu izlaze ljudi, svi do jednog dobili Kineza.

Mislim, meni zaista nije problem da zdravstveni radnici dobiju svu moguću dodatnu zaštitu, ako se o tome radi, ali nekako vremenom postaje malčice teško nastaviti sa ubeđivanjem sebe da najbolja vakcina zaista jeste ona koju imaš. 

Link to comment
2 hours ago, garmonbozia said:

Verovatno štede doze za revakcinaciju.

 

onda sistem™ ne funkcioniše (kako je zamišljeno), pošto bi ljude trebalo da dodeljuju s tim da već računaju revakcinu. Ako je prekid zbog nečeg drugog, tek to nećemo saznati. Ta jedinica za imunizaciju je prvo prosledila mejl "kolege, obezbedjeni su vam termini blabla", pa kad sam ih pitao čime, pošto smo im prethodno na mejl slali potpisanu saglasnost za Pfizer, dobio sam uvijeni ne-odgovor "mi nismo nadležni, obratite se Batutu" od kojeg nisam ni dobio odgovor. 

Link to comment

Kod nas su inače odmah na ulazu tražili da vide sms poruku i ako nemaš ne puštaju. Inače jako dobro organizovano i skoro bez čekanja, pogotovo ako već imaš popunjen list. :)

Link to comment
1 minute ago, Halvard said:

 

Pa da, to je najispravniji pravac razmišljanja. :)

 

Inače jedna crtica sa subotnje vakcinacije, o kojoj pokušavam da ne razmišljam. Termin oko 16h, prva informacija koju dobiješ kad staneš u red (onako organizovani redovi su inače fantastična stvar u doba pandemije, ali da zanemarimo to za trenutak) je da su se u toku dana davale kineska i Fajzer, ali da je u međuvremenu Fajzera nestalo. Unutra opet čekaš red, ulazi se po dvoje, u jednom trenutku uđe samo jedan, izlazi, ćaska sa medicinskom sestrom, ona ga pušta da ode bez obaveznih 10-ak minuta čekanja "jer je zdravstveni radnik i zna šta treba da radi", iz razgovora se zaključuje da je dobio Fajzer. Zatim se sve nastavlja svojim tempom, čekam da prođe tih 10 minuta, u međuvremenu izlaze ljudi, svi do jednog dobili Kineza.

Mislim, meni zaista nije problem da zdravstveni radnici dobiju svu moguću dodatnu zaštitu, ako se o tome radi, ali nekako vremenom postaje malčice teško nastaviti sa ubeđivanjem sebe da najbolja vakcina zaista jeste ona koju imaš. 

mogu ti reci da ti je uzorak vrlo mali - kod mojih poznanika zdravstvenih radnika, ima bas dosta kineza i rusa. sto meni bas nista ne govori, s obzirom da su  od proslog marta do sada uglavnom lupetali o svemu sto sam htela od njih da saznam, a odnosilo se na aktuelnu pandemiju. 

  • +1 2
Link to comment
24 minutes ago, Aleksija said:

mogu ti reci da ti je uzorak vrlo mali - kod mojih poznanika zdravstvenih radnika, ima bas dosta kineza i rusa. sto meni bas nista ne govori, s obzirom da su  od proslog marta do sada uglavnom lupetali o svemu sto sam htela od njih da saznam, a odnosilo se na aktuelnu pandemiju. 

Fascinantno je kakve informacije dolaze od zdravstvenih radnika, koja je to količina neznanja, gluposti i potrebe za nekom senzacijom.

Na mom skromnom uzorku svi koji su protiv vakcina, imaju nekog lekara ili farmaceuta koji im je napunio glavu, ili bar podgrejao sumnje da su vakcine nebezbedne i da izazivaju ozbiljne posledice. 
Svašta sam tu čuo, ali najčešće kako utiče na sterilitet.

Ja onda obavezno nabacim kako i sam virus utiče na sterilitet, čak iako si asimptomatski. Bar ih malo bacim u rebus, pošto mnogi ionako veruju da su preležali. :fantom:

Edited by mraki
  • Haha 1
Link to comment

  

On 22.2.2021. at 17:57, Kelt said:

No, nisu uspeli da sprovedu ni studiju o antitelima i kolektivnom imunitetu. Nešto su mrljali i radili, ali na kraju je propalo. Pričaju anegdotalno koliko je procenata, a nigde nije objavljeno.

 

Ovde kažu da su Institut za epidemiologiju i INEP sproveli studiju nakon prvog i drugog talasa.

 

https://www.danas.rs/drustvo/studija-o-kolektivnom-imunitetu-u-srbiji-inficirana-petina-ispitanih/

Edited by eumeswil
  • +1 1
Link to comment

Isto. Jedino se radujem povratku u GSP (ako je uopšte moguće radovati se tome) jer se valja vraćati u kanc, a naplaćah se car:go onoliko (i naslušah priča iz nestorije više nego onoliko).

 

 

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, eumeswil said:

  

 

Ovde kažu da su Institut za epidemiologiju i INEP sproveli studiju nakon prvog i drugog talasa.

 

https://www.danas.rs/drustvo/studija-o-kolektivnom-imunitetu-u-srbiji-inficirana-petina-ispitanih/

 

jesu sproveli, ali, kao i u novinarstvu, računa se ono što objaviš. Sve izjave koje smo imali i imamo do sada o kolektivnom imunitetu su spekulativne jer nije publikovan adekvatan rad. Tako da ne vaze i ova naklapanja "do juna imamo kolektivnih imunitet"

Edited by Kelt
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...