Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

Kod mene u .de pored stare dve vakcine u ponudi sad i Novavaks, o kojoj baš pojma nemam jer nisam ništa ispratila, i osveženje protiv BA.1 varijante. Da li je to sad ta "nova" Omikron varijanta od ove godine koja je pokosila maltene sve poslednje Mohikance, ili ona prva? Mislim da je nova?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
21 minutes ago, Tsai said:

@Vjekoslav

jel mogu i strani drzavljani? :D

 

hmmm... da?

 

Spoiler

https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/cijepljenje-protiv-covid-19-bolesti-najcesca-pitanja-i-odgovori/

  • – Sve osobe koje imaju strano državljanstvo, a zateknu se na teritoriju Republike Hrvatske.
  • Tko se treba cijepiti? Svi građani s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj mogu se cijepiti protiv COVID-19, kao i svi stranci koji se zateknu u Hrvatskoj.

 

al opet nisam 100% siguran, kako vrijeme odmice, tako ja hrvatski jezik sve slabije razumijem. mogu nazvat ove iz Epidemioloskog i provjerit tu kod mene u Osijeku ak stvarno mislis naletit. cijepljenja na javnim punktovima su utorkom popodne i cetvrtkom prijepodne.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

stigla i ova najnovija Fajzerova vakcina za najnoviji omikron (varijanta BA.4 i BA.5)

 

https://hr.n1info.com/vijesti/u-hrvatsku-stiglo-novo-cjepivo-protiv-dominantnog-omikrona/

 

i naravno, neki ljudi se sad zale zakaj su se oni koju lipu materinu prije desetak dana cijepili varijantom B1, ako su mogli varijantom B4 i B5. ja pak mislim da je to tak svejedno, ionako ne postoje klinicka ispitivanja ucinkovitosti ni za jednu od tih varijanti.

 

...

 

inace, ja sam se jos prosli tjedan raspitao vezano za mog legu Tsaia, i ako hocete vi koji zivite u Srbiji (i koji navijate za PK Osijek i HPD Brsljan-Jankovac) doci na cijepljenje, mozete. jedino necete dobiti EU digitalnu potvrdu, jer nju Zavod za javno zdravstvo moze izdati samo drzavljanima RH. dobit cete naravno potvrdu od dezurnog lijecnika da ste cijepljeni buster dozom, odnosno tim i tim cjepivom. bitno je i da znate reci dezurnom lijecniku kojim ste se dosad vakcinama protiv Covida cjepili.

 

  • +1 1
Link to comment

stariji ljudi bi se trebali busterovati bilo kojom varijantom, jer cak i ona prva (za originalni wuhanski soj) dobro stiti od tezih oblika bolesti (i smrti). tako kazu epidemiolozi. uskoro stizu i cjepiva za gripu, to takodjer ne bi trebali propustiti.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

nego @Tsai, sta na koncu bi s tvojim cijepljenjem? si uspio nesto, barem doznati, vezano za one potvrde? ovdje u medjuvremenu krenulo cijepljenje protiv gripe. ja cu i to odraditi, mada mi vec stvarno postalo muka od tih injekcija. mislim, volim ja preventivnu medicinu, al brate / sestro, ovo ce mi biti koja, sedma od jeseni 2020.? btw. da podijelim i nesto korisno. el znate trik kako postaviti ruku, pa da cijepljenje prodje bezbolno?

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Vjekoslav said:

nego @Tsai, sta na koncu bi s tvojim cijepljenjem? si uspio nesto, barem doznati, vezano za one potvrde? ovdje u medjuvremenu krenulo cijepljenje protiv gripe. ja cu i to odraditi, mada mi vec stvarno postalo muka od tih injekcija. mislim, volim ja preventivnu medicinu, al brate / sestro, ovo ce mi biti koja, sedma od jeseni 2020.? btw. da podijelim i nesto korisno. el znate trik kako postaviti ruku, pa da cijepljenje prodje bezbolno?

 

Zar ti je bilo tako bolno? Ja moje prve dve (moderna) nisam ni osetila, toliko da sam se salila sa osobom u belom mantilu da mi nista nije dao (bila je stvarno neka afera u Nemačkoj sa sestrom koja je davala obicmu vodu ili tako nesto). Bas je bilo malo materijala i bilo je gotovo za nanosekundu. Te godine sam se izbockala kao nikad (trudnoća) i mesec dana posle druge doze sam imala bocku protiv velikog kaslja koja je bila uzas, kao konjsku dozu da su mi dali (trajalo je dugo ubrizgavanje i bolelo sve vreme).

 

Mislim da ti je tu klasika, da se opustis koliko mozes a sigurno dosta zavisi od onog ko ti daje, on valjda treba da nacilja najpovoljnije mesto (gornji deo ruke, malo ispod ramena, ili se i taj deo smatra ramenom - delta misic?) . Neki forumasi su spominjali da im je pomoglo da razgibavaju ruku? Imaš i u ovom clanku neke savete pored tog:

 

https://mydoctor.kaiserpermanente.org/mas/news/covid-19-vaccine-arm-soreness-tips-1844945

Link to comment
3 hours ago, I*m with the pilots said:

Mislim da ti je tu klasika, da se opustis koliko mozes a sigurno dosta zavisi od onog ko ti daje, on valjda treba da nacilja najpovoljnije mesto (gornji deo ruke, malo ispod ramena, ili se i taj deo smatra ramenom - delta misic?) .

 

 

da, deltoidni misic ramena.

 

anatomia-muscolo-deltoide-spalla-en.jpg

 

imamo dakle prednji, strazni, i bocni deltoid, nas zanima ovaj bocni (lateralni), koji je u sredini. on mora biti opusten, sto nije uvijek lako postici. medjutim kad savijes ruku u laktu prema nazad, onda je taj lateralni dio misica ramena sigurno opusten. tako je lakse i med. sestri i tebi. :) (plus ispadnes glavna faca na cijepljenju, jer znas nesto sto ni oni ne znaju, a korisno je).

 

nemam bas prigodnu med. ilustraciju, ali to je ovaj polozaj.

 

handsbehindback-1024x683.jpg

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...