Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

10 hours ago, vememah said:

Pisao je hazard o plaćanju tog poreza svojevremeno.

 

Ja sam onomad ovo radio za neku siću što mi je legla od prodaje aplikacijice na Epl Storu. Stigao mi SMS da dođem u banku, kažu uplata iz Luksemburga, jel vam ovo poklon ili honorar, rekoh honorar, popunio onaj formular gde sam napisao da je honorar itd. Mrzelo me da idem do PIO fonda, ali sam se samooporezovao za sve pare. Ovi koje su slični poslovi bolje krenuli su nastavili kao paušalci, a evo jedan otvorio i doo u međuvremenu i zaposlio još par ljudi.

 

Ne znam čemu sad šok, kao i kod paušalaca, sad su svi kao iznenađeni što se država (ova, a i mnoge druge) setila da ih oporezuje. A godinama je trajalo kurčenje po forumima i komentarima: "xaxaxa, pejonir i piči, neće Srbija da vidi dinar od mene". Pa nisi ti, dečko, Siniša Mali :fantom:

Link to comment

Pa ima, ovako srpski napravljeno, gde moras sam da racunas svoj porez posle nekog iznosa a posle ides na sud ako pogresis u racunici. Meni je to glavni problem ovde, sto treba da si diplomirani knjigovodja i da svako jutro citas sluzbeni glasnik ne bi li znao sta i kako treba da uradis.  

Link to comment
17 minutes ago, bags said:

Zar nema neki nacin progresivnog poreza?

Ovo je upravo to. Taj progresivni porez kod nas je još i razvučen na poprilično velike iznose (pragovi su, valjda, 6 i 12 prosečnih zarada). Kad čujem poreske doživljaje naših po nemačkama, norveškama i sl. ovo naše je Libek da pozavidi. Da nismo navikli, nismo. Da je država neefikasna i nepravedna - jeste. Što pre to shvatimo, bolje za sve nas. Možda to bude i uticalo na način razmišljanja naših građana i neke odluke. 

 

Inače su meni su sve firme za koje sam radio početkom godine slale obračun prihoda baš potreban za ovaj porez, uz propratno objašnjenje da smo dužni da ukoliko pređemo xxx prijavimo PU itd. Sadašnja nas po tom pitanju mazi, pazi i vodi za ručicu. Finu kamaru para ćemo da platimo na proleće.

Link to comment
2 hours ago, Zabalujev said:

Ne znam čemu sad šok, kao i kod paušalaca, sad su svi kao iznenađeni što se država (ova, a i mnoge druge) setila da ih oporezuje. A godinama je trajalo kurčenje po forumima i komentarima: "xaxaxa, pejonir i piči, neće Srbija da vidi dinar od mene". Pa nisi ti, dečko, Siniša Mali :fantom:


Oni koji primaju preko pejonira, a nisu ga povezali sa bankovnim racunom vec dizu novac direktno preko automata, su bezbedni.

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, Zabalujev said:

Ovo je upravo to. Taj progresivni porez kod nas je još i razvučen na poprilično velike iznose (pragovi su, valjda, 6 i 12 prosečnih zarada). Kad čujem poreske doživljaje naših po nemačkama, norveškama i sl. ovo naše je Libek da pozavidi. Da nismo navikli, nismo. Da je država neefikasna i nepravedna - jeste. Što pre to shvatimo, bolje za sve nas. Možda to bude i uticalo na način razmišljanja naših građana i neke odluke. 

 

Inače su meni su sve firme za koje sam radio početkom godine slale obračun prihoda baš potreban za ovaj porez, uz propratno objašnjenje da smo dužni da ukoliko pređemo xxx prijavimo PU itd. Sadašnja nas po tom pitanju mazi, pazi i vodi za ručicu. Finu kamaru para ćemo da platimo na proleće.


Al je progresivan, svaka im cast. Uzmu ti 46 ili 56 od svih prihoda, i ona ako si presao 2 700 000 dinara, na ti uzmu jos deset posto. U Madjarskoj recimo i nema poreza za frilensere do 50 000 evra na godisnjem nivou.

Edited by Kundera
Link to comment
Da li je Vulin platio porez na džeparac od tetke?
ne znam. ja placam neprekidno, tako shto mi jednu jednako fantastichnu sumu procenata uzmu sami, bez da pitaju. ne postoji opcija da se pitam. vulinovu tetku mi nikad ne pominju hihi.gif

ali razumem i problem i iznenadjenje.

opet, ako se ta medijska i mrezna fama o dobroj zaradi zasniva samo na neplacanju poreza, to je zapravo ozbiljniji problem od samog neplacanja.

diskusija pak o tome kakva je drzava srbija (a nikakva je) i da li je treba finansirati bi imala smisla kada bismo svi odbili da joj platimo porez. s tim shto vecina nas nije u mogucnosti i prilici za tako neshto, iz gore pomenutih razloga unsure.gif


edip. da li je frilens prihod porezovan igde? da li se dvostruko porezuje? u smislu uzeo nemac pola, uzeo aleksandar pola od pola?


sent from bubamoto


Link to comment
15 hours ago, Shan Jan said:

Cek, znaci porez na izdavanje stana placa stanar a ne ovaj koji je izdao stan?

I porez za izdavanje lokala plaća zakupac a ne zakupodavac, lakše džavi da uteruje harač nekome ko je na licu mesta i ima neki posao ili biznis kakav takav, nego da juri vlasnika koji je pritom ko zna gde po svetu. Vlasnik ima obavezu plaćanja samo poreza fiz lica.

Link to comment
32 minutes ago, Kundera said:


Oni koji primaju preko pejonira, a nisu ga povezali sa bankovnim racunom vec dizu novac direktno preko automata, su bezbedni.

Zar bankomat(banka) ne zadrzava podatke o transakciji, vlasniku kartice i iznosu.

Link to comment
17 minutes ago, gospa buba said:


edip. da li je frilens prihod porezovan igde? da li se dvostruko porezuje? u smislu uzeo nemac pola, uzeo aleksandar pola od pola?


 


Napisao sam gore, negde da, negde ne, ali gde se naplacuje rec je o bar tri puta manjoj sumi nego u Srbiji. Sto se tice dvostrukog oporezivanja, to ne sme, ali kako tako nesto uopste i dokazati? Prvo firma se mozda ogradili od toga i ko zna kako je to resila po svom zakonodastvu. Drugo, da ti posalje firma elektronski ugovor, koji se kod nas  i ne priznaje? Sto bi se oni uostalom cimali oko toga za nekog tamo frilensera i mozda i sebi pravili probleme. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...