Jump to content
IGNORED

Slobodna kamera


nisam ja

Recommended Posts

Apropo Finchera, ovaj citat je možda zanimljiv: I have a philosophy about the two extremes of filmmaking. The first is the "Kubrick way," where you're at the end of an alley in which four guys are kicking the shit out of a wino. Hopefully, the audience members will know that such a scenario is morally wrong, even though it's not presented as if the viewer is the one being beaten up; it's more as if you're witnessing an event. Inversely, there's the "Spielberg way," where you're dropped into the middle of the action and you're going to live the experience vicariously - not only through what's happening, but through the emotional flow of what people are saying. It's a much more involved style. I find myself attracted to both styles at different times, but mostly I'm interested in just presenting something and letting people decide for themselves what they want to look at.

 

Sama izjava je, naravno, ekstremno složena, pogotovo kada se uzme u obzir Ebertova kritika Paklene pomorandže na koju aludira. Ali, to na stranu.

 

Meni se čini da u toj izjavi o kameri u ruci, koju lično nisam nikada čuo (valjda je to stvarno rekao), Fincher ide na tragu distinkcije šta je to prosti dekorativni tehnički postupak, a šta je stvarno priroda režije.

 

Naravno, naratološki gledano, a tu se ima posla sa izuzetno potkovanim rediteljem (Mindhunter dovoljno govori), u Paklenoj pomorandži ima mnogo unutrašnje fokalizacije što Fincher vrlo dobro zna, a ipak upravo nju uzima za primer prve vrste režije.

 

Jako zanimljiv citat odličnog reditelja...

Link to comment

Nisam siguran sad, ali mislim da sam ga slusao u nekom intevjuu (dostupnom na youtubu) gde je to i eksplicitno rekao, ili makar nesto na liniji 'izbegavam handheld osim kad bas mora'. Ne mogu sad da nadjem, ali evo u ovom clanku direktor fotografije Mindhuntera prica kako vizuelno oblikuju seriju prema Fincerovim uzusima i kaze:

 

Quote

 

https://www.indiewire.com/2017/10/david-fincher-style-zodiac-mindhunter-cinematography-netflix-1201887819/

 

The compositions of Fincher’s locked-down (tripod-based) camera are precise, always sharp. The camera rarely moves, and when it does, it’s steady, taking on what the director has previously called an “omnipresent” quality.

 

“We don’t do any handheld, we don’t have steadicam or carry a steadicam operator,” said Messerschmidt. “If a director wants to come in to move the camera, we don’t say no –  but it has to be done with the tools available and stability of the image is vital.”

 

 

Probacu da nadjem i razgovor sa Fincerom, ako budem imao srece. 

Link to comment

snimanje iz ruke vuce gledaoca za voajerisanjem, svedocenjem. dobro koriscenje kamere iz ruke ga cak uvlaci fizicki, čulima, u pricu koristeci bržu dinamiku kamere. 

 

problem nastaje kada takav rad kamere preoptereti čula i smori gledaoca (na primer mene sa bornovim ultimatumom. negledljivo...dp na steroidima)

  • +1 1
Link to comment
On 1.10.2020. at 19:59, mustang said:

snimanje iz ruke vuce gledaoca za voajerisanjem, svedocenjem. dobro koriscenje kamere iz ruke ga cak uvlaci fizicki, čulima, u pricu koristeci bržu dinamiku kamere. 

 

problem nastaje kada takav rad kamere preoptereti čula i smori gledaoca (na primer mene sa bornovim ultimatumom. negledljivo...dp na steroidima)

sve si u pravu. mnogo je dobar fazon kad ljudi znaju da iskoriste  rucno nosenu kameru, kad je u funkciji price i/ili docarava mentalno stanje, raspolozenje, bliskost... i koristi se sporadicno kad zatreba, kao i svaki drugi alat.  al kad se pretera zarad nasilnog umetnicarenja ili ne znam kog kurca, pisi propalo. epi napad zagarantovan posle deset minuta.

  • +1 1
Link to comment

ideja, ideja, ideja. sve ostaloje manje bitno, čak i sam rad kamere(pod uslovom min profesionalnog iskustva). često se dešava da u sceni glumac mlatara i nešto snima amaterskom kamerom, onda insert kadar njegove kamere često snimi neki amater sa seta ili se bukvalno uzme kadar koji je glumac snimio zbog sirovog naturalizma

 

veštice iz blera. možda i najbolji dokaz

Link to comment
26 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

ideja, ideja, ideja. sve ostaloje manje bitno, čak i sam rad kamere(pod uslovom min profesionalnog iskustva). često se dešava da u sceni glumac mlatara i nešto snima amaterskom kamerom, onda insert kadar njegove kamere često snimi neki amater sa seta ili se bukvalno uzme kadar koji je glumac snimio zbog sirovog naturalizma

 

veštice iz blera. možda i najbolji dokaz

evo za pocetak...

 

 

evo i jedan clanak s primerima dobro odradjene slobodne kamere u funkciji filma. prilicno dobar izbor, rekao bih....

 

 

http://www.tasteofcinema.com/2014/the-15-best-movies-shot-with-a-hand-held-camera‏/2/

 

Edited by adam
  • +1 1
Link to comment
Drugovi forumaši - Zdra'o!
 
Treba mi jedan blitz brain storming koji kao posledicu ima spisak filmova koji su snimljeni (celi ili delovi) kamerom iz ruke. 
 
Ako još preteknu i linkovi prema nekim tekstovima koji analiziraju te filmove i upotrebu kamere iz ruke - Mašalah. 
 
Dakle, ništa stativ, ništa stedikem....
 
 
Hvala!
Ako te interesuje diplomski kome tema bila "Dogma i njena načela" mogu da te povežem...
Mislim to je jbga ko svaki diplomski, nako strejt, ali ne znam svrhu...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...