Jump to content
IGNORED

Slobodna kamera


nisam ja

Recommended Posts

Drugovi forumaši - Zdra'o!

 

Treba mi jedan blitz brain storming koji kao posledicu ima spisak filmova koji su snimljeni (celi ili delovi) kamerom iz ruke. 

 

Ako još preteknu i linkovi prema nekim tekstovima koji analiziraju te filmove i upotrebu kamere iz ruke - Mašalah. 

 

Dakle, ništa stativ, ništa stedikem....

 

 

Hvala!

Link to comment

Nisu slučajno devedesete i verovatno ima veze sa razvojem tehnologije, odnosno videa i prenosnih kamkordera.

Sada mi i Venders pada na pamet, odnosno Lisbon Story i sve one sekvence lutanja gradom i sa tramvajima, ali sećanja blede, pa treba proveriti.

  • +1 1
Link to comment

Kad si vec pomenuo ne volim je ni ja :D uz neke izuzetke naravno. Recimo bas Greengrass kog sam pomenuo iznad. On je apsolutni majstor koriscenja takve kamere (uzgred je i majstor monataze; "jao, kako montira!" :D ), cak bih se usudio reci da je najjaci u tom segmentu. 

 

Ipak, u nekim situacijama je neizbezna i prosto najsmislenije i najlogicnije resenje. Zamislite otvaranje Saving Private Ryana bez toga. Spilberg je, inace, rekao da mu je za te scene i scene iz Sindlerove liste inspiracija bilo (uz dokumentarne snimke iz samog rata) Kjubrikovo snimanje scena u onoj bazi iz Doktora Strejndzlava. Mada su tu efektu doprinosili i oni teleskopski objektivi. Ali svakako je bilo iz ruke. Dobar primer su mislim i akcione scene iz On Her Majesty's Secret Service. Doduse, taj film se vise istice u montazerskim dostignucima. 

 

Ako se ne varam, danas su retki oni koji ne koriste snimanje iz ruke. Znam da je Fincer zakleti protivnik "drmusave" kamere. I Tarantino rekao bih preferira stativ/kran/kolica. Stedi kem je tu dosta promenio. 

Link to comment
32 minutes ago, Sludge Factory said:

Kad si vec pomenuo ne volim je ni ja :D uz neke izuzetke naravno. Recimo bas Greengrass kog sam pomenuo iznad. On je apsolutni majstor koriscenja takve kamere (uzgred je i majstor monataze; "jao, kako montira!" :D ), cak bih se usudio reci da je najjaci u tom segmentu. 

 

Ipak, u nekim situacijama je neizbezna i prosto najsmislenije i najlogicnije resenje. Zamislite otvaranje Saving Private Ryana bez toga. Spilberg je, inace, rekao da mu je za te scene i scene iz Sindlerove liste inspiracija bilo (uz dokumentarne snimke iz samog rata) Kjubrikovo snimanje scena u onoj bazi iz Doktora Strejndzlava. Mada su tu efektu doprinosili i oni teleskopski objektivi. Ali svakako je bilo iz ruke. Dobar primer su mislim i akcione scene iz On Her Majesty's Secret Service. Doduse, taj film se vise istice u montazerskim dostignucima. 

 

Ako se ne varam, danas su retki oni koji ne koriste snimanje iz ruke. Znam da je Fincer zakleti protivnik "drmusave" kamere. I Tarantino rekao bih preferira stativ/kran/kolica. Stedi kem je tu dosta promenio. 

 

Da, ni ja ne volem drmusanje, bez obzira sto ponekad ima opravdanje za tako nesto. Da sam reditelj verovatno bih obilato koristio steadicam. A kad smo kod Deakinsa, posto sam bio bas impresioniran sa 1917, pa sam dosta citao i gledao kako je snimljen, vidim da je koristio neki Trinity stabilizator, koji ima vecu fleksibilnost i mogucnosti u odnosu na steadicam. Mislim da ce se to sve vise koristiti..

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...