Jump to content
IGNORED

Školska godina i obrazovanje pod koronom


renne

Деца у школу од 1.9  

105 members have voted

  1. 1. Деца у школу од 1.9

    • Имам школско дете и не бих га послао у школу
      19
    • Имам школско дете и послао бих га у школу
      38
    • Немам школско дете, да имам послао бих га у школу
      25
    • Немам школско дете, да имам не бих га послао у школу
      23


Recommended Posts

Samo da udarim +1 na sve što Maharaja piše.

Priče da to tako ne može u Srbiji ne stoje.

Deca su trenutno najveći gubitnici pandemije. Lockdown je klasično vučićevsko rešenje od danas do sutra. Zašto niko ne razmatra dodatni napor celog društva da se u školi zategne disciplina u uslovima vanredne situacije?

Pišem kao dete prosvetnih radnika. Ubeđen sam da bi moj otac to umeo da uradi da je poživeo.

Sent from fav toy

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Aleksija said:

@gospa buba strasno je to sa prepisivanjem i uopste jednim pogresnim i neintuitivnim pristupom onlajn nastavi. a opet, znas i sama, niko te ljude nije pripremio.

ja sam kao skolski psiholog poginula saljuci materijale, drzeci konsultacije za nastavnike preko svih mogucih platformi, vibera, telefonom... za mene je onlajn nocna mora, imas nastavnicki kadar koj, cak i ako je informaticki pismen, jednostavno ne moze da promeni direkciju. i nakon svih objasnjavanja i decidiranog stava da se ne smeju davati prepisivacki zadaci, na kraju anketiramo ucenike i ispostavi se da je jedno 40% nastavnika upravo to radilo. verujem da je neka prakticna obuka i jasna strategija, odnosno bilo kakva konkretnija uputstva,  mogla promeniti situaciju kod najveceg broja nastavnika (kod nekih nista ne moze promeniti situaciju).

pri cemu ja imam i mali procenat casova psihologije i moram priznati da mi je za pripremu nastave, osmisljavanje materijala, ilustracija, nacina komunikacije i zadataka koji nece biti na iskljucivo reproduktivnom nivou (niti ce moci da se prepisu od drugog ili kopi/pejstuju) otislo bas bas mnogo vremena - mada je bilo i krajnje zanimljivo i produktivno. ko je od nastavnika krenuo tezim putem bukvalno je imao 10-12 sati posla dnevno.  

ovakav onlajn je veliko mucenje za sve.

s druge strane, epidemioloski, u naprednjackoj srbiji ziva nastava znaci razbuktavanje epidemije 1/1. 

nece tu biti dobrog resenja.

 

Sta podrazumevas pod prepisivacki zadaci?

U on-lajn okruzenju, jako je tesko naci neku evaluaciju koja nije predmet prepisivanja a da dobro evaluira nauceno i kompetencije.

Eseji, a-b-c-d pitalice i projekti su nesto sto nije predmet prepisivanja.

Ali, problemski zadaci to jesu, osim ako ce nastavnik da izmisli za svakog djaka poseban set problema.

 

A ispitivanje se ne moze zasnivati samo na a, b, c, d pitalicama. A abcd pitalice, mentalne mape, forumske diskusije su nesto sto forsiraju ti sto nas uce, a ja tome nikako da nadjem dobru primenu.

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, Aleksija said:

bojim se da za sada, ne preterano argumentovano, ali vrlo glasno, preovladjuju roditelji antimaskeri i/ili antivakseri.  u martu je angazman i glasnost roditelja bila presudna da se skole zatvore (sto je i bilo jedino racionalno resenje, u situaciji gde nismo nista znali o novoj infekciji, kada je vladao nedostatak zastitne opreme...).

sada su jako glasni oni koji otprilike u svemu ovome vide hir - nastavnika, ministarstva, vlade - svejedno... i debelo minimizuju opasnost. za njih je klasicna nastava, bez ikakvih intervencija, sasvim pozeljna opcija.

moguce je da su debela manjina, ali su bas jako glasni i bojim se da sve vise formiraju generalni stav. bilo bi dobro da se cuju i drugi roditelji - oni koji su za postovanje mera zastite i bezbedan povratak u skole. gde god se okrenem, nekako je ta argumentovana, razumna grupa skoro nevidljiva.

Bezbedan povratak u škole, kao opcija, ne postoji. Bar je ja ne vidim nigde. Ne bih mogao da verujem u efikasnost bilo kakvih mera koje bi ova struka izmislila a konkretan kolegijum u školi* u koju ide moje dete sprovelo. Subjektivno: ukoliko se odluče da vrate decu u školu nastao bi raspad posle nepunih 10 dana.

Ostaje opcija nastave na daljinu, nešto što su imali vremena da analiziraju, anketiraju roditelje i nastavnike i spreme kako treba za septembar.

Oni nisu uradili ništa od svega. Čekali su tzv struku da da smernice a ovi od početka kao guske u magli.

 

*U školi je zabranjeno trčanje kroz hodnike. To je nešto na čemu se insistira od prvog razreda osnovne škole.

Pogađate da ni to ovaj kolegijum ne uspeva da sprovede, a i ne trude se.

  • +1 2
Link to comment
23 minutes ago, Budja said:

 

Sta podrazumevas pod prepisivacki zadaci?

U on-lajn okruzenju, jako je tesko naci neku evaluaciju koja nije predmet prepisivanja a da dobro evaluira nauceno i kompetencije.

Eseji, a-b-c-d pitalice i projekti su nesto sto nije predmet prepisivanja.

Ali, problemski zadaci to jesu, osim ako ce nastavnik da izmisli za svakog djaka poseban set problema.

 

A ispitivanje se ne moze zasnivati samo na a, b, c, d pitalicama. A abcd pitalice, mentalne mape, forumske diskusije su nesto sto forsiraju ti sto nas uce, a ja tome nikako da nadjem dobru primenu.

 

 

 

prepisivacki su bukvalno prepisivanje - prepisi odavde pa slikaj svesku... sramota je sto je toga bilo cak i u srednjim skolama.

ima mnogo nacina da se formativno ocenjuju i podsticu visi nivoi znanja, ali je bas siroka tema i nije joj mesto ovde. mogu potraziti neke materijale, ako te bude interesovalo.

 

Link to comment
2 minutes ago, Aleksija said:

prepisivacki su bukvalno prepisivanje - prepisi odavde pa slikaj svesku... sramota je sto je toga bilo cak i u srednjim skolama.

ima mnogo nacina da se formativno ocenjuju i podsticu visi nivoi znanja, ali je bas siroka tema i nije joj mesto ovde. mogu potraziti neke materijale, ako te bude interesovalo.

 

 

Ako imas nesto spremno, sibni link.  Mzgam mesecima o tome. I ne mogu nista da nadjem a da nije podlozno "grupnom" what s app radu, slicno puskicama na pismemom iz matematike gde najbolji djak prosledi odgovore po dubini ucionice.

 

 

Link to comment
41 minutes ago, April said:

Prvo, ideja da deca ne menjaju kabinete jeste primenjiva. Drugo, ideja da se podele grupe kojima zvoni u različito vreme, takođe, kao i uvođenje međusmene. Treće, kombinacija online praćenja i konsultacija i testova u školi. Četvrto, uvođenje školskih buseva ili bar specijalizovanih linija GSP. Peto, pojačan nadzor nastavnika, školskih policajaca i školskog obezbeđenja u poštovanju epidemioloških mera(hoćeš napolje?stavi masku). Šesto, saradnja sa roditeljima, tj neka vrsta volontiranja u dežurstvu između časova. Sedmo, osmo, deveto....

Pobogu, vanredna je situacija. Najlakše je zaključati decu i oprati ruke od odgovornosti "važna je glava na ramenima", blablabla. Mogli bi kao društvo makar za naše malce da svi zajedno mrdnemo dupeta.

Sent from fav toy
 

Vrcas od ideja, treba te stavilti u ministarstvo prosvete. Mada si uspeo da navedes samo dva predloga sta raditi sa decom u skoli.Za ovo boldovano bolje da ti ne kazem sta mislim

Edited by Haralampije
Link to comment
29 minutes ago, maharaja said:

to ne mora da bude nužno loše. Nastavnici najbolje znaju svoje škole.

 

Dve stvari onda moraju:

1. Da se obezbede resursi koje nastavnička veća traže. Da im se kaže u naredne dve nedelje dostavite spiskove šta vam je potrebno i koliko čega, do 1. septembra će stići.

2. Ako se ide ovom metodom, onda nastavnička veća i u budućnosti da imaju MNOGO šira ovlašćenja i odgovornosti, a ne samo kad je kriza pa treba štititi dupe.

ne, naprotiv, u pravu si, bilo bi super pod uslovima koje ti pominjes - mi se odavno borimo za to. htela sam jos u citiranom postu da dodam ogradu i da kazem da bi to u drugim uslovima bila dobra strategija.

medjutim, pricamo o telima u skoli koja, recimo, prilikom izbora direktora u 80% slucajeva daju misljenje koje ministarstvo ne uvazi. cesto se desava i da skole strajkuju jer mp postavi za direktora nekog potpuno neadekvatng kandidata sa 2 dobijena glasa i partijskom knjizicom. ljudi se vec godinama (decenijama) obeshrabruju da participiraju ozbiljnije u radu organa koji bi trebalo da imaju najvise uticaja na funkcionisanje skola. tvoj drugi uslov sigurno nece biti ispunjen i to, nazalost, svi znamo.

 

drugo, za ovakvu stvar je neophodna koordinacija - ima mnogo nastavnika koji rade u vise skola (neki i 3 ili 4), moze se desiti da modeli u raznim skolama onemoguce da oni uopste odrade svoj deo posla. neki od modela ce verovatno zahtevati i intervencije u kolicini/tipu gradiva, opet je potrebna koordinacija koju nemamo - narocito u zavrsnim razredima (jasno je da mp nicemu ne sluzi u ovom slucaju, a i uopste). postoji jos jedan mnogo suptilniji deo koordinacije - roditelji i ucenici treba da imaju poverenja u drzavu i institucije - u ovakvim uslovima razliciti modeli ce najpre izazvati podozrivost, povrsna i netacna poredjenja - ili cisto nezadovoljstvo.

 

uzevsi sve to u obzir, i dalje je to jedan od  manje losih nacina na koji bi se ovo moglo izvesti, ali je takodje u ovoj situaciji zongliranje sa mnogo parametara od kojih neki mogu biti vrlo opasni po zdravlje ucenika i nastavnika. pri cemu se nece imati podrska - bilo u resursima, bilo u preuzimanju (bar dela) odgovornosti od strane drzave.

Edited by Aleksija
  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, Aleksija said:

inace, najnoviji dopis mp kaze da ce ministarstvo ponuditi razlicite modele, a onda nastavnicko vece treba da izglasa onaj koji je odgoarajuci za konkretnu skolu. vec vidim cirkus u najavi - u svakom slucaju, sta god da se desi, svi ce moci da okrive nastavnicko vece sto nije bolje izabralo.

moze nastavnicko vece da anketira roditelje u vezi modela, pa da i to bude jedan od parametara za odluku

Link to comment
11 minutes ago, Ted said:

moze nastavnicko vece da anketira roditelje u vezi modela, pa da i to bude jedan od parametara za odluku

sve moze i treba. i ucenike, svakako, ako su stariji. odnosno, trebalo je mnogo ranije. sad tesko da ima vremena.

 

pri cemu, da bi se donela odluka, prva stvar bi trebalo da bude da mozemo doneti informisan izbor - bilo da smo nastavnici, direktori, ucenici ili roditelji. dakle, jasne brojke na lokalu, pracenje zaraze na lokalu, jasne procedure, jasna odgovornost. 

i opet ponavljam - ne bi bilo neobicno da u ovom anarhicnom pristupu epidemiji uspeju da budu glasniji i uticajniji upravo oni (i roditelji i nastavnici) koji ce izabrati najmanje bezbednu ili izvodljivu varijantu. sad su vec nedelanjem drzave nepoverenje i histerija podignuti na najvisi nivo, sa svih strana.

Edited by Aleksija
Link to comment



Vrcas od ideja, treba te stavilti u ministarstvo prosvete. Mada si uspeo da navedes samo dva predloga sta raditi sa decom u skoli.Za ovo boldovano bolje da ti ne kazem sta mislim


Ne, hajde da ih zaključamo u sobu sa televizorom i telefonom, imaju vajber grupe, pa neka se snalaze.

Samo da niko ne mora da mrdne prstom.

Baš se nešto pitam zašto bih vodio ćerku na trening kad mogu da joj kupim bodove za robloks. I nema pandemije....



Sent from fav toy

  • +1 2
Link to comment
18 minutes ago, April said:


 

 


Ne, hajde da ih zaključamo u sobu sa televizorom i telefonom, imaju vajber grupe, pa neka se snalaze.

Samo da niko ne mora da mrdne prstom.

Baš se nešto pitam zašto bih vodio ćerku na trening kad mogu da joj kupim bodove za robloks. I nema pandemije....



Sent from fav toy
 

 

nadam se da shvatas da verovatno ne postoji nijedan nastavnik na svetu koji bi radije koristio viber grupu nego mogucnost da drzi cas uzivo. ne postoji nista gore od toga.

ono sto mislim da ce biti dobro je da ce sad postojati obaveza koriscenja jedne univerzalne platforme na nivou skole - nadam se da ce to barem ubiti idiotski viber.

 

ovo su oblasti gde se nepostojanje drzave najbolnije i najociglednije vidi. bice zeznuto.

 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Aleksija said:

 

ono sto mislim da ce biti dobro je da ce sad postojati obaveza koriscenja jedne univerzalne platforme na nivou skole - nadam se da ce to barem ubiti idiotski viber.

 

Zna li se koja platforma?

Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Školska godina i obrazovanje pod koronom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...