Jump to content
IGNORED

Revizionizam, ali unatraske ili - da li bi gradu Staljingradu trebalo vratiti ime pod kojim je usao u istoriju i postao najznacajniji simbol pobede nad nacistickom Nemackom


namenski

Revizionizam naopako, ili da li bi Staljingradu trebalo vratiti ime pod kojim je usao u istoriju...  

20 members have voted

  1. 1. Da li bi Staljingradu trebalo vratiti ime pod kojim je usao u istoriju i postao najznacajniji simbol pobede nad nacistickom Nemackom?

    • Trebalo bi, uostalom kada u Parizu, Bolonji, Bordou, Briselu, itd, itd, itd..., postoji Ulica Staljingradska...
      3
    • Ne bi trebalo, nikako, to bio pokusaj bila staljinisticke revizije istorije...
      3
    • Trebalo bi gradu vratiti staro ime Царицин i zavrsiti s tim...
      2
    • Trebalo bi zadrzati sadasnje ime, kome se pamti neka pamti, a i dobro je da se vidi kako i dokle ide navada menjanja imena gradova, ulica...
      2
    • Nebitno je, kome je jos do toga sto je tamo neke davne 1943. nacistickoj Nemackoj slomljena kicma; uostalom, zna se bez koga ne bi bilo pobede u WW2
      1
    • Trebalo bi, simbol je simbol sa sve imenom grada, a tada, 1943. sav slobodni svet je bez daha pratio kako ce se to tamo u Staljingradu zavrsiti...
      9


Recommended Posts

4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Моје гуглање каже пола пола - Ужице, Подгорица, Велес, Кореница одмах после рата. Остали 81

U pravu si, i ja sam se posle presabrao: secam se samo guranja u redu da se zagradi pocast dodavanja Titovog imena imenu grada i nuzde koja je nadlezne naterala da propisom ogranice tu pojavu na svakoj republici i pokrajini dodeljeno pravo da to moze samo u po jednom slucaju.

Tradicija je inace anticka, da ne zalazim dalje u proslost, mozemo da krenemo od grada nazvanog Κωνσταντινούπολις...

 

Ali, nikako da skontam kakve to ima veze sa temom topika, ali ako je tebi kao moderatoru OK...

Link to comment
7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Bilo je i Rankovićevo jedno kratko vreme ali je brzo sklonjeno. Kraljevo

Ploce - Kardeljevo, negde cini mi se ima ili je bilo Pucarevo...

 

Nije sklonjeno, nego se ekipa jos pocetkom 50-ih dozvala pameti i skontala koliko je to glupo.

A i opasno :D 

Za slucaj da imenovani zglajzne po politickoj liniji.

Aber je inace da je Rankovic sam trazio da se ta glupost sa Karanovcem Kraljevom ukine.

 

Јаша Томић je, cini mi se, ostao, a i Милетићево.

Edited by namenski
Link to comment

34, kako se to u Rusiji kaže 'Населённый пункт' imalo je Staljinovo ime.

Bila su npr. 4 Staljindorfa, pa onda 2 Staljinaula, a u Birobidžanu je bio Staljinfeld.

Pa onda npr. Cimvali se zvao Staljiniri, Dušanbej Staljinbad itd.

 

Pored toga gradova sa Staljinovim imenom je bilo i u inostranstvu:

- Stalinštat (ne znam koji je to danas grad)

- Orasul- Stalin (Brašov)

- Stalin (Kučova-Albanija)

- Stalingrod (Katovice)

- Stalin -Varna

- Staljinvaroš - Dunajvaroš

Edited by apostata
Link to comment
5 minutes ago, apostata said:

- Stalinštat (ne znam koji je to danas grad)

Eisenhüttenstadt, Istocna Nemacka, mislim da bi najkorektnije bilo Grad gvozdja...

Inace nov, industrijski grad, gradjen posle rata, na Odri, nedaleko od Berlina.

  • +1 1
Link to comment

@apostata :D Kanadu niko ne pominje: negde u Ontariju je postojalo selo, gradic koji se dobrano do u 80-te nazivao po Staljinu.

Secam se da su neki kanadski politicari ukrajinskog porekla isterali da se to promeni.

Treba potraziti, greota da se baci.

Link to comment
8 hours ago, namenski said:

Stakleni, ne zaleci se, da ne kazem ne lupaj gluposti, Titova imena su, osim par izuzetaka, davana gradovima posle njegove smrti, sta vise bila je navala pa je na nadleznom mestu reseno da svaka republika i pokrajina imaju pravo da Titovo ime prilepe uz samo po 1 grad: ћата je, pitajuci za primer coveka koji je gradu ili bilo cemu dao ime za zivota, uobicajeno zlobno - promasio temu.

Na ovom topiku nije u pitanju odnos prema coveku nego prema simbolu, ali - ћате k'o ћате...

 

 

 

Pa sad, moraš se dogovoriti sa sobom da li je odnos prema čoveku ili simbolu jer je za tebe Staljin simbol. I naravno da je tema Staljin, eno kačiš gore ode Staljinu a ne Staljingradu i pominješ ljude koji su umrli uzvikujući Staljin a ne Staljingrad. I nema tu nikakvog promašaja teme, kada govorimo o imenu grada, red je i da se spomene kako je grad dobio ime, što meni barem puno govori o karakteru tog čoveka i društva u kojem se to desilo, samo par godina nakon njegovog dolaska na vlast.

To što je gradu promenjeno ime je kakobi ti rekao, sa prljavom vodom izbacili i bebu i to nije bio nikakav revizionizam nego samo još jedan mali obračun međ partijskim drugovima urađen davne 1961. Ako je Sovjetskom Savezu 1961. 15 godina posle ww2 odgovaralo da promene ime grada, njihova stvar, 2020. ga sigurno neće vratiti. Koliko sam našao, u 9 dana u godini se zvanično može koristiti naziv Staljingrad, svi su naravno vezani za grad u ww2 i to mi izgleda sasvim ok mera.

Uvek će se zvati Staljingradska bitka i grad-heroj Staljingrad, neće biti Volgogradska bitka kao što niko ne govori bitka kod Slavkov u Brna, tako da nemoj ništa da brigaš, druže Ilija, Staljinovo ime će živeti večno.

 

 

Edited by čekmeže
Link to comment
3 hours ago, čekmeže said:

Pa sad, moraš se dogovoriti sa sobom da li je odnos prema čoveku ili simbolu jer je za tebe Staljin simbol. I naravno da je tema Staljin, eno kačiš gore ode Staljinu a ne Staljingradu i pominješ ljude koji su umrli uzvikujući Staljin a ne Staljingrad. I nema tu nikakvog promašaja teme, kada govorimo o imenu grada, red je i da se spomene kako je grad dobio ime, što meni barem puno govori o karakteru tog čoveka i društva u kojem se to desilo, samo par godina nakon njegovog dolaska na vlast.

To što je gradu promenjeno ime je kakobi ti rekao, sa prljavom vodom izbacili i bebu i to nije bio nikakav revizionizam nego samo još jedan mali obračun međ partijskim drugovima urađen davne 1961. Ako je Sovjetskom Savezu 1961. 15 godina posle ww2 odgovaralo da promene ime grada, njihova stvar, 2020. ga sigurno neće vratiti. Koliko sam našao, u 9 dana u godini se zvanično može koristiti naziv Staljingrad, svi su naravno vezani za grad u ww2 i to mi izgleda sasvim ok mera.

Uvek će se zvati Staljingradska bitka i grad-heroj Staljingrad, neće biti Volgogradska bitka kao što niko ne govori bitka kod Slavkov u Brna, tako da nemoj ništa da brigaš, druže Ilija, Staljinovo ime će živeti večno.

Pa sad, sto se topika tice, nije simbol Staljin, nego Staljingrad i sve sto to ime nosi, sto je nosilo i sto je znacilo onda kada je to mnogima bilo vise nego zivotno vazno.

Sto se pustanja muzike tice, muziku je pustio Hamlet, ja sam se nadovezao: obojica smo se primerno ogradili i posteno priznali da tu - uprkos svemu, tebi i tebi slicnima - ima necega.

Tvoja promisljanja na temu kako je i zasto grad dobio ime, karakteru drustva, itd, itd, sa sve budalastinom da menjanje imena gradova, ulica itd, itd, nije nikakav revizionizam nego obracun medju drugovima - razumem te, ti si dete Srbije kraja 20. i pocetka 21. veka, tu pomoci nema.

Itd, itd, da ne gubim vreme: problem je sto ti znas, a ja bih da saznam sta to ljude tera, motivise na cak i najveca pregnuca - i najnize postupke, naravno - u okolnostima i okruzenju poput jednog CCCP-a...

Bice da nije strah ili samo strah, bice da ima (jos) nesto.

Saznati to poprilicno je vazno i danas, a bice, bojim se, jos vaznije.

A sada ovako: poprilicno sam se trudio da te spakujem u bilo koju kategoriju koja bi te kvalifikovala za iole pozeljnog sagovornika na takozvane istorijske teme - ne ide.

Tako da moram da te kvalifikujem kao priglupog, zatucanog i uspesno vakcinisanog istorijom koja se u Srbiji prodavala 90-ih.

Sa sve mentalitetom 1 obicnog - ћате. 

 

Sto se tice odvratnog podmetanja da je za mene Staljin simbol, druga Iliju da zanemarim, to bi znacilo da tebe proglasim za obozavaoca 1 nacistickog poluidiota cije si prezime, ako me secanje ne vara, dugo ovde na forumu ponosno nosio kao nick.

A to zaista nije moj nivo, izvini.

 

Dakle, da se dogovorimo: obidji me, utrcavaj povremeno sa jednorednim kao u kamen uklesanim upadicama, divi se sam sebi i nacistickim vazdusnim asovima...

Ili, sto bi Chandra rekao - odjebi.

Link to comment
54 minutes ago, namenski said:

 

Samo nastavi sa ličnim kvalifikacijama i vređanjima, ništa drugo ni ne umeš kad naiđeš na neistomišljenika, sem da trpaš ljude u neke svoje fioke i da im lepiš etikete.

A na ove ideje da ćeš mi ti određivati šta ću i gde pisati mogu da ti pošaljem samo 1 drugarski pozdrav :zeka:

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

... a ja bih da saznam sta to ljude tera, motivise na cak i najveca pregnuca - i najnize postupke, naravno - u okolnostima i okruzenju poput jednog CCCP-a...

Bice da nije strah ili samo strah, bice da ima (jos) nesto.

Saznati to poprilicno je vazno i danas, a bice, bojim se, jos

Da nije možda profit ... ili onaj ...kako ga ono ona vještica Rend zove - 'razumni egoizam'?

Edited by apostata
Link to comment
32 minutes ago, čekmeže said:

Samo nastavi sa ličnim kvalifikacijama i vređanjima, ništa drugo ni ne umeš kad naiđeš na neistomišljenika, sem da trpaš ljude u neke svoje fioke i da im lepiš etikete.

A na ove ideje da ćeš mi ti određivati šta ću i gde pisati mogu da ti pošaljem samo 1 drugarski pozdrav :zeka:

Mislis na nesto ovako:

5 hours ago, čekmeže said:

- jer je za tebe Staljin simbol.

- eno kačiš gore ode Staljinu a ne Staljingradu

- nemoj ništa da brigaš, druže Ilija, Staljinovo ime će živeti večno.

Ili cu morati jos da se usavrsavam?

 

A da bih tretiraotm neistomisljenike morao bi da bude zadovoljen 1 osnovni uslov: ti i takvi poput tebe bi, da bi uopste mogli da budu istomisljenici ili neistomisljenici, morali prvo da nauce da - misle...

 

A ne da znanjem :isuse: smatraju onanisanje na 1 nacistickog poluidiota poput izvesnog Hartmana... :zeka:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...