Jump to content
IGNORED

Svet posle Korone - društvo i vrednosti


Redoran

Recommended Posts

Tek treba sve ovo da se završi, videćemo kakav će bilans biti.

 

Ovo što je Margot napisala je prst u oko, a onda još dođemo u situaciju da se svi mehanizmi elementarne zaštite stanovništva ultrabogatih zemalja raspadnu za manje od mesec dana.

Edited by Anonymous
Link to comment

ja mislim da ce dosta ljudi kroz karantin nauciti da vrednuju zivot vise. ljude, familiju, prijatelje, solidarnost....sigurna sam da ce biti i onih usamljenih jahaca kojima je social distancing pao kao kec na 11, lone wolves i oni ce okrenuti vise duhovnom, prirodi itd. 

to pod uslovom da smo preziveli predolazecu ekonomsku depresiju i da je preporod/recovery spor.

covek je mazohista. mi jedino naucimo nesto ako nas nesto muci. vrlo je mali broj populacije koji je svestan lepote oko nas i ume da vrednuje to i da cuje sta drugi pricaju 

 

eh sad...cemu se ja licno nadam jeste da se uvedu svuda besplatno obrazovanje, vrtici,zdravstvo, smanje takse, smanji budzet za vojsku (konkretno usa, tu se pljacka i levo i desno, milioni se bukvalno bacaju kroz prozor preko sivih ugovora), vise ulaganja u nauke, itd. 

 

naravno ovo je dokaz isto da je globalizam neodrziv. svaka zemlja treba da svoja jedinka. 

 

u nadi da ce strah koji se sada pretrpljuje biti duga memorija zbog koje ce buducnost sveta biti bolja. 

 

bar je planeta Zemlja prodisala i osvezila se. 

 

naravno postoji i druga verzija...cim se ovo smiri krece tihi rat i rasparcavanje kine, slabljenje azije, rusije i ostalih "neposlusnih"...

 

mi smo svi jos u avionu koji leti nose dive ka zemlji. embrace for the impact. za nedelju dana pricacemo drugo, a tek za mesec.... stay strong, stay safe. 

 

sto bi rekao roki balboa "it's not how hard you fall, it's how fast you get up" 

ovo je bukvalno survival mode. ne opustajte se, budite prakticni, iskoristite ovo vreme sa porodicom, prijateljima preko telefona, sagledate kvalitet svog zivota. 

 

 

 

Link to comment

 

Ne znam za posle, ali siguran sam da će najbolje sa ovom pandemijom da se izbore zemlje u kojima je osećaj zajedništva i jednakosti veći, pripomognut racionalnošću i transparentošću vlasti i zdravstvenim sistemom dostupnim svima. Cifre i mere koje stižu iz skandinavskih i dalekoistočnih zemalja, kao i NZ i Australije, čak i povratak struke i racionalnosti u Srbiji me zasad u to uveravaju. Ja bih na TV u majčici svakog dana za osvešćivanje puštao kao ilustraciju (na N1 recimo) film "Vlak u snijegu" sa onim "Šta će nama zajednica dok se jede gibanica, dok je keksa i bombona, ne idemo iz vagona, hej šta nam mogu, šta nam mogu glad i stud, hej neka radi, neka radi ko je lud" i ono što se posle dešavalo.

 

Koga interesuje duže čitanje - "The best measure of a just society is whether you’d be willing to be thrown into it at random,”

 

Share & Enjoy

Edited by Gojko & Stojko
kucanje
Link to comment








U svim projekcijama kreće se od hepienda.

A šta ako ne nestane? Mislim, u prenosnom smislu: da postoji stalna opasnost nekakve zaraze. Što jeste realan scenario.

Ako svet krene u karantin na svake dve godine u proseku?

Mi ovakvo globalno čudo nismo nikada videli, a matori smo; da li ekonomije mogu izdržati još jednu ili dve ovakve zaraze?

Kako sada u sve ulazne faktore ubaciti rizik epidemije i kako ga umanjiti maksimalno? To će tačno biti mera promene društva koja nas očekuje.

Sent from fav toy



Sve ovo što sam tada napisao, samo formatirano na 18 meseci, do proizvodnje vakcine:
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2166826

Sent from fav toy

Link to comment
31 minutes ago, April said:

Sve ovo što sam tada napisao, samo formatirano na 18 meseci, do proizvodnje vakcine:

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2166826

 

 

 Kačio sam u originalu taj Tech Review tekst pre par strana

On 21.3.2020. at 5:22, Skyhighatrist said:

We’re not going back to normal

Social distancing is here to stay for much more than a few weeks. It will upend our way of life, in some ways forever. 

 

Link to comment
19 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

Ja bih na TV u majčici svakog dana za osvešćivanje puštao kao ilustraciju (na N1 recimo) film "Vlak u snijegu" sa onim "Šta će nama zajednica dok se jede gibanica, dok je keksa i bombona, ne idemo iz vagona, hej šta nam mogu, šta nam mogu glad i stud, hej neka radi, neka radi ko je lud" i ono što se posle dešavalo.

 

Nitkov Rand Paul je prvi senator koji je zarazen koronavirusom.

 

Kačio sam na opštoj temi link za intervju na wired.com sa Larijem Brilijantom, evo ga ovde članak iz WP citiran na tom intervjuu, članak je iz maja 2018:

Top White House official in charge of pandemic response exits abruptly

The top White House official responsible for leading the U.S. response in the event of a deadly pandemic has left the administration, and the global health security team he oversaw has been disbanded under a reorganization by national security adviser John Bolton.

 

Kao dodatak na onaj tekst iz Njujorkera odozgo - solidarnost i osećaj zajedništva dolazi velikim delom i od očiglednosti moguće katastrofe i stava elite da može da izbegne katastrofu. U Holandiji milioni ljudi žive ispod prirodnog nivoa mora, katastrofa brana bi ih sve ugrozila i vlastodršci su svesni da su u tome svi zajedno. The best democracy that money can buy  očigledno ne deli taj sentiment, pucanje brana pre petnaest godina su samo iskoristili za kreativno preduzetništvo, koje je lepo opisai Sajmon & Co u seriji Treme. Republikanci su uputstva za rukovanje preuzeli od Kjubrika i Selersa iz invalidskih kolica "Mein Fuhrer ..., I can walk!".

 

Onome ko ovde tvrdi da su svi isti, tj. Obama i supružnici Klinton, plus Al Gor, upućujem isto pitanje koje je Bil Klinton pitao svakoga ko ga je ispitivao o dopuštanju da balon nekretnina dovede do GFC 2008.:

 

“When anybody asks me that,” he told me, “I ask them, I look at them and ask them: ‘Do you think this would have happened if we had been there? Look me in the face and say yes.’ I haven’t found any takers yet.”

 

Share & Enjoy

Link to comment
On 21.3.2020. at 16:50, Lezilebovich said:

Nesto prizemnije I lokalnije... Mnogo vise firmi ce videti da je moguce raditi od kuce, pa se nadam povecanju te vrste rada -> manje guzvi/ auta na ulicama. Vise ljudi voze bajseve, mozda nastave I posle kraja vanrednog stanja. 

 

Da, to sa radom od kuće je bio trend i pre ovog sranja, sada će eksplodirati. Ali to neće radnu snagu preterano usrećiti, moja poznanica godinama radi puno radno vreme za Amerikance i nehumano je, imaju nekakav error mail, kad neko negde pogreši to šalju svima. Smislili su režim rada ko u Juri, jedino što fizički ne mora da nosi pelene, ali joj je frka da ode u WC u sopstvenoj kući za vreme radnog vremena. Nema dres kod srećom i to je nekakva dobit.

Link to comment
31 minutes ago, Anonymous said:

 

Da, to sa radom od kuće je bio trend i pre ovog sranja, sada će eksplodirati. Ali to neće radnu snagu preterano usrećiti, moja poznanica godinama radi puno radno vreme za Amerikance i nehumano je, imaju nekakav error mail, kad neko negde pogreši to šalju svima. Smislili su režim rada ko u Juri, jedino što fizički ne mora da nosi pelene, ali joj je frka da ode u WC u sopstvenoj kući za vreme radnog vremena. Nema dres kod srećom i to je nekakva dobit.

ajde bre ja radim 10+ godina od kuće za Amerikance i nemam nikakav error mail, nikakav presing o kojem pričaš. Sve zavisi za koga radiš, a najveći problem za rad od kuće u Srbiji za Amerikance su vremenske zone. Nehumano je raditi 14-22.

Link to comment
1 hour ago, Indy said:

hellscape.JPG

Ja glasam za američko samoupravljanje tipa Publix (i druge slične firme u drugim zemljama tipa Semco  Rikarda Semlera). Cenim da će da im poraste popularnost.

 

SaE

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

ajde bre ja radim 10+ godina od kuće za Amerikance i nemam nikakav error mail, nikakav presing o kojem pričaš. Sve zavisi za koga radiš, a najveći problem za rad od kuće u Srbiji za Amerikance su vremenske zone. Nehumano je raditi 14-22.

 

+1 na nehumanost 14-22/15-23 pa jos ako moras u neki ne tako blizu ofis bukvalno gubljenje citavog dana kada radis. Ja sam iz te smene pobegao u full time nocnu od kuce i pravo da ti kazem mnogo mi vise prija.

Link to comment

Rad od kuce sa djecom je jednostavno nemoguc. To jest produktivnost ti je manja od 50%.

Kada si sam onda je OK.

 

Ipak poslije ove izolacije rad od kuće me neće vidjeti neko vrijeme.  

Edited by borris_
Link to comment
45 minutes ago, borris_ said:

Rad od kuce sa djecom je jednostavno nemoguc. To jest produktivnost ti je manja od 50%.

Kada si sam onda je OK.

 

Ipak poslije ove izolacije rad od kuće me neće vidjeti neko vrijeme.  

+100 na oba. (mozda sa vecom decom jos i moze nekako, sa toddlerima nikako, nikakva izolacija ne pomaze)

Link to comment
58 minutes ago, Aineko said:

+100 na oba. (mozda sa vecom decom jos i moze nekako, sa toddlerima nikako, nikakva izolacija ne pomaze)

Na sve se to navikne - a tačno je da zavisi od uzrasta. Meni sad ćerka (5 razred) pokazuje šta upravo prilaže za domaći preko classroom-a, zadatak za danas je bio o bigrafiji medicinske sestre Elizabet Keni, i pokazuje mi njene notable quotes, gotta love her teacher:

 

He who angers you conquers you.
It's better to be a lion for a day than a sheep all your life.
Panic plays no part in the training of a nurse.
Some minds remain open long enough for the truth not only to enter but to pass on through by way of a ready exit without pausing anywhere along the route.
 
SaE
Link to comment
4 minutes ago, Tresko said:

Evo, da ponovim ono što neko reče pre, to je ta EU solidarnost:

 

"Traže način" da isporuče robu onome čija je?!?!?! Šta ima da tražiš način, pusti robu da stigne tamo gde je namenjena.

"Raspolaganje tuđom mukom nije mala zajebancija" - citiram ovde, brišite ako se Tresku ne sviđa

 

Zašto tražiš karizmu punjena ptico
Mogućnost prosvijećenosti
Razdvaja te u beskraj od žudnje za misijom
Miris zemlje
Koncentrični krugovi gluposti I neznanja
Kao prstenje
Ono dalje ne razumijem
Izgleda mi da je mrtva straža

Rekoh sebi
Moj bože koliko demagogije sustavno poredane u artiljerijske salve
Koliko pokradenih misli iza kojih ne stoji ništa osim
Mržnje
Sujete
Vlasti
I koliko pokvarenosti treba da se izlije pred nase noge
I kako je do neprepoznavanja dovedena suština prevare

I rijeka nije bila rijeka u samom početku
I nije nužno da ne bude ponornica do kraja
Što se događa kad mrtvi fazani lete iznad naših glava
Kad
Mrtvi fazani lete a ni jedan ne pada

 
Što se događa kad očajanje zahvati ljude
Kad
Očajanje neumitno prelazi u kajanje
Gledajući iz daljine konture na sceni
Padaju mi na pamet vodene boje
Umazane ruke
Brzo se peru

 

SaE

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...