Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

13 minutes ago, borris_ said:

Šta mislite šta da radim, još da čekam ili da isplatom taj stan?

pogledaj sitna slova u ugovoru...mozda je banka sebe obezbedila od inflacije

Link to comment
56 minutes ago, borris_ said:

Šta mislite šta da radim, još da čekam ili da isplatom taj stan?

 

Ja igram na to da nece biti toliko znacajnih promena, pa drzim business as usual. Al to je pre posledica pozitivnosti nego realnog razmisljanja. Da radim ovo drugo, bio bih dosta napaceniji covek

 

Ja sam na samo pocetku marta kupio plac na koji mi je otislo 80% ustedjevine. Sada sam bez likvidnog kesa, ali ne placem za prosutim mlekom. Fuck that

Edited by Ravanelli
Link to comment

Zašto bi iko pristao na smanjenje plate, to će spasiti firmu? Kao što nas je smanjenje penzija izbavilo iz krize. Neka smanje troškove na drugom mestu, fala.

Link to comment

Pa ako ti firma npr zavisi od cene necega cime se trguje na svetskoj berzi i to nesto je sada u downu, a znas da ce se oporaviti kroz godinu dana, onda ima smisla, imho

 

Pricam naravno cisto teoretski sve

 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Takve opcije su već na stolu, svi maltene da rade na minimalcu dok se situacija ne "stabilizuje" i tome slično... ali masovna primena toga obara kupovnu moć i potrošnju i opet sve ide dole.

Link to comment

S tim da je obaranje kupovne moći i potrošnje kada neko umesto jahte od 25 metara zbog krize kupi jahtu od 15 metara, a neko umesto 1 hleba kupi pola hleba. 

Jasno je ko treba da podnese najveći teret, kao što je nažalost jasno i ko će ga podneti.

Link to comment
11 hours ago, borris_ said:

Poslije svih ovih mjera u čitavom svijetu mislim da će sve centralne banke tražiti upustva u topcuderskom brdu kako da održavaju mašine danonoćno a da se ne pokvare. 

 

Po svom ekonomskim parametrima bi trebali imati vas dobru inflaciju. Samo što ovo nisu normalna vremena pa mislim da trenutno niko ne zna šta će se desiti poslije.

 

E sada imam neku ušteđevinu i jedan još neplaćenih stan koji se iznajmljuje. Tom ušteđevinom bi mogao da ga isplatom ali do sada nije bilo potrebe. 

 

Ako bude inflacija, ode ušteđevina ali ode i kredit na taj stan.

 

Šta mislite šta da radim, još da čekam ili da isplatom taj stan?


kolko ja vidim, po tvom opisu, u oba slucaja ti ostajes sa stanom u rukama i bez ustedjevine. cemu onda dilema?

Link to comment
12 hours ago, Ravanelli said:

Jedno pitanje za ekipu

 

Da li biste se odrekli dela plate zarad svoje firme, dok traje ovaj lockdown? 

 

Ja sada malo trosim, a firma jadna ce da pati verovatno najmanje do kraja godine, a mozda i duze. Tako da ja bih se uskromnio i do 30% dok ovo ne prodje. 

Popricam i sa kolegama o tome, neki bi, neki misle da bi direktorima bilo dosta skratiti njihova primanja, a ne raji, neki ni da cuju

 

Kako vi stojite? 

Ne. Ni jedan probušeni cent. Mislim, nemoj ti da volontiraš. Ako ti volontiraš da ti smanje 30%, završićete da će ti smanjiti 50%. Jer, sigurno će se oni već javiti sa predlogom da ti smanje. To je jedna od prvih reakcija koju će imati. Pusti ih da prvo kukaju kod države da im pomogne, pa onda da oni dodju sa predlogom kod tebe.

Link to comment
16 hours ago, Goranz said:

Takve opcije su već na stolu, svi maltene da rade na minimalcu dok se situacija ne "stabilizuje" i tome slično... ali masovna primena toga obara kupovnu moć i potrošnju i opet sve ide dole.

 

Zato je fora da ti daju svez papir iz Topcidera, a ne da te placa firma.

Ako te placa firma koja ima nula prihode, ode firma na dobos.

Link to comment
8 hours ago, čekmeže said:

S tim da je obaranje kupovne moći i potrošnje kada neko umesto jahte od 25 metara zbog krize kupi jahtu od 15 metara, a neko umesto 1 hleba kupi pola hleba. 

Jasno je ko treba da podnese najveći teret, kao što je nažalost jasno i ko će ga podneti.

 

Eh, i te jahte neko proizvodi da bi od plate kupio 1 ili pola hleba.

Dakle, nije problem potrosnja bogatuna vec upravo parkiranje para i zivot od rente.

Link to comment
17 hours ago, Ravanelli said:

 

Ja igram na to da nece biti toliko znacajnih promena, pa drzim business as usual. Al to je pre posledica pozitivnosti nego realnog razmisljanja. Da radim ovo drugo, bio bih dosta napaceniji covek

 

Ja sam na samo pocetku marta kupio plac na koji mi je otislo 80% ustedjevine. Sada sam bez likvidnog kesa, ali ne placem za prosutim mlekom. Fuck that

 

Nikad ne znas.

 

Deluje da je likvidni kes ok, ali sta ako se lanac prelije na finansijski sektor pa inflacija opsta, pa skok cena zlata itd.

 

Ovako ako prezivis minimum potresa ostaje ti plac u Skotskoj™ za duzi rok.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...