Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, Yossarian said:

Premijer Rutte je juče, na konfereciji za štampu, dilemu između ekonomije i suzbijanja epidemije nazvao prividnom, lažnom.

 

Ako se prerano popusti sa merama i virus ponovo počne da se širi punom brzinom, to će podjednako teško udariti i zdravlje i ekonomiju.
To su dva lica iste medalje, kaže on.

 

Eto, sabrao dva i dva, rekao ono što su Indy i mnogo drugih još odavno rekli i na ovom forumu.

 

Ne možeš imati raspad zdravstvenog sistema i ljudsku tragediju a da ti za to vreme ekonomija veselo raste kao da se ništa ne dešava.

 

Naravno, zato su ovde sa opštim zatvaranjem u cilju čuvanja zdravstvenog sistema najavili ogromnu pomoć firmama (tj. zaposlenima koji bi inače izgubili posao), $1500 dolara po zaposlenom svake dve nedelje u trajanju od šest meseci. Izračunali su da će to da košta 130 milijardi dolara, očekuju da oko 6.67 miliona ljudi dobije tu pomoć (Australija ima nešto preko 25 miliona stanovnika). Danas je parlament odobrio taj zakon, u toku je sednica senata koji to takođe treba da odobri. Ja sam ranije prenosio linkove na detalje, peralozac je komentarisao da su nam liberali uveli komunizam. (dodatna pomoć nezaposlenima je već isplaćena, pre ovog paketa za zaposlene koji su nazvali JobKeeper su doneli jedan za pomoć nezaposlenima koji su nazvali JobSeeker).

 

Malopre je na TV išao intervju sa Džošom Frajdenbergom koji je državni blagajnik (Treasurer, jebi ga, nije ministar finansija na srpskohrvatskom, pošto ovde imamo i ministra finansija), govorio je da je na detaljima paketa u parlamentu u Kanberi radilo preko hiljadu lljudi poslednjih nekoliko dana, opozicioni državni blagajnik u senci Džejms Čalmers je takođe davao detalje o tome koliko je opozicija sarađivala (ranije je išla priča kako je sindikat građevinskih i transportnih radnika (ACTU) vladi predložio ove mere i koliko je dobru saradnju sa njegovom predsednicom Sali MekManus u pripremi paketa imao ministar za rad tj. industrijske odnose Kristijan Porter, pri čemu su u normalnim uslovima stalno na krv i nož) ...

 

SaE

Link to comment
19 hours ago, Tolaa said:


Ovo su zvanični brojevi za novoobolele za poslednjih 5 dana:

552-601-356-341-336 po Folkhälsomyndiheten. 336 je od juce u 11.30 do danas u 11.30. Broj smrti je bio veci juče i danas jer su računate zakasnele prijave od prethodnih dana, uglavnom iz staračkih domova. 

 

Moje info su sa worldmeter koji za source uzima upravo taj Folkstagod.

Jesu i ovi danasnji podaci pogresni :

726 new cases and 96 new deaths in Sweden [source]

Link to comment
7 hours ago, Gojko & Stojko said:

Ovde sam napisao više o tome, ali ovaj deo ponovo:

 

Onome ko ovde tvrdi da su svi isti, tj. Obama i supružnici Klinton, plus Al Gor, upućujem isto pitanje koje je Bil Klinton pitao svakoga ko ga je ispitivao o dopuštanju da balon nekretnina dovede do GFC 2008.:

 

“When anybody asks me that,” he told me, “I ask them, I look at them and ask them: ‘Do you think this would have happened if we had been there? Look me in the face and say yes.’ I haven’t found any takers yet.”

 

SaE

 

Mislim da Klinton nije bas dobar izbor za ilustraciju oko finansijske krize. Repeal of Glass-Steagall act i tako to. Bil se u citatu prilicno folira.

Link to comment
15 hours ago, Dankan Ajdaho said:

 

Još od Vuhana bilo je jasno šta će biti sa matorcima po staračkim domovima ako se tu proširi. Čini mi se da su mere potpune izolacije uvedene tek pre nekih dve nedelje ili tako nešto, a negde nisu ni dan danas (Švedi valjda). Sad, moguće je i da su odgovorni toliko glupi, neposobni i bez ikakve mogućnosti predikcije.

 

Danas sam imao bas neprijatan razgovor na temu, evo teksta iz 2014, ne znam kako se odvijalo kasnije

 

Francuska:

 

"Lavinu je pokrenuo podatak, kome se ne zna izvor, a koji je objavljen na sajtu RTL radija, da se u devet od deset domova za stare loše postupa sa korisnicima."

 

"Nikola Sarkozi, u vreme kada je bio predsednik, zaustavio 2012. godine reformu koja se ticala “zavisnosti” osoba sa hendikepom, invaliditetom, bolesti i starosti, a koja je predviđala novi vid socijalne zaštite tzv. socijalnu zaštitu 5. rizika. Ovim bi se težilo da socijalna zaštita nadoknadi hendikep osobe bez obzira na njene godine. Sarkozi je reformu sasekao iz finansijskih razloga."

 

https://www.penzin.rs/francuska-9-od-10-domova-za-stare-lose-postupa-sa-korisnicima/

 

UK:

 

"Nadležni nisu svesni da smo se približili granici kapaciteta sistema da apsorbuje dalje pritiske. Rezanja troškova su neodrživa"

 

https://www.penzin.rs/velika-britanija-budzeti-za-negu-starih-i-nemocnih-na-minimumu/

 

 

 

Posto vidim da nas ceka prvo vikend a onda verovatno Kon tera svojih 14 dana nadam se da rade na ovome:

 

 

Srbija:

 

"...u odgovoru je objašnjeno da je najpre potrebno da lokalna samouprava evidentira kojim licima je potrebna takva vrsta pomoći kako bi u vreme zabrane kretanja oni koji se brinu o njima mogli da se kreću.

Na osnovu toga policija daje dozvolu. Zaštitnik apeluje da se taj sistem pomoći ubrza kako se ne bi dogodilo da građani ne mogu da dobiju pomoć od onih koji se u redovnoj situaciji staraju o njima.

Pašalić je napomenuo i da je neophodno da se ubrza sistem dobijanja dozvole za kretanje."

 

https://www.penzin.rs/briga-o-starima-tokom-zabrane-kretanja/

Link to comment
Quote

EU science chief resigns with blast at coronavirus response

European Research Council’s Mauro Ferrari hits out at lack of co-ordinated action on Covid-19

Clive Cookson in London and Michael Peel in Brussels
5 HOURS AGO

The president of the European Research Council — the EU’s top scientist — has resigned after failing to persuade Brussels to set up a large-scale scientific programme to fight Covid-19.

Professor Mauro Ferrari, who started a four-year term as leader of Europe’s flagship scientific institution on January 1, submitted his resignation to EU commission president Ursula von der Leyen on Tuesday afternoon.

“I have been extremely disappointed by the European response to Covid-19,” he said in a statement to the Financial Times. “I arrived at the ERC a fervent supporter of the EU [but] the Covid-19 crisis completely changed my views, though the ideals of international collaboration I continue to support with enthusiasm.”

The ERC, set up in 2007 to fund Europe’s best scientists, has become one of the world’s most prestigious funding agencies with a budget of around €2bn a year.

Prof Ferrari, an Italian-American pioneer of nanomedicine, said his rift with the European Commission started in early March “as it became evident that the pandemic would be a tragedy of possibly unprecedented proportions”.

He said he proposed then to set up a special ERC programme to combat Covid-19. “I thought that at a time like this, the very best scientists in the world should be provided with resources and opportunities to fight the pandemic, with new drugs, new vaccines, new diagnostic tools, new behavioural dynamic approaches based on science, to replace the oft-improvised intuitions of political leaders,” he said.

But the ERC Scientific Council, its governing body, unanimously rejected the idea, he said, on the grounds that its remit allows it only to fund “bottom-up” research proposed by scientists, rather than larger “top-down” programmes with objectives set by EU leaders.

“I argued that this was not the time for scientific governance to worry excessively about the subtleties of the distinctions between bottom-up versus top-down research,” said Prof Ferrari, who spent much of his career as a prominent cancer researcher in the US.

He said he got a second chance when Ms von der Leyen asked him for his views on addressing the pandemic. He then developed a plan “to which she contributed substantial directives”.

“The very fact that I worked directly with her created an internal political thunderstorm,” he said. “The proposal was passed on to different layers of European Commission administration, where I believe it disintegrated upon impact.”

A commission spokesperson expressed gratitude for Prof Ferrari’s work, regretted his resignation “at this early stage in his mandate” and wished him well for the future. The commission plans to put together a search committee for a replacement as soon as possible.

The spokesperson said 50 ongoing or completed ERC projects were contributing to the response to Covid-19. Other EU-level scientific crisis measures included backing for 18 urgent research and development products and financial support for German company CureVac’s work on a possible vaccine.

EU officials said other members of the ERC’s Scientific Council had disagreed with Prof Ferrari’s idea to focus the body on short-term pandemic response, arguing other EU structures were better placed to do this. The commission had tried unsuccessfully to broker a solution.

Prof Ferrari lamented “the complete absence of co-ordination of healthcare policies among member states, the recurrent opposition to cohesive financial support initiatives, the pervasive one-sided border closures” in the EU.

The pandemic has stoked tensions within the bloc and led to criticism that some EU countries have failed to co-operate or show solidarity with those hit hardest by coronavirus.

Janez Lenarcic, the EU’s crisis management commissioner, said on Tuesday that member states had initially not offered the help needed by Italy as the death toll there soared.

“There was an inadequate response to the Italian request for assistance from other EU member states,” he told reporters in Brussels on Tuesday, as he unveiled a plan to dispatch doctors and nurses from Romania and Norway to Italy. “But things have changed now.”

With the commission’s agreement, Prof Ferrari remained a part-time affiliate professor at the University of Washington School of Pharmacy in Seattle after he became ERC president. He plans now to set up an international research initiative to fight Covid-19 from the US.


https://www.ft.com/content/f94725c8-e038-4841-a5f6-2e046ae78e95

Edited by vememah
Link to comment

Inace, ako spisak celebsa koji su imali ili imaju koronu, kao i cesto dovozenje u vezu zarazenosti sa putovanjima mogu da nas nateraju da pomislimo da je ovo neki skoro pa fancy virus, ispostavlja se da on samo pojacava vec postojece socio-ekonomske nejednakosti. U Chicagu je medju zarazenima 70% crnaca, dok ih je u populaciji grada 30%. U Parizu je procentualno najvise ljudi zarazeno i najvise je zrtava u najsiromasnijoj opstini Seine Saint-Denis. U Stokholmu je stopa zarazenosti u imigrantskim cetvrtima dva do tri puta veca nego u centralnim gradskim podrucjima. I tako dalje.

Link to comment
1 hour ago, Orle Zmajević said:

 

Moje info su sa worldmeter koji za source uzima upravo taj Folkstagod.

Jesu i ovi danasnji podaci pogresni :

726 new cases and 96 new deaths in Sweden [source]

 

Jesu, pogrešni su. 

 

Sa tog istog mesta koje linkuješ, a ne čitaš: novih slučajeva za 7. april je 660, za 8. april je 200 (prijavljeno do 11:30). Za ceo dan će se dopuniti sutra do 11:30. Prvi skok nakon tri dana pada, kako je Tolaa već navela.

 

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

Spanije je danas skocila po broju registrovanih obolelih a i po broju smrtnih slucajeva. Mislim da to nije trend i da ce briojevi ici dole.

Izgleda da brojke nisu u redu, nisu uzeti u obzir preminuli po starackim domovima. Samo u Madridu je preminulo 4250 lica, sto je 4 puta vise nego u normalnim okolnostima.

Inace racuna se da je broj asimptomaticnih meri u stotinama hiljada, testiranje je mizerno, umesto da se meri umilionima, svedeno je na desetine hiljada - bojim se da vanredno stanje nece imati svoj efekat, kad mu istekne vremenski period.

Spanija ce proci katastrofalno u svakom smislu, ekonomskom i politickom...

Link to comment
1 minute ago, Lancia said:

Izgleda da brojke nisu u redu, nisu uzeti u obzir preminuli po starackim domovima. Samo u Madridu je preminulo 4250 lica, sto je 4 puta vise nego u normalnim okolnostima.

Inace racuna se da je broj asimptomaticnih meri u stotinama hiljada, testiranje je mizerno, umesto da se meri umilionima, svedeno je na desetine hiljada - bojim se da vanredno stanje nece imati svoj efekat, kad mu istekne vremenski period.

Spanija ce proci katastrofalno u svakom smislu, ekonomskom i politickom...

 

Fotokopija italijanske situacije nazalost.

Link to comment
3 minutes ago, TdEII said:

Sa tog istog mesta koje linkuješ, a ne čitaš: novih slučajeva za 7. april je 660

 

 

Quote

 

Tolaa

Ovo su zvanični brojevi za novoobolele za poslednjih 5 dana:

552-601-356-341-336

 

 

 

Gde su ovde tih 660 ?

 

Ne znam Svedski, pa sam pitao za pojasnjenje. Vidim brojke i chartove na Worldometer pa mi ne deluje da pada broj bilo cega, ali evo dopusticu ti da objasnis.

Link to comment
5 minutes ago, Orle Zmajević said:

 

 

 

Gde su ovde tih 660 ?

 

Ne znam Svedski, pa sam pitao za pojasnjenje. Vidim brojke i chartove na Worldometer pa mi ne deluje da pada broj bilo cega, ali evo dopusticu ti da objasnis.

 

Tolaa je dala za 2, 3, 4, 5 i 6. april, respektivno.

Edited by TdEII
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...