Jump to content
IGNORED

Greta


morgana

Recommended Posts

4 hours ago, porucnik vasic said:

Необична ми је та твоја доза самопуздања о свему и свачему. Ето знаш да је Планета животно угрожена. То мора да буде засновано на каквом знању из планетарне физике, па сам те питао да случајно ту немаш диплому. Ово што се историје тиче, је потпуно непотребна лекција, коју нико није тражио.

A, pa sto ne kazes sta te muci.

Dakle, zaista nemam ni jedan jedini razlog da sumnjam u neugrozenost Planete, hipohondrija neka me uhvatila.

Osim, doduse par sitnica koje mi povremeno skrenu misli sa boravka na jahti, voznje auta od 3,000 ccm, itd, itd, taj rad: cinjenice da, recimo, najbogatija i najmocnija zemlja te iste Planete jos uvek nikako da se sama sa sobom dogovori hoce li ili nece da sve svoje najslobodnije ljude na toj istoj Planeti - leci.

Da na Planeti postoji nekih circa 20,000 nuklearnih bojevih glava, a da se broj korisnika siri iz godine u godinu, a da su svi korisnici, ukljucujuci i stare i novopecene, sve laksi na okidacu, obaska sto su kao predstavnici vladajucih elita sve vise slicni majmunima.

Da na vlast sve ucestalije dolaze spodobe koje nisu sposobne da vide dalje od sopstvenog nosa, sa kojima bi se takozvani pristojan svet koliko juce sprdao.

Da klasicna predstavnicka, parlamentarna demokratija kurbla, trokira i na povrsinu izbacuje likove poput ovih koje sam gore pomenuo, a da Sveti Kapitalizam sa sve Svetim Liberalizmom nesto skripi sa odgovorima...

 

I da se, gle cuda, sa Planetom, a kao posledica svega sto joj je cinjeno nesto ipak dogadja.

I to sve ubrzanije.

I da to nikako nece da valja.

 

A sto se moje samouverenosti tice, ne beri brigu: po nekad odem na sportske topike i cituckajuci ih imam utisak da su ucesnici tamosnjih diskusija - ukljucujuci i tebe - svi do jednog reprezentativci ili bivsi reprezentativci u pojedinim sportovima. selektori koji odmaraju izmedju 2 angazmana, ili barem igraci prvoligaskih klubova...

Ako je suditi po kolicini samouverenosti i ubedjenja u ispravnost sopstvenih stavova i lakoci pishanja po tudjim.

Citajuci sport, zakljucim da mi nedostaje samopouzdanje i da moram jos da radim na tome, jebes znanje, obrazovanje, iskustvo...

Tako da, Vasicu - nemoj da seres.

Link to comment
12 hours ago, hazard said:

 

Borba protiv klimatskih promena treba da bude to - borba protiv klimatskih promena. Ne da se shvati kao prilika da se ruši kapitalizam, menja iz korena struktura društva, ispravljuju prave i zamišljene krive Drine i tako dalje.

 

Nije u pitanju prilika, nego potreba. CO2 efekat rudarenja jednog bitcoina je sve veći, tako je sa svakim rastom, ukoliko sistem zavisi od njega.

Link to comment
14 hours ago, hazard said:

 

 

 

Borba protiv klimatskih promena treba da bude to - borba protiv klimatskih promena. Ne da se shvati kao prilika da se ruši kapitalizam, menja iz korena struktura društva, ispravljuju prave i zamišljene krive Drine i tako dalje. Borba protiv klimatskih promena može da se sprovodi i u Americi, i Evropi, i Kini, sa sve razlikama u njihovim političkim, ekonomskim i društvenim sistemima, i to podjednako efikasno, ako volja postoji.

 

Ne znam kako mislis to da izvedes, kad je veliki deo ekonomije danas baziran na proizvodnji i prodaji necega sto bi se moglo opisati kao useless crap. Ili ako nije beskorisno, onda je planned obsolete. Npr. nesto sto moze da radi decenijama, ali se zamenjuje novim zato sto je cena popravke vestacki naduvana.

 

Povezane vesti:

https://uspirg.org/blogs/blog/usp/nebraska-farmers-vote-overwhelmingly-right-repair

Delegates of the Nebraska Farm Bureau, which represents 58,000 member families, voted 176-1 to formally endorse the right of its constituents to repair the products they own, and set strong standards for any legislation or agreement with equipment manufacturers.

...

If you can’t harvest your crop because the equipment you need isn’t functioning, you can’t earn a living. But modern farm equipment is getting harder and harder to fix because manufacturers such as John Deere won’t give farmers or independent mechanics access to what they need to repair the equipment outside of their dealerships. 

This is especially true of the software locks on the equipment that require access to dealership-only software to fully repair. A documentary by Vice cataloged how farmers have taken to hiring hackers and buying black market software to bypass the software locks so they can keep equipment in the fields. 

Link to comment
48 minutes ago, Venom said:

 

Ne znam kako mislis to da izvedes, kad je veliki deo ekonomije danas baziran na proizvodnji i prodaji necega sto bi se moglo opisati kao useless crap. Ili ako nije beskorisno, onda je planned obsolete. Npr. nesto sto moze da radi decenijama, ali se zamenjuje novim zato sto je cena popravke vestacki naduvana.

 

 

 

 

 

Useless crap može da se proizvodi i pomoću struje od obnovljivih izvora energije jednako kao i od nafte i gasa

 

Ako misliš da je rešenje za klimatsku krizu da se ukine moderni kapitalizam, well, good luck with that

Link to comment
3 hours ago, Braća Strugacki said:

 

Nije u pitanju prilika, nego potreba. CO2 efekat rudarenja jednog bitcoina je sve veći, tako je sa svakim rastom, ukoliko sistem zavisi od njega.

 

Opet, postoje drugi izvori energije, CO2 emisije i ekonomski rast ne moraju biti pupčanom vezom vezani

 

1980. je na svetskom nivou bilo skoro 120 kt CO2 po milijardi svetskog BDPa

 

2014. je bilo ispod 80 kt

 

http://www.tsp-data-portal.org/Carbon-Intensity-of-GDP

 

Evropa je u istom periodu pala sa oko 85 kt na ispod 40

 

 

Link to comment

Kako ono bese, krave daju najveci doprinos globalnom zagrevanju sa svojim prdjenjem? :D

 

Sustina je da se trosenjem fosilnih goriva (ukljucujuci tu i bio goriva), otpusta ugljenik koji je stojao zarobljen milionima godina. Ima nekoliko zanimljivih ideja kako da se ponovo hvata i storuje u zemlju. Ali glavna stvar je da se moraju koristiti obnovljivi izvori energije kako se ne bi povecala kolicina gasova koji izazivaj efekat staklene baste. 

 

BTW, umesto Carbon po GDPu, bila bi mnogo bolja mera Carbon per Capita. 

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

BTW, umesto Carbon po GDPu, bila bi mnogo bolja mera Carbon per Capita. 

 

Nije mnogo bolja mera, negp pokazuje nešto drugo. I jedna i druga su relevantne.

 

Carbon intensity BDPa (ono što sam ja kačio) kroz vreme pokazuje da je moguće da drastično opadne količina CO2 emisija koja je potrebna da se proizvede $ BDPa.

 

Naravno ukupne CO2 emisije su rasle jer je rastao BDP, a CO2/$ BDPa nije pao na nulu. Ali ne postoji ništa fundamentalno što kaže da rast BDP mora prouzrokovati rast CO2 emisija, to je tehnološki problem, nije neki zakon prirode.

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Kako ono bese, krave daju najveci doprinos globalnom zagrevanju sa svojim prdjenjem? :D

 

Znam da se zajebavaš, ali ne, ne daju. Metan je inače mnogo manji dugoročni problem jer se mnogo kraće zadržava u atmosferi of CO2

 

Inače ako se uzgajaju na određeni način, krave mogu da dugoročno ,,zarobe" više CO2 u zemlji nego što ispuštaju. Vidi

 

https://www.greenbiz.com/article/rise-soil-carbon-cowboys

https://www.greenbiz.com/article/could-new-way-grazing-help-avoid-culture-clash-over-burgers

http://volterra.bio/en/rotational-grazing/adaptive-multi-paddock-amp-grazing-164.html

https://www.popsci.com/carbon-neutral-beef-grass/

 

Link to comment

ovo me je podsetilo na predavanje iz industrijske hemije

 

kaže predavač

 

problem su svi gasovi, od vodene pare pa na dalje

 

srećom, industrijska aktivnost, pored vulkana, diže prašinu u vazduh, a ona ima suprotan efekat

 

tako da će sve da bude u redu, ukoliko ne počnemo da filtriramo vazduh

 

polušalu na stranu, dovoljno gasova oslobađamo da se poremeti permafrost i dovoljno leda otapamo da desalinizacija završi posao i skroz sjebe struje

 

ugljovodonici sasvim fino postaju halogenovani po raznim višim delovima atmosfere, ali bar tako smanjujemo ozonske rupe

Edited by Braća Strugacki
Link to comment
16 hours ago, namenski said:

 

A sto se moje samouverenosti tice, ne beri brigu: po nekad odem na sportske topike i cituckajuci ih imam utisak da su ucesnici tamosnjih diskusija - ukljucujuci i tebe - svi do jednog reprezentativci ili bivsi reprezentativci u pojedinim sportovima. selektori koji odmaraju izmedju 2 angazmana, ili barem igraci prvoligaskih klubova...

Ako je suditi po kolicini samouverenosti i ubedjenja u ispravnost sopstvenih stavova i lakoci pishanja po tudjim.

Citajuci sport, zakljucim da mi nedostaje samopouzdanje i da moram jos da radim na tome, jebes znanje, obrazovanje, iskustvo...

Tako da, Vasicu - nemoj da seres.

Видиш на том спорту има већина људи који су се макар аматерски, неки полупрофесионално бавили спортом, имали су некакав близак контакт са истим. Зато те питам за планетарну физику, да се макар ниси тако као и ми очешао макар о исту. Уопште ме не занимају твоји чаршафи, о неједнакостима у свету, ко колико производи угљендиокисида и остала скретања са теме.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...