Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

29 minutes ago, Tribun_Populi said:

 

Ako nisi sposoban da pratiš, što se trtiš.

 

 

 

Posto si nabacio hrpu lazi evo red je i za jednu istinitu cinjenicu, daj neki naucno dokazljiv izvor da je Srba u Dubrovniku ikada u istoriji bilo vise od par procenata, i pravoslavnih i katolickih. Samo to.

Link to comment
4 minutes ago, djeneralche said:

Posto si nabacio hrpu lazi evo red je i za jednu istinitu cinjenicu, daj neki naucno dokazljiv izvor da je Srba u Dubrovniku ikada u istoriji bilo vise od par procenata, i pravoslavnih i katolickih. Samo to.

ovaj, ne bih da se mijesam, ali po au popisu iz 1890 oko 6000 dubrovcana govori srpskim, oko 700 italijanskim i nijedan  hrvatskim.

Link to comment
7 minutes ago, BWA said:

ovaj, ne bih da se mijesam, ali po au popisu iz 1890 oko 6000 dubrovcana govori srpskim, oko 700 italijanskim i nijedan  hrvatskim.

Zato sto opcija nije ni podrazumevala hrvatski jezik? 10000 katolika i 500 pravoslavaca po tom istom popisu. To je upravo sto i naglasavam, nije slucajno sto je Tribun na kraju ubacio i dijalekat u pricu, isti dijalekat u Dubrovniku i Trebinju, dva grada udaljena 20ak km.

Link to comment
7 minutes ago, djeneralche said:

Zato sto opcija nije ni podrazumevala hrvatski jezik? 10000 katolika i 500 pravoslavaca po tom istom popisu. To je upravo sto i naglasavam, nije slucajno sto je Tribun na kraju ubacio i dijalekat u pricu, isti dijalekat u Dubrovniku i Trebinju, dva grada udaljena 20ak km.

ok.

ali zasto u austrougarskoj nije postojala opcija hrvatski jezik, a jeste srpski.

 

I nije udaljenost toliko vazna.

srbi sa banije na nivou dijalekta odlicno razumiju srbe /crnogorce iz pljevalja (oko 500 km).

isti ti banijci nista ne razumiju hrvate kajkavce preko kupe, a to je nekih dvadesetak km.

Link to comment



ok.
ali zasto u austrougarskoj nije postojala opcija hrvatski jezik, a jeste srpski.
 

mozda zato shto im plemstvo nije govorilo hrvatski :unsure:

(ne izmishljavam, pishe po knjigama)



sent from bubamoto

Link to comment
Posto si nabacio hrpu lazi evo red je i za jednu istinitu cinjenicu, daj neki naucno dokazljiv izvor da je Srba u Dubrovniku ikada u istoriji bilo vise od par procenata, i pravoslavnih i katolickih. Samo to.
Ja nisam tvrdio da je Srba bilo ovoliko ili onoliko procenata. Nemam pojma koliko ih je bilo, nikada nisam ni tvrdio da je Dubrovnik bio srpski grad ili su Srbi činili većinu.

Lepo sam napisao odgovarajući Hamletu da Srbi katolici nisu nikakav mit, da je pokret Srba katolika bio itekako živ u XIX veku i da su ga činile najumnije glave Dubrovnika toga vremena. Ali da je na kraju zahvaljujući katoličkoj crkvi i austrougarskoj državi prevladala hrvatska nacionalna pripadnost.

Vrati se pa pogledaj. To što si ti idiot pa izvrćeš napisano i učitavaš nenapisano, to je tvoj problem.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
1 hour ago, djeneralche said:

Zato sto opcija nije ni podrazumevala hrvatski jezik? 10000 katolika i 500 pravoslavaca po tom istom popisu. To je upravo sto i naglasavam, nije slucajno sto je Tribun na kraju ubacio i dijalekat u pricu, isti dijalekat u Dubrovniku i Trebinju, dva grada udaljena 20ak km.

Ili si nepriznati genije istoricar ili nam prosipas fazon ko zna odakle. Jebo te, meni bi trebalo milion godina da utvrdim da li je ili nije u austrougarskim popisima 19 veka postojala samo opcija srpski a ne i hrvatski jezik (sto je samo po sebi neverovatno imajuci u vidu uticaj i jednih i drugih i polozaj istih, te politiku same Austrije koja je bila sve samo ne prosrpska...ne bih rekao ni prohrvatska)...Znaci neverovatno

Link to comment
35 minutes ago, Tribun_Populi said:

Ja nisam tvrdio da je Srba bilo ovoliko ili onoliko procenata. Nemam pojma koliko ih je bilo, nikada nisam ni tvrdio da je Dubrovnik bio srpski grad ili su Srbi činili većinu.

Lepo sam napisao odgovarajući Hamletu da Srbi katolici nisu nikakav mit, da je pokret Srba katolika bio itekako živ u XIX veku i da su ga činile najumnije glave Dubrovnika toga vremena. Ali da je na kraju zahvaljujući katoličkoj crkvi i austrougarskoj državi prevladala hrvatska nacionalna pripadnost.

Vrati se pa pogledaj. To što si ti idiot pa izvrćeš napisano i učitavaš nenapisano, to je tvoj problem.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

Cak je i ovo govedo shvatilo da je Hamlet bio ironican, pokret naravno da je postojao ali sa Srbijom osim par ulica u BG i toponimom Banovo Brdo nema apsolutno nikakve veze.

Link to comment
23 minutes ago, Tutankamon said:

Ili si nepriznati genije istoricar ili nam prosipas fazon ko zna odakle. Jebo te, meni bi trebalo milion godina da utvrdim da li je ili nije u austrougarskim popisima 19 veka postojala samo opcija srpski a ne i hrvatski jezik (sto je samo po sebi neverovatno imajuci u vidu uticaj i jednih i drugih i polozaj istih, te politiku same Austrije koja je bila sve samo ne prosrpska...ne bih rekao ni prohrvatska)...Znaci neverovatno

Statisticki je apsolutno nemoguce da na popisu nije bio ni jedan stanovnik koji prica hrvatski jezik. Nije tesko izvuci zakljucak posebno sto postoje i drugi elementi popisa

Link to comment
Cak je i ovo govedo shvatilo da je Hamlet bio ironican, pokret naravno da je postojao ali sa Srbijom osim par ulica u BG i toponimom Banovo Brdo nema apsolutno nikakve veze.
Nešto nisam stekao utisak da je bio imalo ironičan, uzevši u obzir kontekst prethodnih postova u kome je izrečen. A ti si se upeo iz petnih žila da dokazuješ agresiju na Dubrovnik, gde je nema.

A i kakve veze Srbija pa sad ima s tim?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

Prvo, ovo je apsolutno nebitna priča i žao mi je što sam se upleo, obećavam da ću izaći čim prije. Dva, ti, dakle ti, običan anonimni forumaš daješ primedbu na nešto i tumačiš jedan istorijski podatak, i mi sad treba da ti odgovaramo. Da to ne činiš toliko osiono i nadobudno ja se ne bi ni mešao. Tri, u jebenom 19 veku nekakav popisivač, čisto sumnjam sa anketnim listićem, je išao dole da popiše ljude, kojim jezikom govore, koje su vere i još neke stvari bitne za monarhiju a još bitnije za plaćanje poreza i ljudi su jezik nazvali onako kako jesu. Oprosti što ti se taj podatak ne sviđa. Istorija je faktografija.

Link to comment
5 hours ago, djeneralche said:

Otac Rudjera Boskovica je poreklom iz sela koje je popisom iz 1991 imalo 100 stanovnika od kojih je 96 Hrvata i 4 Srbina.

Tesko da ima podrucje koje ima vise mitova od tog dela Stare Hercegovine, danasnja istocna Hercegovina i zapadna Crna Gora, bukvalno mitovi se prenose sa kolena na koleno, svi su poreklom odatle, svi su ubili Turcina i pobegli zbog krve osvete itd itd. Ni vece sirotinje ni vecih mitomana.

Srpski Dubrovnik.

A Sloveni su zna se svi Srbi.

 

To koliko je 1991 po popisu bilo neke etnicke grupe ne treba mesati sa ranijim periodom, narocito ne 19 ili 18 veka. narocito ne u Popovom polju, jer na obodu tog polja se nalazi mozda najstarija hriscanska bogomolja u celoj BiH sa kontinuitetom a to je manastir spc-Zavala.

Ja imam popise Austro-Ugarske BiH iz 1879, da li mi veruje da je u Livnu 1879 bilo vise Srba od Hrvata.

A katolika u istocnoj Hercegovini uopste nije bilo.

Jajce je bilo vecinski pravoslavno kao i cela oblast Travnika, sto je nezamislivo za 1991.

 

Otac Rudjera Boskovica jeste Srbin iz okoline Trebinja dok mu je majka latino porekla.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...