Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

5 hours ago, hazard said:

 

Postoji i čakavska ijekavica, na Lastovu, i to je mislim to (ostali čakavci su ikavci ili ekavci ili neki miks ta dva).

 

No da, velika je ironija da je standardni hrvatski štokavski ijekavski, jezik kojim je do 19. veka govorio minoran % onih sa hrvatskim identitetom

da, s tim sto je i lastovo sira okolina dubrovnika.

postoje razlicita misljenja o tome zbog cega su hrvati novostokavsku ijekavicu uzeli za standard.

po nekima, to je uradjeno u cilju uspostavljanja srpsko-hrvatskog jezickog jedinstva ili makar uklanjanja jezickih barijera.

 

po drugima, cilj je bio generisanje hrvatskog identiteta kod bosanskih katolika koji su govorili stokavskom ijekavicom, a jos uvijek nisu bili nacisto sa svojim nacionalnim identitetom.

 

ima i onih koji objasnjenje traze u "pohrvacenju" srednjevjekovne dubrovacke kulturne bastine, s obzirom na cinjenicu da se na kulturnom planu u dubrovniku vise toga desavalo za 10 godina, nego u preostalom dijelu prostora naseljenog srbima i hrvatima za cio srednji vijek.

u vezi gore navedenog, mislim da dubrovacka srednjevjekovna kultura nije ni hrvatska ni srpska, vec jednostavno dubrovacka.

 

ko ce ga znati, vjerovatno ima od svega pomalo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
19 minutes ago, InvisibleLight said:

Onda dacic izjavi ovo a sam bio na korculi pre par god u mercedesu zatamnjenih stakala, iznad zrnova

Da zdere 

 

mene vole u rvackoj.

 

a sto se tice govora, to sam vec negde pisao al nema veze, ponovicu - ja kad u mostaru u muslimanskom delu u pekari trazim hleb uvek su ljubazni i nasmejani i lepo se ispricamo. to ih ic ne dotice. neprijatnost se moze doziveti ako se zatrazi kruh. tako govore zapadnjaci, odnosno hrvati a tu vec ima animoziteta. muslimani kazu hljeb.  

Link to comment

Mi smo ovog leta prenoćili u Mostaru u objektu prigodnog imena Mostar orijent. Gazda je ful vehabija, gore obrijan, brada do sisa...prva stvar kad smo došli pitao je ortaka da li je pravoslavac, ovaj kaže jeste, gazda mu pokazao na devastiranu pravoslavnu crkvu u blizini i kaže - samo da znaš ovo nismo mi uradili, to su Hrvati :laugh:

Link to comment
7 minutes ago, čekmeže said:

Mi smo ovog leta prenoćili u Mostaru u objektu prigodnog imena Mostar orijent. Gazda je ful vehabija, gore obrijan, brada do sisa...prva stvar kad smo došli pitao je ortaka da li je pravoslavac, ovaj kaže jeste, gazda mu pokazao na devastiranu pravoslavnu crkvu u blizini i kaže - samo da znaš ovo nismo mi uradili, to su Hrvati :laugh:

pa to ti kazem. s nama su sasvim kul. 

 

a pravoslavnu crkvu koja je bila jedna od najlepsih koje sam video u zivotu (dobrim delom i zbog mocnog prilaza a) se obnavlja. cak sam bio prijatno iznenadjen kojom brzinom to sve ide. ocito su skupili/odvojili kintu za poduhvat - al ne bih se iznenadio da su se ucipili i lokalni muslimani da malo dignu tlak susjedima preko avenije. 

 

 

Link to comment
38 minutes ago, adam said:

pa to ti kazem. s nama su sasvim kul. 

 

a pravoslavnu crkvu koja je bila jedna od najlepsih koje sam video u zivotu (dobrim delom i zbog mocnog prilaza a) se obnavlja. cak sam bio prijatno iznenadjen kojom brzinom to sve ide. ocito su skupili/odvojili kintu za poduhvat - al ne bih se iznenadio da su se ucipili i lokalni muslimani da malo dignu tlak susjedima preko avenije. 

 

 

razlog je sasvim jednostavan.

u hercegovini srbi i bosnjaci skoro da nisu ratovali.

1992.  rat se vodio izmedju hv i hvo s jedne strane i vrs sa druge strane.

1993. pocinje vrlo ozbiljan sukob izmedju hvo i armije bih, u koji se vrs nije ukljucivala, mada ima indicija da je vrs u tom ratu logisticki podrzavala armiju bih.

Link to comment
4 minutes ago, BWA said:

razlog je sasvim jednostavan.

u hercegovini srbi i bosnjaci skoro da nisu ratovali.

1992.  rat se vodio izmedju hv i hvo s jedne strane i vrs sa druge strane.

1993. pocinje vrlo ozbiljan sukob izmedju hvo i armije bih, u koji se vrs nije ukljucivala, mada ima indicija da je vrs u tom ratu logisticki podrzavala armiju bih.

nema potrebe da objasnjavas, tesko da ima nekog ovde ko ne zna razloge. 

 

interesantnije je kako nista od toga ne prolazi nego su se svi ucaurili medju svoje i cekaju valjda nove generacije da to nekako ispeglaju. ili nekog sa strane.... ko ce ga znati. 

 

ali niko, bas niko (bar u mostaru) ne radi ozbiljno na resavanju problema. 

Link to comment
50 minutes ago, BWA said:

razlog je sasvim jednostavan.

u hercegovini srbi i bosnjaci skoro da nisu ratovali.

1992.  rat se vodio izmedju hv i hvo s jedne strane i vrs sa druge strane.

1993. pocinje vrlo ozbiljan sukob izmedju hvo i armije bih, u koji se vrs nije ukljucivala, mada ima indicija da je vrs u tom ratu logisticki podrzavala armiju bih.

 

VRS je pomagala Bosnjake(ARBiH) u Hercegovini. Dok je u srednjoj Bosni pomagala Hrvatima tj. HVO.

 

Link to comment
4 hours ago, James Marshall said:

Pa jeste, ja to zovem "ključ", ono, mora biti po nacionalnom ključu, pa nema hegemona, a dosta love je na nivou BiH. A što se tiče RS, jeste Dodik pokrio dosta toga, ali i dalje ima nekakvu opoziciju koja drži neke lokale, plus prošli mandat nije bio vlast na nivou BiH, a i nije toliko bolestan kao ovaj ovdje, tako da je to još uvijek daleko od SNS. Iako uzima dosta od njih, čak i pozajmljuje ove tabadžije navijače/kik boksere za izbore. 

 

Ali zaostalost, pritom mislim na ove momente mafijašenja, vlasnika splavova koji gaze nasipe, Mitrovića, degenerisanu medijsku sliku itd. Zaista su neki od najgadnijih (post)ratnih momenata svoje najgore mutacije doživjeli u Srbiji, tj. u BG.

 

Gresis ... seljacina je u RS ono sto je milogorac u montenegru. Vedri i oblaci. Toliko da moze na predizbornom mitingu da kaze da ako ne glasaju za njega sutra ostaju bez posla ... i dlaka sa glave da mu ne fali. To jos nisam video, a video sam svasta ...

 

Za kljuc ... ako sam te dobro razumeo ... nije jedan kljuc za vrata sa jednom bravom, ali jeste tri kljuca za ta ista vrata sa tri brave ... a svi kljucevi isti ... hocu reci isti kurac drugo pakovanje ... samo jos gore i nakaradnije ...

Link to comment

Pa to što je on veća seljačina, ne znači da može da mlati kurcem kako hoće, ipak je on u poluokupiranoj državi, koju dijeli sa istim klošarima i lopovima kao i on, ali jedni drugima ne daju sve, doduše, i namještaju voleje jedni drugima, ali nije baš da je BiH država klimoglavaca kao Srbija, gdje samo jedna glava odlučuje a sve druge terciraju

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

Pa to što je on veća seljačina, ne znači da može da mlati kurcem kako hoće, ipak je on u poluokupiranoj državi, koju dijeli sa istim klošarima i lopovima kao i on, ali jedni drugima ne daju sve, doduše, i namještaju voleje jedni drugima, ali nije baš da je BiH država klimoglavaca kao Srbija, gdje samo jedna glava odlučuje a sve druge terciraju

+1 

Link to comment

Mislim, gdje može nakaradnije od ovih zahvala vaterpolista, ovih napisa kako Vučić poziva taktiku protiv Jang Bojsa i zove igrače da daju gol, od onih "ukorićenih reka" i rješavanja kanalizacije u Borči, abolicije Radojičića, da se ne vraćam na momente tipa Feketić, plus ovi sistemi botovanja i Pinkova

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...