Jump to content
Anonymous

Prekodrinski dijalekti naših jezika

Recommended Posts

BWA

ne znam za to, ali nama u srednjoj skoli 93-94,  nisu uvodili nikakve promjene na tom planu.

nastavili smo pisati i govoriti ijekavicom kao i ranije.

Cane Vukic Prebranac
On 3.9.2019. at 22:30, BWA said:

u bos.krajini kolica koja se rucno guraju su "tacke"

Тачно :happy:

Ево још неких, нпр. пумпа за воду - тулумба, па је свако пумпање по аутоматизму тулумбање. Шанац или јарак се код нас зове гапа. Дугачки штап је штица. Кад нешто навали на некога, рецимо мува, кажемо да је "обладало" а ако неко полуди да се "заобадао", тј као да га је ујео обад. А имамо и локални глагол:

Припремити нешто - сперити
Одустати - расперити

Убиједити некога у нешто - уперити

Одговорити некога од нечега - одперити

BWA

zanimljivi su ti lokalizmi.

u podgrmecu  nije "sudje" nego "sudi" 

kad neko navali na nekog, on ga je "okupio".

mali djecak je "klapac".

u okolini banjaluke "trklja"je kolac oko kojeg se sadijeva sijeno, ali u podgremecu trklja je pritka za npr. paradajz, a kolac za sijeno je "brklja".

stoka je "blago", a mali pas je "ceko" koji "loce",  sta drugo nego "vareniku".

trudna zena je "kuljava", a pletenica iz  koje se pije rakija je "bocun".

kod tebe su kolica-tacke kao ..., kod nas su taacke (da ne maltretiram sa akcentima), itd.

mozda nisam u pravu, ali cini mi se da na krajnjem sjeveru zapodnobosanskog poddijalekta istocnohercegovacko-krajiskog dijalekta (gradiska, srbac, dio laktasa), postoji zamjena vokala "a" u "o", tipa "rodio" umjesto "radio", "glova", umjesto "glava" i sl.

Peter Fan
6 hours ago, BWA said:

mozda nisam u pravu, ali cini mi se da na krajnjem sjeveru zapodnobosanskog poddijalekta istocnohercegovacko-krajiskog dijalekta (gradiska, srbac, dio laktasa), postoji zamjena vokala "a" u "o", tipa "rodio" umjesto "radio", "glova", umjesto "glava" i sl.

B1: ako je ovo sjeverozapad tog dijalekta, sta mu onda dodje Bihac I Cazinska Krajina? Neki drugi dijalekt? Sad mi dodjem da napravim choropleth (kako se ovo kaze na krajiskom :-) )  mapu BiH I HR, bas bi bilo sareno.

B2: Ja za ovo nikad nisam cuo.

Edited by Peter Fan

BWA

bihac i cazinska krajina govore novostokavskom ikavicom. dakle ti govori ne spadaju u istocnohercegovacko-krajiski dijalekat, vec u mladje ikavske govore, ili zapadnohercegovacko-primorski dijalekat, kako ga neki lingvisti nazivaju.

zamjene vokala su redovna pojava u krajiskim govorima, s tim sto je u juznim i jugozapadnim dijelovima dijalekta najcesca promjena "a" u "e", npr. "ukresti", "vrebac" i sl.

naravno moguce da grijesim kad je promjena "a" u "o" u pitanju, ali imam takav utisak.

Cane Vukic Prebranac
On 6.9.2019. at 22:45, BWA said:

Не, мислим да је то више Дервента, Модрича и то.

Код нас је више непостојано в: прао умјесто право, ухватио се за глау умјесто главу, косио трау умјесто траву, и сл. С тим да ту а иде дуже, нпр прааао.

darling
On 7.9.2019. at 5:16, Peter Fan said:

B2: Ja za ovo nikad nisam cuo.

kako nisi cuo?

desboj
On 6.9.2019. at 22:45, BWA said:

postoji zamjena vokala "a" u "o", tipa "rodio" umjesto "radio", "glova", umjesto "glava" i sl.

Ima toga i po Semberiji. Možda preciznije staviti dva "o" - roodio, gloova. A i "š" je tvrdo kao u Bačkoj.

Peter Fan
On 8.9.2019. at 13:02, darling said:

kako nisi cuo?

Ja ovo ne cujem kao O, vec malo izvjestaceno A, ali ipak A.

hazard
On 14.9.2019. at 6:49, Peter Fan said:

Ja ovo ne cujem kao O, vec malo izvjestaceno A, ali ipak A.

Ja to čujem kao neki zvuk između A i O za koji slovo u srpskom ne postoji (mrzi me sada da kopam po međ. fonetskoj azbuci), ali mi mnogo više vuče na O nego na A

ObiW

Ja i dalje čujem O u “ja so tim nemam ništa”, što mi je onomad rekao desetar Bosanac kad smo služili narodu u mladjem mezozoiku. 

BWA

sjecas li se odakle je bio desetar?

ObiW

Pokušavam da se setim i ne ide.