Jump to content
IGNORED

Umetnik i Konzument


Bujodrag

Recommended Posts

Inspirisan kvizom koji je pokrenut a ne osećajući se dovoljno pametnim da kvalitetno (nenadgornjavajući) učestvujem u tom kvizu - osoba A predstavite se....i tako to, pokrećem topik koji me više interesuje.

 

Prosto i jednostavno, uživali ste u nekom delu. Ko je zaslužniji za taj užitak (za taj slačak, kako bi rekao pokojni D. Erić), dakle, ko je zaslužniji, ko je odgovorniji za to? Vi ili Autor*?

 

*namerno veliko slovo

 

 

 

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment

Кад једеш одлично јагњеће печење ко је заслужнији што уживаш, онај мајстор који га је турио испод сача или ти што га ћопаш?

Link to comment

to su vam rešili Daško i Mlađa 

 

Quote

Ovo ne bi bilo moguće da nema vas koji nas podržavate. Zapravo, ne bi bilo moguće bez nas, ali i vi ste jako važni!

 

Link to comment

U, jbt, bio sam uduvan kad sam otvorio ovaj topik. Sigurno sam tada promišljao kosmološki i životno najvažnije teme,  bolje nego ikad u poslednjih dva i po milenijuma ali se, nažalost, ne sećam odgovora. :dry: 

 

Kao ni pokretanja topika  :D 

 

On 22.5.2019. at 9:39, Meazza said:

Zar je bitno ko je zasluzniji?

 

 

 

Pa, jeste bitno. Nijedan stvaralac ne stvara u prazno. Svako misli na neku publiku. To je Umberto Eko lepo opisao negde. Pisci detektivskih romana pišu za već postojeću publiku, znajući šta ta publika očekuje i odgovaraju na njena očekivanja ili se igraju s njima. Zezaju ih, baš kao što je i Eko radio. Ali je ipak računao na publiku. 

A on navodi Džejmsa Džojsa koji svog Ulisa piše za još uvek nepostojeću publiku ali koji, svesno ili ne, veruje da će takva publika nastati, u nekom vremenu.

Džojs je imao sreće, Kafka ne. Nije dočekao svoj trenutak.

 

E sad, isto važi i za konzumente. Šta očekujemo, šta planiramo, šta dopuštamo, šta prihvatamo....

Evo, recimo, slušanje nekog  muzičkog dela, to nije pasivan akt u kojem samo uši trpe ono što se čuje a mozak samo selektuje i pripisuje etikete svidjanja i nesvidjanja.

To je jedna aktivnost. I kao i svaka aktivnost, dinamična je. 

Slušanjem delimično stvaramo ono što čujemo. Pročitana rečenica se po malo razlikuje od čitaoca do čitaoca iako su slova na papiru ista.

Dakle, i mi čitaoci, slušaoci, etc, delimično stvaramo ono što čitamo, čujemo.....

 

I svi akteri znaju (uglavnom) za tu igru. To je uvek razmena i mnogi učesnici ni ne znaju šta će dobiti, poljubac ili udarac.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...