Jump to content
IGNORED

Firme sinonimi za svoje proizvode


Peter Fan

Recommended Posts

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Peter Fan

    25

  • namenski

    25

  • mraki

    10

  • francuski sobar

    9

18 hours ago, Nesh said:

 

Postojala je sigurno, ali mislim (nisam siguran) da je bila "tamo" . 

ne znam, ja nisam bila tamo, možda je bila i tamo

al se sećam da sam pisala da u čileu ljudi svaki toalet papir zovu elite jer je to neka marka kao kod nas paloma...

u suštini čini mi se da sve priče ponavljamo ko moja baba. mogli bismo bar u jedanestercu ili tako neku novinu da uvedemo... 

Link to comment
2 hours ago, Ros said:

ali nemci ne kazu fen za fen :D

nego ovde u bavarskoj je fen topli vetar koji zimi uvek da dune i metereopatama probleme pravi

 

Kako ne kazu? Fön se uveliko koristi

 

@namenski

Imas o fenu i temi o kojoj pricamo na linku koji sam stavila: https://de.wikipedia.org/wiki/Haartrockner

Quote

Ein Haartrockner, Fön bzw. Foen (als registrierte Wort-/Bildmarke)[1][2] oder Föhn (auch Heißluftdusche) ist ein elektrisches Gerät

 

Ispadne da je Fön doslo od vetra (Föhnwind), dok je Foen od Electroluksa, a obe se reci u nemackom citaju isto.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Feri se ponekad koristi, mada još nije postala baš zajednička imenica. Više kao "kupi neki feri" uz jasnu svest da je to samo 1 mogući brend. Al zato moja keva sve hemikalije za kupatilo, a naročito za čišćenje WC šolje zove "sanitar" iako mislim da pravi Sanitar nije kupila bar 20 godina. Ne znam koliko je rasprostranjeno, doduše.

 

Gugl kaže:

 

Sanitar.jpg

Link to comment

lkkk

 

 

3 hours ago, J-♣ said:

RCA konektor

cb-coc08.jpg

u nas poznatiji kao činč lansirala ga firma Cinch Connectivity Solutions (prošle godine slavili 100 godina od osnivanja)

 

 

 

slično i za konektore

 

1200px-Xlr-connectors.jpg

 

u krugovima amatera stručnjaka za zvuk dugo ih zvali kenoni po marci koja im bila utisnuta Cannon Electric

par godina i ja ih tako zvao dok nam neki stručniji nije objasnio da je to XLR konektor a ime "kenon" je dobilo po prezimenu osnivača kompanije

 

Bogami i profesionalci isto. Ako već pišu RCA i XLR u govoru  i sad uglavnom kenon i činč, nekako je lakše.

 

2 hours ago, jezovuk said:

Feri se ponekad koristi, mada još nije postala baš zajednička imenica. Više kao "kupi neki feri" uz jasnu svest da je to samo 1 mogući brend.

 

Haha "kupi neki feri" skroz isti primer i ja hteo navesti. Ako feri nije još zavladao na dobrom je putu nekiferi.

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, jezovuk said:

Feri se ponekad koristi, mada još nije postala baš zajednička imenica. Više kao "kupi neki feri" uz jasnu svest da je to samo 1 mogući brend. Al zato moja keva sve hemikalije za kupatilo, a naročito za čišćenje WC šolje zove "sanitar" iako mislim da pravi Sanitar nije kupila bar 20 godina. Ne znam koliko je rasprostranjeno, doduše.

 

Gugl kaže:

 

Sanitar.jpg

 

Iz iste kategorije je VIM za sva praškasta (kasnije postoji i tečni VIM) abrazivna sredstva za čišćenje.

Link to comment
5 hours ago, J-♣ said:

RCA konektor

 

 

Da jebote, proizvod i ime koje je nadzivjelo samu firmu koja ga je stvorila.

 

A kad vec pricamo o konektorima, evo jedan relativno mlad (a vec uspjesan :-) konektor: MC4 od firme Multi-Connect. MC4 omogocava spajanje solarnih panela i invertera (uredjaji koji pretvaraju DC u AC, treba razlikovati od transformatora) u seriju i za veoma kratko vrijeme je istisnuo konkurentski metod, tako da je postao standard u solarnoj industriji. Naravno, uspjeh pokrece kopiranje, a s obzirom da je Kina najveci proizvodjac panela sad ima hrpa kineskih firmi koje prave "MC4" konektore koji se mogu naci na trzistu, ali ih inzinjeri i instalatori i dalje zovu MC4.

Spoiler

92016_primary_450px.jpg?v=20180201154303

 

Link to comment

Zanemarili smo militarije, pa da ispravimo i tu nepravdu.

 

AK/Kalashnikov - genericki naziv za automatsku pusku koja je potekla od AK-47, bez obzira koji model i proizvodjac bio. Pogotovo prisutan je AK-47 naziv u zapadnim medijima.

Dum-dum municija - zajednicki naziv za svu rasprskavajucu municiju, originalni naziv po engleskoj (u Indiji) fabrici municije Dum Dum Arsenal. Veoma prisutan naziv u nasim medijima na pocetku rata jer su slovenske i hrvatske paravojne formacije navodno koristile takvu municiju, iako je zabranjena Zenevskom konvencijiom. Ja licno nisam nisam vidio upotrebu iste.

 

Dum-dum municija - zajednicki naziv za svu rasprskavajucu municiju, originalni naziv po engleskoj (u Indiji) fabrici municije Dum Dum Arsenal. Veoma prisutan naziv u nasim medijima na pocetku rata jer su slovenske i hrvatske paravojne formacije navodno koristile takvu municiju, iako je zabranjena Zenevskom konvencijiom. Ja licno nisam nisam vidio upotrebu iste.

 

Magnum - ovo je bio sveprisutan misnomer u JNA krajem 80-ih kad je Crvena zastava pocela da pravi revolvere u kalibru .357 Magnum (revolver model R-83), a vojska dozvolila staresinama nosenje istih. Formacijski pistolji su bili M-70 7.65mm i M-57 7.62 ("tetejac"), ali je bilo dozvoljeno nositi licni (a koji je "preko sindikata" bilo moguce kupiti na rate) umjesto sluzbenog i onda je dosta starjesina nosilo taj revolver, tako da se rasirio naziv "magnum" iako je .357 Magnum municija firme Smith & Wesson.

 

M2 Browning - popularni "Broving", protivavionski mitraljez u kalibru 50 (1/2 incha, 12.7mm) koji jeste bio dosta prisutan na nasim ratistima, ali je postao zajednicki naziv za sve teske ili spregnute mitraljeze, pa kad neko raspali rafal sa T-55 koji ima spregnut DShK istog kalibra, onda se obicavalo reci "tuku Brovingom". Inace, M2 Browning je skoro 100 godina star dizajn (izmislio ga John Browning) i sa odredjenim unapredjenima se pravi i koristi i dan danas, cak i u americkim oruzanim snagama.

 

Mala digresija: jednak kontinuitet u americkoj vojsci ima smo jos jedno oruzje, a to jos jedan slavni Browningov proizvod, pistolj M1911 koji je pravio Browning, ali i ostali nabavljaci US Army. Jedan primjerak M1911 u izvedbi firme Colt ima u Vojnom muzeju, a nosio ga je Ivo Lola Ribar. Mala licna digresija vezana za izumiteljski genij Johna Browninga: kao klinac sam imao priliku gadjati iz Browning High Power 9mm Parabellum (tzv.duga devetka), a pistolj je bio revolucionaran po tome sto je imao originalni raspored metaka u okviru, pa je u okvir stajalo 15 komada, plus 16. u cijev. Veoma mocno oruzje po svim parametrima.

Link to comment
3 hours ago, Peter Fan said:

Zanemarili smo militarije

Kud ćeš grđe :) 

Od Kragujevke, ručne bombe iz Kragujevca, Kokinke, srpske puške konstruktora Koste Milovanovića 'Koke', preko Bajoneta*, nastalog u francusko-baskijskom Bayonne-u, sablje Dimiskije kovane od čuvenog damaskog čelika...

 

*) izraza koji se primio u tehnici na najneocekivanijim mestima, od sijalice i foto objektiva, do nekih vrsta konektora...

Link to comment
11 minutes ago, namenski said:

 

Od Kragujevke, ručne bombe iz Kragujevca,

Nagradno pitanje za sve rodjene poslije raspada SFRJ: kako se zove kontejner za nosenje Kragujevke a koji se kaci na opasac?

 

No, da izbalansiramo malo sa dva proizvoda koji su unaprijedili civilizaciju, za razliku od svog tog oruzja.

 

Prvi je penkalo/penkala, koji je izumio i pravio Slavoljub Penkala iz Zagreba. Ovu pricu znaju vjerovatno svi koju su polozili zakletvu kao Titovi pioniri, jer je u to doba to bilo jedno od reklamiranih dostignuca koju su "nashi narodi i narodnosti" doprinijeli svijetu. Oni pioniri koji su vec bili naucili slova do zakletve su pionirsku knjizicu potpisavali penkalom.

 

Drugi proizvod je srodnik prvom - flomaster, ali on je zapravo Flo-Master i ime je tinte koja se u markerima koristila. To nije bilo izucavano u SFRJ, ali je koristenje flomastera, pa makar i onih napravljenim u Poljskoj, bilo obavezno.

Link to comment

Ima jedna firma, postoji jos uvek, ali to vise nije to, bog ubio digitalizaciju:

 

30b2p15.jpg

 

Format filma, dimenzije, onih cuvenih 35 mm, izmisljeni su jos 1913. ali ih je tek 20-ih godina 19. veka jedan genije po imenu Ernst Leitz spojio, kombinovao svoje prezime i pocetna slova naprave i dobio Leitz Camera: nastala je cuvena Leica, Lajka, ali i predmet ovog topika - Lajka format - cudo koje je omogucilo svakoj шуши da fotografiše, ali i oslobodilo profesionalce teske i nezgrapne opreme: na sve to bilo je moguce i menjati objektive cemu je doprineo i jedan Carl Zeiss.

Nije vise bilo potrebno namestati se i cekati dogadjaj: bilo je dovoljno biti na licu mesta i, po recima jednog od najcuvenijih Lajkadzija, Roberta Kape, opravdanja vise nije bilo, otprilike: ako vam fotografija nije ispala kako treba, znaci da niste bili dovoljno blizu.

Rodila je i plejadu majstora nad majstorima fotografije, nikad dostignutu:

 

2qj8tif.jpg

Jedan Henri Cartier Bresson i njegova prva Lajka....

 

sncg9t.jpg

 

Naravno, nista od pomenutog ne bi bilo moguce da se neko nije dosetio da film Lajka formata spakuje u posudu koja se brzo i na svako mestu da zameniti:

opxvr5.jpg

 

Svi su je kopirali, neko uspesnije neko bas i ne,  Contax i da ne pominjemo, WW2 je firmu podelio i oterao od kuce, ali je Lajka ostala Lajka, cak i tamo gde ju je nasledio jedan Зоркий:

 

1zf55xh.jpg

 

Japance i da ne pominjem :D 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...