Jump to content
IGNORED

Vojna istorija (i teorija :isuse: )


namenski

Recommended Posts

To si ti zamislio da sam ja rekao da nije bilo britanskih brodova 1940 tako da nemam sta da odgovaram na prvi pasus. I nisam mislio samo na mornaricu, nego na sveukupno stanje oruzanih snaga, a momentum je   pobednicki niz i osecaj superiornosti i nepobedivosti nemackih snaga

Link to comment
36 minutes ago, Glass Joe said:

Dobro cenis, ali i ja cenim da bi naleteli na pedesetak nemackih podmornica u wolfpacku. I naravno da bi ta invaziona flota imala i svoju lovacku zastitu 

 

Lepo bi se podmornice poređale u uskom Kanalu, zasejanom minama, da ih razarači i avioni satru. Ti wolfpakovi su mogli na Atlantiku u delu koji ne pokrivaju avioni i dok nije uveden sistem konvoja sa zaštitom korveta, fregata itd.

 

26 minutes ago, Glass Joe said:

To si ti zamislio da sam ja rekao da nije bilo britanskih brodova 1940 tako da nemam sta da odgovaram na prvi pasus. I nisam mislio samo na mornaricu, nego na sveukupno stanje oruzanih snaga, a momentum je   pobednicki niz i osecaj superiornosti i nepobedivosti nemackih snaga

 

Rekao si da su za odbranu od invazije britanci imali:   36 razaraca i nesto krstarica . Pitanje: gde je nestalo 9 bojnih brodova, da li je 35 krstarica nešto (nemci imaju 7), gde nestade 60 razarača, šta je sa 25 podmornica plus veliki broj pratećih brodova , sve iz tabele koju sam dao. Da li su potopljeni, otišli na put oko sveta, teleportovani u budućnost?

 

A što se tiče:  pobednicki niz i osecaj superiornosti i nepobedivosti nemackih snaga videli smo dokle ih je to dovelo od juna 1941 nadalje.

Edited by Luther
Link to comment
59 minutes ago, Luther said:

pored ta tri koje si naveo i  Scharnhorst  i Gneisenau, skoro pa bb...

Tacno, njih sam u brzini prevideo, ali bilo kako bilo oni ni izdaleka ne predstavljaju ekvivalent bilo kom 'pravom' bojnom brodu, cak ni onom iz dana WW1.

1 hour ago, Glass Joe said:

Sto se tice britanskih bombardera izbusili bi ih Mesersmiti ko svajcarski sir

Ovo je tipicna formulacija kojom se kvalifikuje za Istoriju za decu.

Ostale su 'uleteli', itd, itd, a imao si ti jos bisera poput onih koji se tuku kao 

Quote

neartikulisani majmuni

Sve u svemu, mogao je ovo da bude sasvim OK topik, ali jebiga...

 

25 minutes ago, Glass Joe said:

Dobro cenis, ali i ja cenim da bi naleteli na pedesetak nemackih podmornica u wolfpacku. I naravno da bi ta invaziona flota imala i svoju lovacku zastitu 

Ajde nam ako te ne mrzi objasni kako to izgleda wolfpack koji se sastoji od 50-ak podmornica :isuse: i kako bi taj radio oko Kanala posto vidim da jos tupis o uspesnoj invaziji na Britaniju.

Inace, i na srpskom postoji sasvim OK naziv, вучји чопор, чопор вукова, koriscenje izraza poput wolfpack te ne cini nimalo ozbiljnijim sagovornikom.

Ako lepo objasnis, svojim recima, mozda se kvalifikujes za dalju pricu, ovako zaista ne ide.

15 minutes ago, Glass Joe said:

momentum je   pobednicki niz i osecaj superiornosti i nepobedivosti nemackih snaga

Imas ti neku jedinicu mere za taj momentum, neku literaturu, preporuku?

Link to comment

Ne u kanalu kao neposredna podrska invazionoj floti (inace sam kanal ima nedovoljnu dubinu za uspesna operativna dejstva podmornica) vec kao topao docek u Severnom moru onim snagama koje si boldirao i koje su bile u strateskoj rezervi u Skapa Flou. Btw taj momentum je Nemce sasvim dobro vozio od juna do negde decembra 41, s tim sto se ja ne bih upustao u tu avanturu gde su vec genijalne vojskovodje Karlo XII i Napoleon slavno propale 

Link to comment
1 minute ago, Glass Joe said:

inace sam kanal ima nedovoljnu dubinu za uspesna operativna dejstva podmornica) vec kao topao docek u Severnom moru

A Severno more ima dubinu? :isuse: 

 

I sto se bre gadjas izrazima poput 'operativna dejstva' i slicnim?

 

 

3 minutes ago, Glass Joe said:

s tim sto se ja ne bih upustao u tu avanturu gde su vec genijalne vojskovodje Karlo XII i Napoleon slavno propale 

U koju bre sad pa avanturu?

Invaziju na Britaniju ili na Rusiju/CCCP?

Link to comment

Severno more je dublje od Lamansa ili ne?

Obe su avanture ali vece ludilo je napad na Rusiju (nije mi poznato da je  Karlo imao nekih nesuglasica sa englezima)...I brate mili jes da je ovo tvoj topik ali tebi se ne moze ugoditi, smetaju ti moderni, zivopisni, pitoreskni izrazi, smetaju ti vojno naucni izrazi, smetaju ti izrazi u originalu. Najbolje da se vise ne oglasavam, da ti ne kvarim topik.

Link to comment
3 minutes ago, Glass Joe said:

Severno more je dublje od Lamansa ili ne?

Ovo mogu iz glave da ti odgovorim momentalno: prosecna dubina Severnog mora je nesto preko 90 metara, Kanala nesto preko 60.

Poredjenja radi, plavi Jadran je prosecno dubok oko 250 metara.

Mogu i u metar, ali nebitno: oba podrucja su ne bas nepogodna za podmornicki posao, pogotovo kad se mora, ali sanse da Nemci 1940. podmornicama podrze ili cak obezbede invaziju na Britaniju su nepostojece i to iz gomile razloga.

 

4 minutes ago, Glass Joe said:

I brate mili jes da je ovo tvoj topik ali tebi se ne moze ugoditi, smetaju ti moderni, zivopisni, pitoreskni izrazi, smetaju ti vojno naucni izrazi, smetaju ti izrazi u originalu.

Niti je ovo moj topik niti mi smeta ista od pomenutog: smeta mi jednoredno uletanje, gadjanje brojkama ili ni na cemu osim na neznanju zasnovano gadjanje tvrdnjama poput tvoje o mogucoj uspesnoj invaziji na Britaniju.

Stvar bi izgledala potpuno drugacije da si, recimo, postavio pitanje za cije forumsko pretresanje bi se verovatno naslo zainteresovanih, na primer: sta mislite, da li je 1940. bila moguca uspesna nemacka invazija na Britaniju?.

Ovako si cak i Luthera, koga do sada nisam vidjao na ovim temama, doveo do tacke pucanja, da ne kazem iznervirao i to opravdano.

I jos nesto: ne postoji vojna nauka, kada je o vojsci i gvozdjuriji rec pod #1 obrati se ovde.

Procitaj pazljivo Svejka.

Onda moze da se razgovara ozbiljno.

 

Link to comment
11 minutes ago, Glass Joe said:

Ne u kanalu kao neposredna podrska invazionoj floti (inace sam kanal ima nedovoljnu dubinu za uspesna operativna dejstva podmornica) vec kao topao docek u Severnom moru onim snagama koje si boldirao i koje su bile u strateskoj rezervi u Skapa Flou. Btw taj momentum je Nemce sasvim dobro vozio od juna do negde decembra 41, s tim sto se ja ne bih upustao u tu avanturu gde su vec genijalne vojskovodje Karlo XII i Napoleon slavno propale 

 

Nisu svi bili u Skapa Flou lepo imaš u linku koji sam da raspored flote, koji se vremenom menjao.

 

Svi uspešni i značajni pomorski desanti u ww2 su izvršeni samo ako je napadač imao apsolutnu pomorsku i vazdušnu nadmoć u rejonu iskrcavanja. I ta nadmoć mora biti trajna. Drukčije ne može. Nemci 1940 nisu imali u Kanalu ni jedno ni drugo. Stoga su pokušali da u "Bitci za Britaniju" unište RAF pa da preko vašdušne nadmoći steknu i pomorsku uništavajući iz vazduha britansku flotu pošto njihove pomorske snage za to nisu bile sposobne. Nisu u tome uspeli i to je bio kraj fantazijama o invaziji  a ako ti misliš da da svi ti nemački admirali i generali nisu imali pojma  misli i dalje, sretno ti bilo.

 

Što se tiče Rusije to je druga, nešto složenija priča.

 

 

Link to comment

Hajde mi da pokusamo da topik privedemo nameni pa da idemo da se bavimo pametnijim stvarima, dakle oslanjajuci se naravno ne na takozvana vojnonaucna :isuse: dela, nego na sustinu.

Dakle, pod #1: razgovor izmedju Pjera Bezuhova i kneza Andreje Bolkonskog tokom partije saha u kojoj je Pjer rat i ratovanje uporedio sa partijom saha.

Quote

...jeste, kako da nije, samo s tom malom razlikom sto u sahu mozes da o svakom potezu razmisljas koliko ti je volja, niko ti ne ogranicava vreme, sto je lovac uvek jaci od pesaka, a dva pesaka uvek jaca od jednog, dok je u ratu ponekad bataljon jaci od divizije, a ponekad slabiji od cete. Taj odnos, ta relativna snaga nikada nece biti poznata nikome...

Ovo je manje-vise sustina ljudske delatnosti na uzajamnom satiranju poznatoj kao rat, od prapocetaka do danasnjih dana pa sve dok ljudi budu ubijali ljude.

Jer, kao sto je poznato, ljude ne ubija oruzje, gvozdjurija: ljudi ubijaju ljude.

Dodataka je, parafraziracu coveka po imenu Helmuth Karl Bernhard Graf von Moltke koji se inace razumeo u pomenutu rabotu: ni jedan ratni plan ne prezivi prvi ispaljeni metak...

 

Sve ostalo pise u Svejku.

Link to comment

Ma Nemci nisu imali ni desantne brodove da prebace vojsku preko kanala za pocetak, da krenemo odatle samo jer do vazdusne i pomorske premoci predalek je put. Oni su planirali da, u slucaju da nekako ostvare tu premoc, za prevoz trupa koriste civilne recne barze zaplenjene po kanalima u Belgiji. To bi eventualno funkcionisalo samo u slucaju apsolutno mirnog mora jer bi ih svaki malo jaci talas (poput: nesto sto se ne srece po kanalima) prevrnuo i potopio. Prvi pravi neimprovizovani desantni brodovi su bili Sibeli koji su usli u sluzbu u jesen 1940 a ozbiljnije jedinice poput tenkonosaca MFP klase su se pojavili tek s proleca '41.

 

Ono, Britanci jesu pokazali da je moguce transportovati ljudstvo preko Lamansa i improvizovanim sredstvima (sifra Denkirk) ali jebiga samo ljudstvo, sto se kaze skoro pa bez gaca (opet sifra Denkirk). Nemcima bi za uspesnu invaziju ipak trebalo i nesto vise.

Link to comment
16 minutes ago, Luther said:

Svi uspešni i značajni pomorski desanti u ww2 su izvršeni samo ako je napadač imao apsolutnu pomorsku i vazdušnu nadmoć u rejonu iskrcavanja. I ta nadmoć mora biti trajna.

Ponovicu ponovo - Gvadalkanal? Singapur?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...