Jump to content
IGNORED

Samoodbrana i lična bezbednost


eumeswil

Recommended Posts

čovek već više od jednog veka radi jedan inženjering životinjskog i biljnog sveta, balans između plena i žrtve je narušen, to nije bio slučaj u toj meri do pojave široko dostupnih pouzdanih pušaka, kada su ljudi gotovo istrebili predatore kako im ne bi pravili štetu na stočnom fondu

- sa druge strane plen nije postradao u toj meri a uz to znamo kojom brzinom se razmnožavaju zečevi ili svinje npr

- kada bi se sutra zabranio lov ništa, osim prirodnih uzroka (bolest), ne bi moglo da spreči exploziju populacije plena

- i predatori bi počeli da se vraćaju ali ni približno istim tempom, trebalo bi dosta vremena da su vaspostavi ravnoteža

- medvedović je imao lepu emisiju sada za vikend o medvedima na tari, koji su se toliko razmnožili da zalaze u sela i večeraju ljudima u njivi, nemaju dovoljno hrane iako ih lovci snabdevaju kukuruzom na hranilištima gore u planini...

 

Link to comment
  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kurjak92

    14

  • Filozof manijak

    12

  • đorđe geprat

    8

  • ObiW

    8

kada sam dopisao "dobro, neka lov i opstane" mislio sam na onaj deo sa čuvanjem oružj. 

 

inače, kada vidim lovce, poželim u sebi da se međusobno poubijaju. stvarno su pičke kada snajperom nišane i gađaju srnu koja pase.gledao sam nešto memedovićevo, kako u sibiru upravo tako lovac upucava kapitalca. zašto? zbog rogova da se njima kurči u salonu. znanci znaju da ne jedem divljač.

 

inače, svaki živi stvor ima svoju ulogu u eko sistemu i jedino je čovek taj skot koji je to narušio. bilo naseljavanjem australije zečevima, bilo tamanjenjem mačaka u africi. 

 

no, to je druga tema.

 

moj komšija u selu ima pištolj. "za ličnu bezbednost" kaže. pucao bi i ako bi mu neko krao kola. verovatno i traktor. možda i ako se neko muva oko svinjca, pilićarnika. znam slučaj kada su čoveku tokom noći obrstili šljivik. možda bi pucao i zbog toga. gde je granica?

Link to comment

čovek već više od jednog veka radi jedan inženjering životinjskog i biljnog sveta, balans između plena i žrtve je narušen, to nije bio slučaj u toj meri do pojave široko dostupnih pouzdanih pušaka, kada su ljudi gotovo istrebili predatore kako im ne bi pravili štetu na stočnom fondu

- sa druge strane plen nije postradao u toj meri a uz to znamo kojom brzinom se razmnožavaju zečevi ili svinje npr

- kada bi se sutra zabranio lov ništa, osim prirodnih uzroka (bolest), ne bi moglo da spreči exploziju populacije plena

- i predatori bi počeli da se vraćaju ali ni približno istim tempom, trebalo bi dosta vremena da su vaspostavi ravnoteža

- medvedović je imao lepu emisiju sada za vikend o medvedima na tari, koji su se toliko razmnožili da zalaze u sela i večeraju ljudima u njivi, nemaju dovoljno hrane iako ih lovci snabdevaju kukuruzom na hranilištima gore u planini...

 

 

super, pošto je čovek snajperima i ostalim čudima tehnike istrebio predatore sada treba da istrebi i plen.

 

đavola. lisicu - predatora su hajkali iz čiste zajebancije, sporta, jelena - plen su hajkali zbog zajebancije da se ima lepši rog na zidu, nosoroga zbog roga, slona zbog kljova, mačke zbog krzna........... nekad davno lovilo se zbog hrane. sada se divlja.

 

u selu su ubili majku mojih kuja. savetovali su mi i da usvojim ove tri da i njih ne bi pobili. 'oće da ujedu, napadaju mi ovce pa se one zapletu u vrzinu..... kažu. poželeo sam da im puške eksplodiraju u rukama. 

Link to comment

čovek već više od jednog veka radi jedan inženjering životinjskog i biljnog sveta, balans između plena i žrtve je narušen, to nije bio slučaj u toj meri do pojave široko dostupnih pouzdanih pušaka, kada su ljudi gotovo istrebili predatore kako im ne bi pravili štetu na stočnom fondu

- sa druge strane plen nije postradao u toj meri a uz to znamo kojom brzinom se razmnožavaju zečevi ili svinje npr

- kada bi se sutra zabranio lov ništa, osim prirodnih uzroka (bolest), ne bi moglo da spreči exploziju populacije plena

- i predatori bi počeli da se vraćaju ali ni približno istim tempom, trebalo bi dosta vremena da su vaspostavi ravnoteža

- medvedović je imao lepu emisiju sada za vikend o medvedima na tari, koji su se toliko razmnožili da zalaze u sela i večeraju ljudima u njivi, nemaju dovoljno hrane iako ih lovci snabdevaju kukuruzom na hranilištima gore u planini...

 

Znaci lovci su u stvari dobrotvori koji su uzeli puske u ruke zato sto zele dobro svetu, a ne zato sto su krvozedne jajare koje se loze na krv i oruzje, a nemaju herca da ratuju. Ta misija lovaca mi je uvek bila fascinatna: zveknes vuka, a onda roknes 10 jelena. Posto ostatak vukova nema sta da jede onda roknes jos 3 vuka, pa onda 30 jelena i tako u krug, a?

Posebno me raduje kada lovci idu u safari pa love lavova, tigrove, nosoroge i ostale zivuljke, posto su se, je li namnozili :) Kao onaj veseli zubar iz Amerike koji je toliko patio sto u je u Africi narusen balans u korist lavova da je platio 60k dolara da ispravi nepravde i izbalansira zasticenog lava samostrelom.

Ljudine, nema sta :)

Link to comment

ama ljudi ne branim ja lovce, samo iznosim kakvo je stanje na terenu danas, čovek je poremetio prirodnu ravnotežu što kaže đorđe gepard, samo čovek može da je u nekom razumnom roku i povrati

- uostalom pogledajte emisiju, spektakularni snimci tare, snimani i pomoću dronova, međedi snimani izbliza gopro kamerama, seljaci koji kao da su izašli iz domaćih serija ^_^

Link to comment

ama ljudi ne branim ja lovce, samo iznosim kakvo je stanje na terenu danas, čovek je poremetio prirodnu ravnotežu što kaže đorđe gepard, samo čovek može da je u nekom razumnom roku i povrati

- uostalom pogledajte emisiju, spektakularni snimci tare, snimani i pomoću dronova, međedi snimani izbliza gopro kamerama, seljaci koji kao da su izašli iz domaćih serija ^_^

satro nisi lovac, a ovamo ti se prividjaju gepardi i ostala lovina :O

Link to comment

treba da kao mator čovek koji zajedno sa ženom pola vremena godišnje provodim na vrlo zabačenom mestu u ruralnoj sredini imam pištoj zbog sopstvene zaštite jer "Srbija nazalost klizi dosta nadole po pitanju kriminala i sigurnosti"?

 

ne, hvala.

Hajde da se ipak drzimo nekih cinjenica, a one su npr da u srbiji idalje imas izbalansiran i strog odnos prema oruziju. I da u odnosu na svetske statistike imas bezbedno okruzenje. Dozvole se ne dobijaju lako, dobijaju se iskljucivo za posedovanje, dozvolu za nosenje je skoro nemoguce dobiti, nameti demotivisu, na bilo koju glupost koju neko napravi oruzije mu se oduzima itd. a ne vidim kako bi u ovoj situaciji zabrana posedovanja donela ista dobro. Da smo stabilnije i bogatije drustvo mozda, ovako ne.

 

Sto se tice moje opaske o ugrozenim grupama, msm da je na ovom forumu bas neko pricao kako mu je bliski rodjak devizni penzioner, po povratku u rodno selo skapirao koliko je vrag odneo salu, pa je morao da digne ogradu, dva ovcara i lovacku pusku da ga ne bi nasli ispecenog jedno jutro. A i taj primer gore sa traktorom je isto zanimljiv, licno ne verujem da bi doticni pucao na lopova koji mu obija kola, ali takve price po selu sluze isto kao prevencija

Link to comment

....... A i taj primer gore sa traktorom je isto zanimljiv, licno ne verujem da bi doticni pucao na lopova koji mu obija kola, ali takve price po selu sluze isto kao prevencija

 

nevezano za ostatak posta, samo da se osvrnem na ovaj deo.

U mom selu, ljudi su se ubijali i za mnogo manje, i to najčešće lovačkim puškama

Link to comment

Ljudi su se oduvek ubijali svim i svacim za mnogo manje ili mnogo vise. Ubijaju se i sad i nozevima i kamenjem i vatrenim oruzijem. Za sada kada pogledas siru sliku i statistiku nema dokaza da bi zabrana posedovanja oruzija donela manji stepen kriminala u ovom trenutku u srbiji

Link to comment

Ljudi su se oduvek ubijali svim i svacim za mnogo manje ili mnogo vise. Ubijaju se i sad i nozevima i kamenjem i vatrenim oruzijem. Za sada kada pogledas siru sliku i statistiku nema dokaza da bi zabrana posedovanja oruzija donela manji stepen kriminala u ovom trenutku u srbiji

ne znam statistiku, ali znam da me je zatvora spasilo to što nemam pištolj

Link to comment

Hajde da se ipak drzimo nekih cinjenica, a one su npr da u srbiji idalje imas izbalansiran i strog odnos prema oruziju. I da u odnosu na svetske statistike imas bezbedno okruzenje. Dozvole se ne dobijaju lako, dobijaju se iskljucivo za posedovanje, dozvolu za nosenje je skoro nemoguce dobiti, nameti demotivisu, na bilo koju glupost koju neko napravi oruzije mu se oduzima itd. a ne vidim kako bi u ovoj situaciji zabrana posedovanja donela ista dobro. Da smo stabilnije i bogatije drustvo mozda, ovako ne.

 

Sto se tice moje opaske o ugrozenim grupama, msm da je na ovom forumu bas neko pricao kako mu je bliski rodjak devizni penzioner, po povratku u rodno selo skapirao koliko je vrag odneo salu, pa je morao da digne ogradu, dva ovcara i lovacku pusku da ga ne bi nasli ispecenog jedno jutro. A i taj primer gore sa traktorom je isto zanimljiv, licno ne verujem da bi doticni pucao na lopova koji mu obija kola, ali takve price po selu sluze isto kao prevencija

dobro, saglasan sam sa tvojim viđenjem mogućnošću dobijanja dozvole za vatreno oružje. generalna zabrana posedovanja oružja (uz izuzetke: kao alat, za lov pod određenim uslovima) je moja utopijska ideja. da postoji i da je prihvaćena smanjio bi se broj ubistva na mah i onih slučajnih. mislim na one slučajeve kad čoek popizdi pa se maši pištolja ili kada se budala igra. to je fakat. verovatno bi se smanjio i onaj počinjenih u pljačkama. s druge strane, ne znamo kakve su posledice snosili oni koji šenluče po svadbama ili po blokovima u novogodišnjoj i nekim drugim noćima

 

što se drugog pasusa tiče, junior mi je nekom prilikom rekao nešto o USA potrebi za naoružanim narodom. kako je pravo na ličnu odbranu od svakoga pa i poludele države njima amandmanom donelo mogućnost da imaju i automatiku po kućama. i, šta je dobijeno? ja očekujem od moje države da me zaštiti, kao što očekujem da me leči, obrazuje, zbrinjava. neću da je oslobodim toga. ako sam postavim parametre sopstvene ugroženosti i prava na samoodbranu mogu da spustim nivo i do branja šljiva na placu ili prolaza kroz njega. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...