Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

11 hours ago, pasha said:

Koliko sam video 4 novoizabrana poslanika iz katalonije su u zatvoru zbog borbe za nezavisnost.

Ne verujem da ce katalonci u bilo kakvu vladu dok se oni ne puste.

Da li je PSOE spremna na to?

 

Sada mi deluje realno da PSOE i Cs idu zajedno ali sam ubedjen da to nece dugo trajati i da ce PSOE platiti visoku cenu zbog te koalicije na nekim vanrednim izborima.

 

Nisam siguran da li se ova četiri poslanika koja si naveo odnose na ove izbore u Španiji ili se to odnosi na kandidature za evropske izbore. Jer, trenutno postoji afera oko osporavanja kandidature Puigdemonta, Comina i još nekih koji su u egzilu. Oni bi valjda po propisima imali pravo da se kandiduju, ali im to izborna komisija osporava. Španiju bi zastupali u evropskom parlamentu u Briselu. To je vrlo nezgodna situacija za Španiju, jer bi njihovo osporavanje od strane španske komisije moglo, po nekima, dovesti i do poništavanja izbora.

 

Za ovaj drugi pasus - i ja ne znam zaista šta Sančez planira. Čak Karmen Kalvo, Sančezova zamenica najavljuje da ne bi bilo loše da PSOE nastavi da vlada kao manjinska vlada.

 

Što se tiče saradnje sa Cs evo jednog videa, gde pristalice PSOE proslavljaju pobedu i skandiraju - "Ne sa Riverom". Sančez na to kaže - "Čuo sam vas".

 

Inače je i Tora (predsednik katalonske vlade) pozvao Sančeza na odlučnost i saradnju.

Link to comment
On 1.5.2019. at 14:05, Bojan said:

Hvala Majo za ovaj kompliment. Želim ti ugodne praznike (kao i ostalima).

 

Prisetih se nešto i Rahoja. On se povukao zbog raspleta i sudskog epiloga dugogodišnje korupcijske afere. No, u odnosu na Kasada i Riveru rekao bih da je on jedna stabilna politička figura.

 

Ja bih rekao da sada ima otvaranje za rahoiste, pre svega Soraju Santamarin koja je izguibla u unutarpartijskoj bici od Kasada, diplomca Megatrenda URJC.

Link to comment
10 minutes ago, Budja said:

 

Ja bih rekao da sada ima otvaranje za rahoiste, pre svega Soraju Santamarin koja je izguibla u unutarpartijskoj bici od Kasada, diplomca Megatrenda URJC.

Nemoj Budjo, svega ti :sad: retko antipaticna zena. Politicar koji ne moze da sakrije gadjenje na licu spram svojih politickih neistomisljenjika, jednostavno nije dobrodosao na politickoj sceni.

Link to comment

Soraja kad se izbeči na protivnika taj je ugasio. Da pomenem da je Kasado za ove izbore ubacio u igru još jednu, da tako kažem antipatičnu personu - Cayetanu Alvarez de Toledo. Bila je protivnik Rahojeve politike. Ona je novinar El Munda sa internacionalnim iskustvom. Ima i titulu markize. Kasado joj je poverio vodeću ulogu na izborima u Kataloniji. Bila je nosilac liste. PP je doživeo pravi debakl, osvojivši samo jedno poslaničko mesto od 48 mogućih. Toliko je osvojio i Vox u Kataloniji. Čisto ilustracije radi evo jednog kratkog isečka iz predizborne debate (govori se o pravima i položaju žena pretpostavljam):

 

Tu je i Irene Montero iz Podemosa (Iglesijasova žena). Vrlo je simpatična, ali i žustra u raspravama. Iglesijas možda ne deluje ovako na prvi pogled kao neki ubedljiv frajer, ali ima tu harizmu levičarskog lidera. A i levičarenje je oduvek bilo seksi. Dočim Sančez deluje kao da je izašao iz nekog fensi časopisa. Casual style, jeans i bela košulja, uvek svežeg izgleda. Ali bih ipak rekao da je to suviše buržoaski look za pravo levičarenje. Rivera previše iritantan da bi se bilo šta dodalo o njemu. U odnosu na Riveru Kasado bi čak i mogao da prođe kao neki tradicionalista sa dobrim bekgraundom. Ali i fašovi imaju par dobrih kandidata, uz prednost da im u mačoizmu nema premca. Abascal je sasvim solidna pojava. Tu je i Javier Ortega Smith, bivši pripadnik specijalnih jedinica, takozvani španski Rambo. Poznat je po akciji ilegalnog postavljanja španske zastave na uzvišenju iznad Gibraltara. Sada je i u ulozi privatnog voxovog tužioca na suđenju katalonskim političarima. Inače, mislim da koristi želatin za kosu. Kod independista jedino Rufian tu nešto prolazi sa tim leonardo di caprio stavom i nekim urbano-anarhističkim detaljima.

Link to comment
1 hour ago, Bojan said:

Soraja kad se izbeči na protivnika taj je ugasio. Da pomenem da je Kasado za ove izbore ubacio u igru još jednu, da tako kažem antipatičnu personu - Cayetanu Alvarez de Toledo. Bila je protivnik Rahojeve politike. Ona je novinar El Munda sa internacionalnim iskustvom. Ima i titulu markize. Kasado joj je poverio vodeću ulogu na izborima u Kataloniji. Bila je nosilac liste. PP je doživeo pravi debakl, osvojivši samo jedno poslaničko mesto od 48 mogućih. Toliko je osvojio i Vox u Kataloniji. Čisto ilustracije radi evo jednog kratkog isečka iz predizborne debate (govori se o pravima i položaju žena pretpostavljam):

 

Tu je i Irene Montero iz Podemosa (Iglesijasova žena). Vrlo je simpatična, ali i žustra u raspravama. Iglesijas možda ne deluje ovako na prvi pogled kao neki ubedljiv frajer, ali ima tu harizmu levičarskog lidera. A i levičarenje je oduvek bilo seksi. Dočim Sančez deluje kao da je izašao iz nekog fensi časopisa. Casual style, jeans i bela košulja, uvek svežeg izgleda. Ali bih ipak rekao da je to suviše buržoaski look za pravo levičarenje. Rivera previše iritantan da bi se bilo šta dodalo o njemu. U odnosu na Riveru Kasado bi čak i mogao da prođe kao neki tradicionalista sa dobrim bekgraundom. Ali i fašovi imaju par dobrih kandidata, uz prednost da im u mačoizmu nema premca. Abascal je sasvim solidna pojava. Tu je i Javier Ortega Smith, bivši pripadnik specijalnih jedinica, takozvani španski Rambo. Poznat je po akciji ilegalnog postavljanja španske zastave na uzvišenju iznad Gibraltara. Sada je i u ulozi privatnog voxovog tužioca na suđenju katalonskim političarima. Inače, mislim da koristi želatin za kosu. Kod independista jedino Rufian tu nešto prolazi sa tim leonardo di caprio stavom i nekim urbano-anarhističkim detaljima.

 

A Inés? :naughty:

 

Kakv crni Kasado, trecerazredni politicar. Soraya ima gravitas i nije glupa.

Inace, sada nisam detaljno pratio kampanju, ranije kad gvirnem, PSOE kadrovi ko Savez Komunista Srbije pocetkom osamdesetih, pre Milosevica.

Link to comment
4 hours ago, Budja said:

PSOE kadrovi ko Savez Komunista Srbije pocetkom osamdesetih, pre Milosevica.

'Ajde kad stignes i ako ti nije tesko, moze i na nekom od istorija topika: kakav je to bio Savez komunista Srbije pocetkom osamdesetih, pre Milosevica?

I gde su asocijacije na danasnju PSOE?

Mislim, za ljude koji su tada bili jos klinci, a i sire, bilo bi interesantno cuti.

Hvala.

Edited by namenski
Link to comment
10 hours ago, namenski said:

'Ajde kad stignes i ako ti nije tesko, moze i na nekom od istorija topika: kakav je to bio Savez komunista Srbije pocetkom osamdesetih, pre Milosevica?

I gde su asocijacije na danasnju PSOE?

Mislim, za ljude koji su tada bili jos klinci, a i sire, bilo bi interesantno cuti.

Hvala.

 

Siv i dosadan.

Link to comment
21 hours ago, Budja said:

 

A Inés? :naughty:

 

Kakv crni Kasado, trecerazredni politicar. Soraya ima gravitas i nije glupa.

Inace, sada nisam detaljno pratio kampanju, ranije kad gvirnem, PSOE kadrovi ko Savez Komunista Srbije pocetkom osamdesetih, pre Milosevica.

 

A ona je već posebna priča. Ne znam da li u njenom slučaju važi ona poslovica o otrovu i malim bocama. Vrlo je čednog izgleda i ima taj umiljat promukao glasić. Ali iza toga stoji osoba koja zna vrlo dobro da se postavi i zauzme za svoje interese. Deluje mi da je u stanju da izdribla i najveće mangupe i mačoiste. Možda ima uticaja i otac bezbednjak poslat iz Andaluzije da špijunira studente u Barseloni. Ako ništa verujem da je nju u takvom okruženju kao tinejdžerku intrigiralo kakvi su ti Katalonci. Jako se trudila da nauči katalanski, bude vatreni navijač Barselone, a na kraju se i udala za jednog uglednog Katalonca. Ali onog sa suprotne strane. To pokazuje da je u stanju da pokloni i stekne poverenje (samim tim i prijateljstvo) bez obzira na okolnosti.

 

Evo jednog kratkog klipa sa poslednjih izbora, gde članica izborne komisije odbija da se rukuje sa Arrimadas. Ines joj i pri odlasku opet nudi da se rukuju, ali ova ostaje pri svome.

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ode progresivna levica u cabar. Izgubise i Madrid i Barselonu, oba zamalo doduse, ali poraz se pise.

 

PP preziveo, dobili Madrid.

 

 

Link to comment

Misliš na Podemos? Sančes je, kada se sve uzme u obzir, razvalio...mislim da je dosta do toga što se na prethodnim izborima kontra Voxa upravo on pozicionirao kao ,,progresivna levica".

 

2014. PSOE 23,01%, 14 poslanika, 2. mesto

2019. PSOE 32,84%, 20 poslanika, 1. mesto

 

Cs najveći skok, 2014. 3,16% i 2 poslanika, 8. mesto, 2019. 12,17% i 7 poslanika, 3. mesto

Edited by hazard
Link to comment
1 hour ago, hazard said:

Misliš na Podemos? Sančes je, kada se sve uzme u obzir, razvalio...mislim da je dosta do toga što se na prethodnim izborima kontra Voxa upravo on pozicionirao kao ,,progresivna levica".

 

2014. PSOE 23,01%, 14 poslanika, 2. mesto

2019. PSOE 32,84%, 20 poslanika, 1. mesto

 

Cs najveći skok, 2014. 3,16% i 2 poslanika, 8. mesto, 2019. 12,17% i 7 poslanika, 3. mesto

 

 

Evropske izbore u Spaniji niko nije mnogo ni pratio, jer su mnogo bitniji bili regionalni izbori.

 

Tu su i Carmona (Madrid) i Colau (Barselona) izgubili, i Podemos/Barecelon en Commu/Mas Madrid (otcepljeni Podemos) su izgubili dva najveca i najznacajnija grada u drzavi.

 

U Madridu je Carmona dobila ubedljivo najvise glasova, ali koalicija PP-Cs-Vox ima vecinu. U Barseloni je dobila ERC, katalonski "levicarski" separatisti, za dlaku.

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Ada Kolau i pored uslovnog poraza od Maragalla (ERC) ostaje na mestu gradonačelnice Barselone. Većinu je napravila sa 8 odbornika socijalista i 3 Valsova nezavisna (iza koga je stajao Cs).

 

Lista ERC koju je predvodio Ernest Maragall osvojila je tek nešto malo više glasova od liste Ade Kolau. Obe liste osvojile su po 10 odbornika, ali dosadašnja praksa je nalagala da kandidat koji je predvodio listu sa najviše osvojenih glasova zauzme mesto gradonačelnika. Kolau u ovom slučaju jeste zaista uslovni gubitnik, jer je ipak uspela da osvoji više glasova nego što su joj ankete davale uoči izbora.

 

Inače, Ernest Maragall je brat Pasquala Maragalla, bivšeg predsednika Generalitata iz redova PSC. Socijalisti su dali dva predsednika Katalonije između 2003 i 2010, uz podršku ERC. Ernest Maragall je takođe bio član socijalista, ali ih je napustio posle krize oko katalonskog statuta, kada se prekinula i saradnja između PSC i ERC.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...