Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

Da se ne zaboravi - rahmetli Momčilo Rekalić, Prof Dr, Fizika, Y1. Asistenti na vežbama neki crni (ono - "visok - crnomanjast") koji je preuzeo katedru kad je Moma otišao u penzuju i jedan sa ETFa, na pozajmicu, koji je pred raspad otišao kući u Zg, propričao taj varijeter našeg jezika da bi se potom "proslavio" pišući knjigu/e o WWII, žrtvama rata, Jasenovca i dalje redom...

On topik - položim ja kod Mome fiziku, drugi na spisku jer me mrzelo da A4 stranu širok izraz "u funkciji A i B" svodim dalje, "moja prva desetka" i taj rad... Prvi sa spiska, Nidža - zadnja pošta Vankufer (CAN)... Položim, daklem i parkiram i posle godinu dve - čitajući moju verziju Biblije (Planinarstvo i alpinizam, by Zlatko Smerke) na vrlo kratkom spisku ljudi koji su (ikad) imali zvanje alpiniste a bili iz Srbije/Bg (sa Senjaka) nađem gospo'n Momu... Da sam bio (pažljiviji) na predavanjima provalio bi ga po Walter Bonatti građi i šmekerskim džemperima... Pitam ga posle a on se samo smeška -i kao -jeste, ja sam... Ima najmanje jedan/a prvenstveni smer njegov u Kablaru (što ja znam)... I posle ga ubi neki kreten kad mu je obijao stan/kuću krajem devedesetih...

Sad sam sd setio - "visok crnomanjast" se prezivao Georgijević. Flit za slepce ali fer i gospodin a ovaj drugi (vedeta iz Zg) se možda prezivao Žejavić (ako nisam pomešso imena sa nekim drugim piscem nenaučne fantastike)...

 

On topik planinarenja - Ranislava (iz Časa anatomije) sam upoznao u Sloveniji na planinarenju... Student al' nisam ni znao ko šta predaje na zadnje 2 godine - posle u Bg - vidim poznat mi čovek... ????????????

 

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

pa dobro, mozda sam malo preterao :P

 

krecana, krstenica :lala:

nene, ja verujem da je bilo bash tako :)

 

Zidari su bili baš kakvi treba da budu, dase bogami  ;) Mada je i to malo bila  fama medju nama  ko što je fama bila medju muškim kolegama da su na trećem spratu sve same Margite Stefanović <_<

 

Zezaš me da je fotokopirana kupusara rešenih rokova preživela i do vas mladjih generacija. Žao mi je što sam svoj primerak docrtavan i dopunjavan poklonila drugarici i nikad ga više nisam videla, knjiga spasa u svakom pogledu.

naravno da je prezivela, doradjivana i prepisivana petsto puta, jedna od :lolol:

 

a asistenti ko besni psi.

Link to comment

...

 

On topik planinarenja - Ranislava (iz Časa anatomije) sam upoznao u Sloveniji na planinarenju... Student al' nisam ni znao ko šta predaje na zadnje 2 godine - posle u Bg - vidim poznat mi čovek...

kazi mi, chas anatomije, to je sve dosta verno? ^_^

 

 

edip@hjor. kako bre nisi volela urs? :o pa to je bila esencija svega :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

Ne znam da li je nekom od vas starijih predavao nesto Hajrudin Beca. Meni je predavao Racunarske telekomunikacije (mislim da se jos uvek tako zvao predmet), pretpostavljam da je drzao jos nesto na telekomunikacijama. On je covek koji mi je ostao ubedljivo u najboljem secanju sa ETF-a. Joza je imao bolja i zanimljivija predavanja, ali je Beca nadoknadjavao deleko boljim odnosom sa studentima. Vrhunac je bio kada je na ispitu pitao ko je za sok, a ko za kafu (naravno na njegov racun) i onda otisao da porudzbine licno donese. Nisam primetio da je iko za vreme dok ga nije bilo pokusao da prepisije.

  • +1 1
Link to comment

e da, od pozitivnih iskustava, red da se jos doda

- osnove telekomunikacija kod ... (imena se ne secam, profesor je nazalost umro pre nekoliko godina). divna predavanja i odlican usmeni ispit. kakav treba da bude a ne izivljavanje kao kod nekih™

- laslo kraus, najveci zastitnik srpskog jezika na celom faksu, dokazao da se svaka engleska rec moze smisleno prevesti i da prevedena bolje zvuci od originala

- c++ knjiga sto ju je napisao milicev. ne znam kakav je on, al knjiga mu je odlicna. 

Edited by Zverilla
Link to comment

Radivoje je bio tipican primer negativne selekcije na toj katedri.

 

Ali da napisem i nesto lepo. Na te prve dve godine gde su nas filtrirali i razdvajali inzenjere od cega god, u najlepsoj uspomeni mi je ostao Dobrilo Tosic, kod koga sam imao matematiku 3 i deo matematike 4. Taj covek je s toliko ljubavi predavao, imao strpljenja, sve razumeo i umeo da prenese, ja sam progledao kod njega, to je bilo kao da mi je Milman na uvce objasnjavao kruzno pojacanje. Odlicne dve knjige je napisao, a kad izvodi neku Kosijevu magiju na tabli pa se okrene i kaze: ja sam se od ovog dokaza najezio, a mi se svi najezimo...

 

Na usmenom iz m3 sam bio poslednji, jos je bila subota, ostao do pola 7 uvece, zavrsio on sa mnom u zlo doba i pita me gde zivim. Ja kazem u blokovima, i on me poveze kuci u raspadnutom renou 4. Pre toga me je jos pitao kako mi eto ide faks, matematika itd, ja kazem bas cekam i rezultate verovatnoce kod Simica ili Merklea (ne secam se vise), kaze on (subota u 7 popodne): Simic je sigurno tu, ajde da vidimo kako si uradio. Odemo do njega, stvarno sedi covek u kancelariji, Dobrilo ga pita jel pregledao moj zadatak. Ovaj mi pokaze ocenu, Dobrilo me odbaci kuci, uz put pricali tako o svemu i nicemu, kao da ga znam 20 godina. Gospodin i jako prijatan covek. Ostao mi je u lepoj uspomeni.

  • Wub 1
Link to comment

kazi mi, chas anatomije, to je sve dosta verno? ^_^

Karakteri su opisani 1:1 a imena su izmenjena taman da ne mogu da (je) tuže.

Ranislav - Prof Dr Branislav Đorđević (Korišćenje vodnih snaga, Vodoprivredni sistemi),

DelBoy - Prof Dr Dejan Ljubisavljević (Vodovod i kanalizacija),

Sofronije - Prof Dr Serafim Opricović (Vodoprivredni sistemi i Operaciona istraživanja, čovek ima ozbiljne originalne radove u tom domenu)

Prof Dr Boža Batinić - ne sećam se kako je njega krstila al' mis"im da bi (mu) Šloser odlično stajalo...

Pominje se (kao pozitivan lik) al vrlo površno Prof Dr Jovan Despotović...

 

Inače - Boža je bio na reviziji jednom mom kolegi/drugaru i taj rad i kad je ovaj krenuo da pokazuje resultate modela (vodovod neki, US EPA Net model) kaže Boža "nemojte mi modele - to može svako" i dobije nazad nešto kao "uz dužno poštovanje - svako može al vi ne možete ni za 3 života" (ili tako nešto). On je bio nekakav par sa rahmerli Radojkovićem koji je bio jak za numeričku hidrauliku i programiranje, modele i to a Boža je sve to mrzeo k'o da je uvezenk direktno iz Nemačke (ili Madžarske). Radojković je umro vrlo mlad još krajem osamdesetih...

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

dobrilo toshic, numerichka analiza, treca godina chini mi se. divota :wub:

 

 

edip@idemo. meni je ta knjiga bila apsolutna uzivancija :D

 

edip2. ispostavice se, koliko vidim, da je ceo forum sa etf. brinem :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

e da, od pozitivnih iskustava sam zaboravio na osnove telekomunikacija kod ... (imena se ne secam, profesor je nazalost umro pre nekoliko godina)

divna predavanja i odlican usmeni ispit. kakav treba da bude a ne izivljavanje kao kod nekih™

Radovic? Zoran?

Link to comment

- laslo kraus, najveci zastitnik srpskog jezika na celom faksu, dokazao da se svaka engleska rec moze smisleno prevesti i da prevedena bolje zvuci od originala

Ne pominji, meni je bio u komisiji za diplomski (mentor je bio Jozo). Glavna Laslova primedba su bile (pogadjate po tome sto i ovde tesko mogu da sastavim recenicu bez njih) greske u kucunju. Posle su mi u RC-u pokazali primerak diplomskog koji je Laslo pregledao, covek je crvenom olovkom ispravio sve greske u tekstu, a onda i u prilogu, u komentarima programa.

Edited by Aion
Link to comment

 

 

edip@idemo. meni je ta knjiga bila apsolutna uzivancija :D

 

Mirjana je carica. Ja sam (malo) mlađi tako da smo se upoznali posle te knjige mada mi se čini da sam je viđao ispred Ranislavljeve kancelarije (koja je bila u Sofronijeva) a preko puta DelBoy-eve... Posle je napisala još milion knjiga - nisam stigao sve ni da pročitam - od novojih je Kaja dobra (Kaja i dobri Amerikanac). To sam nabavio ovde, prevod na engleski - kao "deca da se ne muče"...

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

O da , Hajrudin Beća, meni je držao malo neke vežbe na nekim predmetima smera telekomunikacije  i zapamtila sam tu kupovinu kafa i sokova. Gospodin čovek i odličan profesor. Deo moje generacije par najboljih drugara na računarskoj tehnici  je kod njega radio diplomski  neki veliki projekat , svima im je bio posle preporuka za posao gde god je kome trebalo.

 

Ja sam shodno smeru najviše posla imala sa katedrom za telekomunikacije i izuzev Dukića sa kojim sam se na smrt posvadjala svi drugi su mi ostali u jako lepoj uspomeni , dakako najviše profesor Marinčić.  Jedan od onih mentora za diplomski kome nikad ništa nije teško i ko će kad negde staneš naći vreme da  čita red po red i traži rešenje . Mnoge večeri je nas nekoliko što smo takodje tadili  jednu veliku temu seckanu  na parčad provelo u muzeju Nikole Tesle. malo  kao tumačimo diplomski a mnogo više nam on priča o Tesli i životu uopšte. E da dao mi je da malo probam Tesline rukavice , puna jedna kutija  bila al nisam od toga postala ni malo ozračena nekom silom vanzemaljskom :D

 

Apropo kolega sa sprata , pročitala sam skoro sve Mirjanino ali nisam pretpostavila da su likovi  sa sprata zaista  i iz života :D carski !

Edited by ljuttko
  • Wub 1
Link to comment

moja sećanja na ETF

 

- upis 2000. godine. obezeđenje na ulazu, traže ličnu kartu. posle nas sprovode u grupama pa stojimo u holu u koloni striktno 2 po 2 da predamo dokumenta.

 

- za prijemni te godine ja matematiku nisam ni spremao jer sam to stvarno dobro radio, išao na takmičenja, na prethodnim rokovima lagano uvek imao bar 19 od 20 urađenih zadataka. taj kalibar :D pa sam se fokusirao na spremanje fizike gde mi je škripalo. prvi dan se polagala matematika. kada sam dobio zadatke ništa mi nije bilo jasno, neke uopšte nisam ni mogao da shvatim šta se traži. neki momak dijagonalno od mene je ustao posle par minuta i pitao "je l sam ja u skrivenoj kameri?". kasnije smo saznali da je Laban spremao taj prijemni, i da su neki zadaci uredno iz zbirki za Matematiku 2 i 3 bili (iskreno, nisam to lično nikad proveravao). drugarica je godinama čuvala sliku iz Večernjih Novosti sa naslovom "Maturanti polagali prijemni" gde je fotka nas na Sajmu i gde od 12 mučenika koji se vidimo samo ona nešto piše po papiru, dok ostali blenu u plafon ili se drže za glavu. sa urađena 4 zadatka bio sam u grupi koja je bolje uradila. potpuno sam bio pometen pa sam na fizici zajebao i ono što sam inače znao. onda su naprasno promenili pravila upisa, kad su skontali kako nas je Laban razneo, pa svih ~850 maturanata primljeno na ETF. pre prvog predavanja desio se 5. Oktobar i Laban je sklonjen tako da se više nisam družio s njim.

 

- Antonije Đorđević je na prvom času OET-a na tabli nacrtao eksponencijalnu opadajuću funkciju i rekao nam da je to broj onih koji će ostati na fakultetu kroz vreme. vrlo motivišuće. ruku na srce, posle je bio sjajan na Elektromagnetici. za njega je kružila priča po faxu da je Intelu rešio neki sumanut problem sa hlađenjem procesora, valjda.

 

- Dragošu (Grafošu) Cvetkoviću sam zahvalan za sjajna predavanja o teoriji grafova, mada je bio baš baš tih i mučio se da se izbori sa po par stotina nas u amfiteatru.

 

- divan je bio i neki čičica što nam je predavao fiziku al sam mu nažalost zaboravio ime.

 

- lično sam se najviše mučio sa Osnovama Telekomunikacija. u to vreme je glavni za zulum bio izvesni Bjelica, u to vreme još uvek asistent, koji me je redovno izbacivao sa vežbi jer sam bio nespreman teorijski (?!) pa sam onda izbacivan sa nadoknadi vežbi po istom osnovu... tih godina je bio neki legendarni ispitni rok na kojem je Osnove Telekomunikacija položio jednocifren broj ljudi od par stotina izašlih. baš brutalo je bilo. ja na taj rok nisam izašao jer sam iskusno procenio da sam nespreman :D pa su onda nešto promenili na katedri i sledeće godine uveli kolokvijume gde si mogao da skupljaš poene i onda bude olakšano samo polaganje ispita. pojma nemam kako sam to položio. posle sam čuo da je Bjelica postao profesor.

 

- za moju RTI katedru, gde sam kratko i radio, me vežu fina sećanja i mislim da su mahom bili ok ljudi. od ovih (tada) mlađih koji su bili asisetnti (Bošnjaković, Zaki, Boško Nikolić...) do starijih profesora (Jovan Đorđević na Arhitekturi Računara npr).

 

- elektronike planski nisam išao ni predavanja ni vežbe. učio sa društvom i samostalno iz skripti i prethodnih rokova. suviše gadna katedra mi je to bila za bilo kakvu interakciju. ako se dobro sećam nije bilo nikakvih usmenih usmenih već se i to radilo pismeno. išao sam samo jednom na uvid radova jer mi nije bilo jasno kako sam 6 dobio a "pokidao" sam i onda skontao da su me Radivoje i ostatak ekipe (bio je i neki asistent kog sam viđao kao sudiju na utakmicama američkog fudbala) osakatili uzimanjem poena za potpune nebuloze (preskočen korak u izvođenju, neoznačeni smerovi na šemi...), i to su mi sve lepo objasnili uz osmehe. izpizd.

 

- diplomski sam radio kod Veljka Milutinovića (najpoznatiji po tome [1] što je imao zvanično odobrenje dekana da može rolere da vozi po fakultetu [2] što je učestvovao na razvoju procesora dok je predavao u USA i žestoko profiirao na tome i finansijski i postao Fellow of IEEE). potpuno bizaran lik, s jedne strane sjajan a istovremeno potpuno antipatičan. poslao sam mu rad i čekam već par dana da mi odgovori za eventualne ispravke. nema ga i ja odlučim da ga pozovem s posla jedan dan. kaže on "da, da, znam taj rad... al vidite kolega ja večeras putujem za Ameriku i neću biti tu par nedelja. je l možete vi da dođete za sat vremena da branite rad?". ja u panici objašnjavam šefu da moram hitno nekako da odštampam rad u (beše?) tri primerka, ukoričim to negde i odvezem se na faks... rad sam branio pred Veljkom i još jednim asistentom, a valjda po propisima mora bar još dva člana komisije da budu, i pred prepunim računarskim centrom studenata koji su zabezeknuto gledali šta se dešava (inače, došli tu da rade domaće, surfuju malo između časova...). nemam pojma koga je na kraju Veljko nahvatao da mi se potpiše na odbrani :D :isuse: :0.6:

Edited by Svarog
Link to comment

Inzenjersko razmisljanje i razne aproksimacije sam prvo naucio na vezbama iz elektronike 1 kod asistenta Lapcevica. Kod njega je jako malo ljudi islo na vezbe. Nas nekoliko iz tekuce godine i jos desetak starijih ljudi koji su to vukli godinama. Vezbe su bile petkom od 7 do 10 uvece, pa smo posle nastavljali u nocni zivot.

 

Najvise sam naucio od profesora sa katedre za automatiku (sto i nije cudno jer sam zavrsio taj smer), pre svih Djurovica, a tu su bili i Srbijanka, Srdjan Stankovic, asistenti Kvascev, Rakic i Papic.

 

U dobrom secanju su mi ostali i (rahmetli?) Lackovic sa matematike 3 i 4 i rahmetli Zoran Petrovic sa telekomunikacija (umro mesec dana posto sam polozio ispit kod njega)

Link to comment

Kad smo kod rahmetlija - na posdiplomskim - Jockovic sa FONa, mislim da je drzao VI/ES i Relacione baze. Prijatan čovek sasvim. Jedan od retkih "tamo" da je imao pristup uz kakav je 'ladno mogao da prođe i "ovde". Umre čovek posle par godina - sredinom 90tih...

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...