Jump to content
IGNORED

Ekologija


eumeswil

Recommended Posts

22 minutes ago, Braća Strugacki said:

ok, izvini, pogrešio sam

 

nema potrebe da se duris. ni ja ni djordje nismo napisali da je plastika nepotrebna, niti da nisu problem ljudi. naravno da su problem ljudi, nije kao da plastika moze sama da se proizvede i baci u okean.

Edited by nenad
Link to comment
54 minutes ago, Lena said:

@djordje geprat

 

Valjda imamo različite asocijacije, zavisno od toga pored čega smo vozili :)

 

Nisam ja mislila da je ovaj primer presudan u tome da smo najgori, nego je jedan od mnogih. Mi imamo ekoloških problema na sve strane, pa i ovih gore navedenih 10-20 godina za dovođenje u red deluje čak optimistično.

Za ovo su takođe dobijene pare za sanaciju i izgradnju regionalne deponije, ali od toga nema ništa, i to tako traje skoro 20 godina. Neviđeno je ruglo i sramota da ovako nešto uopšte postoji, i to pored magistralnog puta, a zagađuje reku Lim pored koje se nalazi, što je jedna od posledica. Takođe se oseća uživo, veoma.

vidim mali je broj napisanih postova pa sam pomislio da si nova na forumu. nije ti bilo u vidokrugu pa, ponoviću. proletos su mi bili u poseti prijatelji iz kanade i moja zebnja je bila što će se nagledati ovakvih deponija. sramotno bi bilo. na sreću, ruta a prolećno zelenilo oko nas je učinilo da smo prošli samo jednom pored đubrišta. kod mionice.

znam da sui za uklanjanje deponija i regulisanje skupljanja otpda dobijene i pare i preporuke šta da se učini. zbog toga sam i napisao da bi moglo kada bi se htelo.

 

sve najbolje, đorđe

Link to comment

@djordje geprat

Istina, ne ispratim sve, a i nije mi neki staž na ovom forumu u poređenju sa većinom :)

Da, stranci se potpuno šokiraju i ne zna čovek šta da im kaže. A i nema tog zelenila koje bi ovo moglo da prikrije, poprimilo je ogromne razmere i, umesto da se rešava, problem je sve veći.

Uglavnom, razumeli smo se i oko problema i oko rešavanja.

Svako dobro...

Link to comment
15 hours ago, Braća Strugacki said:

ok, izvini, pogrešio sam

:D možda ti fale cifre? Recimo, Danci kažu (2018) da ceger od ekološkog pamuka mora da se iskoristi najmanje 20 000 puta, e da bi imala smisao zamena plastične kese, dok onaj od običnog pamuka mora po bakaluk "samo" 7 100 puta (hop na stranu 79 citirane studije)

Link to comment

a možda babe žabe?

 

ako se porede kese, onda je to papir vs pe kesa

 

ako se porede torbe, onda je to tekstil vs non woven pe/pp ili pes

 

koliko puta može da se koristi torba od plastike?

 

šta uopšte znači ekološki pamuk 

Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

a možda babe žabe?

 

ako se porede kese, onda je to papir vs pe kesa

 

ako se porede torbe, onda je to tekstil vs non woven pe/pp ili pes

 

koliko puta može da se koristi torba od plastike?

 

šta uopšte znači ekološki pamuk 

 

A možda dosadašnji tok diskusije?

 

I onda je 43:1

 

Ima i to.

 

Najčešće i poželjno dva eventalno tri puta i to: 1. kupovina  plus još jednom + jedno recikliranje u vidu gorenja (kućni otpad se pakuje u kese i dobar deo građanstva se  daljinski greje na/ spaljivanjem smeća).

 

Onako kako su industrija i vlade definisala, sa svim manama.

 

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, Braća Strugacki said:

a možda babe žabe?

 

ako se porede kese, onda je to papir vs pe kesa

 

ako se porede torbe, onda je to tekstil vs non woven pe/pp ili pes

 

koliko puta može da se koristi torba od plastike?

 

šta uopšte znači ekološki pamuk 

 

ti se ocigledno dosta vise razumes u tematiku, i pomoglo bi kad bi citao sta ustvari pisemo, ako vec zelis necemu da nas naucis. a ne da samo nastupas sa visine.

 

ja priznajem da sam ovo za platnene torbe vs plasticne kese lupio po intuiciji. 

 

prihvatam da je moguce je da proizvodnja jedne platnene torbe i njeno zavrsavanje u prirodi stetnije od 1000 plasticnih kesa, samo ti za to nisi izneo nikakve argumente.

 

mi poredimo nacin na koji ljudi trose plasticnu ambalazu. dzaba je sto se plasticna kesa moze upotrebiti vise puta, kad to ljudi najcesce ne rade. 

Link to comment

ali to je baš ono zbog čega odustajem

 

insistira se na kesama, nigde nisam napisao da je plastika isto što i kesa

 

platnena torba je bolja od kese, da, ali nije bitno

 

platnena torba je gora od plastične torbe, to je ono što je možda bitnije, ali malo

 

stalno se vodi priča o materijalima, a materijali su sekundarni, izuzetno su dugačke priče o efektima reciklaže, zato što recikliranje samo po sebi nosi dosta opasnosti

 

to ne znači da je povratak na staklo ili pamuk rešenje, jedino što može da bude efikasno je razumno upravljanje onim što postoji

 

međutim, ako uđeš u bilo koju samoposlugu, uopšte nije bitno u čemu ćeš da izneseš to što kupiš, zato što je plastična kesa bedan % plastike koju ćeš izneti iz radnje

 

sve mora da se analizira celim putem koji je pre onoga što vidimo i posle onoga što vidimo

 

tako da moj stav nije ovde da je loša kesa, dobra kesa, nego da je pristup ovome potpuno neadekvatan i daje potpuno pogrešan utisak

 

nabijanje akciza i cena će samo da ošteti sirotinju, ali ok, sirotinja uvek najebe

 

Link to comment
16 hours ago, Braća Strugacki said:

ali to je baš ono zbog čega odustajem

 

insistira se na kesama, nigde nisam napisao da je plastika isto što i kesa

 

platnena torba je bolja od kese, da, ali nije bitno

 

platnena torba je gora od plastične torbe, to je ono što je možda bitnije, ali malo

 

stalno se vodi priča o materijalima, a materijali su sekundarni, izuzetno su dugačke priče o efektima reciklaže, zato što recikliranje samo po sebi nosi dosta opasnosti

 

to ne znači da je povratak na staklo ili pamuk rešenje, jedino što može da bude efikasno je razumno upravljanje onim što postoji

 

međutim, ako uđeš u bilo koju samoposlugu, uopšte nije bitno u čemu ćeš da izneseš to što kupiš, zato što je plastična kesa bedan % plastike koju ćeš izneti iz radnje

 

sve mora da se analizira celim putem koji je pre onoga što vidimo i posle onoga što vidimo

 

tako da moj stav nije ovde da je loša kesa, dobra kesa, nego da je pristup ovome potpuno neadekvatan i daje potpuno pogrešan utisak

 

nabijanje akciza i cena će samo da ošteti sirotinju, ali ok, sirotinja uvek najebe

 

 

 

ok, fair enough. hvala.

 

btw, slazem se sa svime sto si napisao u postu.

Link to comment

History’s Largest Mining Operation Is About to Begin

It’s underwater—and the consequences are unimaginable.

 

Quote

At full capacity, these companies expect to dredge thousands of square miles a year. Their collection vehicles will creep across the bottom in systematic rows, scraping through the top five inches of the ocean floor. Ships above will draw thousands of pounds of sediment through a hose to the surface, remove the metallic objects, known as polymetallic nodules, and then flush the rest back into the water. Some of that slurry will contain toxins such as mercury and lead, which could poison the surrounding ocean for hundreds of miles. The rest will drift in the current until it settles in nearby ecosystems. An early study by the Royal Swedish Academy of Sciences predicted that each mining ship will release about 2 million cubic feet of discharge every day, enough to fill a freight train that is 16 miles【26 km】 long. The authors called this “a conservative estimate,” since other projections had been three times as high. By any measure, they concluded, “a very large area will be blanketed by sediment to such an extent that many animals will not be able to cope with the impact and whole communities will be severely affected by the loss of individuals and species.”

Treba nam jedan asteroid da nas počisti, al' brzo, dok ne skontamo kako da se odbranimo.

Link to comment
On 15.12.2019. at 16:19, Braća Strugacki said:

nabijanje akciza i cena će samo da ošteti sirotinju, ali ok, sirotinja uvek najebe

 

da mi je znati kako se došlo do o vog zaključka.

sirotinja se ubi kupujući vino, pivo i kokakolu u plastici

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...