Jump to content
IGNORED

idiomi, izreke, uzrečice


Otto Katz

Recommended Posts

sve u 16?
Uh, ovo je teško. Daj neko lakše pitanje. Zanimljivo, na češkom se sve u 16 kaže o 106 (izgovara se potpuno isto kao na našiliju - ostošest, samo je e kratko.
Link to comment

Meni je ovo isto palo na um, ili sam to već bio čuo, pa zaboravio, tako da mi se učinilo kako je to moja vlastita hipoteza. Evo jedan što znam. Pijan k'o letva = odvaljen k'o letva, ergo pijan.

Link to comment
navodno su keve napijali rakijeshtinom da bi se... khm... bezbolno porodile :D
To je jedno objašnjenje ali postoji i drugo (koje je i verovatnije), da je to skraćeno od izraza "pijan kao majka zemlja". A imamo i "pijan kao zemlja". Inače čini mi se da za "pijan kao + imenica" u našem jeziku imamo ubedljivo najviše varijacija nego za bilo koji drugi izraz. Pijan kao majka, zemlja, ćuskija, klen, bačva, čep, drvo, panj, smuk, svinja, duga, motka, letva :blink:
Link to comment
Uh, ovo je teško. Daj neko lakše pitanje. Zanimljivo, na češkom se sve u 16 kaže o 106 (izgovara se potpuno isto kao na našiliju - ostošest, samo je e kratko.
ma jasno. al kako nastade? :blink:
Link to comment
To je jedno objašnjenje ali postoji i drugo (koje je i verovatnije), da je to skraćeno od izraza "pijan kao majka zemlja". A imamo i "pijan kao zemlja". Inače čini mi se da za "pijan kao + imenica" u našem jeziku imamo ubedljivo najviše varijacija nego za bilo koji drugi izraz. Pijan kao majka, zemlja, ćuskija, klen, bačva, čep, drvo, panj, smuk, svinja, duga, motka, letva :blink:
Pijan ko dupe :D
Link to comment
navodno su keve napijali rakijeshtinom da bi se... khm... bezbolno porodile :D
To je jedno objašnjenje ali postoji i drugo (koje je i verovatnije), da je to skraćeno od izraza "pijan kao majka zemlja". A imamo i "pijan kao zemlja".
I jedno i drugo moze se procitati u Knjizi Milana Sipke Zasto se kaze. U slucaju "pijan kao zemlja" to, navodno, potice od izraza "pijan kao majka zemlja" tj, natopljen kao zemlja. A zemlju su, da skratim, prema objasnjenju ruskog lingviste Nikite Tolstoja, primitivni narodi smatrali majkom zemljom i sveopstom majkom koju natapa kisa...Ali da ne davim o tome sta pise u knjizi...
Link to comment
sve u 16?nemam blagu ideju odakle je moglo da nastane :(
Evo par "objasnjenja" :)
Izraz Sve u šesnaest u našem jeziku treba da označi situaciju u kojoj je sve idealno, superiorno i očekivano. Moguće objašnjenje ovog izraza leži u matematici. Naime, broj 16 se može definisati i kao dva na treći stepen. Toliko uzdizanje jednog običnog broja verovatno je nekada davno impresioniralo neke školarce koji su ovom izrekom zapravo hteli da kažu kako je sve fantastično. Naravno postoji u drugo ili treće tumačenje. Po jednom od njih osnovu ove uzrečice treba tražiti u svetu muzike u kojem su note osnovni komunikacioni oblik. One mogu biti cele, polovina i naravno četvrtine. Bolji poznavaoci ove umetnosti tvrde da se prava srpska narodna kola mogu svirati samo u šesnaestinama. To znači da su to veoma kratke note kojima se modulira sitan vez na nekom od muzičkih instrumenata. Onaj koji komanduje ovim veseljem, ima pravo da kaže - sve u šesnaest.Ubrojavanje
Link to comment
Skup ko Svetog Petra kajgana ?Jednom su mi ponudili neko logicno obasnjenje, ali ocito mi nije bilo potaman, cim sam ga zaboravila.
Iz knjige Zasto se kaze?:U grckom postoji poslovica Skupa li je kajgana svetog Djordja! "Neki decko nacini svetom Djordju kajganu...i odnese u crkvu. Naidju cetiri stranca, trgovca, da se pomole bogu, vide kajganu i pojedu je. Ali svetac ucini cudo i trgovci ne mogase izaci iz hrama dok svaki od njih nije polozio veliki zlatni novac...Kad su izasli iz crkve, rekose: "Sveti Djordje, mnogo ti je skupa kajgana; nikad je vise necemo od tebe kupovati."Sasvim je moguce da je neke ili slicna prica, uz zamenu imena (sv.Petar umesto sv.Djordje), prenesena i u nase krajeveIma i drugih tumacenja, ali me mrzi da kucam...(nema copy/paste :( ) :rolleyes: Edited by Nesh
Link to comment

neshe, konacno si nam otkrio izvor :) sad mi je tek jasno, ja sam uvek cula 'kosta k'o (sto je kostala - moj semanticki dodatak) svetog petra kajgana', i nikako mi se nije uklapalo da svetac stetuje :D

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...