Jump to content
IGNORED

How I lost my religion


Meazza

Recommended Posts

Da budem precizniji, seks sam po sebi nije nemoralan nego iskorišćavanje druge osobe radi postizanja zadovoljstva. Iskorišćavaš drugu osobu ili sebe radi postizanja zadovoljstva. Drugi čovek (ili ti sam) nije cilj već sredstvo za postizanje ciljeva, tj zadovoljstva. Čovek u etici nikad ne može da bude sredstvo nego samo cilj. Koristiš sebe ili drugoga radi postizanja nekog cilja. Seksualnog, ekonomskog, političkog...bilo kakvog cilja u kome je ljudsko biće sredstvo. Nebitno da li to nekome koristi ili prija, to je nemoralno po defaultu. Time se mnogo bavila filozofija, posebno Kant sa njegovom teorijom kategoričnog imperativa, tzv zlatnog pravila u etici. To je čitava nauka, filozofska stvar, nije samo religiozna. 

Cela stvar inicijalno nema veze sa hrišćanskim moralom, nije to hrišćanstvo izmislilo, ona se javlja u velikom broju kultura i tokom većeg perioda ljudske istorije. Hrišćanstvo je samo naglasila pojedine stvari.

 

Ovako opisano otprilike svaka ljudska interakcija sa drugom osobom je nemoralna... Znaci jedino je moralno zavuci se u pecinu i meditirati...

Link to comment
  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    109

  • Lord Protector

    70

  • eumeswil

    32

  • Sara

    21

Bilo ko sa vise volje, vremena i dijalekticke potkovanosti od mene bi razbucao tu nakaradnu tezu da od nje ne ostane nista.

 

moze je razbucati dete od 7-8 godina, otprilike kad ukapira kako se prave deca... 

 

nema sexa = nema ljudi... nema ni Kanta da filozofira o nemoralnosti sexa...  ;)

Link to comment

Ovako opisano otprilike svaka ljudska interakcija sa drugom osobom je nemoralna... Znaci jedino je moralno zavuci se u pecinu i meditirati...

 

To sam i ja pomislio. Ima tona filozofske literature i rasprava gde se raspravlja o tome. Kant je napisao "Kritiku praktičnog uma" koja se samo bavila time, dosta je teška za čitanje, meni je bar predstavljalo problem, ima prilično težak stil pisanja. Poenta je da čovek ne sme da bude sredstvo već samo cilj neke moralne akcije/namere. Sve drugo može da bude sredstvo u postizanju ciljeva. Moralni principi imaju ulogu kontrolnih struktura u programiranju, karikiram. Ako zezneš negde imaš grešku i program ti ne radi. Ne možeš da ga iskompajliraš.

 

 

 

An end-in-itself (cilj sam po sebi)

The word "end" in this phrase has the same meaning as in the phrase "means to an end".

The philosopher Immanuel Kant said that rational human beings should be treated as an end in themselves and not as a means to something else. The fact that we are human has value in itself.

If a person is an end-in-themself it means their inherent value doesn't depend on anything else - it doesn't depend on whether the person is enjoying their life, or making other people's lives better. We exist, so we have value.

Most of us agree with that - though we don't put it so formally. We say that we don't think that we should use other people, which is a plain English way of saying that we shouldn't treat other people as a means to our own ends.

This idea applies to us too. We shouldn't treat ourselves as a means to our own ends; instead we should respect our inherent worth. This can be used as an argument against euthanasia, suicide and other behaviours that damage ourselves.

The idea also shows up in discussions of animal rights, with the idea that if they have rights, animals must be treated as ends in themselves.

Edited by slow
Link to comment

To sam i ja pomislio. Ima tona filozofske literature i rasprava gde se raspravlja o tome. Kant je napisao "Kritiku praktičnog uma" koja se samo bavila time, dosta je teška za čitanje, meni je bar predstavljalo problem, ima prilično težak stil pisanja. Poenta je da čovek ne sme da bude sredstvo već samo cilj neke moralne akcije/namere. Sve drugo može da bude sredstvo u postizanju ciljeva. Moralni principi imaju ulogu kontrolnih struktura u programiranju, karikiram. Ako zezneš negde imaš grešku i program ti ne radi. Ne možeš da ga iskompajliraš.

 

Pa sad, te "kontrole u programiranju" mi izgledaju poprilicno falicne, ako ih se ne pridrzava 99,99999999 % stanovnistva... na svu srecu po covecanstvo doduse, jer bi brzo nestalo kad bi ih se svi pridrzavali...

Edited by braca
Link to comment

+1

 

Neka čika Kant jede govna

 

»Naša najviša ličnost opazila je sa velikim nezadovoljstvom kako se vi zlo služite svojom filosofijom i kako nagrđujete i unižavate glavna i osnovna učenja Svetoga pisma i hrišćanstva. Zahtevamo što pre vaše savesno opravdanje, i očekujemo da u buduće vreme nećete dati povoda da vas ovako okrivljujemo, nego da ćete naprotiv, u saglasnosti sa svojom dužnošću, svoje darove i svoj ugled trošiti na to da se sve više ostvaruju naše otačastvene namere. U protivnom slučaju, ako se usprotivite ovome pismu, možete očekivati neprijatne posledice.

 

 

Pismo Kantu sa licnim potpisom pruskog kralja poslato 1794.god

Link to comment

In 1794, Kant received a letter from the King of Prussia Wilhelm-Friedrich II, in which the monarch accused the philosopher of abusing his teaching to distort and depreciate some fundamental tenets of the Holy Script and Christian faith, and also of having bad influence on the youth. The king ordered Kant to refrain from publishing his works and delivering lectures relating to religious issues.

 

https://alexei800.wordpress.com/2014/11/25/i-kant-nature-exists/

Link to comment

Pa sad, te "kontrole u programiranju" mi izgledaju poprilicno falicne, ako ih se ne pridrzava 99,99999999 % stanovnistva... na svu srecu po covecanstvo doduse, jer bi brzo nestalo kad bi ih se svi pridrzavali...

 

Pridržava ih se veliki procenat ljudi ali ne u svim situacijama i ne uvek. Ono je u suštini ideal, princip. 

 

"Ne čini drugima ono što ne bi drugi da čine tebi", "Ljubi bližnjeg svog kao sebe samog" To su sve derivati i forme kategoričkog imperativa. Sve se vrti oko toga, ljudi svesno i nesvesno procenjuju svoje i tuđe postupke tim merilom, od onoga: "taj mrava ne bi zgazio" do "đubre jedno, samo gleda da iskoristi druge ljude, gazi preko mrtvih".

Edited by slow
Link to comment

Pismo Kantu sa licnim potpisom pruskog kralja poslato 1794.god

 

Uvek su filozofi kvarili omladinu, od Sokrata na ovamo. Jebeš pruskog kralja, šta on zna, taj je samo jurio dvorske dame da ih poseduje  ^_^

Kant je bio jedan prilično dosadan čiča, nigde nije putovao van Keninsberga, uvek se šetao istom trasom kad je odmarao, nije voleo da kasni, pisao rigidnim stilom, pravi Prus. Red, rad i disciplina. Dosadan profa ali ipak genije. 

 

 

Edited by slow
Link to comment

Jedan od najvecih genija (pre svega mislim na njegova otkrica u epistemologiji), ali samo sam hteo da ilustrujem da je bio pod velikim pritiskom i da ne mozemo znati kako bi razmisljao o moralu sada kada imamo ogromnu kolicinu novih uvida i saznanja koja su njemu bila nedostupna.

 

Treba shvatiti i da su se stari geniji cesto trudili da pomire svoj racio sa dominantnom religijom, iz vise razloga: pritisak okoline i bezbednost, emotivna privrzenost i osecaj pripadnosti zajednici, indoktrinacija...

Edited by IndridCold
Link to comment

Kant je hteo da kaze da se ljudima ne trebamo koristiti radi postizanja nekog cilja u smislu da ih ne trebamo iskoriscavati na njihovu stetu. To zovemo nemoralnim ponasanjem i svako bi se slozio s tim. Seks koji zeli i druga osoba je nesto sasvim drugo - tu niko nikog ne iskoriscava (osim ako seks nema za cilj nesto drugo osim uzivanja ili je u pitanju neka igra moci), vec obe osobe "saradjuju" u cilju uzivanja i ugadjaju jedna drugoj. Tu nema ni govora o nekom nemoralnom ponasanju. O masturbaciji da ni ne govorimo, to je kao kad bi proglasio cesanje mesta gde te je ujeo komarac za nemoralan cin.

Link to comment

Čini mi se da ti je blizak levi anarhizam, zašto si ubacio feminizam u jednačinu zajedno sa neolib kapitalizmom? zanimljivo...

Jeste. Ubacio sam feminizam okvirno, iako bi tačnije bilo deceniju ranije naravno.

 

Uvek su filozofi kvarili omladinu, od Sokrata na ovamo. Jebeš pruskog kralja, šta on zna, taj je samo jurio dvorske dame da ih poseduje  ^_^

Kant je bio jedan prilično dosadan čiča, nigde nije putovao van Keninsberga, uvek se šetao istom trasom kad je odmarao, nije voleo da kasni, pisao rigidnim stilom, pravi Prus. Red, rad i disciplina. Dosadan profa ali ipak genije. 

 

A tek što ovaj mustache connoisseur kvari omladinu.  ^_^

 

 

 In Beyond Good and Evil (1886), described by Michael Tanner in his introduction as "one of the greatest books of a very great thinker", Nietzsche returned to a favourite theme: how cultures lose their creative drive and become decadent. He offers a wealth of fresh insights into the self-destructive urge of Christianity, the prevalence of "slave moralities" and the terrible (and now very obvious) dangers in the headlong pursuit of philosophical or scientific truth. And yet, as always in Nietzsche, his savage criticisms are only a prelude to a more optimistic vision. 

 

 

cover.jpg.rendition.460.707.png

Edited by miki.bg
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...