Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Piramide su odličan spomenik tome da je drevni čovek, bez motora, mašina, kompjutera, samo ručnim radom i sa ograničenim resursima - mogao da se organizuje daleko bolje nego danas.

Link to comment

@harper da li bi rizikovao sopstveni život ili život bližnjih da spasiš bilo koji spomenik kulture?

Iako mi je izuzetno žao što se ovo desilo, mislim da je ljudski život ipak nešto najvrednije. I sad mi se već čini da se opasno preteruje i da ovo u neku ruku jeste licemerje, ne sa tvoje strane već generalno.

edit: nevezano totalno za ono što je Rudan napisala.

Edited by mraki
Link to comment
Just now, harper said:

 

Ne bih zaista da ulazim u to sta je zasluzeno a sta nije, istorijske cinjenice i ono sto je cesto deo price o monumentalnim gradjevinama vrlo cesto daju mracnu sliku o necemu cemu se danas divimo. Pogledaj samo renesansu, nikad krvavijeg i zlikovackijeg perioda na Apeninima a istovremeno nikad veceg uzleta ljudskog duha od Stare Grcke do danas, skoncentrisanog na veoma malom prostoru u veoma kratkom vremenskom intervalu. Meni to nije previse strano jer verujem da znam da je covek istovremeno spreman za velike uzlete u oba smera, herojskom i nitkovskom. Casu meda jos niko ne popi... i tako to.:D

Ma, zezam se.

Samo sam ljubomoran što se većina ljudi više loži na gomilu kamenja piramide nego na Partenon* koji je zaista neverovatno postignuće. Ceo Akropolj je izgradjen za vrlo kratko vreme, delom tokom  krvavog rata. Izgleda da su potrebni neki veliki društveni potresi, krize, da bi ljudi stvorili koješta dobro i vredno. 

Reformacija je bila krvava i šizofrenična ali jedna od njenih posledica je i Bah. 

 

Izginuli su ljudi, protestanti su uredno pouništavali gomilu neponovljivih skulptura. Onda ako se neko zapita: Da li je Bah adekvatna zamena ili čak napredak, ko može da odgovori.

 

*Skoro dve hiljade godina je Partenon postojao potpuno funkcionalan i u ispravnom stanju. Bio je i crkva i džamija. Al' onda su Turci čuvali barut u njemu, verujući da je tamo bezbedan a neki, mislim austijski vojni komandant, zna mu se i ime, ga je bombardovao i tako digao u vazduh. Tek tad je došao u današnje, prepoznatljivo stanje. E, to je trajanje, piramide su ništa za to. I njih da je neko napunio barutom i potpali, ne bi mnogo ostalo. Mislim da su Englezi maznuli najveći deo preživelih reljefa.

Link to comment

Ono sto sam vec znao, a sto je mozda zanimljivo, jeste da francuski vatrogasci vrlo cesto preuzimaju ulogu hitne pomoci, za sta su dosta dobro obuceni. Mislim da u slucaju srcanih napada intervenise "klasicna" hitna pomoc, ali u mnogim drugim slucajevima vatrogasci.

 

Ono sto do danas nisam imao pojma jeste da pariski vatrogasci funkcionisu kao jedinica Francuske armije.

Link to comment
11 minutes ago, vathra said:

Piramide su odličan spomenik tome da je drevni čovek, bez motora, mašina, kompjutera, samo ručnim radom i sa ograničenim resursima - mogao da se organizuje daleko bolje nego danas.

 

Danas bismo napravili bolje piramide, mnogo brže i lakše. 

Evo da drvim opet, prouči malo istoriju zidanja Partenona, celog Akropolja. E, to je organizacija. To je bila velika grupa podizvodjača pod vodjstvom nekoliko ljudi. Postoje i sačuvani ugovori (pedantni Grci sačuvali) gde su odredjene male grupe ljudi (majstor, par radnika i par robova) zaduženi i plaćeni da izrade odredjeni deo friza ili timpanona, o osnovi gradjevina  da ni ne govorim. 

E, nisam siguran da bismo to mogli danas da napravimo. To jeste jedno od svetskih čuda.

 

Link to comment
16 minutes ago, mraki said:

da li bi rizikovao sopstveni život

(.....)

 

Ima nekih stvari, pojava a i nekih ljudi za koje bih svoj život dao  u sekundi, odmah.

 

Barem sam sada tako uveren. Nikad nisam bio u prilici da testiram to uverenje.

Link to comment
25 minutes ago, mraki said:

@harper da li bi rizikovao sopstveni život ili život bližnjih da spasiš bilo koji spomenik kulture?

Iako mi je izuzetno žao što se ovo desilo, mislim da je ljudski život ipak nešto najvrednije. I sad mi se već čini da se opasno preteruje i da ovo u neku ruku jeste licemerje, ne sa tvoje strane već generalno.

 

Iskreno, ne znam, nikad nisam bio u prilici da sam morao da biram. Pretpostavljam da ne bih, cisto iz nagona za samoodrzanjem. Ne znam da li se ovo kvalifikuje kao argument ali pre par meseci je goreo stan ispred mog i zamalo je i moj izgoreo, nista mi u tom trenutku nije bilo vaznije od toga da nahvatam macke i iznesem ih iz stana. Pa ti vidi.:D Ali ja i ne govorim o tome da li treba ili ne treba zrtvovati ljudske zivote da bi se spasilo ovo ili ono, samo kazem da je besmisleno i potpuno nepotrebno dovoditi te dve stvari, ljudski zivot i kapitalno delo civilizacije, u istu meru kojom merimo sta je vaznije. Oba su vazna, svaka na svoj nacin. Potpuno sam siguran da niko nema pravo, niti to verujem cini, da salje vatrogasce u sigurnu smrt da bi se spasio plast nekog sveca iz ne znam kojeg veka, ne salju ih u sigurnu smrt ni kad gori zgrada u kojoj su ljudi a kamoli objekti. Intervencija je rizik koji svaki vatrogasac preuzima na sebe i koliko je spreman rizika da preuzme, u zavisnosti od znacaja onoga sto se spasava, procene sopstvene bezbednosti i licne hrabrosti, toliko ce ga i preuzeti. To su, prosto, rizicne profesije koje ukljucuju veliki broj ad hoc odluka ljudi koji svoj zivot stavljaju na crtu zbog opsteg benefita.

 

Ne razumem tu potrebu da se stalno povlaci ta prica o tome da li su ljudski zivoti ili vazni fenomeni ljudske kulture vazniji, kad se ovako nesto desi. Niti je iko, hvala Bogu, poginuo sinoc, niti ima bilo kakvih naznaka da je neko nekog terao da preterano rizikuje zivot. Ako neko kaze da je tuzan i pogodjen zbog toga sto je izgorela jedna katedrala u Parizu to ne znaci automatski da mu je ta katedrala vaznija nego ljudski zivot, to samo znaci da je tuzan i pogodjen. Prosto ne vidim smisao da mu se to spocitava iz tog "hajde cuti i ne budi licemer, ljudski zivot je vazniji" ugla. Kakve to veze ima sa bilo cim?

Edited by harper
Link to comment
13 minutes ago, Bujodrag said:

Ma, zezam se.

Samo sam ljubomoran što se većina ljudi više loži na gomilu kamenja piramide nego na Partenon* koji je zaista neverovatno postignuće. Ceo Akropolj je izgradjen za vrlo kratko vreme, delom tokom  krvavog rata. Izgleda da su potrebni neki veliki društveni potresi, krize, da bi ljudi stvorili koješta dobro i vredno. 

Reformacija je bila krvava i šizofrenična ali jedna od njenih posledica je i Bah. 

 

Izginuli su ljudi, protestanti su uredno pouništavali gomilu neponovljivih skulptura. Onda ako se neko zapita: Da li je Bah adekvatna zamena ili čak napredak, ko može da odgovori.

 

*Skoro dve hiljade godina je Partenon postojao potpuno funkcionalan i u ispravnom stanju. Bio je i crkva i džamija. Al' onda su Turci čuvali barut u njemu, verujući da je tamo bezbedan a neki, mislim austijski vojni komandant, zna mu se i ime, ga je bombardovao i tako digao u vazduh. Tek tad je došao u današnje, prepoznatljivo stanje. E, to je trajanje, piramide su ništa za to. I njih da je neko napunio barutom i potpali, ne bi mnogo ostalo. Mislim da su Englezi maznuli najveći deo preživelih reljefa.

 

Ah, jebi ga, nasao si o tome da pricas coveku kojem je anticka Grcka otac i majka.:D Ne postoji pandan grckom cudu, kako je to tamo sto se desavalo zvao Hegel, u istoriji ljudskog roda. Niti ce ga ikada biti.

 

I jeste, Britanci su debelo opljackali Partenon. U Britanskom muzeju je citav zapadni (ako se ne varam) friz, u posebnoj prostoriji. Bukvalno kompletan friz.

Link to comment

kinezi su napravili i više piramida od egipćana, te piramide su čak i veće ali iz nekog razloga ih ne reklamiraju toliko, čak ih i kriju, no na kraju to je samo gomila kamenja koja ničemu ne služi a usto i ne radi :happy: isto kao i partenon, hram posvećen nepostojećem božanstvu, tako su to videli rimljani, za njih je najveće graditeljsko dostignuće čoveka bio akvadukt, sistem kojim se sa više desetina km dovodila sveža i čista  voda do njihovih gradova

Link to comment
7 minutes ago, gone fishing said:

kinezi su napravili i više piramida od egipćana, te piramide su čak i veće ali iz nekog razloga ih ne reklamiraju toliko, čak ih i kriju, no na kraju to je samo gomila kamenja koja ničemu ne služi a usto i ne radi :happy: isto kao i partenon, hram posvećen nepostojećem božanstvu, tako su to videli rimljani, za njih je najveće graditeljsko dostignuće čoveka bio akvadukt, sistem kojim se sa više desetina km dovodila sveža i čista  voda do njihovih gradova

 

Da, zato su napravili brzi, jaci i bolji hram Jupiteru na Kapitolu.:D

Link to comment
7 minutes ago, harper said:

 

(.....) samo kazem da je besmisleno i potpuno nepotrebno dovoditi te dve stvari, ljudski zivot i kapitalno delo civilizacije, u istu meru kojom merimo sta je vaznije.

(.....)

 

 

Skroz se slažem.

Al' šta da radimo kad volimo da pametujemo, naročito o onome o čemu nemamo pojma. Ljudi smo, jbg.

 

1 minute ago, harper said:

 

Ah, jebi ga, nasao si o tome da pricas coveku kojem je anticka Grcka otac i majka.:D Ne postoji pandan grckom cudu, kako je to tamo sto se desavalo zvao Hegel, u istoriji ljudskog roda. Niti ce ga ikada biti.

 

I jeste, Britanci su debelo opljackali Partenon. U Britanskom muzeju je citav zapadni (ako se ne varam) friz, u posebnoj prostoriji. Bukvalno kompletan friz.

 

I meni su. 

čekaj, je l' to znači da smo braća, ako imamo istu kevu i čaleta? :huh:

 

Grčko čudo je vrlo velik i bitan pojam. U neku ruku zaista jeste čudo. I stariji je od tunjavog Hegela, ako se ne varam.

Grčki put Idit Hamilton je jedna od onih knjiga koje sam često kupovao jer sam je često davao pa mi ne bi vratili pa sam morao kupiti novu. 

I svašta još.

A imam i Pausaniju. E, to niko nije hteo da mi uzme  :D 

Link to comment
9 minutes ago, gone fishing said:

kinezi su napravili i više piramida od egipćana, te piramide su čak i veće ali iz nekog razloga ih ne reklamiraju toliko, čak ih i kriju, no na kraju to je samo gomila kamenja koja ničemu ne služi a usto i ne radi :happy: isto kao i partenon, hram posvećen nepostojećem božanstvu, tako su to videli rimljani, za njih je najveće graditeljsko dostignuće čoveka bio akvadukt, sistem kojim se sa više desetina km dovodila sveža i čista  voda do njihovih gradova

 

Da, tako je mislio i jedan od najvažnijh rimskih careva, Hadrijan. 

Ne, Grčka i rim pripadaju istoj civilizaciji koja je imala kontinuitet od hiljadu godina. Ova naša jedva da ima petsto godina.

Link to comment
4 minutes ago, Bujodrag said:

 

Da, tako je mislio i jedan od najvažnijh rimskih careva, Hadrijan. 

Ne, Grčka i rim pripadaju istoj civilizaciji koja je imala kontinuitet od hiljadu godina. Ova naša jedva da ima petsto godina.

 

Ma, ja ne znam da je postojala neka skulptura, objekat ili tip gradnje da Rimljani nisu nasledili od Grka i unapredili na svoj nacin. Malo kad obigras po muzejima, za skoro svaku klasicnu skulpturu da se zakacis stoji dole natpis "Roman replica of the Greek original". Uzgred, isto vazi i za akvadukt. Rimljani su koncept preuzeli od Etruraca i Grka. S tim sto ovi nisu to zvali akvadukt posto je, jel'te, rec latinska. Ono sto je zadivljujuce kad su takvi infrastrukturni objekti u pitanju je genij rimske organizacije i inzenjerstva, ali sam koncept je postojao i pre njih.

Link to comment
20 minutes ago, gone fishing said:

kinezi su napravili i više piramida od egipćana, te piramide su čak i veće ali iz nekog razloga ih ne reklamiraju toliko, čak ih i kriju, no na kraju to je samo gomila kamenja koja ničemu ne služi a usto i ne radi :happy: isto kao i partenon, hram posvećen nepostojećem božanstvu, tako su to videli rimljani, za njih je najveće graditeljsko dostignuće čoveka bio akvadukt, sistem kojim se sa više desetina km dovodila sveža i čista  voda do njihovih gradova

 

Kažu da ima jedna i u Bosni i jedna kod nas. :D

 

 

Mis'im, svi su pravili piramide, to je najprostije rešenje kad hoćeš da napraviš nešto veliko i monumentalno.

Eto, ti antički Grci koje volimo Harper i ja, oni šabani nisu umeli luk da naprave. Šabani, sve su im gradjevine ravne i četvrtaste :D 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...