Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

evo evropski sud im otvorio jos jedna vrata, jednostrano odustajanje, kolko sam skonto, juristicki/pravnoformalno moguce 

 

last exit opcija ako deal ne prodje u parlamentu

Link to comment

To je jedna od pet last exit opcija :D

Ovo stavlja Mejovu u još nezgodniju poziciju, jer više ne može da trubi "Ili ovo moje, ili No Deal pakao". A poslednje dve-tri nedelje je mnogo toga uloženo da sami ministri vlade (napokon) objasne koliki bi haos bio No Deal.

 

Do sada su opcije:

1. Ponovno glasanje u parlamentu za par nedelja*

2. Raspuštanje parlamenta i opšti izbori

3. Ponovljeni referendum

4. Ozvaničenje No Deala i pripreme za veselje

5. Opoziv člana 50 i izlaska iz EU

 

* u toku današnjeg dana zanimljiva stvar se dogodila: u debati u parlamentu, Dominik Griv je dodao dosta zgodan amandman o kojem će se glasati večeras. U slučaju da parlament odbije predlog vladinog sporazuma, na šta sve ukazuje, parlament treba da ima pravo da sugeriše samoj vladi u kom smeru da krene. Zanimljivo je što je sasvim dovoljno torijevaca, u slučaju da se ne predomisle do večeras, podržalo ovaj amandman. Ako prođe, poslanici imaju mnogo mirniju savest da glasaju protiv ponuđenog dila.

 

Ovako ili onako, sve su manje šanse da Mejova progura svoje, što je ionako bilo na predugačkom štapu. Umesto da polako preokreće ogroman zaostatak, kako u parlamentu tako i u javnosti, sve se više gomilaju ovakve stvari

 

 

Ne doduše da je njegova reč neka svetinja - taj glupan je bio više smotanko nego neki stručnjak. Ovo je više da se pokaže kako oni koji čak simpatišu Brexit gledaju na premijerkin plan. I treba reći, u pravu je. Zaluđenicima koji zaista ideološki žele Brexit, ovaj sporazum ništa ne ispunjava. On je samo patološka želja Mejove da ostavi ikakav rezultat iza sebe, makar to bio epic fail, ali da se zapiše da je ostvarila nešto.

 

Link to comment

da, povlacenje clana 50

 

citam malo po njemackim forumima, par puta pao pojam royal prerogative kao teoretska mogucnost zaobic parlament...ne znam, ne kontam se bas u britanski ustav  :D

 

inace, tenor u njemackoj je po mom dojmu - steta, ali sam pao sam se ubio

Link to comment

Britanija nema ustav :D

Uostalom, ovo su tako vanredne stvari da ne verujem da bi pitanje bilo ustavno - mislim da je bilo samo mišljenje onog čike iz ECJ-a da je parlament izglasao član 50, te ga parlament mora i opozvati. Al da ne serem, nisam 100% siguran više, bila planina vesti danas.

U poslednjih 20 minuta, vladu su iscipelarili pozamašno. Kao prvo, prvi put u istoriji (hehe), parlament je izglasao da ga je vlada izneverila (moj prevod) većinom 311-293, brojke su važne jer pokazuju da je i dobar deo torijevaca bio uzdržan, a pre minut, amandman Dominika Griva o tome da ako se predlog vlade obori 11-tog decembra, da parlament može da da instrukcije vladi kako da nastavi je upravo prošao sa 321-299.

 

Dve lične greške za Mejovu u samo jedan dan. Mada, do sada ih ionako ima otprilike 38.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...