Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Predstavljanje gomile radnji koje su otvorene non stop kao veliko dostignuce praaaavog grada prosto nije dobro, ako je cena toga da jeftina radna snaga radi celu noc. Ako hoces da mi kazes da je to sloboda, ok, to je sloboda da u svakom trenutku kupis pivo, grickalice i ostale stvari od neprocenjivog znacaja. Ja to zovem konzumerizam i odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade nocnu da bi mogle da se kupe grickalice u pola noci. Sorry.

 

Ali nije to tema, nego da li je mogucnost da se kupi cips u dva ujutro nesto bitno? Nije. 

 

222028864_Screenshot2019-07-18at13_16_48.thumb.png.8379a91dd0b9b49252dae7487d59a5dc.png

 

Maltene sve ove prodavnice rade do 22h svaki dan, osim nedelje. Ne vidim nijedan jedini problem sa trcanjem posle posla. Mozda je nekad moglo da se kupi samo do 6, ali to vise nije tako. I ne moras da budes u centru. Prosle godine sam odseo kod Wiedikona i imas radnju koja radi nedeljom kod Enge stanice (tj. unutra). U gradu gde je kretanje najmanji problem, to sve uopste nije problem. 

 

Nisi ti pominjao Nemacku, ali su pominjali drugi, taj post se nije striktno odnosio na tebe, nego na sve postove "hleb samo na benzinskoj pumpi" itsl. Masa toga odavno nije tacna.

 

U pravu si, poceli smo od toga da li je Cirih dosadan: grad u kojem gotovo svako moze da nadje ono sto hoce tesko da moze da bude dosadan. Mrtvo posle 20h...  Poslednji put sam bio kao sto rekoh pre tri nedelje. Otisao peske do prodavnice, krenuo uz Limat ka stanici. Na prvom delu sam morao da prodjem kroz neki skejt park, okolo su ljudi pili pivo, duvali, neki su setali, neki su rostiljali, neki su se kupali u reci, nekima je bilo lepse u kaficu, nekima na livadi, neki su skakali sa mosta u reku, neki su razvukli slackline od mosta do obale i vezbali. I to sve u 500 metara obale. Uporedi to sa npr. Adom gde u sustini imas plazu, imas 3km jednih te istih kafica iz kojih tresti muzika i jebem li ga; malo biciklista, malo skupe razonode (bandzi, ronjenje, zicara za ski surf ili kako vec) i to ti je to. I pritom je to maltene najuredjeniji deo Beograda za takve aktivnosti.

 

Doduse to je bilo u nedelju uvece. Kad sam pokupio zenu i dete par dana kasnije, bilo je samo 4x vise ljudi i jedva smo prosli tuda... Mrtvo posle 20h. Kad god idem s ljudima na pice predvece, maltene je svuda puno. Jedini izuzetak je po zimi, tad stvarno iz nekog razloga malo ima koga da se smrzava.

Link to comment

Te radnje nisu radile do 22h kada sam ja živeo tamo (2008.-2013.). Super ako je to promenjeno, znači da Cirih postaje malo normalnije mesto za život :thumbup: Meni su rekli (ljudi koji žive ceo život u CH) da do pre 20 godina u Cirihu i Bazelu npr. nije skoro uopšte bilo bašti kafića i restorana (da izbaciš sto i stolice na ulicu je verovanto bilo zabranjeno). Onda se to promenilo zbog uticaja spolja - došljaka i ljudi koji su putovali, videli to u Španiji i Italiji, pa hteli isto kod kuće.

 

Što se tiče gomile radnji koje rade celu noć: radna snaga koja radi tamo će uvek biti jeftina (i u Srbiji i u Švajcarskoj i u Kanadi i u Japanu, naravno relativno u skladu sa zaradama u datoj zemlji) jer to nisu visoko plaćeni poslovi. Ta radna snaga će biti jeftina i kada radi u 4 popodne i u kada radi u 4 ujutru, samo što će u 4 ujutru biti više plaćena. Nekome će se značiti da može da radi noćnu smenu za 30% ili 50% više para ili koliko već (jedan moj drugar kada je radio u Kanadi u samoposluzi, uvek je birao večernju smenu do zatvaranja u 23h, i ceo dan nedeljom jer je tako uzimao najviše para) i ne vidim zašto bi se takva mogućnost uskraćivala. Pošto nikada neće raditi sve radnje nonstop (jer za to nema potrebe), uvek će mali % radnika raditi te noćne smene.

 

Ovu scenu koju opisuješ u Cirihu: da tako nešto je meni poznato. Drugi deo priče je da je u Cirihu vreme uglavnom sranje, cele godine (maj, jun, jul i avgust su najkišniji meseci, i kiša pada skoro svaki drugi dan u proseku, što znači da u nekoj godini lako može da pada svaki dan, ili 2 od 3 dana). Tokom svih ostalih meseci pada kiša u proseku svaki treći dan otprilike, a i dosta je hladnije. Da vežeš 5 dana sa lepim vremenom je retko, i dešava se otprilike dvaput godišnje. Zato kada je vreme lepo, ljudi masovno izlaze napolje da ga iskoriste. I tada se javljaju ove scene kao što ih opisuješ. E sad, bemliga, globalno zagrevanje je činjenica i moguće je da se u Cirihu klima menja i postaje toplija i suvlja,  i da će se menjati i dalje (kao što je postala, bez greške, toplija i suvlja u Beogradu).

 

Takođe prihvatam mogućnost da se po nekim od ovih pitanja Cirih značajno promenio od 2013.

 

Što se klime tiče, meni ne smeta zima kakva god da je (-15 i sneg ili +5 i kiša) kada je njoj vreme, ali leto mi nije leto ako nije suvo (da u 10 dana, 8 ili 9 nema neke velike kiše) i ako nije oko 30 stepeni ili više, ili bar svaki dan 25+. To u Cirihu nema, i džabe mi što teoretski mogu na jezero (zaista lepo), planinu, u park (ima divnih parkova stvarno), ako za to treba da ubodem jedan od 4 dana kada je lepo vreme, i taj dan bude recimo sreda.

Edited by hazard
Link to comment
33 minutes ago, Venom said:

Predstavljanje gomile radnji koje su otvorene non stop kao veliko dostignuce praaaavog grada prosto nije dobro, ako je cena toga da jeftina radna snaga radi celu noc.

 

Da pojasnim ovo poslednij put: meni su radnje koje rade nonstop indikator živog i interesantnog grada. Veliki, živ, i interesantan grad je onaj koji živi 24h. Uvek ima nekog na ulici, uvek ljudi negde cirkulišu, uvek se nešto dešava. Naravno nije isto u 2 popodne i 2 ujutru. To je naravno, samo moje viđenje stvari, ali nisam jedini sa takvim pogledom na svet, štaviše

Link to comment
 

Koliko znam, plate u nocnoj smeni su i malo vece, makar u nekim prodavnicama. Tako da, ne, nisam to rekao.

A zapravo jesi...

Nabio si na nos ljudima koji kupuju u to vreme nedostatak emocije ka tim radnicima...

 

"Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota"

 

 

Te gazde ni u redovnim smenama ne daju odgovarajuću platu svojim radnicima.

Gde se završava/počinje nedostatak saosećanja?

Prodavnice bi trebalo da rade od 08 do 15?

 

 

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

Link to comment
6 minutes ago, Frank Pembleton said:

A zapravo jesi...

Nabio si na nos ljudima koji kupuju u to vreme nedostatak emocije ka tim radnicima...

 

 

 

Te gazde ni u redovnim smenama ne daju odgovarajuću platu svojim radnicima.

Gde se završava/počinje nedostatak saosećanja?

Prodavnice bi trebalo da rade od 08 do 15?

 

 

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

 

Ljudi imaju platu i u dnevnoj smeni. Jel to znaci da svima nabijam na nos sto uopste ulaze u prodavnice?

Link to comment
 
Ljudi imaju platu i u dnevnoj smeni. Jel to znaci da svima nabijam na nos sto uopste ulaze u prodavnice?
Pa da, jer si pomenuo platu.

Ta plata sigurno nije adekvatna ni u dnevnoj smeni.



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
Pa ne, sorry, ne nabijam nikome na nos sto ulazi u prodavnicu  gde rade ljudi za 30k.
Tako si napisao. Po čemu se razlikuju ljudi koji rade danju ili noću?
Možda ovima noćnim više odgovara noćni rad?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Sve je dosadno ako nemas pravo drustvo oko sebe, ljude sa kojima se kapiras, pa bili to Njujork ili Bosilegrad.

Meni zaista nije neki dozivljaj da sa nekim likom sa posla idem da gledam tekmu ili da obilazimo galerije ili pijemo pivo u pabu, neka lajt varijanta timbildinga, jer ce nas razgovor posle izvesnog vremena neminovno da se vrati na posao i firmu, jebes to.

Kvalitetno slobodno vreme prosto nema adekvatnu cenu. Dokolica je majka mara za razbijanje dosade.

Link to comment
14 minutes ago, Venom said:

Nije ni cudo sto svi odlaze osim radnika Maxia i Stampe koji rade nocnu. Da zapale u Svajcarsku morali bi da rade danju, a oni bas hoce nocu.

Dobro, ti sad obrci koliko hoces, spomenuo si kintu i pricas bezveze o saosecanju sa nekim ko radi nocnu smenu.

Kazem i popodnevna do 22 nije neka humanost , ali lepo je pricati da zle musterije hoce da pazare posle ponoci...

Link to comment
2 hours ago, hazard said:

 

Da pojasnim ovo poslednij put: meni su radnje koje rade nonstop indikator živog i interesantnog grada. Veliki, živ, i interesantan grad je onaj koji živi 24h. Uvek ima nekog na ulici, uvek ljudi negde cirkulišu, uvek se nešto dešava. Naravno nije isto u 2 popodne i 2 ujutru. To je naravno, samo moje viđenje stvari, ali nisam jedini sa takvim pogledom na svet, štaviše

+1

Plus što su noćni ljudi na ulicama lepši od onih dnevnih :)

 

Meni je ok i kad je uz to prljav, haotičan i neurotičan, al se BG u poslednje vreme ofuco po pitanju noćne vibrantnosti, osta samo štroka i nered.

Ima naravno  svojih prednosti i funkcionalno sređeno  mesto samo ja to zovem varoš bez obzira na veličinu.

 

 

Link to comment

Jasta, inace ljude drze u trecoj smeni pod puskom, ne sme niko da odbije. 

Sto rece Hazard, u Kanadi je nocna smena izmisljena za studente i sve ostale kojima treba dodatni posao. A to je samo deo price. Ali lakse je seiriti hipsteraj da svako ko kupuje nedeljom je govno koje ne misli na mucene prodavce koji placu medju rafovima sto nisu sa porodicom.

 

Inace, kako ce kome da se svidi neko mesto je potpuno subjektivno. Svako ima razlicitu ideju sta mu je zabavno ili neophodno od sadrzaja. Tu mozemo samo da se slozimo da se ne slazemo.

Meni je npr. Vankuver jako dosadan grad. Sa svim pabovima, koncert salama i ostalim sadrzajima je bolno dosadan. Cim se nesto zabavno desi eto dezurnih tetki da vicu kako nije bezbedno, kako ce se ugaziti neka trava, i sve u tom stilu. Da mogu sve da zakljucaju u staklene vitrine bilo bi najbolje. 

Odes na bilo koji koncert u lokalnu arenu i moras da sedis svugde osim ispred bine, jer zaboga nije bezbedno da se stoji i djuska. Kome je to ok bujrum ali mene ta arena vise nece videti. A nece videti ni mnoge muzicare jer su se zakleli da nece doci vise zbog mrtve atmosfere.

I tako mozemo do prekosutra da se preterujemo sta je kome normalno ili pozeljno i sta ne i nikada da se necemo sloziti. 

Link to comment
23 minutes ago, ultra plasticni said:

Sve je dosadno ako nemas pravo drustvo oko sebe, ljude sa kojima se kapiras, pa bili to Njujork ili Bosilegrad.

Meni zaista nije neki dozivljaj da sa nekim likom sa posla idem da gledam tekmu ili da obilazimo galerije ili pijemo pivo u pabu, neka lajt varijanta timbildinga, jer ce nas razgovor posle izvesnog vremena neminovno da se vrati na posao i firmu, jebes to.

Kvalitetno slobodno vreme prosto nema adekvatnu cenu. Dokolica je majka mara za razbijanje dosade.

 

+milion

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...